Sari la conținut

Lamurire


Alexgsx
 Share

Postări Recomandate

Cei care au fost de curand pe Transalpina sa ma lamureasca si pe mine:

 

As vrea sa stiu cum este drumul pe Transalpina si daca il pot face cu masina fara sa ma impotmolesc.

O sa intru pe la Ranca.Vreau sa stiu cat asfalt este turnat, pana unde si daca de la Obarsia Lotrului mai e asfalt, daca de la Vidra spre Susag e asfalt etc.Normal ma intereseaza si cate portiuni sunt neasfaltate si daca sunt dificile.De asemenea mai se trece prin rau?

 

Multumesc

Editat de R1der
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu-i vreo sportiva, poti face transalpina cu orice conserva, prin rau nu se mai trece, am vazut in iunie un fiesta, m-am intalnit cu el la Urdele :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sportiva e un Cielo deci o "conserva" destul de inalta

m-ar interesa mai multe detalii, nu plec singur plec cu familia in care e inclusa si fetita mea care e cam mica sa impinga la masina

 

Atata timp cat mergi cu atentie si ocolesti diversele pietre mai mari...e super ok...

Eu am fost cu o fabia break...care nu e chiar inalta, si a fost foarte ok..

Sa fi atent si la vreme totusi, daca te prinde ploaia e mai nasol, se cam face noroi in unele portiuni

 

Legat de durmul de la Obarsie la sebes, o bucata de cam 10-15 km dinspre Obarsie spre sebes este "in constructie"; dai de sleauri de noroi si ingustari pe o banda, insa l-am facut cu aceiasi fabie acum 1 luna si a fost ok

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care au fost de curand pe Transalpina sa ma lamureasca si pe mine:

 

As vrea sa stiu cum este drumul pe Transalpina si daca il pot face cu masina fara sa ma impotmolesc.

O sa intru pe la Ranca.Vreau sa stiu cat asfalt este turnat, pana unde si daca de la Obarsia Lotrului mai e asfalt, daca de la Vidra spre Susag e asfalt etc.Normal ma intereseaza si cate portiuni sunt neasfaltate si daca sunt dificile.De asemenea mai se trece prin rau?

 

Multumesc

 

Am fost pe Transalpina acum aproape doua saptamani si am formulat cateva impresii despre traseu pe topicul INFORMATII DESPRE TRANSALPINA. Situatia este urmatoarea: pana mai sus de Ranca ai parte de un drum impecabil asfaltat, un traseu tehnic, cu multe serpentine care se strang, o placere sa le strabati, daca ai masina sau motorul potrivit. Dincolo de Ranca, pana la Obarsia Lotrului drumul este neasfaltat, dar pregatit in mare parte pentru asfaltare, asa incat nu ridica probleme deosebite. Sunt insa portiuni uinde se lucreaza la drum (cel putin asa era cand am trecut eu pe acolo) unde a fost bagat buldozerul si pamantul este framantat. De asemenea, la coborare, vei intalni portiuni mocirloase, cu sleauri, datorate izvoarelor de versant care curg in drum. De la Obarsia Lotrului vei intalni portiuni asfaltate foarte bine, alternand cu tronsoane neasfaltate, dar care nu ridica probleme. Cu masina nu vei avea nici o problema, zic eu. Am vazut chiar un Matiz "catarandu-se" pe traseul asta si a trecut. Peisajul merita tot efortul. Este splendid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...