Sari la conținut

Accident Bucurestii Noi, vis-a-vis de Penny


maryus
 Share

Postări Recomandate

Azi 13 August 2010, la ora 18, a avut loc un accident pe Bd.Bucurestii Noi. Se pare ca un Matiz, condus de o domnisoara, a iesit dintr-o curte laterala, probabil dorind sa vireze la stanga, neasigurandu-se insa suficient, l-a incurcat pe un rider care mergea regulamentar pe bulevard. Martorii spun ca doamna avea semnalizarea pusa (adicatelea nu ar avea asa mare vina), iar riderul era cam grabit. Cert este ca Matizul era aproape intact (avea o lovitura fix in spate...nu pricep cum s-a intamplat), iar motocicleta era cam shifonata in fatza (carenele si bordul au avut si un impact cu bordura). Motociclistul a intrat in salvare oarecum pe picioare. Am facut si ceva poze.

post-14931-1281724880_thumb.jpg

post-14931-1281724903_thumb.jpg

post-14931-1281724930_thumb.jpg

post-14931-1281725021_thumb.jpg

post-14931-1281725049_thumb.jpg

post-14931-1281725081_thumb.jpg

post-14931-1281725108_thumb.jpg

post-14931-1281725123_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi 13 August 2010, la ora 18, a avut loc un accident pe Bd.Bucurestii Noi. Se pare ca un Matiz, condus de o domnisoara, a iesit dintr-o curte laterala, probabil dorind sa vireze la stanga, neasigurandu-se insa suficient, l-a incurcat pe un rider care mergea regulamentar pe bulevard. Martorii spun ca doamna avea semnalizarea pusa (adicatelea nu ar avea asa mare vina), iar riderul era cam grabit. Cert este ca Matizul era aproape intact (avea o lovitura fix in spate...nu pricep cum s-a intamplat), iar motocicleta era cam shifonata in fatza (carenele si bordul au avut si un impact cu bordura). Motociclistul a intrat in salvare oarecum pe picioare. Am facut si ceva poze.

Offtopic: E tare poza aia cu turometrul oprit la peste 16,000 de turatii pe minut, apropos de aia care comenteaza ca vitezometrul s-a oprit la 260km/h in oras sau mai stiu eu ce tampenii. O vitezana la turatia aia de obicei prinde macar 120km/h in viteza numarul 1, dar daca ar fi fost asa trebuia sa lipseasca un sfert din Matiz, si ghinion, ala arata intact. Deci nu stim inca cum a fost accidentul asta dar avem probe stiintifice ca ce se vede pe indicatoarele de pe bord dupa accident sunt tampenii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: E tare poza aia cu turometrul oprit la peste 16,000 de turatii pe minut, apropos de aia care comenteaza ca vitezometrul s-a oprit la 260km/h in oras sau mai stiu eu ce tampenii. O vitezana la turatia aia de obicei prinde macar 120km/h in viteza numarul 1, dar daca ar fi fost asa trebuia sa lipseasca un sfert din Matiz, si ghinion, ala arata intact. Deci nu stim inca cum a fost accidentul asta dar avem probe stiintifice ca ce se vede pe indicatoarele de pe bord dupa accident sunt tampenii...

 

Chiar la asta ma gandeam cand am vazut poza respectiva... m-a bufnit rasul gandindu-ma cum or sa zica unii "iauite la cat s-a blocat turometrul" :laugh: In mod normal, nu cred ca apuca sa intre nici macar un sfert din redline, ca deja incepe sa tuseasca in limitare... deci la 16 000 n-o sa ajunga in veci .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conserva lovita fix in spate = nepastrarea distantei = rider vinovat

Care parte nu ai inteles-o?

Se pare ca un Matiz, condus de o domnisoara, a iesit dintr-o curte laterala, probabil dorind sa vireze la stanga, neasigurandu-se insa suficient

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
Care parte nu ai inteles-o?

