Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare,

Imi cer scuze din start daca s-a mai discutat, dar sincer nu ma descurc cu search-ul asta.

 

Am o casca Nolan, am montat eu pinlock-ul.

La inceput a fost totul ok, pe urma s-a mai uitat cineva la casca si nu stiu ce s-a intamplat cu pinlock-ul.

Se abureste un in partea din fata, in dreptul nasului, si ramane asa....

Se poate desface, sterge cumva???

Sau ce as putea sa-i fac?

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

Am un AGV Stealth si am observant ca vizier s-a matuit.

Exista vreo modalitate de reabilitare sau trebuie inlocuita?

Pot pune poze daca se necesita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am un AGV Stealth si am observant ca vizier s-a matuit.

Exista vreo modalitate de reabilitare sau trebuie inlocuita?

Pot pune poze daca se necesita

motomarket..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ce solutii antiaburire exista/folositi....parca nu imi vine sau dau 300 de ron pe 2 pinlockuri pentru vizierele mele si ma gandeam sa incerc o solutie antiaburire intai sa vad cum se comporta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in conditii serioase nici mama pinlockului nu rezista. curge apa (condensul) pe el in interior

 

A gasit careva p;e la noi viziere incalzite electric? (au baietii pe la unele casti de ATV)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi am montat azi pe viziera o folie anti aburire de la Oxford, model ultraclear. Casca este un vechi Airoh speedfire rise, cumparat prin 2008.

Am curatat viziera maniacal, am sters-o cu carpa pt ocherali, ca sa nu existe scame si totusi, doar jumatate din banda de adeziv pare sa se fi lipit. Folia nu pare sa se muleze prea bine dupa forma vizierei.

A urmat testul, la o temperatura de 6 - 7 grade si umiditate normala. Viziera nu s-a mai aburit ca inainte, nici macar dupa ce am suflat insistent inspre ea. Am continuat plimbarea luptandu-ma cu obiceiul de a ridica viziera la semafor. Nu a durat foarte mult pana cand folia a inceput sa se abureasca in partea de sus a vizierei.

Partea proasta urmeaza aici: Daca fara folie era suficient sa ridic viziera pt ca aburul sa dispara, cu folia montata nu a mai fost asa. Am mers cu viziera ridicata aburul disparand foarte greu. In concluzie, functioneaza, dar nu face minuni. Ramane de vazut cat o sa tina adezivul si cum o sa se comporte la temperaturi mai mici, ceata si ploaie.

Vad ca vineri urmeaza sa fie un maxim de 3 grade (real feel -1), deci voi posta rezultatele pe vineri seara.

 

post-42466-0-93846900-1449671531_thumb.jpg

post-42466-0-55946300-1449671541_thumb.jpg

post-42466-0-07820700-1449671547_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Continuare pt postul anterior:

Conform accuwheater, in Constanta, la ora 7 dimineata cand am iesit eu de la munca erau 3 grade cu real feel -1. Tind sa ii cred cu real feelul avand in vedere ca manere incalzite au facut fata numai dupa ce le-am dat pe high.

In schimb, a fost prima data dupa ceva timp cand viziera nu s-a aburit deloc. Am deschis viziera ca de obicei, la fiecare semafor si nu au fost probleme, iar bulele de sub adeziv par sa migreze si sa se restranga;

As putea chiar sa spun ca folia si-a meritat banii dar tot cred ca 80 de lei este cam mult pt o bucata de plastic cu adeziv pe margini.

Concluzia mea este ca ar trebui sa aiba aceleasi rezultate si folia de la Fog city care este si cu 30 de lei mai ieftina, daca nu adaugi si o livrare prin fan courier cu ramburs. Eu am cumparat-o pe a mea direct din magazin, nu de pe net.

Voi mai posta si dupa prima ceata/ploaie sau cine stie, poate ma prinde si o ninsoare.

Pozele atasate sunt cu casca inainte si dupa ce am intrat in casa.

post-42466-0-77644300-1449813590_thumb.jpg

post-42466-0-00471900-1449813598_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, eu as vrea sa imi lipesc ceva foloe mai fumurie pe ochelarii interiori de la un shark speed r pwntru ca , dupa parerea mea, sunt cam deschisi pentru zilele insorite de vara sau daca mergi cu soarele in fata tot te deranjeaza destul de mult si as vrea sa inchid mai mult acel negru si tot odata sa nu se abureasca. Am patit vara dimineata cand este mai racoare sa mi se abureasca ochelarii pentru ca nu sunt tratati anti-aburire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...