Jump to content
Sign in to follow this  
John Paul

Shoei Raid II vs Schuberth R1 vs Shoei XR 1100

113 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salutare!

Stiu f bine ce inseamna Shoei, am avut (si inca mai am dar am cazut cu casca) un Shoei XR 1000 si stiu si ca Raid e varianta mai slaba de la Shoei. Despre Schuberth R1 insa nu prea stiu nimic, am auzit ca e silentioasa, stiu ca are viziera solara si ca e mai grea cam cu 150 g decat Shoei Raid 2 & XR 1100. Avand in vedere ca Shoei Raid 2 si Schuberth R1 sunt la acelasi pret eu inclinam spre Shoei Raid 2. Am observat insa de curand ca pentru 40 eur in plus gasesti un XR 1100 (astea toate pe Louis.de) dar fara model.

Am creeat acest topic ca sa va cer parerea. Poate sunt printre voi utilizatori de Schuberth R1 si pot sa dea un feedback despre calitatea si comportamentul castii la viteze pana la 200 km/h. Am un motor care nu ma duce mai mult.. ca asa mi l-am ales ;).

Utilizarea castii va fi mai mult pe touring si sport touring. Distantele acoperite pot fi de la cativa km pana la 1000km/zi. Cu XR 1000 dupa 1000 km am fost foarte ok, faptul ca e o casca mai usoara a contat (mai am un flip-up Airoh care e mai greu si care dupa ture de >600 km ma facea sa imi resimt putin gatu :P ).

Deci.. va rog .. imparatsiti-mi parerile voastre legate de cele 3 casti. In max 1 saptamana imi iau casca si dupa aceea am sa postez si feedback-ul despre casca respectiva.

Bafta & Asfalt Uscat!

Am optat pentru Schuberth. Am purtat scurta vreme modelul Concept 1 si mi s-a parut ok (cu exceptia greutatii ~ 2 kg). Acea casca, avand in ea un alt cap decat al meu, a indoit stalpul dintre usile unui Peugeot 206, fara nicio urma vizibila. Am mai vazut un bot de maxi-taxi indoit de un Schuberth R1 in urma unui accident frontal cu moto, victima avand rani "numai" la picioare, bazin, maini si piept. In ambele cazuri castile Schuberth s-au comportat excelent, nici macar vopseaua nefiind zgariata.

Shoei este un brand foarte dorit la noi, dar las pe altii sa-si dea cu parerea despre protectia oferita.

Dupa cum vezi, nu m-am referit in descriere si vot decat la protectia oferita de casca; restul aspectelor, precum zgomot, aburire, materiale folosite la interior sau cromatica sunt ultimile criterii dupa care trebuie aleasa o casca. Ai grija la cumparare sa nu cazi in plasa unor producatori care incearca sa ascunda materialul plastic din care au produs-o, sub diverse denumiri (Thermoplastic, Polymer, ABS, etc). Cel mai rezistent material la impact si mai ales la frecarea de asfalt este fibra de sticla; daca aceasta mai este si ranforsata cu Kevlar, cu atat mai bine.

Am optat pentru Schuberth. Am purtat scurta vreme modelul Concept 1 si mi s-a parut ok (cu exceptia greutatii ~ 2 kg). Acea casca, avand in ea un alt cap decat al meu, a indoit stalpul dintre usile unui Peugeot 206, fara nicio urma vizibila. Am mai vazut un bot de maxi-taxi indoit de un Schuberth R1 in urma unui accident frontal cu moto, victima avand rani "numai" la picioare, bazin, maini si piept. In ambele cazuri castile Schuberth s-au comportat excelent, nici macar vopseaua nefiind zgariata.

Shoei este un brand foarte dorit la noi, dar las pe altii sa-si dea cu parerea despre protectia oferita.

Dupa cum vezi, nu m-am referit in descriere si vot decat la protectia oferita de casca; restul aspectelor, precum zgomot, aburire, materiale folosite la interior sau cromatica sunt ultimile criterii dupa care trebuie aleasa o casca. Ai grija la cumparare sa nu cazi in plasa unor producatori care incearca sa ascunda materialul plastic din care au produs-o, sub diverse denumiri (Thermoplastic, Polymer, ABS, etc). Cel mai rezistent material la impact si mai ales la frecarea de asfalt este fibra de sticla; daca aceasta mai este si ranforsata cu Kevlar, cu atat mai bine.

Multumesc foarte mult pentru feedback!

Relativ la protectia oferita de un Shoei XR 1000, putin as putea sa iti spun si eu. Am lovit un caine pe la 50-60 la ora (franasem de pe la 100) si am cazut lateral. Urmarile nu a fost grave, atat eu cat si motoru am putut continua drumul (costum complet + crash bar + sofer atent si foarte de treaba in masina din spate). Insa din cauza ca am frecat asfaltul cam 1-2m dupa cadere, casca s-a zgariat destul de tare pe lateral. Impactul cu solul a fost destul de violent (am dat cu umarul stang + casca de pamant, iar pozitia de pe motor e destul de inalta) dar casca a rezistat foarte bine, si a si preluat o parte buna din soc. E drept ca vreo cateva zile dupa asta daca agitam capul ma durea putin, dar presupun ca asa ceva e normal si oricum intr-o saptamana a trecut, inafara de asta mi s-a inflamat putin umarul dar nu s-a rupt nimic.. tocmai trece durerea si n-au fost nici 2 sapt.

