Sari la conținut

08.08.2010 - SOFER INTRAT PE CIRCUIT MOTO LA CARANSEBES


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

Am zis ca nu mai scriu la subiectul Caransebes si ma voi tine de cuvant.

Vad ca discutia inca este aprinsa pe teme de "organizare" si foarte multi sunteti din Bucuresti. Din acest motiv va propun sa nu va mai certati, sa nu va mai contrati ca oricum lucrurile petrecute nu se mai pot repara.

Mai bine veniti, in 21-22 august la Bucuresti, pe pista Amkart, unde va avea loc etapa III liga I CNI viteza pe motodrom juniori si scutere si etapa III supermoto juniori si seniori.

Cu acesti prilej pe langa specatolul oferit de seniorii de la supermoto veti avea ocazia sa cunoastetii copiii care au participat si la Caransebes, singurii copii care mai practica in tara noastra motociclism viteza.

Prin prezenta voastra acolo ii puteti sustine si ii puteti aprecia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 593
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

probabilitatea sa vina cu tabul si sa intre in oameni e mai mica deca sa cada un avion. scopul lui n-a fost sa ucida oameni, altfel, mergea la o biserica cand se scotea un mort afara si facea acolo carnagiu.

 

ca sunt eu de partea imbecililor? trei sa fiti tampiti sa credeti asa ceva. sunt de partea protectiei spectatorilor si sportivilor. abia atunci putem vorbi de sport.

cand eu alerg cu motoru si un putyandru d-asta imi apare in fata pe banda mea, nu astept sa ma loveasca ca dreptatea e de partea mea. ma feresc. atunci cand merg nu merg ca si cum toti ar respecta legea, ci merg preventiv, ca exista nenorociti d-astia cu tancuri, exista fufe care se rujeaza, exista oameni care au griji si nu mai pot fi atenti, exista d=astia ca voi cu whillies in cap dornici sa ude pityipoancele, exista celulare in mijlocul convorbirilor, exista oameni gata sa adoarma, etc. ma feresc. asta-mi asigura o mare probabilitate sa deschid ochii si maine.

daca nu sunt in stare sau daca "nu am bani pentru protectie", ma las de motociclism si de automobilism, altfel e doar o chestiune de timp. probabilitatea sa se intample "ceva" tinde catre 100%

 

vreti sa stiti parerea mea referioor la baiatu lu tata?

"ia sa ma urc io ma in masina si sa arat ca ma pis pe ei de romani!"

a intrat pe pista si situatia a scapat de sub control. a venit frica si a incercat sa scape. a ajuns la politie si acolo, inauntru a baut sa iasa la analiza ca a fost beat.

unu cu 0.2% nu e in stare sa mearga pe circuit sa "gaseasca" iesirea si sa alerge prin trafic pana la politie, ca apoi sa se intoarca catre urmaritori sa le arate degetul.

 

da, asa e, 7 mi-au spus ca sunt beat. dar asta nu inseamna neaparat ca-s beat, ci ca sunt suficient de prost pentru ca nu am reusit sa va conving ca nu sunt beat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa ii "dau si eu apa la moara" lui Tsunami (pt ca vreau sa vad ce zice si de asta)...

presa locala, duminica 15 august 2010:

 

Tupeu de CaransebeÂş: ÂŞoferul beat care a provocat tragedia de pe aeroport pozează în victimă

Reținut imediat după ce a accidentat patru persoane pe pista Aeroportului CaransebeÂş Âşi trimis pentru 29 de zile în arest preventiv, Cristian Ungur nu a putut oferi prea multe explicații pentru gestul său incalificabil. Nici nu e de mirare dacă ținem cont de alcolemia uriaÂşă din sângele său, peste doi la mie, constatată imediat după producerea incidentului de medicii legiÂşti. Dacă inițial tânărul de 25 de ani părea să-Âşi asume vina pentru toate cele întâmplate, odată ce a conÂştientizat că poate petrece ani buni după gratii a încercat să se apere. “Nu am vrut să fac rău nimănui. Pur Âşi simplu am vrut să plecăm acasă. MotocicliÂştii au aruncat cu un cauciuc Âşi apoi au sărit pe noi. Am fugit la poliție pentru a scăpa cu viață, pentru că ne amenințau că ne omoară”, a spus Cristian Ungur.

