Sari la conținut

Accident La Cisnadie, 15 August, La 21.00 - Nasol Rau


Kali
 Share

Postări Recomandate

usurel...nu testezi "cat poate motorul" cu pasager!

dar asta e...s-au pierdut 2 vieti..macar sa invete lumea ceva!

uita-te la pozele alea cu fata inainte si da-ti seama cum a ajuns..pentru ca a "testat" cineva motorul cu pasager

 

My point exactly !

 

Unde se grabea ma asa tare ? Ce ardea ? Ati vazut pozele. O mare parte din voi. Drum de centura , plin de denivelari. Probabil si gropi o gramada. Trafic din plin. Echipament : blugi , tricou, si casca. Dar in schimb 200 la ora.

 

Se grabea ? Sau se dadea in spectacol ? Sa impresioneze o blonda fotomodel ? Hai sa nu ne ascundem dupa degete.

 

Nu am nimic cu nimeni... puteti sa alergati in conditiile astea cat vreti mai fratilor.. DAR NU CU PASAGER..

Imaginati-va familia fetei... care poate NICI MACAR nu stia ca fata lor la ora accidentului era pe o sosea, pe o sageata neagra cu 200 la ora.

 

Stiu.. nu e frumos sa vorbesti urat de morti. Nici nu asta a fost intentia mea. Dar cand va vad ca bagati capu ca strutu in pamant ... zicand. .. "EH .. GHINION.. ASA A FOST SA FIE .. " ma ia scarba.

 

Asa ca .. testati-va motoarele cat vreti... dar singuri... Nu uitati.. cand luati pe cineva pe motor (ca si in masina dealtfel) .. sunteti DIRECT RESPONSABILI de viata pasagerilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Unde se grabea ma asa tare ? Ce ardea ? Ati vazut pozele. O mare parte din voi. Drum de centura , plin de denivelari. Probabil si gropi o gramada. Trafic din plin. Echipament : blugi , tricou, si casca. Dar in schimb 200 la ora.

 

Se grabea ? Sau se dadea in spectacol ? Sa impresioneze o blonda fotomodel ? Hai sa nu ne ascundem dupa degete.

 

Nu am nimic cu nimeni... puteti sa alergati in conditiile astea cat vreti mai fratilor.. DAR NU CU PASAGER..

Imaginati-va familia fetei... care poate NICI MACAR nu stia ca fata lor la ora accidentului era pe o sosea, pe o sageata neagra cu 200 la ora.

 

Stiu.. nu e frumos sa vorbesti urat de morti. Nici nu asta a fost intentia mea. Dar cand va vad ca bagati capu ca strutu in pamant ... zicand. .. "EH .. GHINION.. ASA A FOST SA FIE .. " ma ia scarba.

 

Asa ca .. testati-va motoarele cat vreti... dar singuri... Nu uitati.. cand luati pe cineva pe motor (ca si in masina dealtfel) .. sunteti DIRECT RESPONSABILI de viata pasagerilor.

Vad ca te-ai legat de un singur cuvant (testa)din tot ce am spus eu acolo si asta ca sa-ti duci mai departe comentariile de prisos!Dupa cum scrii lasi impresia ca nu ai depasit niciodata viteza regulamentara ca deh tu nu esti "inconstient"!!Nu te grabesti nicaieri!nu vrei si nu ai incercat sa impresionezi pe nimeni niciodata!un adevarat "sfant" al soseleor!NU am sa zic mai multe pt ca nu are rost !nu vreau sa-ti cant in struna!

Tot ce se poate spune pe acest topic sunt parerile de rau si condoleantele adresate familiilor indoliate!

E un mare pacat ca doua suflete tinere s-au ridicat la cer asa devreme! :crack: :what:

 

Odihneasca-se in pace ! :crack:

 

usurel...nu testezi "cat poate motorul" cu pasager!

dar asta e...s-au pierdut 2 vieti..macar sa invete lumea ceva!

uita-te la pozele alea cu fata inainte si da-ti seama cum a ajuns..pentru ca a "testat" cineva motorul cu pasager

nope !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaa.. nu.. am depasit viteza legala.. as fi un imbecil daca nu as recunoaste asta.. dar e o diferenta intre a merge cu 100-120 si 200 .. cu pasager.. nu crezi ?

