Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

vezi pe scuterul.ro

au pinlock universal incepand de la 50 ron pana la 150. Am cunostinte care folosesc luate de la ei si functioneaza foarte bine.

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ba mai e o solutie: viziera cu incalzire :P

http://www.polo-motorrad.de/en/vis-cl-fg14-ac11-beheizba-klar-hjc.html

Singura rezolvare este sa-i montezi pinlock (daca este posibil). Restul e .....abureala.

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu se abureste viziera? :crack:

 

pt ca e frig si umezeala poate? XR1100 cu pinlock si tot tacamu' si tot se abureste pe vremea asta daca inchid toate aerisirile. Ca unele se aburesc in 2 km si altele in 20 e alta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutare, as vrea sa imi foliez viziera, aveti idee de unde as putea achizitiona folie? ... de montat nu ar fi problema...

 

M-ar interesa o folie oglinda-albastruie ... prin aceasta folie as mai proteja viziera de zgarieturi, iar daca tot pun, sa pun ceva ce sa imi placa totodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Mi-am luat si eu Nolan N104. La 27+ grade afara se abureste. Dar la modul urat. Expir de 2 ori pe nas si e 50% aburita. Nici casca mea pentru soacra, luata de la LIDL nu se abureste in halul asta. Imediat ce prind viteza minim 15-20km/h se dezabureste la fel de repede pe cat s-a aburit. Defect de fabricatie? Ce pot sa-i fac inafara de pinlock? Mi se pare de (cuvant urat) ca o casca de 250€ sa se abureasca in toiul verii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza ce casca e, conteaza plasticul vizierei. Si la Shoei XR 1100 se abureste numai cat te uiti inspre el. Pinlok si gata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Într-un final mi-am montat și eu pinlock, problema este ca nu sunt 100% mulțumit de el. Este o îmbunătățire întradevăr, dar de ex. dacă vreau sa aburesc viziera intenționat reușesc, este ceva normal la voi cum se manifesta?

 

Dacă respir normal fără aerisitoarele deschise, fără cagula pe nas și gura și pe vreme ploioasa nu se mai aburește.

 

Stima,

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Într-un final mi-am montat și eu pinlock, problema este ca nu sunt 100% mulțumit de el. Este o îmbunătățire întradevăr, dar de ex. dacă vreau sa aburesc viziera intenționat reușesc, este ceva normal la voi cum se manifesta?

 

Dacă respir normal fără aerisitoarele deschise, fără cagula pe nas și gura și pe vreme ploioasa nu se mai aburește.

 

n-am vazut sensul sa incerc sa-l aburesc... e ca si cum as testa casca dand cu capul in perete din saritura? sau, ma rog, pe acolo...

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da este buna observația , dar teoretic nu ar trebui sa, se aburească nu? eu am înțeles ca este perfecțiunea întruchipata când este vb de o soluție antiaburire!

 

Ma gândesc ca la un drum mai lung pe vreme mai răcoroasă sa nu am probleme, deocamdată am testat doar pana la munca și înapoi 20km dus și 20km înapoi.... oricum am uitat sa menționez ca foarte foarte puțin se aburește în partea de jos la mersul prin oraș, tot asa fără aerisitoarele deschise

 

Stima,

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Într-un final mi-am montat și eu pinlock, problema este ca nu sunt 100% mulțumit de el. Este o îmbunătățire întradevăr, dar de ex. dacă vreau sa aburesc viziera intenționat reușesc, este ceva normal la voi cum se manifesta?

 

Dacă respir normal fără aerisitoarele deschise, fără cagula pe nas și gura și pe vreme ploioasa nu se mai aburește.

 

Stima,

 

Ovidiu

...hmmm pai nu prea e normal

despre ce pot vorbi 100% este gama nolan pe care am testat-o aproape pe toata...

orice as fi incercat nu am reusit sa aburesc viziera cu pinlock.

chiar si exagerand la modul in care expiri ca sa-ti stergi lentila de ochelari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da așa este decât fără mai bine asa, ca dimineața pe întuneric și pe ploaie era un coșmar.

 

Probabil ca nici eu nu am montat-o corect, fiind o casca fără sistem pinlock din fabrica (uwex 525) am urmat sfaturile care sant cu ceva pagini în urmă

 

Mulțumesc

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Probabil ca nici eu nu am montat-o corect, fiind o casca fără sistem pinlock din fabrica (uwex 525) am urmat sfaturile care sant cu ceva pagini în urmă

 

Eu am un pinlock cu adeziv pe margini care se lipeste pe viziera. Nu am nici o problema si nu pot sa il aburez nici daca vreau. Chestia e ca scrie pe el 'a nu se folosi decat ziua' si intradevar, noaptea e crima... reflexii dubioase :) Scorpionul iubitei insa nici nu are nevoie de pinlock, cred ca e prima casca pe care o vad la care stratul ala 'anti-fog' chiar face ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ower, ai luat pinlocku' cu tot cu viziera sau ai gaurit viziera veche? surubelele de prindere sunt excentrice , ar trebui sa-ti preseze pnlcku de viziera.

 

contrar experientelor voastre "empirice" poti sa aburesti si un pinlock , materialul din care este facut este hidroscopic si la un moment dat se satureaza moment in care incepe sa se abureasca, trebuie doar ca umiditatea sa fie foarte mare si sa ai ventilatia inchisa la casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pe vreme rece la mine se abureste pur si simplu de la condens dar nu intre pinlock si viziera ci pe interiorul pinlock-ului, in casca. Cind este foarte rece trebuie sa deschid usor viziera, altfel face condens..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am găurit viziera veche, da am observat ca "dopurile" acelea sant excentrice am tot reglat la ele și aseară am prins o poziție de care sant mai mulțumit.

 

Tot se mai aburește când încerc sa respir intenționat pe ea dar dispare imediat, deocamdată e ok asa. Am mai obs. că siliconul acela nu sta presat foarte bine pe viziera în zona unui pin din ăla, dar oricât am reglat o poziție mai ok de atâta nu am reușit sa ii găsesc!

 

Mulțumesc,

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Domnilor,

o casca Scuberth cu pinlock necesita vreo intretinere (ma refer in principiu la garnituri si pinlock) pe perioada de iarna cind nu este folosita?

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...