Sari la conținut

Accident Cu Pieton


plescoi rulz
 Share

Postări Recomandate

am trait neplacuta intamplare...de a invata, de data asta pe propria piele, despre accidentul cu persoana.

din fericire victima e intreaga fara nici o zgarietura dar e totusi intr=o stare generala de bulversare (varsta inaintata)...nu are rost sa mai povestesc ce si cum, s-a intamplat, parerile sunt impartite. Ce vreau sa va intreb sunt urmatoarele lucruri:

1. familia...de fapt un nepot de vreo 30 de ani nu ma lasa sa ma duc la baba sa o vad imi tot da lamuriri la telefon...credeti ca urmareste altceva? Am facut sapaturi dupa nr de tel al babei dar deocamdata slabe sanse...

2. Permisul de conducere e AB, se suspenda impreuna...? Din cate m-am mai interesat am inteles ca da dar nimeni nu e sigur 100%. Daca imi ia si B-ul al belit-o ca eu fac 100 de km pe zi cu masina in interes de serviciu

3. Despre mersul sinuos al dosarului n-are rost sa va mai explic ca innebunesti in ce fel merge justitia si politia la noi...auzi, cei de la procuratura ma suna pe mine sa-i dau telefon babei sa vina la Cercetari Penale sa dea cu subsemnatul...ca ei nu au nici un nr de telefon...e posibil asa ceva?

Si Prostul (adik eu) in timpul asta ce face ca dovada de circulatie in lipsa permisului ca e pe 15 zile si se mai da o prelungire de 30 si atat...dar ei te suna sa te prezinti la CP dupa 3-4 saptamani

Mi sa cam luat... :lol:

Editat de plescoi rulz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se suspenda impreuna a-ul shi b-ul

 

pe durata cercetarii trebuie sa-tz elibereze dovada de circulatzie pe care o prelungeshti la fiecare 15 sau 30 de zile, nu mai shtiu exact care e termenul, dar daca ai savarshit o constraventZie pt care se suspenda permisul nu primeshti nici o dovada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

toate categoriile se suspenda si mi se pare si normal, daca ai facut ceva cu un vehicul care se conduce cu aceeasi categorie poti sa faci la fel si cu alt vehicul care se conduce cu alta categorie! sunt aceleasi reguli de circulatie si aceleasi drumuri! :crack:

 

ca e vina ta sau nu nu conteaza pana la finalizarea anchetei! dar pana la finalizare ai tot timpul dovada.... parca la 30 de zile se innoieste... parca, nu mai stiu dar nici nu conteaza! o poti innoi fara probleme pe toata durata anchetei! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ramai si fara A si fara B, sigur. Eu zic as vorbesti cu baba si sa incerci sa o faci sa-si retraga plangerea. Vezi tu...ceva bani, sau cine stie ce pretentii are. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca nu are nici o zgarietura ,nu este nici o fapta penala(art.184(1)C.p.-Vatamare corporala din culpa ,prevede o vatamare ce necesita pentru vindecare ingrijiri medicale mai mult de 10 zile.)Exista insa posibilitatea teoretica, persoana respectiva chiar daca nu are vreo vatamare corporala -fizica,sa se prezinte la un control IML-specialitatea psihiatrie-neurologie, si sa pretinda trauma psihica ,iar acestia pot sa-i elibereze un certificat medical, care bineinteles poate fi contestat(noua expertiza,obiectiuni,etc).Ce zice nepotul la telefon?Plangerea o poate depune in termen de 2 luni de cand cunoaste autorul.

2. Permisul de conducere e AB, se suspenda impreuna

3. Politia nu are ce sa faca in acest moment pentru ca nu exista plangere, de aia te preseaza sa aduci femeia, sa precizeze daca depune sau nu plangere.

Fara sa stiu exact cum s-a intamplat, cred ca sau este culpa comuna, sau tu nu esti vinovat, caci altfel nu iti mai eliberau dovada.Astept mai multe amanunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-a produs asa zisul accident?

 

Daca tu imi arati cum iti poate suspenda numai A-ul sau B-ul sau orice alta categorie, avand in vedere ca trebuie sa-ti ia permisul fizic, ai o lada de bere de la mine.

 

Dovada este pe maxim 15 zile cu posibilitate de prelungire in caz ca nu se rezolva nimic. Durata maxima nu o stiu ca nu am fost in cazul tau.

