Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Colegu', CE CASCA AI?

Pune niste poze sa ne dam seama despre ce vorbesti.

Sunt mii de modele de open-face, fiecare cu prinderile specifice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu', CE CASCA AI?

Pune niste poze sa ne dam seama despre ce vorbesti.

Sunt mii de modele de open-face, fiecare cu prinderile specifice.

corect..o poza sau modelul casti ajuta mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, pune si tu o poza cu problema.

Sau descrie problema mai clar, ca nu intelege nimeni ce vrei sa zici.

Incerc sa te ajut generic:

Ai un surub desfacut la base-plate? Adica la plasticul ala lateral pe care gliseaza viziera?

Daca da, cel mai probabil e surubul de sus, la care nu ai acces cand ridici viziera (ca altfel nu vad rostul postarii).

Daca te uiti din lateral o sa vezi ca acel base-plate are, langa "gaura" in care intra "butonul" vizierei un sistem cu arc ce trebuie impins sa elibereze "butonul"

Rabateaza maxim viziera, gaseste resortul ala, apasa/impinge si o sa sara singura. Strange surubul, repune viziera in acelasi loc ca atunci cand ai scos-o si apasa pe ea sa intre in locasul ala. Faci asta pe rand, in fiecare parte. Asigura-te ca e prinsa bine, rabatand-o de cateva ori sus-jos.

Hope that helps

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti.

Trebuie sa imi iau o viziera de rezerva pe langa cea clara.

Am de ales.

Smoke

Dark smoke

Iridium- gold,blue,silver

Vara nu o sa merg cu cea clara....

Dark smoke am mai folosit... insa nu stiu care e mai ok pentru vara... smoke,dark smoke sau iridium gold...

Cu iridium gold ar arata cel mai bine.. insa ma intereseaza si cum se comporta fata de smoke.

Dati-va putin cu parerra va rog la diferentele dintre cele 3 in prima faza.

Multumesc.

Ride safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut.

Am o casca s500 în stare perfecta dar viziera are mici zgârieturi, este și foarte veche dar am primit o odata cu motorul și mi se pare destul de bună. Dacă e din anul în care este fabricat motorul are 10 ani.. Acum o viziera noua mi se pare destul de scumpa, am găsit pe ebay ceva mai ieftin dar nu știu cat de bune sunt sau cat de originale.

Acum vreau sa îmi spuneți dacă se poate polisha și dacă ies acele zgârieturi, zgârieturile nu sunt adânci, doar la suprafață. Am sunat la cineva și a zis ca ma costa în jur de 20 30 de lei.. Destul de ieftin.

Deci se poate sau nu?

Editat de clavdiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate polisha, dar o sa se vada deformat prin ea. Nu e recomandat deloc sa o polishezi. Ori o folosesti asa, ori o arunci, ori o donezi, ori iei viziera noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, mulțumesc, văzusem pe Youtube câteva filmulețe ieșise destul de bine.. Dar am vrut și părerea voastră.

Ps: crezi ca e ok?:

http://m.ebay.co.uk/itm/Shark-S500-Helmet-Visor-Pinlock-Insert-Lens-Choice-of-colours-/321550627915?var=&hash=item4adde9344b:m:mXFYdxxdVp2cMpNJfSGeN1g&varId=510439144993

Editat de clavdiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In link-ul ala de pe ebay e doar "termopanul" de la viziera. Viziera e asta si, da, e foarte scumpa. https://www.louis.eu/artikel/shark-visor-s500-rsf2-rsf2i-rsf3/20014082

Daca zgarieturile nu iti afecteaza vizibilitatea, atunci da-le pace. Nu polisa, ca face dioptrii viziera.

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca identică am polishat eu si a fost ok

Poti încerca

Ai folosit-o si noaptea in afara orasului? Eu de-asta am schimbat viziera polishata cu una noua (chiar daca a fost exagerat de scumpa): dupa ce ca am far chior, mai vedeam si milioane de raze pe viziera din cauza farurilor alora de pe sensul opus. Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am o casca s500 în stare perfecta dar viziera are mici zgârieturi, este și foarte veche dar am primit o odata cu motorul și mi se pare destul de bună. Dacă e din anul în care este fabricat motorul are 10 ani.. Acum o viziera noua mi se pare destul de scumpa, am găsit pe ebay ceva mai ieftin dar nu știu cat de bune sunt sau cat de originale.

Acum vreau sa îmi spuneți dacă se poate polisha și dacă ies acele zgârieturi, zgârieturile nu sunt adânci, doar la suprafață. Am sunat la cineva și a zis ca ma costa în jur de 20 30 de lei.. Destul de ieftin.

Deci se poate sau nu?

la 100 ron iti vand eu o viziera aproape noua fara zgarieturi...daca te intereseaza 0724552088

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand sa nu o polishezi. Vizierele originale au tot felul de tratamente aplicate pe care la polisat le indepartezi partial sau complet. La sfarsit te trezesti cu o bucata de plastic care nu prea mai e buna de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...