Jump to content

Se intampla in USA.

Recommended Posts

Daca motorul ala era raportat furat sau semana cu unul utilizat de vreun gangbanger periculos tot la fel de "URSS" ti s-ar parea? Pana cand nu afli povestea completa si nu stii toate detaliile, astea-s doar faux news via abc Motalva. Cat despre filmatul anumitor agenti ai anumitor agentii, cred ca este ilegal si la ei ca si la noi.

Pai sunt toate informatiile in filmulet. Oricum, cazul e relativ vechi. L-au luat pentru viteza si condus periculos. Modul in care l-au luat e putin inspaimantator, pe de o parte, pe de alta parte, daca motociclistul stia de faza cu filmatul ar fi trebuit macar sa nu puna filmarea pe youtube si scapa.

Daca motorul ala era raportat furat sau semana cu unul utilizat de vreun gangbanger periculos tot la fel de "URSS" ti s-ar parea? Pana cand nu afli povestea completa si nu stii toate detaliile, astea-s doar faux news via abc Motalva. Cat despre filmatul anumitor agenti ai anumitor agentii, cred ca este ilegal si la ei ca si la noi.

Come the fuck on. In USA, patria armelor si-a nebunilor posesori de arme, o masina trage langa tine, iese un nene cu pistolul si-ncepe sa se rasteasca la tine sa te dai jos de pe motor. Sigur, primul lucru la care te gandesti este "oau, ce noroc a dat peste mine, uite la politistul asta amabil cum are grija sa nu ma ranesc".

Poate ca respectivul a gresit cand a pus filmarea pe internet, dar atitudinea politistului respectiv este absolut reprobabila, cu atat mai mult cu cat motociclistul n-a dat niciun semn ca vrea sa se impotriveasca, iar masina din care coboara n-are niciun fel de elemente de identificare cum ca ar apartine politiei. In plus, nu l-a urmarit cu semnalele luminoase aprinse, ci l-a inghesuit la un stop, coborand nervos din masina. Sigur tu ai fi ramas calm si n-ai fi dat inapoi, cum e acuzat respectivul ca a facut.

Asta e, unii sunt dispusi sa-si vanda si putina libertate ramasa pentru a fi in siguranta si-a scapa de motociclistii satanisti violatori de babe.

iar masina din care coboara n-are niciun fel de elemente de identificare cum ca ar apartine politiei.

Pai asta a fost problema, din ce am inteles din filmulet si mai citisem niste comentarii pe undeva, politistul respectiv era ceva undercover. Iar faptul ca a pus pe youtube filmul unde se vedea clar fata lui poate duce usor la identificarea acestuia.

Nu cred ca daca ar fi aparut un politist normal in filmare mai exista vreo problema.

E acuzat ca a inregistrat audio pe cineva fara consimtamantul lui. Chestiune care e ilegala in Maryland (parca acolo se desfasoara actiunea).

Un politist sub acoperire? Glumesti, ala si-ar fi distrus acoperirea pentru un amarat de motociclist care se juca in trafic?

E acuzat ca a inregistrat audio pe cineva fara consimtamantul lui. Chestiune care e ilegala in Maryland (parca acolo se desfasoara actiunea).

Un politist sub acoperire? Glumesti, ala si-ar fi distrus acoperirea pentru un amarat de motociclist care se juca in trafic?

poate chiar ala e si scopul lui!

ca masina nemarcata sa opreasca diversi care ar fugi de politie

reactia motociclistului este de inteles se da un tampit la tine jos iar tu ai un fier de 200 kg intre picioare te retragi

cand vezi ca este si cu o arma in mana evident te sperii si mai tare - mai ales ca individul nu are uniforma sau alte insemne care sa arate faptul ca lucreza la politie

iar dupa cateva secunde - ala zice ca e de la politie (chiar vrei sa il crezi?)

reactia politistului este deasemenea normala

vede un motociclist care a ars-o pe sosea la viteze mari - p'o'roata

cand l-a oprit (nu a indrepta arma spre el) - momentul in care vede ca acesta da in spate cu mobra (cand vanezi zilnic infractori, te astepti sa o stearga cat mai repede) probabil a gandit ca vrea sa il ocoleasca

cat despre inregistrare

alea sunt legile statului respectiv :baldy:

Cum e asta ca in URSS?

1. e all over the news.