Inafara de zgarieturile de pe lateral stanga si viziera casca arata foarte bine si o simt pe cap ca inainte, insa prefer sa imi schimb casca si sa nu las pe nimeni sa o utilizeze pana cand nu ii examinez materialul amortizor din interiorul castii foarte amanuntit... daca e comprimat, atunci arunc casca... daca nu, atunci o sa o folosesc eventual pentru pasager. De aceea si vreau sa imi cumpar o casca noua.

Multumesc din nou pentru raspuns si invit si pe altii care cunosc/utilizeaza vreunul dintre modele din titlu sa ne spuna ce stiu.

Toate variantele ar fi bune, banuiesc ca performatele legate de siguranta sunt asemanatoare. F important este cum ti se potriveste pe forma capului, mie unu Shoei nu mi vin foarte bine, de asta am ales acu 2 ani R1. Pe de alta parte R1 vine in 2 marimi ale carcasei, diferentele fiind date de dimensiunea umpluturii ;) asa ca la aceeasi marime, Schuberth are o carcasa mai mare.

Silentiozitatea fara chin guard nu este chiar asa cum o lauda ei, iar vara la 30C cu chinguard si cagula nu e roza situatia :D, pe de alta parte recomand folosirea de dopuri adecvate indiferent de casca.

Un alt aspect pozitiv ar fi ochelarii de soare integrati, dar asta depinde de cum esti obisnuit....

Bafta in alegere si probeaza-le inainte :baldy:

Salutare,

Am eu casca R1 pe care am purtat-o in acest sezon ( in jur de 8000 km ). Inainte am avut Shoei X11 pe care am schimbat-o pentru ca o luasem putin prea mica si ma strangea/durea capul dupa mai multe ore de calarit.

Acum nu stiu cum este Raid 1/2 insa ce pot spune comparand R1 cu X11 :

- X11 mai compacta (e drept era si un nr mai mic pt mine ) dar clar statea mai bine "in vant" (eu am naked )

- la protectie nu stiu pentru ca din fericire nu am cazut nici cu una nici cu cealalta.

- vopseaua la X11 mi s-a parut ceva mai de calitate

- in mod clar R1 se ventileaza mai prost decat X11 ( ceea ce e de asteptat )

- legat de zgomot : ma asteptam ca R1 sa fie mult mult mai silentioasa ( conform reclamei de pe net ) insa probabil datorita inaltimii mele si a faptului ca merg pe naked, nu prea am simtit nici o diferenta fata de X11. Asta a fost una dintre dezamagiri.

- X11 nu se abureste, R1 se abureste destul de repede. Stiu ca exista solutii. Stiu ca exista pinlock-uri. Eu insa vorbesc strict despre vizorul standard care vine pe fiecare dintre ele. Avantaj clar X11

- vizibilitatea mai buna la X11 ( pur si simplu nu vedeam "marginile" castii... o senzatie tare placuta )

-X1 mult mult mai scumpa. Luata desigur nu din magazin de la noi ci de la un om foarte foarte serios. Insa chiar si asa, R1 luat la reducere de pe louis a fost de 3 ori mai ieftin.

Acuma daca ma intrebi daca merita banii astia in plus pentru X11... as zice ca nu. Insa nici R1-le nu mi se pare ca este ceea ce se spune ca este. Este o casca ok insa nu o vad ca pe o casca premium. In consecinta pretul "normal" ( nu 199 euro cat am dat eu ) nu cred ca se justifica. Dar poate ca sunt doar eu mai zgarcit... ;)

Despre modelele noi R1100 si Raid 2 nu stiu mai nimic. Eu insa data viitoare cred ca o sa incerc ceva din zona HJC, UVEX , Bell insa facute bine.

Am aceeasi nebuloasa - Shoei XR1100 sau Schubert R1 ?

As alege R1 pentru ochelarii de soare integrati, silentiozitatea oferita si renumele Schubert in materie de protectie oferita. Numai ca ultima parte, asta cu protectia, ma pune pe ganduri si ma face sa ma gandesc la Shoei.

R1 nu este testata DOT, iar pe site-ul SHARP a obtinut doar 2 stele si o prezinta cu o protectie foarte slaba la impactul lateral, acolo unde exista cele mai mari sanse de lovituri.

http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/schuberth-r1

Pana si actuala casca, un AGV Longway (flip-up) a obtinut 4 stele in test...

XR1100 este mult mai bine cotata, 5 stele http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/shoei-xr-1100 , dar are renumele de a fi zgomotoasa. In plus, este mai scumpa cu ~100 euro.

Acum nu stiu cum este Raid 1/2 insa ce pot spune comparand R1 cu X11 :

ps: este vorba de xr-1100, nu de x11(x-spirit) ;)

Eu am XR1100 si nu e zgomotoasa (pe naked), sistemul de reglaj si de blocare al vizierei, ce strange viziera pe garnituri, elimina orice fluierat! Se aude doar vantul sufland care nu e deranjant.

Am luat o viziera fumurie/degrade (mai neagra sus si transparenta la baza) care s-a dovedit f buna pe timp de soare sau intuneric. In curand va aparea un Pinlock Heliomat!

Prinderea Double D iti ia mai mult timp (5-7 sec) la montaj dar e mai eficienta, iar Pinlock-ul face minuni!

La Schuberth nu mi-a placut forma si dimensiunea/greutatea mare! Doar ochelarii!

Shit. Ai dreptate. Am fost tare cascat. Oricum macar informatiile despre R1 sper sa fie de folos. Eu unul nu mi-as mai lua a doua oara aceeasi casca

ps: este vorba de xr-1100, nu de x11(x-spirit) :laugh: