Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Cred ca solutia prezentata de "florynn" pana la urma mi s-ar potrivi si mie. Dimineata e un chin cu aburii (3-4-5 grade), am mers cu viziera deschisa dar un chin si-asta. Azi dimineata mi-am pus un servetel intre cagula si gura, nu s-a mai aburit dar deh.. mi se pare straniu si respir mai greu. Un pinlock universal mi-ar trebui si mie, cu tot cu pini pentru montat pt ca nu am pini la viziera castii (IXS HX1000), nici viziera compatibila pregatita pentru pinlock nu am gasit.

Stie cineva de unde as putea comanda kitul universal de pinlock? si modelul exact?

 

Ps: Ce tare link-ul "georgem" :))

Editat de Exhaust
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca solutia prezentata de "florynn" pana la urma mi s-ar potrivi si mie. Dimineata e un chin cu aburii (3-4-5 grade), am mers cu viziera deschisa dar un chin si-asta. Azi dimineata mi-am pus un servetel intre cagula si gura, nu s-a mai aburit dar deh.. mi se pare straniu si respir mai greu. Un pinlock universal mi-ar trebui si mie, cu tot cu pini pentru montat pt ca nu am pini la viziera castii (IXS HX1000), nici viziera compatibila pregatita pentru pinlock nu am gasit.

Stie cineva de unde as putea comanda kitul universal de pinlock? si modelul exact?

 

Ps: Ce tare link-ul "georgem" :))

http://www.louis.de/_20ca0de732884d6c72ab9b6788b44484e3/index.php?topic=zusatz&article_context=zusatz&zusatztyp=ANL&grwgr=150&wgr=817&artnr_gr=20012002&bez=FOGCITY+ANTIFOG-FOIL+CLEAR+%2F+UNIVERSAL&back_url=%252Findex.php%253Ftopic%253Dartnr%2526article_context%253Ddetail%2526artnr_gr%253D20012002%2526artnr%253D20012002%2526grwgr%253D150%2526wgr%253D817%2526anzeige%253D0%2526mottype%253D0%2526herst_bez%253D%2526typ_id%253D&articleNo=20012002

 

Cred ca solutia prezentata de "florynn" pana la urma mi s-ar potrivi si mie. Dimineata e un chin cu aburii (3-4-5 grade), am mers cu viziera deschisa dar un chin si-asta. Azi dimineata mi-am pus un servetel intre cagula si gura, nu s-a mai aburit dar deh.. mi se pare straniu si respir mai greu. Un pinlock universal mi-ar trebui si mie, cu tot cu pini pentru montat pt ca nu am pini la viziera castii (IXS HX1000), nici viziera compatibila pregatita pentru pinlock nu am gasit.

Stie cineva de unde as putea comanda kitul universal de pinlock? si modelul exact?

 

Ps: Ce tare link-ul "georgem" :))

Nici nu iti trbuie pini, se lipeste in viziera, ca si pinlokul, si nu ai treaba. Eu am trei viziere cu asa ceva, nu mai ai treaba cu condensul!

Editat de draven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draven, in linkul tau este un pdf cu descrierea foliei FogCity, din cate stiu eu tu ai Pinlock Fine Vision - 20012003.

FogCity am inteles de la mai multi useri care l-au testat ca nu e bun de nimic. Pinlock Fine Vision nu am gasit pe louis, nici altundeva.

Revin, acum in link nu mai apare nimic.

Editat de Exhaust
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

A venit pinlockul recomandat de florynn, l-am montat, am scapat de aburi. Se vede clar, nu deformeaza imaginea.

Multumesc florynn pentru solutia care functioneaza suta la suta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit pinlockul recomandat de florynn, l-am montat, am scapat de aburi. Se vede clar, nu deformeaza imaginea.

Multumesc florynn pentru solutia care functioneaza suta la suta.

 

Ce model ? A venit cu pinii de prindere ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, scuze de intarziere. Modelul este "PINLOCK-INSERT KBC: VR-1X, XP-3 CLEAR ANTIFOG", cod louis:50010071. Vine cu trei pini din care unu este de rezerva. Am facut ca in filmuletul de mai jos, cu deosebirea ca nu am folosit un cutter pentru centruire (pentru ghidarea burghiului de 5mm), ci un ac incalzit la foc:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o solutie geniala si de foarte mare ajutor pentru cei cu casti fara pregatire de pinlock. Rezultatul e uimitor. Am incercat si cu gel special "anti nebel", cu sapun lichid, am frecat la viziera de mi-au sarit capacele insa numai pinlock-ul a functionat.

 

Nu ai pentru ce, si eu am ideea de la userul florynn. Mi-ar placea sa afle cat de multi de asta pentru ca stiu ca o gramada cauta solutii si nu au idee ce sa faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutari,

 

Mi-am achizitionat o casca Caberg V2 407 noua si am scos-o la o plimbare. Dupa vreo doua minute a inceput sa abureasca vizorul destul de urat.

 

Stie cineva de ce face asta (pt ca ma gandesc ca nu e normal) si ce as putea sa fac sa nu se mai abureasca?

 

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa trag o privire in sectiunea amintita. Mai trebuie sa cumpar oricum o casca, asadar puteti sa imi sugerati va rog una care sa fie in jur de 500 de lei, sa nu abureasca, full face - pt chopper, si sa protejeze bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca la Scorpio AZ Motors, aveau mereu promotii la HJC la super preturi si la astea poti monta si Pinlock.

Scuze daca se considera ca am facut reclama :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aburirea vizierei și cea mai rapidă și ieftină metodă de rezolvare. Una dintre cele mai importante probleme cu care se confruntă toți motocicliști care pleacă la drum pe temperaturi scăzute este aburirea vizierei. Acest fenomen împiedică vizibilitatea și conduce la un disconfort și risc crescut al deplasării. Se poate rezolva parțial ridicând puțin viziera în mers, dar aceasta soluție nu merge mereu, la orice viteză și pentru oricine. Producătorii de consumabile moto au găsit diferite metode: vizierele Pinlock, spray-uri speciale sau preferata mea, soluția căștilor Suomy care au viziere anti-fog cu care nu vei avea probleme minim un an de zile. Există în lumea moto și un mit al unei soluții foarte practice, ieftine și la îndemâna tuturor. Și noi l-am încercat de câteva ori și tot ce vă putem spune este că „face toți banii”. Pe scurt, se folosește detergent lichid de spălat vase. Diferența eficacității acestui pont o dă însă metoda prin care se aplică această soluție. Iată recomandarea noastră:
1. poponeataățați perfect viziera
2. Cu o cârpă curată și fină din bumbac pe care puneți un strop de detergent lichid de vase întindeți ușor pe toată suprafața interioară a vizierei.
3. Luați o nouă cârpă cît mai fină și mai curată și frecați foarte ușor interiorul vizierei până când urmele vizibile de detergent dispar (nu exagerați pentru că nu va mai fi eficient)
O să dureze fără probleme un drum mai lung sau câteva drumuri mai scurte, maxim o săptămână. Nu folosiți această soluție improvizată pentru viziere deja tratate din fabrică (gen Suomy), sau viziere cu Pinlock .

______________________________________________________

1959425_235828876603895_1213764563_n.jpg
Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...