Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

te duci la motor unu si iti iei pin lock cu 80 ron. daca n-ai gauri in viziera, dai un mail pe siteul pinlock.com si ceri sablon pentru viziera ta - daca n-ai rabdare o saptamana sa iti trimita aia prin posta ( eu n-am asteptat desi a venit dupa 8 zile) poti sa iti dai singur gauri cu atentie - asa am facut la rx7 si n-am probleme, nu se mai abureste de loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am un HJC venit din State cu o folie pe interior care se vrea a fii un pseudopinlock.Isi face insa treaba bine si caut asa ceva si pentru RF1000 modelul american de la Shoei al lui XR1000 care nu are viziera tratata sau ionizata asa cum scrie prin docomente si se cam abureste desi are brethguard si protectie curent aer barbie perforata.Daca are cineva cunostinta de asa ceva sa ne dea si noua de stire.Mi se pare o varianta eleganta de rezorvare a problemei cu aburirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caut asa ceva si pentru RF1000 modelul american de la Shoei al lui XR1000 care nu are viziera tratata sau ionizata asa cum scrie prin docomente si se cam abureste

 

RF1000 nu are pinlock precum XR1000? Intreb pentru ca vroiam sa-mi comand o viziera fumurie din State si am observat ca lipseau gaurile alea 2 pentru fixare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RF1000 nu are pinlock precum XR1000? Intreb pentru ca vroiam sa-mi comand o viziera fumurie din State si am observat ca lipseau gaurile alea 2 pentru fixare.

 

Nu are. Dar de diferenta de cascaval de la 240 la 480 de euro, iti mai iei una alta, inclusiv o viziera pinlock de XR 1000, daca iti place scafandru-look-ul pinlock-ului. :cheers:

In plus RF vine cu breath guard si chin curtain incluse pe cand la XR sunt optionale si contra cost. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult adevar graieste EMPPU.Am luat casca Shoei xr1000 la sfatul lui si azi i-am facut testul la drum.Se abureste doar daca stau pe loc sau merg f incet,dar atunci se poate ridica viziera.Nu se merita viziera cu look scafandru :angryfire: adicatelea pinlock.Cea mai buna varianta mi se pare cea de care am intrebat eu cu acea folie lipita prin interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dece ziceti viziera cu look de scafandru? deranjeaza in mers?

 

si pe shark-ul meu este acea folie antifog dar la ce vreme era acum 2 - 3 saptamani se aburea f usor , mai ales in oras. Inschimb mi-am dat seama ca daca cagula, parca nu se mai aburea la fel de usor. de asemenea pe vremea asta nu se abureste mai deloc...

 

@lutiaw: da-mi terog mai multe detalii cum sa conad una si cum sa o instalez. mersi :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba se merita pinlock-ul. Ai sa vezi cand ai sa mergi pe vreme ceva mai rece, fara pinlock se abureste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

unde pe linga casa poporului? ai adresa ? mai precis? ca eu am luat acum de curand o casca nolan 102n-com special si are alea de plastic prin gaurele. ciudat este ca pe louis scrie de pnilock ca vine cu el si nu a venit cu el. in fine are mai multe ciudatenii cum ar fii abtipildurile de pe viziere, dar nu intru in detalii. gasesc acolo pt ea kitt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Am vazut pe internet un post pe un forum despre cum sa iti pui PINLOK la viziera !

(aici)

Acuma ca tot a venit iarna ... as incerca pe viziera veche sa imi pun .

 

Am o casca AGV Flyer. La ei pe siteul oficial nu am vazut viziera cu Pinlokc. Au doar una anticeata, dar cred ca e un tratament ciudat. Nu stiu cat de eficient poate fi.

 

Ce vream sa va intreb :

- de unde gasesc pe la noi dispozitivul fara viziera

- a mai incercat cineva aceasta manevra

- cine are PINLOCK e multumit ? e util ?

 

Am gasit la louis un cod 20017175 care e pentru Nolan si as incerca sa il adaptez pt AGV ! Ce ziceti ?

 

Multumesc !

:rock:

Editat de Fanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e si un filmulet unde iti arata cum se monteaza, dar nu-l mai gasesc pe forum. in fine, cica e si un mag in buc , pe la unirii pe la casa poporului, dar nu stiu precis, unde se gaseste kitul. eu am nolan 102 si nu a venit cu pinlok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pinlock si pot sa-ti spun ca face viziera aproape imposibil de aburit. adik o vei aburi dak te chinui sa sufli in ea jumatate de ora, si va tine mai putin de 5 secunde aburul. diferenta o vezi clar la partea vizierei care nu e acoperita de pinlock. e tot timpul aburita. recomand pinlock cu toata caldura. de cand l-am pus nici nu ma gandesc sa merg cu viziera intredeschisa.

 

dezavantajul este ca e destul de ciudat. arati ca un scafandru de afara, plasticurile alea albe o sa-ti sara in coada ochiului majoritatea timpului pana te obisnuiesti cu ele, iar marginea pare ca-ti micsoreaza campul de vizibilitate. folosesc viziera cu pinlock cam de un an de zile. am reusit sa fac rost de o viziera fumurie nu de mult timp, si cand am pus-o am zis "wow, vad tot!".

 

daca se merita pinlock? clar. eu sugerez 2 viziere,una pentru iarna, transparenta, folosita si zi si noapte, si alta pentru vara, ca sa nu dai jos pinlockul ala de fiecare data. de asemenea, trebuie sa ai grija cand il pui sa nu-l zgarai sau sa prinzi scame/amprente, pentru ca te vor enerva la culme in timp.

 

despre cum sa-l pui pe o viziera ce nu vine prevazuta cu sistemul de prindere, asta habar n-am, desi nu cred ca ar fi f greu daca stii ce faci si ai sculele necesare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt niste folii transparente care se gasesc in magazinele de echipament (costa 50 ron) se lipesc pe interiorul vizierei si au exact acelasi efect ca pinlock-ul normal... singura problema e cand le stergi! trebuie sterse cu mare grija sa nu se zgaraie

 

Interesanta ideea ta !

O sa incerc prima data asa !

In interior sterg rar visiera oricum .

Sensibil e si pinlokul la stergere !

 

Niste indicatii mai exacte ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am pinlock si nici nu ma intereseaza. Daca se abureste, ridic putin viziera.Si it suit myself very bine. .fara pinloace si alte gizmo dastea fara legatura/ Acu zece ani rupeau asfaltul bikerii (si era cam aceiasi vreme, si casti mai retardate) si nu au decedat din cauza ca nu aveau pinlock. . .si futeau la fel de bine ca acum.

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu incerca nici un sistem. Acum o saptamana la ROSBK Pannonia (15 grade) nu avea nimeni pinlock. Si aia erau raceri, bre!! Adica forje de 240 la ora!!!

 

N-ai nevoie de pinlock la 240 la ora! In schimb ai nevoie in conditii de mers prin oras- mers incet, opriri la stop. Nu baga oamenii in ceatza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu incerca nici un sistem. Acum o saptamana la ROSBK Pannonia (15 grade) nu avea nimeni pinlock. Si aia erau raceri, bre!! Adica forje de 240 la ora!!!

 

 

15 grade..240km\h...Pannonia...ce ex sunt astea...?

ia sa mai incercam o data...5 grade(sau sub 0 grade kiar)...viteza la limita legala...si oras...

 

PS...nici eu nu am\agreez pinlock(e sensibil)...dar uneori tare as fi dorit...mai ales cind plec la plimbare si tre sa dau drumul des la viziera...intra curent si ma ustura ochii si fruntea,curge nasul(la vreme rece ma refer)...

Editat de magg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...