2. Pina una alta vorbim de un proces, nu de rezultatele lui.

3. Politia s-a agatat de o chichita legislativa; dar pina la urma asta e legea. Si din partea mea e destul de corecta. Ati vrea sa fi-ti inregistrati tot timpul si sa se foloseasca fiecare fraza impotriva voastra?

Care crede ca e vreo tara in lumea asta fara abzuzuri si chestii discutabile si la limita legii facute chiar de politie se inseala profund si inca mai are imaginea aia idelizata despre vest pe care o aveam in anii 80. Ceea ce e ciudat in ziua de azi. Esenta nu e lipsa abuzurilor (sau a ce crede gigi ca e abuz), esenta e ca ai posibilitatea de a te apara intr-un sistem de justitie corect.

vorbeam cu un politist despre un caz in care un politist in civil l-a pierdut in fata unui infractor pe care-l arestase: acesta se opusese arestarii violent, si a justificat la proces ca nu a stiut ca politistul in civil e de la politie. nu se prezentase. deci inainte de a scoate pistolul trebuie sa te legitimezi,altminteri risti si tu un glont in scafarlie,poate de la alt politist sub acoperire. daca dadea cu motorul peste el cand ala a scos arma?

daca eram eu pe motor si scotea unu la mine pistolul ma urcam pe el cu motorul,apoi sunam la politie: veniti ca are un tip mort un pistol...

dragilor am ceva de zis: lungi si necunoscute sin caile a se citi cu o... politiilor !!! oameni buni / rai si politieni !! 3 categorii mari si late !! :baldy: ;)

nusti ce s-a intamplat cu adevarat dar din ce se vede pe filmare nu reiese de nici unde ca motociclistul a iesit la "vanatoare" de militieni :| oricare din noi poate sa isi puna camera pe casca/motr sa se filmeze in tinp ce se da si sa aiba nenorocul sa se intalneasca cu un deasta, oricum nu mi se pare corect

Daca motoristul sa zicem ca era mai fioros si reusea sa-l execute pe militian inainte sa zica ala "steit polis". Care era treaba din pdv legal? Avind in vedere ca motoristul ar avea si inregistrarea ca a iesit unu cu fierul in mina la el fara niciun indiciu ca ar fi militian iar el de frica pina sa se dezmeticeasca ala, l-a anihilat. :baldy:
Guest stress_L&P
name='SSSS' date='Aug 12 2010, 09:03 AM' post='2553114']

Daca motoristul sa zicem ca era mai fioros si reusea sa-l execute pe militian inainte sa zica ala "steit polis". Care era treaba din pdv legal? Avind in vedere ca motoristul ar avea si inregistrarea ca a iesit unu cu fierul in mina la el fara niciun indiciu ca ar fi militian iar el de frica pina sa se dezmeticeasca ala, l-a anihilat. :baldy:

probabil ar fi scapat pentru "temporary insanity" sau ceva de genul asta. In alta ordine de idei, politistul nu a indreptat arma spre el si a tinut-o indreptata in jos tot timpul si a bagat-o imediat la loc. sincer si eu sa fiu politist as fi iesit cu arma scoasa. nu avea de unde sa stie ca motoristul nu are si el o arma...

Problema e modul de abordare. Putea sa urle "steit polis" inainte sau in timp ce scotea pistolul, putea sa-si poarte insigna la vedere. Repet, din punctul de vedere al motociclistului, o masina nemarcata cu geamuri fumurii a intrat langa el la un stop, usa s-a deschis si-a iesit unul foarte nervos din masina, dupa care a scos si pistolul. Tie ti se pare asta o abordare profesionista din partea politistului? Sau, mai nou, daca depasesti viteza legala, esti pasibil de moarte prin impuscare?

in Germania ne-a tras pe dreapta (fiind 3 in masina) o masina cu folie in a carei luneta(M5 ultimul tip) se intrezareau 2 cuvinte pe un display rabatabil - politia si nu-stiu-ce... dupa ce am putut iesi de pe autostrada (urmandu-i) pe o bretea intr-un loc ferit de accident rutier(in poarta unui santier), au coborat 2 in civili, nu stiu ce au borborosit ca nu eram la volan... in schimb pana unu' ne verifica masina in baza de date celelalt statea in dreptul farului din dreapta, cand eu tzaranu' ma dau jos la o tzigara, fara sa-l anunt, repede a fugit pe partea cealalta a masinii... nu a fost mult si scotea arma la mine ...

... atunci iesisem prima data din tzara :baldy:

In America, e simpla treaba:respecti legea sau faci buba (diferenta esentiala fata de democratia originala in care preferam sa ne balacim si sa-i injuram pe ceilalti, uitand de cancerele proprii).

O explica negru' asta intr-un mod amuzant, dar retineti esentialul:acolo legea se respecta, nu se discuta.

Iar cand nu se respecta, politia scoate arma. Punct!

On-Topic:baiatul ala a incalcat vreo trei legi : depasirea vitezei legale, wheelie pe drumuri publice si incercarea de a scapa de controlul politiei (sigur a vazut in retrovizoare ca pe langa masina fara insemne mai era si o masina de politie cu girofarurile in functiune).

Vroiati sa ii ceara aia scuze cumva ca l-au oprit? :baldy:

Edited by Kassu
Guest corleone

Politistul a procedat corect, l-a blocat fara sa-i puna viata in pericol, s-a dat jos din masina si a scos arma dar fara sa o indrepte spre el. Ca s-a speriat labarul un pic nu vad care e problema.

Daca motoristul sa zicem ca era mai fioros si reusea sa-l execute pe militian inainte sa zica ala "steit polis". Care era treaba din pdv legal?

Pai depinde cum il executa:

1. dadea in el cu motorul, sau ii dadea una, sint sigur ca putea sa zica "n-am stiut domle, m-am speriat". Daca nu exista dovezi ca minte, nu putea fi condamnat.

2. il impusca... devine complicat, in functie de legalitatea armei. In multe state sau orase e greu spre imposibil sa iti faci rost de un permis de purtat arma ascunsa, si apoi numai in filme e posibil ca unul cu arma in buzunar sa incerce sa impuste pe altul care are deja degetul pe tragaci. Pai nici nu apuci sa duc mina la buzunar.

Pe d ealta parte in cazul ala se mai vede o masina de politie in spatele motocicletei, acu n-avem noi de unde sa stim daca ala a venit cu zgomot sau pe furis dupa ce asta a oprit. Poate il urmarea deja de citeva minute, stiu si eu?

Si motociclistii intradevar fug des de poltie, eu am vazut vreo 10 dintr-un grup care au intins-o dupa ce ii blocasera 2 masini de politie, care s-au ales numai cu o prada de 4-5 insi maxim din vreo 15.

Mesaj completat

Sau, mai nou, daca depasesti viteza legala, esti pasibil de moarte prin impuscare?

Politaiul nu scoate pistolul ca sa te impuste daca fugi, ci ca sa nu scoti tu unul. Cu totul alt context, voi ginditi aplicat la mediul din Romania, ori nu-i cazul.

Si cica pe noi ne asuprea dictatura comunista........mai mearga undeva cu "democratia" lor!

Vreti exemplu de tara civilizata, uitati-va la una scandinava de genu la Suedia, Norvegia; acolo desi legea-i lege, poate mai ceva ca un Sua, cand te abordeaza nenea politeru se poarta atata de respectuos cu tine, de platesti cu placere orice amenda ti-ar da, si mai ca vrei sa ii dai o bere daca nu te sanctioneaza :baldy:

Guest stress_L&P
Si cica pe noi ne asuprea dictatura comunista........mai mearga undeva cu "democratia" lor!

Vreti exemplu de tara civilizata, uitati-va la una scandinava de genu la Suedia, Norvegia; acolo desi legea-i lege, poate mai ceva ca un Sua, cand te abordeaza nenea politeru se poarta atata de respectuos cu tine, de platesti cu placere orice amenda ti-ar da, si mai ca vrei sa ii dai o bere daca nu te sanctioneaza :baldy:

esti... degeaba!

Gaboru ala in civil nu trebuia intai sa zica ca e de la politie/ sa se prezinte, eventual sa arate si un act si dupaia sa dea din arma aia si sa tipe sa se dea jos dupa motocicleta ? Asa iesind in civil din masina si tipand la motociclist sa se dea jos de pe mobra amenintandu-l in timpul asta cu arma numai la politie nu se gandea motociclistu ca e ala !!!

(cuvant urat) sunt peste tot.

Edited by maverick08

sunteti voi siguri ca n-avea sirene in geam asa cum au majoritatea masinilor ''sub acoperire'' de la ei?

va timorati atat de pistolul ala...pai ala nu a indreptat pistolul spre el nici macar 2 secunde...il tinea acolo ca sa il sperie pe biker..nu uitati...la ei nu sunt toti niste fatalai...