Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am un Arai RX7 Corsair si eu, noua. Mi se abureste destul de zdravan. Am incercat sa gasesc si o combinatie intre aerisirile de pe casca, dar cu destul de minime rezultate. Am observat, de asemenea, cu cat se murdareste viziera, cu atat mai rau se si abureste. O sa incerc stersul ei cu o carpa imbibata in solutie de spray anti-aburire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cosmin si bogmad...aveti acelasi model de casca....unu zice ca nu avureste deloc..altu ca bureste zdravan..........sincer imi vine mie greu sa cred ca pe 0 grade nu aburste..dar ....ciudata chestie.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu pinlock nu ai nici o sansa la aburire. se abureste de jur imprejur, dar de la garnitura pinlockului e perfect!

sunt tot felul de tratamente la care sunt supuse vizierele, depinde acum ce metoda anti-aburire adopta fiecare firma in parte. e posibil ca o curatare prea intensa sa ii inalature tratamentul respectiv.

oricum, cea mai buna metoda anti-aburire ramane pinlockul. il recomand, isi merita toti banii. dai sute de euro pe o casca ca sa iti apere capul, dar nu dai 30 euro pe un pinlock sa poti vedea ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa postarea anterioara, am sters viziera bine de tot cu servetele umede de curatat ochelarii. Nu mi s-a mai aburit decat f.f.f.putin si in parti, dar ce-i drept si vremea a fost cu cateva grade mai calduroasa. De asemenea si eu port cagula. Cred ca o sa probez si varianta cu stersul vizierei cu o carpa stropita cu spray anti-aburire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa postarea anterioara, am sters viziera bine de tot cu servetele umede de curatat ochelarii. Nu mi s-a mai aburit decat f.f.f.putin si in parti, dar ce-i drept si vremea a fost cu cateva grade mai calduroasa. De asemenea si eu port cagula. Cred ca o sa probez si varianta cu stersul vizierei cu o carpa stropita cu spray anti-aburire.

vezi cu servetelele alea, ca eu am "belit" tratamentul anti foog de la scubertul meu cu asa ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

influenteaza cumva si sistemul de aerisire al casti la aburire dezaburire?

cagula are si ea vreun rol in chestia asta? viziera inchide perfect dar

se abureste la greu indiferent ca stau pe loc sau sint in mers,

ce sa fac sa nu mai respir? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea cred ca orice casca se abureste... acum 2 seri pe la 9 eram pe ceata si frig cu viziera inchisa de tot si nu se aburea deloc. nici pe loc

 

(suomy spec 1R) :D

 

eu am aceeasi casca si se abureste ca dreaq ... sunt cateva metode de a scapa de aburire ... lasa viziera deschisa aproximativ 2 degete si nu o sa ti se mai abureasca dar e nevoie de cagula altfel iti arzi maselele de le ia dreaq .. o alta metoda este pe cat de hilara pe atat de eficienta : folosesti "scuipinol" ... da .. ai auzit bine ... scuipi intr-un servetel (ba ... nu flegma de aia din plamani ) si ungi viziera pe interior ... suna ca dreaq ... si exceptand mirosul metoda a dat roade ... m-au invatat si pe mine altii mai batrani ... :)

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello Again !

Am cumparat folie dinaceea simpla.

E destul de ok, se abureste totusi putin la inceput, si cand mai oftezi dar e OK.

Nu sunt asa de multumit insa de claritatea ei. Nu este chiar superclara, parca e o ceatza mica ... dar iar este OK .

Se vede chiar putin deasupra ei unde este viziera cum este aburita si folia nu !

 

Multumesc pentru sfat. Imi fac iarna cu ea fara probleme .... dar tot visez la un Pinlok !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello Again !

Am cumparat folie dinaceea simpla.

E destul de ok, se abureste totusi putin la inceput, si cand mai oftezi dar e OK.

Nu sunt asa de multumit insa de claritatea ei. Nu este chiar superclara, parca e o ceatza mica ... dar iar este OK .

Se vede chiar putin deasupra ei unde este viziera cum este aburita si folia nu !

 

Multumesc pentru sfat. Imi fac iarna cu ea fara probleme .... dar tot visez la un Pinlok !

 

 

salutare

 

tocmai in seara asta mi-am facut un pinlock..am o casca ce nu vine din fabrica cu pinlock, drept urmare am facut unul..cumperi o viziera de integrala de la un magazin de scutere ( 15 lei ), o pui deasupra vizierii castii, cu un marker trasezi, pui mana pe un flex si decupezi.

pui cateva puncte de silicon, puncte mai groase astfel incat sa ramana o mica distanta intre viziere, lipesti viziera de scuter a.k.a pinlock de viziera castii si rezultatul e garantat. la mine a functionat dar inca nu am lipit-o cu silicon ci cu banda izoliera ptr teste. ai grija sa nu zgarii "pinlock-ul" in timp ce il decupezi ptr ca se zgarie ff usor...eu l-am zgariat si tre sa fac altul

in loc de silicon poti folosi niste nituri de plastic pe care le topesti pe interior..eu ma feresc de solutia asta ptr ca nu vreau sa gauresc viziera castii.

cand o sa fie gata cel nou, cu silicon, o sa pun si cateva poze sa-ti dai seama...oricum, nu e mare lucru

alt pont care tine, da-i cu solutie de curatat geamuri - clin, pe interiorul vizierei, lasa sa se usuce, dupa care stergi petele ramase...efectul de aburire dispare dar se formeaza apa pe interiorul vizierei..dupa cateva incercari o sa-ti dai seama ce si cum.

