Jump to content

Poliția Română cere instituirea instanțelor de circulație

Recommended Posts

Pentru respectarea unor legi conditia principala este crearea cadrului respectarii lor.

Confiscarea masinii parcate ilegal este un exemplu putin exagerat. Dar daca nu am unde sa o parchez?

Intr-adevar masurile propuse mai sus sunt corecte si in ton cu ce se intimpla afara dar ele ar trebui adaptate conditiilor din Romania.

Si poate ar mai trebui introduse si pedepse si pentru fata cealalta a monedei: am dat cu motorul/masina intr-o groapa si i-am rupt o roata sa-mi deconteze pe loc firma care a facut reparatiile sau soseaua si pe urma sa ancheteze ce s-a intamplat ;) . Adica sa stea cu cash-ul langa groapa daca le convine.

Sau am lovit un caine cu 100 la ora si mi-a spart faru', spoileru, radiatoarele sa-mi dea banii in 3 zile.

Pana atunci am sa stau prin tribunale pentru o amenda pe banii contribuabililor, adica tot ai mei.

Nu cred ca daca am sa platesc amenzi pe loc, si de 10 ori mai mari se va imbunatati cu ceva starea infrastructurii ruriere.

Eu merg cat se poate de legal si cu masina si cu motorul, si fac de la Zimnicea la Brasov adica vreo 300 Km, 6-7 ore.

Scuza-ma ... dar daca tu/eu am dat intr-o groapa si mi-am rupt roata ... n-are nicio treaba cu politia, ci cu administratia drumurilor care poate fi judeteana/locala ... etc. Si da ... nu mi-ar conveni sa dureze o vesnicie sa ma desbagubeasca ... dar e offtopic chestia asta. Chestia cu datu' peste caine ... nu stiu de cine tine, dar e accident rutier ... ar trebui sa vina ANSPCA sa-ti dea bani ... mai bine circula in limita legala, si ai timp sa eviti un caine.

Cu parcarea la fel ... n-ai unde sa parchezi ? ... mergi pe bicicleta frate ... nu intereseaza pe nimeni, nici macar pe mine ... Eu merg 3 km cu masina pana la cea mai apropiata statie de metrou, o las acolo in parcare (locuri goale cu gramada) si imi continuii drumul cu metroul, si eu si sotia mea insarcinata ... Asa ca terminati cu fudulia ... parcari .. (cuvant urat) ... asta e infrastructura mostenita ... trebuie sa ne descurcam cu ea. Daca erai ciung de-o mana te plangeai pana mureai ca n-ai mana aia ? ... asta e ...

In ceea ce priveste schimbarea in vreun fel dupa marirea amenzilor ... sunt de acord cu tine ... nici eu nu cred ca se duc pentru circulatie ... la ce ciorba e in bugetul national ...

Vorbim discutii. Vorbim de amenzi si tu o dai cu omoruri. Adica ai poza trimisa acasa cu masina ta ruland cu 50 kmph mai mult decat limita si tu tot depui contestatie ca deh! N-a fost aparatul calibrat! N-i de unde sa stii insa merita sa incerci,nu? Parchezi pe interzis si te trezesti cu amenda,daca nu ai nicio greata si intr-adevar ai bonul de parcare foarte bine, in loc de bani trimiti copie. Daca nu ai bon ce faci? Contesti,evident! Cine stie! Poate se satura aia de cat se plimba procesul. Nu nene, contesta,n-ai decat insa amenda trebuie platita in termenul legal, sa nu aiba nicio legatura cu contestatia. Exact cum este si in vest. Cat despre solutionarea rapida a cazurilor tocmai asta se incearca a se implementa cu astfel de instante. Total de acord.
Nu vorbim nicio discutie, n-am spus nimic de omoruri. Dar daca sanctiunea iti este aplicata abuziv, de ce sa trebuiasca sa dau intai bani statului si apoi sa ma judec cu ei? Si-apoi, care e termenul legal de plata al amenzii? Asta ca sa nu mai "vorbim discutii".

In plus, exista principiul ca o contestare a sanctiunii suspenda aplicarea acelei sanctiuni. Iar amenda e o sanctiune, din cate stiu eu.

