Sari la conținut

Sfat motor enduro..


simpluu
 Share

Postări Recomandate

a era sa uit, nu te uita la motoarele puternice de enduro, alege max 125 2t si 250 4t, eu am ales 450 si imi rupe mainile cred ca la anu il vand si o sa imi iau un 250 4t pt ca isi bate joc de mine in acest moment 450-le, dupa 20 de min de dat cam face ce vrea cu mine si deseori da cu mine de pamant :P)

referitor la mentenanta nu e de speriat doar ca e mult de munca ( asta daca motorul e in toate mintile) eu unu prefer sa le iau cat mai noi ca sa nu ma doara capu, chiar si cele flolosite in competitie dar facut service-ul ok la ele sunt bune si iti garantez ca nu o sa ai probleme, am luat mai vechi pt ca m-am zgarcit la bani si am bagat in ele de ma secat si tot motoreta veche am avut :P) deci gandeste-te bine

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pt bugetul mentionat cauta un EXC 125, Husqvarna WR 125 sau chiar Yamaha DT 125. Ultima e soft enduro. Toate sunt 2T. E bine pt ca te inveti de la inceput sa mergi turat. La greutatea ta, motoarele mentionate au suficienta putere. Mai ales primele doua.

 

Are dreptate, ia-ti ceva in 2T de 125/200 pentru ca sunt usoare si la greutatea ta n-o sa poti ridica din unele pozitii 400 in 4T. Crede-ma, vorbesc din experienta. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai tine un 125 pt. hard enduro?

 

eu nu.

 

Incepator fiind si daca as avea pana in 60 kg si pana in 2000 euro,.... bineinteles ca da.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu lua drujba de 125 ca iti pare rau...

Ursule, mai exista si altceva in afara de Honda XR ;)

 

Pe unde bagi cu 250-4t baga si altii cu 125-2t :)

 

 

Oricum, foarte limitat bugetul pt enduro.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un ktm sx125 in 2t din 2005 in stare buna si mai da si echipament bonus ceea ce e ok..acuma vroiam sa va intreb 2 lucruri..

1..nu are acte..baiatu` ma asigurat ca nu e furat sau chestii de genul , o sa am probleme daca merg cu el doar la munte..padure..cocalauri..pana acolo pe remorca?

si 2..e prea brutal 2t pentru inceput? pot sa o iau incet si sa`l invat? mersi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu cred ca nu stii despre ce vorbesti.

 

 

se rad babele care intorf fanul de tine cu baraitoarea :)

 

daca pui 3 kile, caci se mai rotunjeste omul, nu te mai poate cara peste sant, ramai cu ascutitoarea in sant :D

Mesaj completat

mergi pe deal si rad babele care intorc fanul: ui la ala cu ascutitoarea ce screme. :P

Mesaj completat

baietii v-ati prins ca faceam caterinca.

 

se invata omul cu 2 timpi mic, apoi ia 4 timpi mai mare sau 2 timpi mai mare si o sa ramana la un 4 timpi pentru enduro. caci parca asta vroia. enduro ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un ktm sx125 in 2t din 2005 in stare buna si mai da si echipament bonus ceea ce e ok..acuma vroiam sa va intreb 2 lucruri..

1..nu are acte..baiatu` ma asigurat ca nu e furat sau chestii de genul , o sa am probleme daca merg cu el doar la munte..padure..cocalauri..pana acolo pe remorca?

si 2..e prea brutal 2t pentru inceput? pot sa o iau incet si sa`l invat? mersi ;)

Daca nu are acte, e clar furat. Nu te cunosc, nu ma cunosti, dar o sa imi permit sa te rog sa nu incurajezi furturile. Atat.

 

Revenind, ai mers pe motor, stii cu ce se mananca, deci te poti descurca pe doua roti. In schimb, SX = cross. Adica nebunie, chair si pt 2t. M-am dat cu asa ceva si mi-a placut (chiar am mers back-to-back cu un SX si un EXC - ambele de 125), dar trebe musai grija sau pinioane cu raport mare.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un ktm sx125 in 2t din 2005 in stare buna si mai da si echipament bonus ceea ce e ok..acuma vroiam sa va intreb 2 lucruri..

1..nu are acte..baiatu` ma asigurat ca nu e furat sau chestii de genul , o sa am probleme daca merg cu el doar la munte..padure..cocalauri..pana acolo pe remorca?

si 2..e prea brutal 2t pentru inceput? pot sa o iau incet si sa`l invat? mersi ;)

 

SX 125 este motor de motocross. Il poti folosi doar pe circuit de motocross. Daca vrei padure, uita-te la gama EXC de la KTM. Sau de la celelalte firme, uita-te tot la gama enduro. Nu motocross. S-a mai discutat. Difera cutia de viteze, suspensiile si magnetoul. Cel mai rapid recunosti un motor de enduro prin faptul ca are far. Orice motor trebuie sa aiba acte iar cele de enduro se pot si inmatricula. Cele de motocross nu se pot inmatricula. Decat, eventual, cu spaga pe la primarii. Declarate de 50 cc, etc. Si, in orice moment, politia poate sa-ti ceara dovada ca motorul iti apartine. Treci pe rosu cu masina sau nu porti centura de siguranta, te trage pe dreapta si te intreaba si de motorul de pe remorca. Trebuie sa ai un document sau copie dupa un document care sa faca dovada ca e motorul tau.

 

PS Un motor 2T este mult mai puternic decat un motor 4T de aceeasi capacitate. De ex: EXC 125 2T e mai puternic chiar si decat XR 250 4T.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un ktm exc 200 din 2001 cu 1200 euro impecabil avea un preten . l-a dat sapt trecuta. ala era pt tine ;)

Mesaj completat

fara acte. nu era furat. de fapt din cate cunosc 50 de crossuri nici unul nu are acte. toate sunt furate?

 

KTM EXC 200 nu e cross.

Daca nu au acte da, sunt furate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM EXC 200 nu e cross.

Daca nu au acte da, sunt furate.

 

pai contract de vanzare cumparare. atat. ce acte sa mai aiba? culmea, cunosc 3 politisti care au crossuri cumparate fara acte decat contract vanz cump. ei tot asa spun.

 

 

pune Andrei o poza cu ce acte ar trebui sa aiba un motor de cross ca sunt curios, din atatea motoare chiar nici unul nu are asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai contract de vanzare cumparare. atat. ce acte sa mai aiba? culmea, cunosc 3 politisti care au crossuri cumparate fara acte decat contract vanz cump. ei tot asa spun.

 

 

pune Andrei o poza cu ce acte ar trebui sa aiba un motor de cross ca sunt curios, din atatea motoare chiar nici unul nu are asa ceva.

 

Nu poci a pune poze cu acte cross pt ca eu nu am cross. Pot pune poza cu certificatul de inmatriculare si cartea de identitate de la KTM-ul meu enduro.

Contractul de vanzare - cumparare e un act al motocicletei, de ex. Factura de cumparare e un alt act. Si trebuie sa mai existe si un fel de carte de identitate emisa de catre producator.

Crezi ca, de ex., utilajele forestiere, ciudateniile alea articulate care nu circula niciodata pe drumurile publice, nu au acte? Buldozerele si compresoarele din constructii nu au acte? Masinile de turnat asfalt nu au acte? Etc., etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar cu un contract de vanzare cumparare cu serii de cadru si motor trecute pe el, chiar nu ai probleme. factura din magazin se pierde daca a fost motorul la 15 proprietari in 5 tari. normal ai dreptate dar eu iti spun sincer ca nu cunosc nici unul care sa aiba actele alea la cross. cunosc multi cu asa motoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc baieti pentru raspunsuri..o s`o las balta si o sa caut altul , eram hotarat sa`l iau pentru ca era o oferta buna..motor+echipament la 1600e..dar m`ati facut sa ma razgandesc..mersi..still searching daca auziti ceva.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar cu un contract de vanzare cumparare cu serii de cadru si motor trecute pe el, chiar nu ai probleme. factura din magazin se pierde daca a fost motorul la 15 proprietari in 5 tari. normal ai dreptate dar eu iti spun sincer ca nu cunosc nici unul care sa aiba actele alea la cross. cunosc multi cu asa motoare

 

Si tu ai dreptate. Realitatea asta e. Dar, frumos ar fi cand cumperi un cross sa-l cumperi cu toate actele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu ai dreptate. Realitatea asta e. Dar, frumos ar fi cand cumperi un cross sa-l cumperi cu toate actele.

 

pai asa ar trebui Andrei dar in lumea asta nimic nu e la locul care trebuie. daca ar fi toate in ordine, ce bine ar fi...nici pe forumul asta nu ar mai exista contradictii.

hai noroc!

 

bafta celui care vrea sa ia motor, sa il ia cu cel putin niste acte care sa dovedeasca o tranzactie corecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca la un cross un contract de v-c cu seriile de cadru si motor trecute pe el este suficient. E foarte putin probabil sa faci rost de factura originala.. Eu nu cred ca mai am facturile nici de la masini si nici de la motocicleta luata de noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect! pai cumperi un cross cu actul de vanzare cumparate si faci si o copie dupa contractul cel vechi de la ceilalti doi dinaintea ta. daca vanzatorul nu are contract vanzare cumparare de unde l a luat, atunci e suspect. daca are contract , faci o copie+ contractul cel nou(ultimul). nu cred ca mai poate spune cineva ceva daca dovedesti ca ai cumparat motoru de la ALA, iar ALA l-a cumparat de la ALALALT!!! copii de nuletin, serii etc. OK!

Mesaj completat

scz de ortografie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...