numai bine

casca ochiu'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg zi de zi si n-am sezon, zapada sa nu fie sau polei, asta-i tot. Concluziile la care am ajuns in timp sint urmatoarele :

 

-Pinlok nu folosesc pentru ca diminueaza cimpul vizual si vizibilitatea, prefer sa folosesc o solutie antiaburire, cu care tratez partea interioara a vizierei. Aplici solutia, o intinzi pe toata suprafata, astepti 3-10 min dupa care stergi cu o cirpa curata. Efectul dureaza 1-2 zile. Mie mi-e mai comod asa si nu ma complic. Solutia se gaseste ori la louis, paula's, sau la praktiker e o tipa cu masuta la intrare si vinde solutie antiaburire pentru ochelari. E nemteasca si foarte eficienta. Flaconul e mic si usor de carat in buzunar.

 

- Cagula buna cu gat neaparat!

 

-Echipamentul de piele nu prea merge pe frig, cel din textil e mult mai calduros.

 

- Manusile sint foarte importante, frigul de la maini isi face simtita prezenta. Cele mai bune manusi din toate pe care le-am incercat sint cele de ski! Am ales unele de la Reusch (150 ron carefour) care sint usoare,comode si foarte calduroase. Nu intra vint,apa, frig, excelente, le recomand cu caldura!

 

Pinlok pe o viziera normala, se poate?

 

Da,se poate, teoretic e vorba de 2 gauri! Practic e mai complicat de realizat, trebuie sa le nimeresti fix pozitia altfel ai stricat viziera. Eu nu as risca!

Editat de Andrei Silvasanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,se poate, teoretic e vorba de 2 gauri! Practic e mai complicat de realizat, trebuie sa le nimeresti fix pozitia altfel ai stricat viziera. Eu nu as risca!

 

Eu am 2 viziere de teste .... stricate, deci pot sa fortez norocul fara probleme !

Dar de exemplu pe folia aia am dat 50 de lei ...

Daca as gasi la aceasi bani un pinlock poate ca mi-as lua ... la anul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am luat casca cu pinlock, dar dupa o vreme de purtat pinlockul am observat zgarieturi pe viziera, au inceput sa fie din ce in ce mai puternice si am dat jos pinlockul. sunt sigur ca l-am montat corect.

si acum folosesc spray anti-aburire, care este foarte bun.

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca zgarieturile se fac atunci cand mergi cu vizera deschisa... intra praf si alte chestii intre straturile alea doua.....

 

cat ai dat pe spray? unde? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca zgarieturile se fac atunci cand mergi cu vizera deschisa... intra praf si alte chestii intre straturile alea doua.....

 

cat ai dat pe spray? unde? :laugh:

cred ca 20ron luat de la Motolouis de la Razoare. si imi ajunge si la anu(primavara - toamna/iarna 2009) :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu spray ... dar am crezut ca folia sau pinlokul este ceva mai performant !

Eu am 10004930 si e 5 euro pe louis.

Dar daca e abur mult, curge asa o apa pe viziera si il spala de spray intr-un fel si incepe sa se abureasca.

 

Mai demult am folosit un spray de la benzinarie ... de geamuri auto si era si mai prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca e abur mult, curge asa o apa pe viziera si il spala de spray intr-un fel si incepe sa se abureasca.

nu mi s-a intamplat asta pana acum. in stationare mai lunga, la semafor, mai ridic putin viziera sa se aeriseasca.

eu am asa ceva

post-18188-1229091659_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am pinlock la casca si e super ok

Ieri am iesit putin la o plimbare scurta si in jurul pinlockului mare 'abureala'

Am patit la fel si la temperaturi mai mari

Mie-mi place e super ok nu mi-as lua casca fara pinlock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Potential offtopic: La scufundari in apa rece, al mai bun remediu anti-aburire e o flegma in vizor, intinsa bine cu dejtu' si apoi clatita, ca deh, marea e la indemana. Suna nasol, dar la fata locului e mult mai in regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pana la urma e sensibil, nu e sensibil, e fezabil nu e fezabil... nu mai inteleg: am casca fara pinlock si la 15 grade dac anu aveam 50-60 de km/h era aburita viziera. cum prin oras pe la mine nu puteam sa merg cu mai mult de 40 (asta in cazul fericit) trebuia sa o tin ridicata, si imi curgeau lacrimile, parca plangeam.

Inainte sa cumpar o casca cu asa ceva, as vrea sa inteleg daca merita sau nu (se zgarie usor? chiar e vizibila reducerea de claritate?)

Mersi

Editat de radu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se merita clar!

nu ai treaba cu zgariatul, e pe interior doar. cat stergi cu o carpa moale de ochelari nu i se intampla nimic. nu afecteaza claritatea deloc, si nu deformeaza optic. sg chestie e ca o sa vezi chederul, dar nu deranjeaza f tare. in rest, uiti ca ai pinlock, si cum e cu viziera aburita :cheers:

 

p.s. ia cu cheder. am inteles ca sunt si fara, care se lipesc prin vid sau nush cum, nu am vazut, dar am inteles ca alea zgaraie viziera. la cheder nu ai probleme, sta fixa in tintele alea

Editat de Cosmo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...