Si-apoi, nu stiu de cate ori ai fost tu nevoit sa-ti recuperezi banii de la stat, insa te asigur ca ti-i da cu o intarziere uriasa, iar asta tocmai pentru ca nu exista nicio sanctiune cand nu ti-i restituie in timp util. Practic, creditezi statul pe o perioada serioasa, doar pentru ca un militian s-a trezit sa faca abuz de functie.

Nu, statul nu trebuie sa ia nimic inainte, pentru ca nu suntem la parasute. Isi ia banii cand treaba e clara si definitiva.

Si nu-mi mai spune tu mie de Vest. Ai impresia ca in Vest toate amenzile sunt platite la timp? Om fi noi unicii din lume care nu-si achita amenzile? Sa fim seriosi.

Nici spaguta nu o dai la fel ca si cum n-are trebui sa dai nimic ;)

In primul rand ar trebui sa se autosesizeze "organul", sa nu spuna "Azi nu"...

Dar lumea se concentreaza asupra altor "miscari" ca nu e buna legea...

Parca il aud pe tatal meu spunand: "Au facut praf si drumul asta camioanele si n-au ce cauta handicapatii aici" . Nu e vina lor, ei fac asta fiindca nu are nimeni treaba cu ei.

Ca si cu motocicletele "antice dar necirculate" (ex. an 98 cu 20.000 km) : e cerere si oferta

Cine-a zis ca nu e buna legea? Eu zic tocmai, ca legea e buna, dar mai trebuie si aplicata. Numai ca nu-i aplicata, asta e.

Nu, unele nu sunt deloc drastice...

exemple:

- viteze naucitoare, chiar si in localitate, amenda de cca. 5-600 ron si 3 luni permis este fix un rahat.

- politia nu face nimic celor care opresc de-am boulea pe marginea drumului, eventual fara ca macar sa scoata masina total de pe carosbil; asta e ceva foarte normal in Romania, sa opresti unde si cum ti se scoala; pericolul poate fi foarte mare; nu mai zic ca nici naiba nu foloseste vesta sau triungiul care sunt obligatorii prin lege

- pt modeificari ale sistemelor de lumini neomomlogate (ex toate "xenoanele" puse cu 2 lei la "garajul SRL") nimeni nu ia masuri, chiar daca unele deranjeaza foarte tare pe ceilalti;

etc etc

Serios? Eu zic ca amenzile sunt suficiente. Ar putea fi sanctiuni complementare mai drastice. Dar nu vad de ce va cereti unii osanda si vreti amenzi mai mari. Cat ar fi suficient, 1000 de euro? 2000 de euro? 10000 de euro?

Politia nu face nimic, desi lege exista. Nimeni nu ia masuri impotriva modificarilor la sistemele de lumini, desi legea exista. Ce-ti spune asta? Ca legea nu-i suficient de drastica sau ca legea nu se aplica? Daca ar fi amenda 100.000 de euro pentru parcat aiurea, dar n-ar aplica-o nimeni, ar fi amenzile suficient de drastice?

Chestia cu datu' peste caine ... nu stiu de cine tine, dar e accident rutier ... ar trebui sa vina ANSPCA sa-ti dea bani ... mai bine circula in limita legala, si ai timp sa eviti un caine.
Sunt curios cum ai evita tu un caine la 130 la ora pe autostrada, noaptea. Sau un cal. Sau o turma de oi. Pentru ca, deh, in Romania turmele de oi au voie sa traverseze autostrada. Edited by March
Nu vorbim nicio discutie, n-am spus nimic de omoruri. Dar daca sanctiunea iti este aplicata abuziv, de ce sa trebuiasca sa dau intai bani statului si apoi sa ma judec cu ei? Si-apoi, care e termenul legal de plata al amenzii? Asta ca sa nu mai "vorbim discutii".

In plus, exista principiul ca o contestare a sanctiunii suspenda aplicarea acelei sanctiuni. Iar amenda e o sanctiune, din cate stiu eu.