 

“MotocicliÂştii au fost agresivi”

Pasagerul din dreapta, despre care martorii oculari susțin că l-ar fi instigat pe Cristian Ungur să apese accelerația după ce au lovit un copil, arată Âşi el cu degetul spre motocicliÂşti. “Cristi nu a vrut să lovească pe nimeni. Noi am vrut să plecăm acasă. Nu Âştiu, cred că s-a băgat greÂşit, habar nu am. A zburat un cauciuc pe capotă Âşi a venit lumea peste noi. Probabil că s-a speriat Âşi el. Ne tot spuneau că ne omoară Âşi am vrut să mergem la poliție să spunem ce s-a întâmplat. Am ajuns în fața poliției Âşi ne-au bătut. S-au urcat pe noi vreo 30 de persoane. MotocicliÂştii au reacționat agreasiv, au aruncat cu cauciucuri, au intrat peste noi în maÂşină, ne-au dat pumni în față”, mărturiseÂşte ???Lucian Brânzei.

 

Tânărul neagă totodată că el ar fi capul răutăților Âşi că l-ar fi instigat pe Cristian Ungur. “Nu este adevărat. Ce, eu sunt nebun la cap? Au zis că s-a suspendat cursa sau ceva de genul. Vroiam să plecăm acasă, nu era semnalizat nimic Âşi nu ne-am dat seama că eram pe pistă. Am vorbit apoi cu Cristi Âşi mi-a spus că s-a speriat. Locul lui nu e în arest”, a mai spus Lucian. Motociclistul Cătălin Cazacu este una dintre victimele actului necugetat al lui Cristian Ungur, dar Âşi unul dintre cei care a plecat pe urmele fugarilor. “Au plecat mai mulți motocicliÂşti după ei pentru că, după ce au lovit atâția oameni în plin, au fugit de la locul accidentului. Nu-i puteam lăsa să scape. Au un tupeu fantastic”, a spus sportivul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e sila de prosti, nu mai suport sa citesc atetea ineptii cate sunt pe forumul asta ......... un "destept" care nici macar nu a fost la fata locului si nu practica motociclismul vine insa se ne explice ce s-a intamplat de fapt acolo.

Omul n-are nici o legatura cu motociclismul si nici macar cu realitatea, nu-l mai bagati in seama.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P.S. Nu cred ca o sa mai intru pe forumul asta pentru ca majoritatea posturilor sunt asaltate de handicapati iar moderatorii nu fac nimic. Eu aleg sa nu ma mai enervez din cauza unor specimene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi credem ca tu nu ai motor!

esti doar un "conservar" frustrat care zace in coloana la semafor

poti sa aduci argumente solide impotriva noastra?

Mesaj completat

Mi-e sila de prosti, nu mai suport sa citesc atetea ineptii cate sunt pe forumul asta ......... un "destept" care nici macar nu a fost la fata locului si nu practica motociclismul vine insa se ne explice ce s-a intamplat de fapt acolo.

Omul n-are nici o legatura cu motociclismul si nici macar cu realitatea, nu-l mai bagati in seama.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P.S. Nu cred ca o sa mai intru pe forumul asta pentru ca majoritatea posturilor sunt asaltate de handicapati iar moderatorii nu fac nimic. Eu aleg sa nu ma mai enervez din cauza unor specimene.

stai linistit ca fac ceva si moderatorii!

kaka maka

 

Mesaj completat

si inca o dovada a minunatiei de cadru legislativ in care ne balacim"topicul cu crima de pe podul otopeni"

cum comentati domnule "cerebral si verde"?

de vina a fost mortu' nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.probabilitatea sa vina cu tabul si sa intre in oameni e mai mica deca sa cada un avion. scopul lui n-a fost sa ucida oameni, altfel, mergea la o biserica cand se scotea un mort afara si facea acolo carnagiu.

 

2.ca sunt eu de partea imbecililor? trei sa fiti tampiti sa credeti asa ceva. sunt de partea protectiei spectatorilor si sportivilor. abia atunci putem vorbi de sport.

cand eu alerg cu motoru si un putyandru d-asta imi apare in fata pe banda mea, nu astept sa ma loveasca ca dreptatea e de partea mea. ma feresc. atunci cand merg nu merg ca si cum toti ar respecta legea, ci merg preventiv, ca exista nenorociti d-astia cu tancuri, exista fufe care se rujeaza, exista oameni care au griji si nu mai pot fi atenti, exista d=astia ca voi cu whillies in cap dornici sa ude pityipoancele, exista celulare in mijlocul convorbirilor, exista oameni gata sa adoarma, etc. ma feresc. asta-mi asigura o mare probabilitate sa deschid ochii si maine.

daca nu sunt in stare sau daca "nu am bani pentru protectie", ma las de motociclism si de automobilism, altfel e doar o chestiune de timp. probabilitatea sa se intample "ceva" tinde catre 100%

 

3.vreti sa stiti parerea mea referioor la baiatu lu tata?

"ia sa ma urc io ma in masina si sa arat ca ma pis pe ei de romani!"

a intrat pe pista si situatia a scapat de sub control. a venit frica si a incercat sa scape. a ajuns la politie si acolo, inauntru a baut sa iasa la analiza ca a fost beat.

unu cu 0.2% nu e in stare sa mearga pe circuit sa "gaseasca" iesirea si sa alerge prin trafic pana la politie, ca apoi sa se intoarca catre urmaritori sa le arate degetul.

 

4.da, asa e, 7 mi-au spus ca sunt beat. dar asta nu inseamna neaparat ca-s beat, ci ca sunt suficient de prost pentru ca nu am reusit sa va conving ca nu sunt beat.

 

1. In Turda e chiar mai mica, pt ca se caseaza taburi de la unitate cu nemiluita :)

2. Pe sistemul asta mai bine nu mai iesi din casa......ninesti cum poti aluneca si dai cu capu de bordura sau cazi in fata la o masina si kaput si iti dam cu Rip-uri la accidente(chiar daca nu moto :laugh: )

3. Ala sigur a fost si drogat......sau a aflat recent ca pretena-sa il insala cu v-unu din motociclistii de la start :D

0.2% inseamna aprox 8 beri, iar eu dupa 10 am condus lejer moped.....atata ca, cand m-am dat jos de pe el am cazut :drink: ....nu vad de ce nu a putut si cu alcoolemia aia sa conduca.....

4. Nu ai de ce sa ne convingi de altceva decat daca vrei ca "bajatu jmeker" sa scape cu pedeapsa mica sau numai amenda contraventionala, si niste daune de mizerie care sa le dea victimelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa ii "dau si eu apa la moara" lui Tsunami (pt ca vreau sa vad ce zice si de asta)...

presa locala, duminica 15 august 2010:

 

Tupeu de CaransebeÂş: ÂŞoferul beat care a provocat tragedia de pe aeroport pozează în victimă

Reținut imediat după ce a accidentat patru persoane pe pista Aeroportului CaransebeÂş Âşi trimis pentru 29 de zile în arest preventiv, Cristian Ungur nu a putut oferi prea multe explicații pentru gestul său incalificabil. Nici nu e de mirare dacă ținem cont de alcolemia uriaÂşă din sângele său, peste doi la mie, constatată imediat după producerea incidentului de medicii legiÂşti. Dacă inițial tânărul de 25 de ani părea să-Âşi asume vina pentru toate cele întâmplate, odată ce a conÂştientizat că poate petrece ani buni după gratii a încercat să se apere. “Nu am vrut să fac rău nimănui. Pur Âşi simplu am vrut să plecăm acasă. MotocicliÂştii au aruncat cu un cauciuc Âşi apoi au sărit pe noi. Am fugit la poliție pentru a scăpa cu viață, pentru că ne amenințau că ne omoară”, a spus Cristian Ungur.

 

“MotocicliÂştii au fost agresivi”

Pasagerul din dreapta, despre care martorii oculari susțin că l-ar fi instigat pe Cristian Ungur să apese accelerația după ce au lovit un copil, arată Âşi el cu degetul spre motocicliÂşti. “Cristi nu a vrut să lovească pe nimeni. Noi am vrut să plecăm acasă. Nu Âştiu, cred că s-a băgat greÂşit, habar nu am. A zburat un cauciuc pe capotă Âşi a venit lumea peste noi. Probabil că s-a speriat Âşi el. Ne tot spuneau că ne omoară Âşi am vrut să mergem la poliție să spunem ce s-a întâmplat. Am ajuns în fața poliției Âşi ne-au bătut. S-au urcat pe noi vreo 30 de persoane. MotocicliÂştii au reacționat agreasiv, au aruncat cu cauciucuri, au intrat peste noi în maÂşină, ne-au dat pumni în față”, mărturiseÂşte ???Lucian Brânzei.

 

Tânărul neagă totodată că el ar fi capul răutăților Âşi că l-ar fi instigat pe Cristian Ungur. “Nu este adevărat. Ce, eu sunt nebun la cap? Au zis că s-a suspendat cursa sau ceva de genul. Vroiam să plecăm acasă, nu era semnalizat nimic Âşi nu ne-am dat seama că eram pe pistă. Am vorbit apoi cu Cristi Âşi mi-a spus că s-a speriat. Locul lui nu e în arest”, a mai spus Lucian. Motociclistul Cătălin Cazacu este una dintre victimele actului necugetat al lui Cristian Ungur, dar Âşi unul dintre cei care a plecat pe urmele fugarilor. “Au plecat mai mulți motocicliÂşti după ei pentru că, după ce au lovit atâția oameni în plin, au fugit de la locul accidentului. Nu-i puteam lăsa să scape. Au un tupeu fantastic”, a spus sportivul.

 

aici vorbim despre un concurs prostime vs conducerea tarii, profesionisti (avocatii nomenclaturistului( vs amatorism (organizatorii cursei). e la mintea cocosiului ca se vor lega de fiecare imperfectiune a evenimentului. si au fost destule. pe asta mizeaza si ei. ei pot spune acum ce vor ex (voiam sa plecam acasa).

fapt este ca

1. s-a folosit forta impotriva lor

2. accesul pe pista a fost posibil

 

restul sunt detalii. daca nu puteti fi destepti veti ramane la acelasi stadiu si peste 50 de ani.

 

si in america daca se va tine procesul mizerabilii vor castiga. au toate ingredientele. mare braza sa nu ceara si despagubiri pentru astea 29 de zile. banii ii va lua din taxe, de la educatie, sanatate, politie.

apoi peste ceva timp idiotul va putea lovi pe altul fara probleme, caci nu numai puterea ci si voi l-ati ajutat

 

stai linistit ca fac ceva si moderatorii!

kaka maka

 

respect legea forumului mai mult decat o faceti majoritatea. vrei, nu vrei, o sa vezi ca, din pacate, am avut dreptate.

si, cu ce ar schimba situatia faptul ca as avea sau nu motor? logica nu mi-o schimba. daca te facwe fericit iti pot trimite factura.

 

si inca o dovada a minunatiei de cadru legislativ in care ne balacim"topicul cu crima de pe podul otopeni"

cum comentati domnule "cerebral si verde"?

de vina a fost mortu' nu?

 

nu, episodul intra la "shit happens" pentru motociclist si familia lui.

 

atata vreme cat situatia se reduce la jocul putere - prostime, prostimea n-are cum sa castige. terenul e al puterii, suporterii, ai puterii, banii de mita, ai puterii etc.

ala a fost un om destept. dupa ce "a comis-o", nici o declaratie si telefon urgent sa fie ridicat de acolo. restul, il vor face avocatii platiti cu banii nostrii, ai prostimii. ce mai e de comentat aici?

 

1. In Turda e chiar mai mica, pt ca se caseaza taburi de la unitate cu nemiluita :)

2. Pe sistemul asta mai bine nu mai iesi din casa......ninesti cum poti aluneca si dai cu capu de bordura sau cazi in fata la o masina si kaput si iti dam cu Rip-uri la accidente(chiar daca nu moto :laugh: )

3. Ala sigur a fost si drogat......sau a aflat recent ca pretena-sa il insala cu v-unu din motociclistii de la start :D

0.2% inseamna aprox 8 beri, iar eu dupa 10 am condus lejer moped.....atata ca, cand m-am dat jos de pe el am cazut :drink: ....nu vad de ce nu a putut si cu alcoolemia aia sa conduca.....

4. Nu ai de ce sa ne convingi de altceva decat daca vrei ca "bajatu jmeker" sa scape cu pedeapsa mica sau numai amenda contraventionala, si niste daune de mizerie care sa le dea victimelor!

 

1. citeste tot ce-am scris nu ciopartii ce-ti convine

2. la fel ca la punctul 1. pe strada sunt pregatit sa ma feresc si sa iau riscuri care depind in masura foarte mare de mine, sa nu ma bazez pe ceilalti. in cadrul special dincolo de strada vreau sa stiu intai care-s riscurile la care ma supun, dupa care, ma hotarasc

3. pentru mine aia nu a fost o purtare de drogat. apoi au fost 2 declaratii. una a tatalui ca baiatul nu bea, apoi a prefectului ca el n-a fost beat. pur si simplu cred ca a fi declarat beat a mers mai bine pentru avocatii apararii. din pacate. faptul ca ai mers cu alcolemie de 0.2% spune destule. eu nu vreau sa stiu mai mult. stiu doar ca el "a facut destule" pentru o alcoolemie asa mare.

4. ce vreau eu e una si ce se va intampla e altceva. judecata se va baza pe fapte, iar faptele nu sunt in directia dreptatii.

he he, si cand te gandesti ca o banda de cuie retinea masina acolo. dar voi tot nu castigati deoarece imbecilul era acum in cel mai fericit caz in coma iar cativa dintre voi la puscarie. asta daca nu-i numai gura (pardon, degetgele) de voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vad situatia in felul urmator in fucntie de gradul de vinovatie:

 

1. organizatorul

2. multimea, ca a incercat sa-l opreasca

3. multimea, care l-a urmarit ca in filme pe strazi.

4. imbecilul care s-a urcat beat la volan pentru demonstratie.

 

el va putea spune pe buna dreptate ca lovit oamenii fiind in legitima aparare. si eu l-as crede. daca ala oprea, era un om mort si masina era si incendiata

 

grade de vinovatie pentru ce? singurul vinovat de vatamarea persoanelor este soferul. pentru alte aspecte, fiecare poate fi raspunzator, dupa caz. organizarea poate fi cel mult o conditie care a facut posibila actiunea, nu cauza actiunii soferului.

 

nu exista ordine sau ierarhie de vinovatii, asa cum vezi tu situatia. este o logica gresita. ca daca evenimentul x nu avea loc, nu era posibil nici evenimentul y. asa este, doar ca cel ce comite evenimetul y este responsabil de fapta lui, nu poate da vina pe evenimentul x.

 

fiecare raspunde pentru fapta lui. pentru vatamarea oamenilor, doar soferul e vinovat. procurorul a stabilit ca fapta nu e comisa din culpa, ci cu intentie. probabil intentie indirecta, nu a vrut sa vatame/omoare oameni, dar a acceptat ca asta se putea intampla. presupun ca a avut probe cand a facut aceasta incadrare juridica.

 

am citit tot topicul asta, implicit si toate posturile tale. ai argumente, dar pleci de la premise gresite. in primul rand, starea de fapt, nu poti fi sigur ca lucrurile s-au intamplat asa cum crezi/deduci tu. poate exista probe care dovedesc ca inainte de a fi agresat a lovit cu masina oamenii de pe pista. a incerca sa opresti un nebun din cursa lui infernala nu e un act de agresiune.

 

agresiunea suferita ulterior actiunii lui de lovire nu are cum fi legitima aparare.

 

este posibil sa fi existat carente in organizare, dar asta nu il disculpa pe sofer. el este cel care a lovit oamenii, el va raspunde pt asta. indiferent de carentele de organizare, oamenii nu erau vatamati daca soferul nu intra in ei. asta inseamna legatura de cauzalitate intre fapta comisa si rezultatul faptei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grade de vinovatie pentru ce? singurul vinovat de vatamarea persoanelor este soferul. pentru alte aspecte, fiecare poate fi raspunzator, dupa caz. organizarea poate fi cel mult o conditie care a facut posibila actiunea, nu cauza actiunii soferului.

 

nu exista ordine sau ierarhie de vinovatii, asa cum vezi tu situatia. este o logica gresita. ca daca evenimentul x nu avea loc, nu era posibil nici evenimentul y. asa este, doar ca cel ce comite evenimetul y este responsabil de fapta lui, nu poate da vina pe evenimentul x.

 

fiecare raspunde pentru fapta lui. pentru vatamarea oamenilor, doar soferul e vinovat. procurorul a stabilit ca fapta nu e comisa din culpa, ci cu intentie. probabil intentie indirecta, nu a vrut sa vatame/omoare oameni, dar a acceptat ca asta se putea intampla. presupun ca a avut probe cand a facut aceasta incadrare juridica.

 

am citit tot topicul asta, implicit si toate posturile tale. ai argumente, dar pleci de la premise gresite. in primul rand, starea de fapt, nu poti fi sigur ca lucrurile s-au intamplat asa cum crezi/deduci tu. poate exista probe care dovedesc ca inainte de a fi agresat a lovit cu masina oamenii de pe pista. a incerca sa opresti un nebun din cursa lui infernala nu e un act de agresiune.

 

agresiunea suferita ulterior actiunii lui de lovire nu are cum fi legitima aparare.

 

este posibil sa fi existat carente in organizare, dar asta nu il disculpa pe sofer. el este cel care a lovit oamenii, el va raspunde pt asta. indiferent de carentele de organizare, oamenii nu erau vatamati daca soferul nu intra in ei. asta inseamna legatura de cauzalitate intre fapta comisa si rezultatul faptei.

 

sunt de acord.

 

trebuie sa plateasca, dar pentru mine ca spectator sau ca sportiv vinovatul principal este organizatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris ceva mai devreme si vad ca postul a fost sters din cauza ca tsunami a primit o eticheta din partea mea. ORicum, idee era urmatoarea:

 

"Tsuni" ... dupa cat te duce pe tine capul, individul care a bagat oameni nevinovati in spital se afla in legitima aparare nuh !? :laugh: /

Mai omule, tu, incepi sa-mi aduci aminte de un fost coleg de clasa, care stia doua lucruri: sa mearga de acasa la scoala si de la scoala acasa.

La cat de multi il aperi ajung sa cred ca esti direct implicat cum a mai zis cineva mai sus.

 

Ce e cert insa: ~ trebuia sa te nasti cand omul avea ca si casa o pestera.

~ cred ca toata lumea intelege de ce apare scris la tine "a lonely rider" :drink:

 

Pentru mine tot un mare ***st ramai.