Se pare ca un Matiz, condus de o domnisoara, a iesit dintr-o curte laterala, probabil dorind sa vireze la stanga, neasigurandu-se insa suficient

 

Matizul e lovit EXACT in spate, daca te uiti in ultima poza, numarul e indoit exact la jumate. Asta presupune ca a avut timp sa intre pe banda si ca riderul a avut viteza. Eu asa vad lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stlk esti sigur??Si de unde stii tu ca domnita sa asigurat temeinic? :laugh: Daca iti ies si eu cu conserva in 10 m si iti tai calea, tu franezi,culci motocicleta si ma lovesti in spate cine oare e vinovat?

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Vitezometrele si turometrele nu au sistem de blocare la impact!

 

Pur si simplu se decalibreaza din cauza socului. Am desfacut si vitezometre si turometre si nu au sisteme de blocare la impact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
Stlk esti sigur??Si de unde stii tu ca domnita sa asigurat temeinic? :laugh: Daca iti ies si eu cu conserva in 10 m si iti tai calea, tu franezi,culci motocicleta si ma lovesti in spate cine oare e vinovat?

 

Nu sunt sigur :) Poate doar daca iesi din dreapta. Daca iesi din stanga te pot vedea din timp si anticipez. Conduita preventiva :drink:

 

Totusi, ce cauta matizul acolo, pe sens opus, banda 2 ? Acolo a avut loc impactul ? Daca da, atunci am mari indoieli asupra legalitatii manevrei ambilor participanti la trafic ... adica domnisoara face stanga pe contrasens, racerul depasea pe contrasens.

Editat de stlk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Matizul e lovit EXACT in spate, daca te uiti in ultima poza, numarul e indoit exact la jumate. Asta presupune ca a avut timp sa intre pe banda si ca riderul a avut viteza. Eu asa vad lucrurile.

 

 

Matizul era foarte usor lovit in lateral, in portiera ( deabia se observa) ...tind sa cred ca lovitura din spate provenea din alt accident!

 

Eu am ajuns primul la locul accidentului...veneam din sens invers cand am vazut dintr-o data ca se face aglomeratie de masini, si vad printre ele si motorul culcat. Am oprit...l-am ajutat pe motociclist, care se tinea pe picioare sa-si stranga din strada bucatile de motor. Intr-un minut a aparut si 1 echipaj de politie care era din intamplare prin zona. Am intrebat si cica motociclistul avea max 60 km/h ... soferita statea in masina ca proasta, nici nu se uita la motociclist . Cand a venit politia a spus obisnuita replica : " Nu l-am vazut" de parca nu era datoria ei sa se asigure ca nu vine nimic din stanga .

 

La cat de intreg era motociclistul ( doar julituri si ceva mai mult sange dintr-un genunchi) denota ca viteza a fost legala . Au fost foarte amabile niste fete ce lucrau pin zona...au sunat la salvare, i-au adus un scaun, apa ...motociclistului .

Editat de darkflames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca riderul este singurul care stie exact cum a fost. Probabil ca motocicleta a cazut inainte de impact dupa ciobburile din mijlocul stazii si lipsa urmelor de pe masina. Bine ca era masina macar putin lovita, ca altfel scapa fata nevinovata (ca asa-i pe legea noastra fara autor moral).

 

Despre turometru, mi se pare remarcabil ca mi l-a aratat un pusti de vreo 7 ani: "ia uite nenea ala e oprit la 16000". Cat despre relevanta acestui fapt, as propune urmatorul experiment: daca luam un ceas cu cuc si dam cu el de pamant, s-ar putea ca dupa impact sa ne trezim cu cucul afara, asta neinsemnand ca am distrus ceasul la ora fixa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt sigur :drink: Poate doar daca iesi din dreapta. Daca iesi din stanga te pot vedea din timp si anticipez. Conduita preventiva :laugh:

 

Totusi, ce cauta matizul acolo, pe sens opus, banda 2 ? Acolo a avut loc impactul ? Daca da, atunci am mari indoieli asupra legalitatii manevrei ambilor participanti la trafic ... adica domnisoara face stanga pe contrasens, racerul depasea pe contrasens.