Si-apoi, nu stiu de cate ori ai fost tu nevoit sa-ti recuperezi banii de la stat, insa te asigur ca ti-i da cu o intarziere uriasa, iar asta tocmai pentru ca nu exista nicio sanctiune cand nu ti-i restituie in timp util. Practic, creditezi statul pe o perioada serioasa, doar pentru ca un militian s-a trezit sa faca abuz de functie.

Nu, statul nu trebuie sa ia nimic inainte, pentru ca nu suntem la parasute. Isi ia banii cand treaba e clara si definitiva.

Si nu-mi mai spune tu mie de Vest. Ai impresia ca in Vest toate amenzile sunt platite la timp? Om fi noi unicii din lume care nu-si achita amenzile? Sa fim seriosi.

Evident ca nu-s platite la timp! Insa o faci pe barba ta pentru ca se aplica dobanda la fiecare intarziere. Sigur vrei sa o platesti la timp. Daca organul face abuz de functie nu mai e vorba doar de o amenda deci clar vorbim discutii. Statul,oriunde in lume, plateste cu intarziere uriasa.Nu e doar in Romania. Hai sa zic ca nu uriasa insa cu intarziere! Principiul contestarii sanctiunii si suspendarea exista doar in Romania. Consecintele se vad la fiecare colt de strada.

Politia nu face nimic, desi lege exista.

Ce-ti spune asta? Ca legea nu-i suficient de drastica sau ca legea nu se aplica? Daca ar fi amenda 100.000 de euro pentru parcat aiurea, dar n-ar aplica-o nimeni, ar fi amenzile suficient de drastice?

Ai si tu dreptate, si eu am criticat mereu politia romana si nu o vad altfel decat ignoranta, corupta si mai ales impotenta, la modul general. Ah, si se mai plang de salariile mici pt care oricum nu fac nimic concret. Asta e perceptia mea (cu n mii de argumente) ca si cetatean.

Si aici pe forum am sustinut ca macar daca si-ar face datoria pt. care sunt platiti, cu actualele legi, si tot ar fi mare lucru.

Dar tot sustin ca in unele cazuri, amenzile sunt mult prea mici. Daca mergi cu 200 in localitate, nu risti mai mult de acei 5-600ron si permisul 3 luni, asta e bataie de joc. Ar trebui sa fie un prag de unde sanctiunile sa creasca exponential.

Si ca sa vezi ca nu sunt absurd... gasesc ridicarea unui autovehicul foarte scumpa in Bucuresti, mai scumpa ca in multe capitale europene, total nejustificat si mai ales ca de multe ori este cam greu sa-ti dai seama exact daca ai parcat sau nu regulamentar ( nu neaparat (i)legal), ci raportandu-te la haosul general sau cum erai obisnuit de-o viata.

In Viena de exemplu este totul extrem de clar, unde ai voie si unde nu, intre ce ore etc. Iar o viitoare restrictie de parcare este anuntata din timp.

Edited by khk
  • 3 weeks later...

Initial vroiam sa postez la accidentul din Bihor, unde au fost implicati 4 motociclisti straini si un sofer roman beat, dar cred ca este topicul potrivit.

Vorbeam de sanctiuni si le punem pe doua planuri. Contravenii si infractiuni. Parerea mea, oricat de mare ar fi sanctiunea pecuniara a contraventiei, ea trebuie incadrata intre anumite limite, sa aiba un efect preventiv si in acelasi timp sa poata fi si suportata si de catre contravenienti. Este aberant si abuziv, sa percepi o amenda de 2x -3x -etc. mai mare decat venitul contravenientului. Exemple pot fi multiple. * bugetar, 900 ron salariu sa plateasca o amenda de 540 ron x 3 pentru viteza, ca-n loc de 50 mergea cu 90. Sa fim seriosi, ca toti dam gaz acolo unde se poate si e sigur fara ne pune in pericol sau siguranta circulatiei. Ala de face bani pe banda rulanta, achita o amenda de 540 ron, achita si o amenda de 3000+ ron. Dar bugetarul care plateste ~540 ron din 900 ron/luna, o simte rau de tot in bugetul lunar. Totusi, nu cred ca exista conducator sa nu faca greseli ( ba o prioritate la un pieton, ba o nesemnalizare, ba viteza chiar si 1km peste limita legala.. etc).