 

si repet.. am spus toate alea , nu ca sa vorbesc "de rau mortii" .. ci ca o atentionare pentru urmatorii care vor sa se dea cu 200 cu pasager, pe un drum de acele conditii .. O fac multi, e normal.. suntem tineri si nelinistiti .. dar poate o mica parte citesc topicu asta si vor intelege ce e de inteles.. o viata avem .. e pacat sa o traim intr-un minut la 200 si apoi ... negru....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaa.. nu.. am depasit viteza legala.. as fi un imbecil daca nu as recunoaste asta.. dar e o diferenta intre a merge cu 100-120 si 200 .. cu pasager.. nu crezi ?

 

si repet.. am spus toate alea , nu ca sa vorbesc "de rau mortii" .. ci ca o atentionare pentru urmatorii care vor sa se dea cu 200 cu pasager, pe un drum de acele conditii .. O fac multi, e normal.. suntem tineri si nelinistiti .. dar poate o mica parte citesc topicu asta si vor intelege ce e de inteles.. o viata avem .. e pacat sa o traim intr-un minut la 200 si apoi ... negru....

Corect!"viteza se adapteaza la conditiile de drum '!..Si ai dreptate!e diferentza mare intre acele viteze!insa ma intreb..un gpz de 500...cu 2 pasageri..ar fi in stare sa ajunga la 200 ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja o luati pe aratura, nu-i frumos, speculam, cercetam si acuzam, dar nu ajuta pe nimeni cu nimic.

Au mai murit si altii inaintea lor, s-au pus poze, s-a discutat pagini in sir si tot au mai murit o gramada de tineri de atunci.

El a platit cu doua vieti o secunda de inconstienta, altii sunt inconstienti o viata intreaga si nu patesc nimic.

Este vorba de sansa, chiar si de noroc.

Eu ca pasager sunt constienta de riscurile pe care mi le asum atunci cand ma urc pe o motocicleta, stiu ca cel ce o conduce, in cazul unui accident se va salva intai pe el, este firesc, este instinctul de supravietuire.

Doi copii au murit, au lasat in urma familii si prieteni indurerati, chiar si noi am suferit, pentru ca in adancul sufletului stim ca urmatorii putem fii chiar noi.

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fiecare clipa se naste un om. Dar tot in fiecare clipa moare cineva. Eternul ciclu al vitii si al morii in care toti jucam. Pacat e doar de cei ai caror fir al vietii este curmat brusc de altcineva. De incostienti care poate ne sunt prieteni, colegi sau doar pasionati de acelas hobby doar regrete ca n-au inteles ca prostia ucide.

Regrete..........tardive..........

pacat............

Dar ea? De ce? .................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doi copii au murit, au lasat in urma familii si prieteni indurerati, chiar si noi am suferit, pentru ca in adancul sufletului stim ca urmatorii putem fii chiar noi.

 

:crack:

 

Exact .. urmatorii putem fi chiar noi.. dar sa stii ca ne-am putea reduce riscurile, daca am fi mai cu capu pe umeri. Daca nu ne-am lasa condusi de adrenalina.

 

Am auzit niste vorbe pe aici : "Tu trebuie sa conduci motocicleta , nu ea pe tine"

 

Si cu asta am terminat cu topicu asta, ca nu mai vreau sa ma cert.

 