 

PS: moderatori ...mai scriu odata, implementati naibii o functie ca sa poate da omul linistit ignore la posturi/topicuri ce apartine unor imposibili.

Editat de crz-one
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris ceva mai devreme si vad ca postul a fost sters din cauza ca tsunami a primit o eticheta din partea mea. ORicum, idee era urmatoarea:

bla bla bla

 

am citit si ce ai scris mai devreme. faptul ca postul a fost sters spune ceva cred.

 

honney, pot sa nu te bag in seama?

te rog ia asta in considerare si economiseste energia, go green!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu cum puteti pune in discutie niste grade de vinovatie despre multime, organizare etc... in momentul in care lovesti cu masina niste oameni, nu mai exista alta discutie.

daca cineva iese din casa cu un cutit in buzunar si pe strada injunghie pe cineva, cine e de vina? portarul din scara blocului, ca l-a lasat sa iasa cu cutit la el? haideti sa fim seriosi. ma imbat, intru intr-un grup de oameni cu masina si e de vina organizatorul... TREZITI-VA!!! AU FOST LOVITI NISTE OAMENI!!! si voua va pasa de organizare... :laugh:

Editat de alx31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord.

 

trebuie sa plateasca, dar pentru mine ca spectator sau ca sportiv vinovatul principal este organizatorul.

 

 

Chiar...organizatorii ce faceau daca au putut intra aia cu masina pe o pista?.

 

Unde mama noastra e aparatul legislativ ???

 

 

Ca din ca din cauza lui suntem in halul asta !!!

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ORGANIZATORI,MOTOCILISTI,SPECTATORI SI CONCURENTI AU STAT IN FATA MASINII,ASTA FACEAU...BOUL AL DE CE NU A OPRIT SI ATRECUT PESTE EI?

E ATAT DE SIMPLU SI NU INTELEG DE CE ATAT TEVATURA...OAMENII AIA AU STAT IN FATA MSINII,CE SE UTEA FACE MAI MULT???

DACA AU TRECUT PRIN OAMENI,CREDETI CA BARIERELE METALICE,SARMA GHIMPATA SAU MAI STIU EU CE I-AR FI OPRIT??

Acum cativa ani,la noi in Romania a fost o cursa auto dupa parerea mea organizata ca la carte,intr-o curba,pe exteriorul ei stateau tolaniti niste baieti veseli....jandarmii patruland pe acolo le-au atras atentia sa nu stea in locul respectiv ca e periculos....binenteles ca veselul grup nu a tinut seama de sfaturile si chiar rugamintile jandarmulor si SURPRIZA!!! la putin timp o masina scapata de sub control i-a secerat pe vitejii care mai devreme vociferau ca lor nu are ce sa li se intample....foarte tari au fost imaginile cu fetele lor dupa accident,nauciti si cred ca invatati minte ....

Ce vreau sa punctez este faptul ca oricat de mult te straduiesti sa faci lucrurile sa mearga si cat de buna ar fi securitatea,factorul uman este imprevizibil si "incapatanat"...

Deci daca cineva vrea cu toata inconstienta sa faca rau,pai sa fiti siguri ca va reusi

PS. alcoolul in orice fapta este FACTOR AGRAVANT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu cum puteti pune in discutie niste grade de vinovatie despre multime, organizare etc... in momentul in care lovesti cu masina niste oameni, nu mai exista alta discutie.

daca cineva iese din casa cu un cutit in buzunar si pe strada injunghie pe cineva, cine e de vina? portarul din scara blocului, ca l-a lasat sa iasa cu cutit la el? haideti sa fim seriosi. ma imbat, intru intr-un grup de oameni cu masina si e de vina organizatorul... TREZITI-VA!!! AU FOST LOVITI NISTE OAMENI!!! si voua va pasa de organizare... :laugh:

 

inainte de momentul lovirii persoanelor a fost momentul in care nici o masina nu trebuia sa stea pe pista, a fost momentul in care spectatorii nu trebuiau sa stea la marginea traseului etc.

nu se conformeaza, diorectorul cursei nu trebuie sa dea startul.