 

Conduita preventiva?Ok felicitari.Insa sunt si melteni care schimba directia de deplasare(fac stanga,exemplul tau) pentru a intra in benzinarie/curte/parcare de taxiuri etc si nu se asigura/nu semnalizeaza intentia/nu acorda prioritate celor ce vin din sens opus/linia continua este un optional . Sunt cazuri si cazuri... :)

 

 

Nu prea esti atent deloc la detaliile accidentului.Ce zici,se merita sa mai citesti inca o data primul post din acest topic??Hai sa-ti spun parerea mea(evident nu am fost acolo,asa cum nu ai fost nici tu)

 

Domnisoara cu Matiz iese dintr-o curte laterala/drum fara prioritate pentru a vira la stanga,insa nu se asigura foarte bine si face poc cu motociclistul care se deplasa regulamentar.Adica in putine cuvinte dupa mine,a taiat fata motociclistului,ce circula pe a 2a banda(cea de langa sina de tramvai)/sau prima banda nu are importanta atata timp cat era pe drumul cu prioritate,si in acest mod cum ai remarcat si tu,se explica faptul pentru care cioburile motocicletei "sunt pe sens opus"

 

Mesaj Completat

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conduita preventiva?Ok felicitari.Insa sunt si melteni care schimba directia de deplasare(fac stanga,exemplul tau) pentru a intra in benzinarie/curte/parcare de taxiuri etc si nu se asigura/nu semnalizeaza intentia/nu acorda prioritate celor ce vin din sens opus/linia continua este un optional . Sunt cazuri si cazuri... :laugh:

 

 

Nu prea esti atent deloc la detaliile accidentului.Ce zici,se merita sa mai citesti inca o data primul post din acest topic??Hai sa-ti spun parerea mea(evident nu am fost acolo,asa cum nu ai fost nici tu)

 

Domnisoara cu Matiz iese dintr-o curte laterala/drum fara prioritate pentru a vira la stanga,insa nu se asigura foarte bine si face poc cu motociclistul care se deplasa regulamentar.Adica in putine cuvinte dupa mine,a taiat fata motociclistului,ce circula pe a 2a banda(cea de langa sina de tramvai)/sau prima banda nu are importanta atata timp cat era pe drumul cu prioritate,si in acest mod cum ai remarcat si tu,se explica faptul pentru care cioburile motocicletei "sunt pe sens opus"

 

Mesaj Completat

 

Observatia lui stlk e foarte pertinenta. S-au vazut "n" cazuri de motoare carora li s-a taiat fata dar tot motociclistii au fost gasiti vinovati doar pt. faptul ca masina era lovita in spate si nu lateral. E foarte simplu pt. ei sa solutioneze astfel accidentul unde mai pui ca oricum majoritatea politistilor "au boala" pe motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 60h ai timp sa vezi orice mini matiz vopsit in culoarea asfaltului. La 80 nu. Nu mai vorbiti de viteze legale ca toti care fac accident merg mai tare(nu ca condamn ca merg cu 80, pur si simplu nu ai ce sa mai faci). A scapat, sa se bucure, putea fi mai rau. Referitor la cine este de vina, normal ca legal e soferita dar oare cine din comunitatea noastra nu stie acum ca sint mii, sute de mii de shoferi neatenti. Stiu si asta, dar nu constientizeaza decit dupa un asemenea eveniment, pina atunci merg cu premiza ca lor nu li se intimpla. Bun, daca ne luam motociclete si sintem obligati de situatie sa mergem regulamentar, la ce mai foloseste motocicleta? Aici e dilema.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
La 60h ai timp sa vezi orice mini matiz vopsit in culoarea asfaltului. La 80 nu.

