Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

Salut...e cineva din Bucuresti care a montat pinlock si care este dispus sa mi dea anumite informatii sau chiar sa mi l monteze? Eu am un Caberg V 2 R Anthracite si vreau sa stiu daca exista viziera cu pinlock sau orice alta posibilitate sa scap de "abureala" ?:)

 

Revin...am gasit ceva pe Louis dar eu nu am viziera pregatita pt pinlock...cum sa procedez?

http://www.louis.de/_10ff182aefc9b86b3c393ccb1d2f122b22/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=20013329

 

trebuie sa cumperi si viziera pentru pinlock ....cod louis 20013321

 

 

http://www.louis.de/_30f1ef5ed5dab066225d13ea601d98b766/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=200133

Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

deci fogcity e un gunoi.

e o folie care vrea sa imite pinlockul, dar este mult mai subtire, iar stratul de lipici e si ala foarte subtire. din cauza asta, dupa ce il lipesti, incepe sa se lipeasca si folia de viziera ici colo, in loc sa pastreze spatiul intre viziera si folie.

ma rog, am montat cu chiu cu vai, am iesit. la primul semafor s-a aburit instant. am zis sa ridic viziera si asta e. oi vedea acasa ce fac. nu se mai dezaburea. nu vedeam nimic. ma opresc pe dreapta, dau viziera jos (o adevarata placere pe intuneric) si constat ca folia avea ca un lipici pe ea, care in combinatie cu aburul a facut o mazga. cred ca era lipici ramas de la folia pe care a fost aplicat plasticul. m-am chinuit cu un servetel sa iau mazga aia, am curatat cat de cat (cu scuipat evident, ca mobra nu are lichid de parbriz), pun la loc si dau sa plec....facea niste halouri de zici ce-i aia. parca luasem LSD. folia o gasiti pe marginea drumului. mi-a umplut si viziera de lipici si era sa stric si mecanismul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de aceea am recomandat pinlock chiar daca tr sa gauresti tu viziera. dar nu am zis nimic pt ca nu vroiam sa intru in polemici cu nimeni. bafta in alegere. pacat ca ai aruncat banii aia.

Editat de florynn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Claman...am incercat sa accesez link ul pe care l ai postat dar din pacate fara succes..."Es wurde kein entsprechendes Produkt im Shop gefunden bzw. das Produkt ist leider ausverkauft." Am dat pe google translate si am inteles ca produsul este vandut...sper ca a tradus bine. Oricum iti multumesc pt ajutor :cheers:

O sa intreb pe la Kronau sa vad daca pot aduce....pe stoc nu cred sa aibe cineva...

Editat de AlinS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Claman...am incercat sa accesez link ul pe care l ai postat dar din pacate fara succes..."Es wurde kein entsprechendes Produkt im Shop gefunden bzw. das Produkt ist leider ausverkauft." Am dat pe google translate si am inteles ca produsul este vandut...sper ca a tradus bine. Oricum iti multumesc pt ajutor :cheers:

O sa intreb pe la Kronau sa vad daca pot aduce....pe stoc nu cred sa aibe cineva...

 

Probabil din cauza tel. ,nu a copiat bine linkul . Incearca sa cauti dupa cod , codul vizierei cu pregatire pinlock pentru caberg v2r este : 20013321 , apare livrabila la pretul de 29.95 ...la care mai adaugi 24.95 pinlockul

Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci fogcity e un gunoi.

e o folie care vrea sa imite pinlockul, dar este mult mai subtire, iar stratul de lipici e si ala foarte subtire. din cauza asta, dupa ce il lipesti, incepe sa se lipeasca si folia de viziera ici colo, in loc sa pastreze spatiul intre viziera si folie.

ma rog, am montat cu chiu cu vai, am iesit. la primul semafor s-a aburit instant. am zis sa ridic viziera si asta e. oi vedea acasa ce fac. nu se mai dezaburea. nu vedeam nimic. ma opresc pe dreapta, dau viziera jos (o adevarata placere pe intuneric) si constat ca folia avea ca un lipici pe ea, care in combinatie cu aburul a facut o mazga. cred ca era lipici ramas de la folia pe care a fost aplicat plasticul. m-am chinuit cu un servetel sa iau mazga aia, am curatat cat de cat (cu scuipat evident, ca mobra nu are lichid de parbriz), pun la loc si dau sa plec....facea niste halouri de zici ce-i aia. parca luasem LSD. folia o gasiti pe marginea drumului. mi-a umplut si viziera de lipici si era sa stric si mecanismul.