 

Cum dreq stie politia de tine avand in vedere ca baba nu a depus plangere sau nu exista nici o declaratie ( asta in caz ca la fata locului erau politzai ) nu stiu...

 

Bafta maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva aspecte legate de topica:

1. Pe perioada cercetarilor permisul se "retine". Suspendarea survine in urma concluziilor anchetei. Pe perioada "retinerii" se elibereaza periodic o dovada care iti permite sa circuli. In cazul in care se dovedeste ca a fost vina ta, abia atunci pemisul se suspenda ca masura contraventionala sau se anuleaza daca se dovedeste ca ai comis o fapta penala(bautura peste medie, droguri, etc)

2. Nepotu' ala poate sa se gandeasca sa te stoarca de niste bani. Fa o miscare desteapta si inregistreaza-ti convorbirile telefonice pe care le ai cu el. Face bine mai ales daca-l aduci la momentul in care zice:"da banu sau fac plangere". Te duci frumos la militie si zici ca a vrut sa te santajeze.

3. Mult succes cu ancheta!!!

 

Zi-ne si noua cum ai reusit sa dai peste mamaie.

 

Mult bulan in continuare!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva aspecte legate de topica:

1. Pe perioada cercetarilor permisul se "retine". Suspendarea survine in urma concluziilor anchetei. Pe perioada "retinerii" se elibereaza periodic o dovada care iti permite sa circuli. In cazul in care se dovedeste ca a fost vina ta, abia atunci pemisul se suspenda ca masura contraventionala sau se anuleaza daca se dovedeste ca ai comis o fapta penala(bautura peste medie, droguri, etc)

2. Nepotu' ala poate sa se gandeasca sa te stoarca de niste bani. Fa o miscare desteapta si inregistreaza-ti convorbirile telefonice pe care le ai cu el. Face bine mai ales daca-l aduci la momentul in care zice:"da banu sau fac plangere". Te duci frumos la militie si zici ca a vrut sa te santajeze.

3. Mult succes cu ancheta!!!

 

Zi-ne si noua cum ai reusit sa dai peste mamaie.

 

Mult bulan in continuare!!!

Total de acord...inregistreaza tot...Am un prieten care a dat peste o baba(el pe verde-cu martori,baba pe rosu i-a sarit in fata)...la spital cand amicul meu o intreaba daca poate sa o ajute cu ceva baba zica ca nu...iar dupa cateva zile amicul meu se trezeste ca baba vrea 300 mil ca sa nu depuna plangere :lol: PLANGERE...PT CE? EA A SARIT IN FATA LUI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-mi inchipui cum ar putea o baba "sari" in fata unei motociclete. sa traverseze pe rosu imi imaginez.

 

survolaj, ar putea, de exemplu, ca politia sa-i suspende permisul si sa-i dea dovada de care se vorbea pe aici pe care sa fie trecuta numai categoria b, de exemplu. am lada de bere? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am lovit cu conserva o drogata in mijlocul drumului , fara trecere de pietoni fara nimik. M-a frecat gaborii vreo 2 luni sa le-o aduc pe drogata sa zica dak depune saunu plangere ca nu se prezinta la citatiile lor. Mi-au dat adresa ei de acasa ,am cautao dar tot nu a venit pana la urma. Dupa vreo 3-4 lunbi de la accident am primit scrisoare acsa cas-a hotarat neinceperea urmarii penale impotriva mea. Gaborii au fost giugiuca desi tipa a avut arcada sparta si o contuzie pe sold mi-a lasat carnetul din seara aia si fara spaga. Dupa ce m-au trimis acsa am realizat eu ca ar trebui sa le dau si eu ceva ca si ei au fost domni cu mine.

 

 

BAfta si sa auzim de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce m-au trimis acsa am realizat eu ca ar trebui sa le dau si eu ceva ca si ei au fost domni cu mine.

 

SPAGA! i'm antispaga. ti-au dat carnetul pentru ca nu a fost vina ta, nu crezi? si atunci ce rost are sa le "multumesti" asa?

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca nu a fost spaga. La noi in romania tre sa fi bucuros cand eshti tratat corect. Plus de asta aveau tot dreptul sa imi ridice carnetul si sa-mi dea adeverita pan ala terminarea cercetarilor dar mi l-au lasat in buzunar si nu am mai stat cu hartzoage .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc foarte mult pentru sfaturi! Le=am citit cu atentie pe toate si incerc sa fac tot ce e mai bine.