 

Bai sa stii ca am intalnit o faza super-naspa. Eram pe DN, ma uit in oglinzi, nimic, vroiam sa fac stanga. Mai ma uit odata, ce sa vezi, in momentul ala era langa mine o masina de smeker bmw sau audi. Dar nu asta e faza ... masina era gri-sobolan, de culoarea asfaltului, fara lumini aprinse. De la valurile de caldura din asfalt, combinate cu culoarea tampita a masinii pur si simplu nu o vezi. Mare atentie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplator tocmai am cunoscut-o pe domnisoara cu matizul...imi povestete ce sa intamplat si din curiozitate caut aici si ca de obicei se da fiecare isi da cu parerea!

Varianta ei:iese din curte se asiguranu vede nimic se baga,aude tobe inchide ochii(de e domnisoara) da macar accelereaza,matizu se taraie,o loveste stanga spate o rasuceste 180 de grade!

Bun ea ramane fara permis,el fara permis(de ce?)nu a facut nimic saracu...pai una a plecat pe rosu de la semafor doua daca avea macar 80km/h(se pare ca se era undeva pe la 120-140) poate se zgaria asa are tije in picior si se pare ca il opereaza iar deci mai sta doua saptamani in spital ...

Una peste alta nu zic ca ea nu este de vina da nici cu el nu imi e rusine...rider-ului ii doresc multa sanatate iar ei multa bafta ca are nevoie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplator tocmai am cunoscut-o pe domnisoara cu matizul...imi povestete ce sa intamplat si din curiozitate caut aici si ca de obicei se da fiecare isi da cu parerea!

Cu toate acestea, desi postul tau care se vrea a fi cel mai documentat, contine cele mai multe prostii. :baldy:

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate acestea, desi postul tau care se vrea a fi cel mai documentat, contine cele mai multe prostii. :baldy:

Am zis :varianta ei,cuvant cu cuvant(plus ca am cunoscut-o acum)!Ciudat ea a zis ca are tija in picior si cineva zicea ca era un pic julit la genunchi(cam greu sa mergi cu fractura de tija)...ce mai stiu de la ea ca are puntea spate rupta la Matiz!!!!!

 

Mesaj completat

Cu toate acestea, desi postul tau care se vrea a fi cel mai documentat, contine cele mai multe prostii. ;)

Am zis :varianta ei,cuvant cu cuvant(plus ca am cunoscut-o acum)!Ciudat ea a zis ca are tija in picior si cineva zicea ca era un pic julit la genunchi(cam greu sa mergi cu fractura de tija)...ce mai stiu de la ea ca are puntea spate rupta la Matiz!!!!!

PS:nu am nimic cu nimeni pur si simplu am aflat si am zis sa va pun la curent!!!!

Editat de Sanchez600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplator tocmai am cunoscut-o pe domnisoara cu matizul...imi povestete ce sa intamplat si din curiozitate caut aici si ca de obicei se da fiecare isi da cu parerea!

Varianta ei:iese din curte se asiguranu vede nimic se baga,aude tobe inchide ochii(de e domnisoara) da macar accelereaza,matizu se taraie,o loveste stanga spate o rasuceste 180 de grade!

Bun ea ramane fara permis,el fara permis(de ce?)nu a facut nimic saracu...pai una a plecat pe rosu de la semafor doua daca avea macar 80km/h(se pare ca se era undeva pe la 120-140) poate se zgaria asa are tije in picior si se pare ca il opereaza iar deci mai sta doua saptamani in spital ...

Una peste alta nu zic ca ea nu este de vina da nici cu el nu imi e rusine...rider-ului ii doresc multa sanatate iar ei multa bafta ca are nevoie!!!

 

Am zis :varianta ei,cuvant cu cuvant(plus ca am cunoscut-o acum)!Ciudat ea a zis ca are tija in picior si cineva zicea ca era un pic julit la genunchi(cam greu sa mergi cu fractura de tija)...ce mai stiu de la ea ca are puntea spate rupta la Matiz!!!!!