Nu pot sa cred.... , e bine sa stim.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut. sunt motociclist doar din primavara asta si se poate sa fac eu ceva gresit, va rog sa imi spuneti.

Problema: pe frigul asta e imposibil sa merg cu viziera inchisa prin oras. si cu toate ventilatiile deschise si mers 1-3 minute cu ~60-70 km/h viziera mi se "abureste", nu stiu sigur daca e vorba de aburire sau condensarea umezelii din respiratie. cert e ca foarte repede viziera ajunge in stadiul in care e imposibil sa mai vezi ceva clar. trebuie sa merg aproape constant cu ea deschisa si la 70 km/h nu e foarte placut. am observat fenomenul si vara pe timp de ploaie cand scad putin temperaturile. e foarte enervant si nu stiu ce pot face. casca mea e SCORPION EXO 450, are viziera din fabrica cu stratul ala antiaburire, de spalat am spalat-o maxim de 4 ori cu putin sapun pe degete si apoi clatita sub jet de apa si uscata prin tamponare cu hartie igienica pt picuri mari si lasata la zvantat pt restul procesului, nu cred ca i-am dat jos stratul ala din fabrica. dar tot am probleme mai mari decat un prieten care are modelul EXO 400 practic identica din punctul de vedere al vizierei si al aerului care circula.

care credeti ca este problema si ce solutii imi puteti oferi? sa trec la open face prin oras?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe langa modelul si calitatea castii conteaza foarte mult modul/ modurile de folosire:

- Viziera unei casti folosite mai rar si tinuta in mediu uscat va functiona mai eficient (cand o folosesti) decat una folosita zilnic. Stratul antiaburire trebuie sa isi revina dupa utilizare - valabil si la pinlock

- Cat de mare esti tu - difera putin cantitatea de aburi emanata de o mandra la 40 kile cand o compari cu un animal de 80 - 100 - 120 kile

- cat de bine te imbraci (daca iti e cald vei avea mai multa umezeala in respiratie)

- cat de bine iti sta casca pe cap si daca ai sau nu cagula - tine foarte mult de felul in care trec curentii de aer prin ea

- cum imprastie mobra ta curentii de aer si pt mobre identice - pozitia si inaltimea personajului - chestiile astea schimba mult regimul termic al vizierei si cantitatea de aer care trece prin gurile de aerisire

- geaca pe care o ai - un guler gros poate bloca / reduce eficienta evacuarea de la spate

 

mai sunt chestii dar nu imi amintesc acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Beatrice- nu are pinlock, din pacate. dar ma gandesc ca si cu el as avea aceleasi probleme, condensul se depune pe interiorul vizierei sau pinlockului (ps nu stiu unde se monteaza inauntru sau inafara vizierei)

 

pe langa modelul si calitatea castii conteaza foarte mult modul/ modurile de folosire:

- Viziera unei casti folosite mai rar si tinuta in mediu uscat va functiona mai eficient (cand o folosesti) decat una folosita zilnic. Stratul antiaburire trebuie sa isi revina dupa utilizare - valabil si la pinlock

- Cat de mare esti tu - difera putin cantitatea de aburi emanata de o mandra la 40 kile cand o compari cu un animal de 80 - 100 - 120 kile

- cat de bine te imbraci (daca iti e cald vei avea mai multa umezeala in respiratie)

- cat de bine iti sta casca pe cap si daca ai sau nu cagula - tine foarte mult de felul in care trec curentii de aer prin ea

- cum imprastie mobra ta curentii de aer si pt mobre identice - pozitia si inaltimea personajului - chestiile astea schimba mult regimul termic al vizierei si cantitatea de aer care trece prin gurile de aerisire

- geaca pe care o ai - un guler gros poate bloca / reduce eficienta evacuarea de la spate

 

mai sunt chestii dar nu imi amintesc acum

 

damn nu credeam ca sunt atatia factori o.0

-in ultima vreme m-am dat cam de 2-4 ori pe saptamana, de tinut o tin in camera (probabil ceva mai umed decat sugerezi tu)

-1.8m 72kg nu sunt bizon cu centrala pe aburi in loc de respiratie.

-ma imbrac sa nu imi fie foarte frig, mie cald nu imi e niciodata.

-casca sta bine (nici loose nici strans) da, purtam cagula dar pe timpul verii cand ploua nu aveam cagula si efectele erau asemenatoare.