Din pacate baba era pe trecere...viteza...am vazut-o la timp, am vrut sa trec prin spatele ei dar s-a mai repezit pe trecere o femeie cu un copil...asa ca am preferat baba...am franat , am derapat...si am dat-o cu cracii in sus. Norocul meu este ca desi are 88 de ani nu a avut nici macar o zgarietura, nici un cucui nimic...am stat cu ea la spitalul Universitar vreo 5 ore pana i-au facut toate investigatiile incusiv tomografie...acuza durere de cap...cred ca de la soc...

Ce ma seaca e ca familia nici n-a vrut sa stea de vb cu mine...cu chiu cu vai l-am induplecat pe nepot cu vorba buna si mi-a scapat nr de tel. Dar de o sapt vb doar la tel baba e bine, a mai vazut-o un prieten de familie neurolog si cica totul e bine....dar am si eu indoielile mele. In sfarsit mi-a promis tolomaku ca luni adica pe 21 august merge cu mine sa o vizitez...am emotiii ma astept la tot felul de surprize...

wish me luck!

 

Inca odata vreau sa va multumesc pentru raspunsuri....nici nu stiti de cate ori pe zi intru sa verific daca a mai raspuns cineva ceva...o incurajare...sunt cam demoralizat..in 15 ani de B nu am patit asa ceva si nu doresc nimanui.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plescoiule ... lasa ca o sa iasa bine , nu iti mai fa atatea griji ...pana la urma ii bine ca nu sa intalmplat ceva mai grav .

Succes incontinuare ... si lasa indoielile deoparte ca si asa o sa se termine bine , apropo cand mergi la tanti pensionara du`i si un buchet de flori , in semn de recunostinta , ca iti zic sigur ca o sa se simta mult mai bine ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se suspenda si A si B .

Pe durata in care dosarul nu este deifnitivat si tu nu esti pedepsit dosarul se afla in stadiul de cercetare si Politia iti elibereaza dovada de circulatie pana la definitivarea dosarului.

Singurul caz in care nu se elibereaza dovada este daca ai avut alcoolemie in momentul accidentului.

 

Nu ai sa patesti nimic(daca IML nu ii da zile de ingrijiri medicale) si dosarul o sa dureze o mie de ani , si vei fi pedepsit doar pentru fapta savarsita ... de exemplu ca nu ai oprit la trecerea de pietoni .

 

Daca primeste ingirijiri medicale de la IML :

 

intre 1- 20 zile se considera lovire ( si e pedepsita cu amenda penala)

intre 21 zile - 40 zile vatamare corporala (amenda penala si ceva cu suspendare in cel mai rau caz)

peste 41 de zile e vatamare corporala grava (pedeapsa cu suspendare sau NU depinde de circumstante)

 

Succes si nervi de otel cu Justia Romana si cu Politia Romana.

 

 

Inger Albastru a postat ... din greseala ca nu a dat sign off BooBoo

Editat de BooBoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-l inregistrezi pe nepot ,cum iti cere bani pentru a nu depune plangere penala, dupa pararea mea, nu este santaj, daca cere banii pentru ,,victima" cu stiinta acesteia, intrucat santajul presupune obtinerea unui folos material injust,ori el cere chipurile pentru tratamentul victimei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colega noastra, se refera la infractiunile savarsite cu intentie, prevazute si pedepsite de art.180-181 C.p.,insa in cauza ,poate fi vorba doar de art. 184CP:Vãtãmarea corporalã din culpã

*Art. 184. - Fapta prevãzutã în art. 180 alin. 2 care a pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale mai mult de 10 zile, precum si cea prevãzutã în art. 181(CEL MULT 60 ZILE INGRIJIRI MED) sãvârsite din culpã, se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.

Dacã fapta a avut vreuna din urmãrile prevãzute în art. 182 alin. 1,(mai mult de 60 de zile, sau care a produs vreuna dintre urmãtoarele consecinte: pierderea unui simt sau organ, încetarea functionãrii acestora, o infirmitate permanentã fizicã ori psihicã, slutirea, avortul, ori punerea în primejdie a vietii persoanei, ) pedeapsa este închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.Se poate primi o pedeapsa cu suspendare,(daca faptuitorul nu are antecedente sau macar nu este recidivist)inclusiv amenda penala,dar se dispune anularea permisului pe cale administrativa.Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, in caz in care se depune plangere,in orice faza a procesului penal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...