 

De la domnisoara, daca a ajuns sa produca un asemenea accident "clasic'', nu am pretentii. S-a vazut cat o duce capul de sofer.

Eu ma refeream la partea a doua a postului tau, unde cinic iti exprimi personal parerea despre caz, pe baza informatiilor furnizate de acelasi sofer de mare efect.

Daca cunosti zona sau mergi cat de cat cu motorul ar fi trebuit sa "simti" ca sunt neste prostii mari p'acolo... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la domnisoara, daca a ajuns sa produca un asemenea accident "clasic'', nu am pretentii. S-a vazut cat o duce capul de sofer.

Eu ma refeream la partea a doua a postului tau, unde cinic iti exprimi personal parerea despre caz, pe baza informatiilor furnizate de acelasi sofer de mare efect.

Daca cunosti zona sau mergi cat de cat cu motorul ar fi trebuit sa "simti" ca sunt neste prostii mari p'acolo... :baldy:

Ok ai dreptate poate am sarit un pic(scuze),acum ca a trecut pe rosu nu conteaza eu ziceam ca daca mai astepta un pic trecea domnisoara si el isi vedea linistit de treaba(asta asa ca o ironie ca putea sa treaca si pe verde si putea sa dea de cineva care nu se asigura) si ceva viteza avea ,acum nici puntea aia fie si de matiz nu se rupe asa usor...ma rog numai conteaza era un post cu caracter strict informativ daca ea a mintit am mintit si eu,inca odata sanatate multa rider-ului (sper sa nu fie adevarata partea cu tija si operatia...)

O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... daca ea a mintit am mintit si eu,inca odata sanatate multa rider-ului (sper sa nu fie adevarata partea cu tija si operatia...)

Din pacate, nu cred c-a mintit, iar tot ce-a povestit este doar perceptia unui sofer care nu prea are ce cauta pe drumurile publice. Restul sunt povesti de adormit copii, mai ales ca face parte dintre aia care "inchid ochii" cand intra in trafic. Ea trebuia sa iasa in trafic facand stanga si acordand prioritate chiar daca ar fi trecut pe acolo TGV-ul.

Stai linistit, in niciun caz nu ai de ce sa iti ceri scuze. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ce mai stiu de la ea ca are puntea spate rupta la Matiz!!!!!
Din poze ala nu arata a Borsec cu puntea spate rupta. :baldy:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tind sa cred ca soferita distorsioneaza povestea dupa placului ei. Nici Robocap dupa un accident la 120-140/h nu ar fi fost atat de intreg. Tine cont ca raiderul era in panataloni scurti fara genunghiere , fara armura doar casca , manusi si un ghiozdan in spate . Tija in picior? Precum am spus eu l-am ajutat sa-si stranga ramasitele de carena din strada...schiopata dar totusi se sprijinea in piciorul lovit. Se spargea Matizul,, si nu se rupea furca motocicletei? ( uitate la poze) . Este clar ca vrea si ea sa pozeze in victima... pacat ca ai si crezut-o.

Editat de darkflames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observatia lui stlk e foarte pertinenta. S-au vazut "n" cazuri de motoare carora li s-a taiat fata dar tot motociclistii au fost gasiti vinovati doar pt. faptul ca masina era lovita in spate si nu lateral. E foarte simplu pt. ei sa solutioneze astfel accidentul unde mai pui ca oricum majoritatea politistilor "au boala" pe motociclisti.
Boala asta se poate sa fie in capul unora. Eu am discutat mult cu unii dintre ei si chiar si in cazul accidentului meu, oamenii au fost normali, s-au comporatat corect, au facut ceea ce trebuia facut. Si-au facut meseria. Posibil sa aibe boala pe ceva smecherasi, dar daca baieti sunt bine crescuti, au argumente solide, stiu sa prezinte clar si la obiect dinamica accidentului, omul poate face diferenta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...