 

exact, la noi in tara "nu ne pasa de organizare"

 

"au fost loviti niste oameni" pentru ca aluia i s-a permis intrarea pe pista cu masina. din vina organizatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

factorul uman este imprevizibil si "incapatanat"...

 

 

si asta numai din cauza educatiei si lipsei de 'frica' ca ai putea pati ceva de ordin legislativ(mai ales cand il ai pe tata cine stie de "piloi")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicul asta imi aminteste de cazul unei fetite de 12 ani omorata pe trecerea de pietoni in Constanta. a fost scoasa vinovata de 2 experti tehnici pe principiul ca :" nu avea ce sa caute noaptea in oras nesupravegheata" ....trist,infiorator,dar adevarat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este ultimul meu post aici.

Incercam sa impartim vina, ca ala, ca celalalt, ca mamaie, ca polutia, ca pompierii. S-a dus, s-a intamplat. Teoria nu se aplica decat in situatii ideeale. Omul ala a gresit rau, dar rau. Daca nu isi da seama de greseala lui.....nu merita o a doua sansa. E bine asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicul asta imi aminteste de cazul unei fetite de 12 ani omorata pe trecerea de pietoni in Constanta. a fost scoasa vinovata de 2 experti tehnici pe principiul ca :" nu avea ce sa caute noaptea in oras nesupravegheata" ....trist,infiorator,dar adevarat....

 

daca doar asa s-a intamplat, fara sa mai fie "detalii" in spate, judecatorul ar trebui sa faca puscarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca doar asa s-a intamplat, fara sa mai fie "detalii" in spate, judecatorul ar trebui sa faca puscarie

de ce, doar e ceva normal pentru oameni ca tine - stupid people

 

 

PS. super smekera optiunea asta: You have chosen to ignore all posts from: Tsunami.

Editat de grownup.punk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
1. In Turda e chiar mai mica, pt ca se caseaza taburi de la unitate cu nemiluita :D

2. Pe sistemul asta mai bine nu mai iesi din casa......ninesti cum poti aluneca si dai cu capu de bordura sau cazi in fata la o masina si kaput si iti dam cu Rip-uri la accidente(chiar daca nu moto :baldy: )

3. Ala sigur a fost si drogat......sau a aflat recent ca pretena-sa il insala cu v-unu din motociclistii de la start :P

0.2% inseamna aprox 8 beri, iar eu dupa 10 am condus lejer moped.....atata ca, cand m-am dat jos de pe el am cazut ;) ....nu vad de ce nu a putut si cu alcoolemia aia sa conduca.....

4. Nu ai de ce sa ne convingi de altceva decat daca vrei ca "bajatu jmeker" sa scape cu pedeapsa mica sau numai amenda contraventionala, si niste daune de mizerie care sa le dea victimelor!

 

 

0.2% nu inseamna 8 beri. eu am 1.73 si 67-70 de kile (oscilez destul de des). am un prieten politist la rutiera si dupa 10 beri si jumate de ora dupa ultima bere m-am intalnit cu el pe strada si l-am rugat sa suflu. mi-a iesit 0.45 si mi-a spus ca peste vreo ora o sa imi iasa cel putin 0.5. deci era ori bou ori drogat. sau amandoua, cine stie?

Editat de stress_L&P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0.2% nu inseamna 8 beri. eu am 1.73 si 67-70 de kile (oscilez destul de des). am un prieten politist la rutiera si dupa 10 beri si jumate de ora dupa ultima bere m-am intalnit cu el pe strada si l-am rugat sa suflu. mi-a iesit 0.45 si mi-a spus ca peste vreo ora o sa imi iasa cel putin 0.5. deci era ori bou ori drogat. sau amandoua, cine stie?

 

http://www.alcooltest.ro/determinare_alcoo...calculator.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...