- kawa en 500 -chioparash fara parbriz, deci direct in dinti iau curentul de aer.

-geaca are ceva guler, da, dar nu vad ce influenta are asupra aierisirii din spate care e sus pe coroana capului-castii.

 

multumesc pentru lista de factori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutia: Pinlock. Daca viziera nu este prevazuta din fabrica se poate monta dand doua gaurele mici. Mare atentie la montaj, cand trebuie sa centrezi f bine membrana anti-aburire. Recomand sa te uiti pe youtube la un tutorial, spre ex.

. Eu am reusit sa-mi montez singur.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de greutate si alti parametrii ai tai - trebuie sa tii cont cand compari cu prietenii.

 

Foarte multe casti au un extractor de aer plasat pe spate, la baza castii, pe guler - in general arata ca o tesatura cu ceva gaurele

 

Am avut pinlock pe casca mea, e ok, dar are si ala limitele lui - influentate de ceea ce am zis mai sus (casca bmw sportshelmet cumparate de noua si folosita de la -15 grade la peste +40)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pinlockul se monteaza in interior si crede-ma se va aburi numai suprafata care nu este protejata de membrana, adica vreo cativa mm in jurul membranei. Pinlockul are de jur-imprejur un fel de "keder" de silicon si in momentul in care se fixeaza de viziera se creeaza efectul de geam termopan, adica se acumuleaza o cantitate mica de aer intre viziera si pinlock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Beatrice- nu are pinlock, din pacate. dar ma gandesc ca si cu el as avea aceleasi probleme, condensul se depune pe interiorul vizierei sau pinlockului (ps nu stiu unde se monteaza inauntru sau inafara vizierei)

Cu pinlock nu ai avea aceeasi problema; incearca sa-ti iei unu' care sa ti se potriveasca (la asta nu pot sa-ti dau sfaturi ca nu ma prea pricep) - se monteaza pe interiorul vizierei.

Sau poti lua si o cagula/fular pe care sa o pui pana la nivelul nasului, astfel incat aburii respiratiei sa fie opriti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar ca solutia ideala este pinlock ul. Cauta pe net si vezi daca gasesti viziera cu echipare pinlock.

 

citeste aici...gasesti toate info necesare ...

 

/index.php?/topic/686297-pinlock-universal-exista-de-cumparat-la-noi/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru raspunsuri. vad ca ideea generala e pinlock-ul. sa vad daca sunt viziere pt casca mea cu pinlock, de montat singur, nu cred ca am dexteritatea necesara sa fac treaba buna si sa nu imi stric viziera :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acceseaza linkul acesta si vezi daca gasesti ceva. Eu de-aici mi-am luat pinlock si baietii sunt f seriosi. Daca te hotarasti sa montezi singur sau asistat iti pot descrie pasii pe care i-am facut eu, astfel incat sa nu gresesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.kronaumot...hp/detalii/1012

 

Ia uita-te aici. Eu folosesc ceva de genu'. Nu abureste deloc.

 

:)) salut andrei ai terminat cu zborurile pe sezonu asta? sau se mai sare?

oare spraiul asta ajuta si la condensare sau doar la aburire usoara? ca viziera mea e data cu un strat antiaburire din fabrica si nu functioneaza. oricum cred ca pinlockul e pana la urma solutia, sau casca open face si cagula de partie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca pe topicul pe care l-a pus AlinS am pus un link de la un magazin. parca aveau si in stock. Daca nu cauta modelul exo500(viziera e prevazuta cu pinlock) si vezi daca se potriveste viziera de la casca ai la casca ta. Sincer te sfatuiesc sa nu adopti open face + cagula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) salut andrei ai terminat cu zborurile pe sezonu asta? sau se mai sare?

oare spraiul asta ajuta si la condensare sau doar la aburire usoara? ca viziera mea e data cu un strat antiaburire din fabrica si nu functioneaza. oricum cred ca pinlockul e pana la urma solutia, sau casca open face si cagula de partie :)

 

salut Tudor. N-am mai zburat de vreo luna. Deocamdata nu facem nimic, poate de rev sa bagam 1-2 salturi.

Am dat aseara cu spray, rezista bine. Inchid viziera, suflu tare pe ea si nu se abureste deloc, cu toata ceata densa care e afara. Nu contest faptul ca pinlock-ul e mai bun, insa spray-ul e o solutie mai ieftina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...