Sari la conținut

Accident moto


B-61-MPJ
 Share

Postări Recomandate

Aveam motocicleta cand m-am urcat prima data pe un maxiscuter si am avut norocul si poate capacitatea sa inteleg ca este o evolutie si am facut pasul inainte vanzand motorul si utilizand maxiscuter in continuare.

Utilizez T-max constant si intensiv prin Bucuresti de doi ani si am fost surprins sa constat ca este aproape imposibil sa cazi cu un maxiscuter, fata de motor pe care-l pui jos la cea mai mica relaxare.(explicatia diferentei de stabilitate este fizica si se refera la inaltimea centrului de greutate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vad din profilul tau ca ai un maxi scooter si un scooter mai mic. Pe aici tu nu ai fi numit motociclist , ci scooterist. Motociclist =/ scooterist. Cum am mai zis si in alte posturi, respect maxim pentru scooteristi, dar efectiv sunteti alta categorie. Daca nu ai inteles inca faza cu salutul, nici nu ma mai obosesc sa iti explic. Prietenii (motociclisti) stiu de ce ...

 

care e diferenta dintre un scooter si un motor?

daca tu ai nevoie pentru un motor sa te respecte lumea, iti plang de mila.

mai intalnesc si eu harley-sti care dupa ce ii salut imi arata degetul. faci si tu la fel cu scooteristii?

 

eu salut tot ce misca cu motor pe 2 roti. imi face placere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e diferenta dintre un scooter si un motor?

daca tu ai nevoie pentru un motor sa te respecte lumea, iti plang de mila.

mai intalnesc si eu harley-sti care dupa ce ii salut imi arata degetul. faci si tu la fel cu scooteristii?

 

eu salut tot ce misca cu motor pe 2 roti. imi face placere

 

Tsunami te-ai obisnuit sa dai numai reply-uri negative sau sa faci flame pe diferite topicuri. Daca nu stii diferenta dintre motocicleta si scooter da un search pe Google, sunt destule articole care sa te lamureasca.

Nu trebuie sa imi plangi tu de mila, mai bine sa plangi de mila copiilor lui Tibi, in loc sa o tii inainte cu 'viata merge inainte'.

Eu salut toata categoria motocicletelor, de la choopere la SS-uri, cam 90% imi raspund (vorbesc de partea nordica a Italiei, in alta parte nu am condus motocicleta). Mie nu imi arata degetul harley-istii, poate tu esti mai special. Nu am ridicat niciodata degetul scooteristilor, dupa cum ziceam maxim respect pentru categorie, dar pe aici nu m-au salutat niciodata si nu i-am salutat niciodata.

Daca tot saluti tot ce misca pe 2 roti, sa imi zici cate biciclete ai salutat astazi. Fiul meu mai iese cu bicicleta in jurul blocului, dar pana acum nu l-a salutat nici un motociclist. O sa ii zic sa fie mai atent.

 

 

Sanatate motociclistului, am citit mai sus ca a iesit din spital. Poate mai prinde ceva din sezonul asta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mario MT 03 - prea repede ti-ai luat aere de motociclist moralist!Mai baga multe mii de kilometrii si dupa aceea vino si emite judecati despre altii!Invata sa respecti si cu siguranta o sa fi respectat!

Te saluta un scuterist cu multe zeci de mii de kilometrii!

 

Mesaj completat

Completare:Acum 2-3 saptamani eram intre Sibiu si Fagaras,cand vad pe marginea drumului un baiat care mergea pe langa o Aprilia Pegasso(motocicleta) cu numere de Arad!Opresc sa vad ce i s-a intamplat!Ramasese fara benzina(de fapt robinetul se blocase si nu putea sa treaca pe rezerva)!Am cautat intrun cos de gunoi si am gasit o sticla de 2 litri!Am plecat spre cea mai apropiata statie de benzina (care s-a dovedit a fi la 5-6 km dar putea fi si la 100 ca tot nu conta pentru mine),m-am intors si am rezolvat problema fratelui motociclist!

Sper si cred ca si eu daca eram in aceeasi situatie asi fi fost ajutat de un confrate motociclist!Intelegi ce poti din relatarea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper si cred ca si eu daca eram in aceeasi situatie asi fi fost ajutat de un confrate motociclist!Intelegi ce poti din relatarea mea!

 

De ce te aprinzi ? Am zis ceva rau de scooteristi? Am dat cu noroi in categorie ? Am zis doar ca pe aici sunt considerati alta categorie, nu ma saluta si nu ii salut. Ce e asa de greu de inteles? Bre dar ce va mai aprindeti... Daca ai fii pe marginea drumului cu probleme m-as opri indiferent ca esti pe scooter/motocicleta/caruta/bicicleta etc. E o chestie de bun simt, nu o chestie legata de categorie. Doamne ... mare e gradina ta .

 

P.S. La semafoare sunt scooteristii aia care pleaca primii, eu nu ma dau pe o roata sa fiu primul. Cand depasesc linia continua, indiferent ca sunt pe motor sau in masina le fac loc sa treaca ... WTF?

 

Hai ca suntem off topic rau de tot, nu-mi plac polemicile, eu unu imi dau doar cu parerea pe ici/colo si comentez daca cred de cuvinta. Nu m-am laudat ca as fii cine stie ce motociclist, sau cu cine stie ce experienta, am zis tot timpul adevarul despre cat am condus si despre experianta mea. Dar e la moda sa ne legam de ceilalti useri ai forumului, doar suntem romani, nu???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce rusine , frate ? Care imagine , care comunitate ? E perfect normal , pt. Romania (ca nu stiu cum e pe afara) sa nu opreasca toata lumea. Unii o fac , unii nu. Nu-i o rusine , sint doar fapte. Nu exista comunitate sau fratie. A , ca te saluta toti timpitii la semafor , ca , vezi doamne , tu cu mobra , el cu mobra , asta e masturbare motociclistica. Sau pe sosea , dau din miini ca nebunii , sanchi , te respecta , te saluta. Arfe , vise desarte , timpenii.

Unii sint chiar baetasi , din pacate , nu toti , sau din ce in ce mai putini. Poate o sa va obisnuiti cu ideea si nu o sa mai aveti vise umede cu fratia motociclistica romaneasca.

Cind am avut accident , a oprit un taximetrist , m-a ajutat maxim , a impins mobra pe bordura , m-a dus moca la munca ( bine , ca nu era departe , dar orisicum). A oprit inamicul public , sa zic asa. Nu stiu daca au trecut si motoare , ca am cazut in cap si nu mai eram atent. Da' uite de unde sare iepurele.

Concluzie : lasati dreacu' drogurile si reveniti in viata normala.

 

 

Bravo frate, n-o ziceam mai bine nici sa ma chinui :P)))))))

Si aia cu drogurile a rupt tot :D :P

Mesaj completat

A, si inca ceva, ca nu ma pot abtine. Bai fratilor, unii dau impresia ca s-au nascut cu motoru' intre picioare. Adica pardon, noi avem "moto", nu "scooters".. Hai ma, cum sa te iei de om ca are scuter ;) ... De parca d-aia nu putea el sa aiba o opinie vizavi de salutul "nostru". Ca suntem niste deosebiti, da-ne naiba de frumosi :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...