In schimb, cu infractiunile este problematic. In cele mai multe cazuri, condamnarea este stabilita cu suspendare si nu cu executare. Sunt cazuri in care masura este corect aplicata, dar extrem de multe unde masura suspendarii este gresit interpretata si aplicata.

Totusi pentru infractiuni prevazute in OUG 195/2002, prevazute in Cap. VI - ar trebui aplicate cu toleranta zero. Condamnarea cu executare sa fie regula in practica instantelor si suspendarea sa fie acordata ca exceptie, numai acolo unde se impune.

Zicea bine Dinita de la Rutiera : "infiintarea de instante rutiere". Perfect de acord. Insa, pe langa instantele rutiere trebuie infiintate si penitenciare cu regim special de detentie pentru detinutii condamnati pentru prima infractiune la regimul circulatiei. Pentru recidiva la regimul circulatiei, condamnatul sa execute pedeapsa intr-un penitenciar existent, cu detinuti incarcerati pentru alte tipuri de infractiuni.

Exista cazuri in practica - cand indivizi, ce au la activ dosare penale pentru infractiuni la regimul circulatiei, circula nestingheriti, stiind ca nu vor pati absolut nimic. Exemplu : http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/sof...e-la-activ.html. Normal ca sunt incurajati sa circule incalcand legea. Daca se vrea in Ro, drumuri sigure, trebuie aplicata sanctiunea cea mai severa, de cate ori este cazul si crearea infrastructurii necesare ( autostrazi - indiferent de costuri). Autostrazile nu trebuie estimate in bani, ci in vieti salvate.

Mesaj completat

*vor

Edited by blam
Confiscarea masinii parcate ilegal este un exemplu putin exagerat. Dar daca nu am unde sa o parchez?

Mi se pare extrem de buna - sa te mai si taxeze pentru depozitare. Daca n-ai unde sa parchezi - nu iei masina...iei motoru sau transportu in comun.

Daca nu ai unde sa parchezi masina atunci nu mergi cu masina. Cum crezi ca fac aia "din vest"? Crezi ca te intreaba cineva daca ai avut sau nu loc de parcare? Aici daca parchez la mai putin de 5m de o intersectie ma scobesc de 150 EUR.

CORECT SI SUSTIN ACEASTA IDEE! - Se mai duce si traficul asta infernal din Bucuresti!

Nu are logica, doar nu exista un sistem de rezervare de locuri de parcare. Nu ai de unde stii daca vei gasi loc de parcare in locul unde vrei sa ajungi, inainte sa pleci. Pe directia expusa de tine, daca sunt multe gropi pe sosea, ai toate sansele sa dai in ele - asa ca mai bine nu mai mergem nicaieri.

Te-ai nascut in masina? Mergi dom'le pe jos - e si sanatos si nici nu mai e atata poluare si mai scutesti si din costuri.

sunt cazuri si cazuri acum. Unora le prieste transportul in comun, altora nu. Ideea era, mijlocul de locomotie alternativ, propriu...este o necesitate. Statul inteleg sa fie coercitiv si sa sanctioneze, dar macar, trebuie sa ofere si dispozitie de urmat. Adica ok, cumperi auto, platesti TVA la stat, platesti impozit, platesti accize, platesti Asigurari - dai TVA la stat, faci o reparatie, cumperi pieste platesti TVA, platesti service-ul dai TVA la stat. Dar statul asta, chiar nu ofera nimic in schimb ? Drumuri nu, parcari nu si te rasplateste cu o sanctiune ? Tare..

CINE TE PUNE SA CUMPERI AUTOMOBIL DACA VEZI CA NU ESTI BAGAT IN SEAMA?! si mai platesti si atata. Sunteti o gramada numai niste copii care se plang aiurea ca n-au aia - n-au aia, n-au ailalta.

Nici grecii din Atena n-au, dar la 250E amenda prefera sa ia metroul. Sau busul sau taxiul; sau motocicleta, scuterul, pe astea le arunca pe unde le vine si nu prea ii intreaba nimeni de sanatate. Dar noi sintem mai breji, sigur.

FOARTE CORECT! - D-aia la ei vezi 10 scutere, motoare, motoscutere la semafor si doar 4-5 masini.