:crack: Odihneasca-se In Pace Amandoi ! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Poison, in special... "sageata aia neagra" a fost un GPZ 500, are motorul care e si pe EN 500 al tau... nu e mare diferenta... nu mai bate(ti) campii cu 200 la ora si alte basme. Un GPZ 500 nu prinde nici fara pasager 200... Nu asta e ideea... poti muri si la 50 la ora.. dar ma dispera pur si simplu usurinta cu care se bat campii si se arunca cu noroi si se da cu parerea. Nimeni nu poate stii care au fost conditiile exacte in care s-a intamplat groaznicul accident. Un prieten de al lui, motociclist, mi a spus ca ar fi avut in jur de 120 la ora, o viteza decenta pt o motocicleta care ruleaza afara din orash si care s-a angajat intr-o depasire. Dar 200 km/h suna bineinteles mult mai bine la TV si arata mai bine in ziare. Daca Passatul a mai avut 80-100 ai un impact la 200+. Daca ar fi avut 60 la ora tot ar fi fost mortal un impact frontal. Cati dintre noi nu ne am angajat macar odata intr-o depasire mai neinspirata... Eu am facut-o, mai constient sau nu, dar am avut noroc. Era noapte, in mod normal chiar si in curba se vede lumina farurilor daca vine cineva din sens opus... Nu vreau sa l "scot" pe motociclist, nici macar nu l cunosc personal, dar haideti sa incercam sa fiim mai detasati. Mai lasati-o cu impresionatu fetei si alte presupuneri... Sunt convins ca aceeasi depasire ar fi facut-o si daca ar fi mers solo. Cine vrea sa traga invataminte din toate povestile acestea tragice o poate face. In liniste. Locul criticilor nu e aici.

Ramane doar faptul ca doua suflete tinere au plecat dintre noi si au lasat un gol imens in inimile apropiatilor. :( Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca.

:rose: :rose:

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

 

Stiu.. nu e frumos sa vorbesti urat de morti. Nici nu asta a fost intentia mea. Dar cand va vad ca bagati capu ca strutu in pamant ... zicand. .. "EH .. GHINION.. ASA A FOST SA FIE .. " ma ia scarba.

 

Asa ca .. testati-va motoarele cat vreti... dar singuri... Nu uitati.. cand luati pe cineva pe motor (ca si in masina dealtfel) .. sunteti DIRECT RESPONSABILI de viata pasagerilor.

 

Nu numai singuri, ci si pe circuit sau in padure. Ca mai mor si alti nevinovati.

 

Nu dau cu pietre si nici nu hulesc mortii. Eu vorbesc pentru vii.

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca lungiti pre mult discutia si nu isi are rostul.mai bine incetam a mai filosofa in fata sicriului.eu zic ca fiecare din noi de destul de major sa traga concluzii pentru sine insusi iar apoi sa isi modeleze conduita in consecinta.sa-i lasam sa se odihneasca acolo unde sunt si sa ne rugam pentru sufletul lor pentru o clipa.

eu unul, dupa moarte , as fii mai impacat "sa vad" ca un necunoscut imi aprinde o lumanare decat sa discute in contradictoriu cu cineva pe seama cauzelor mortii.atat.

DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA IN PACEsi pe noi sa ne ierte.

Editat de nelux
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Poison, in special... "sageata aia neagra" a fost un GPZ 500, are motorul care e si pe EN 500 al tau... nu e mare diferenta... nu mai bate(ti) campii cu 200 la ora si alte basme. Un GPZ 500 nu prinde nici fara pasager 200... Nu asta e ideea... poti muri si la 50 la ora.. dar ma dispera pur si simplu usurinta cu care se bat campii si se arunca cu noroi si se da cu parerea. Nimeni nu poate stii care au fost conditiile exacte in care s-a intamplat groaznicul accident. Un prieten de al lui, motociclist, mi a spus ca ar fi avut in jur de 120 la ora, o viteza decenta pt o motocicleta care ruleaza afara din orash si care s-a angajat intr-o depasire. Dar 200 km/h suna bineinteles mult mai bine la TV si arata mai bine in ziare. Daca Passatul a mai avut 80-100 ai un impact la 200+. Daca ar fi avut 60 la ora tot ar fi fost mortal un impact frontal. Cati dintre noi nu ne am angajat macar odata intr-o depasire mai neinspirata... Eu am facut-o, mai constient sau nu, dar am avut noroc. Era noapte, in mod normal chiar si in curba se vede lumina farurilor daca vine cineva din sens opus... Nu vreau sa l "scot" pe motociclist, nici macar nu l cunosc personal, dar haideti sa incercam sa fiim mai detasati. Mai lasati-o cu impresionatu fetei si alte presupuneri... Sunt convins ca aceeasi depasire ar fi facut-o si daca ar fi mers solo. Cine vrea sa traga invataminte din toate povestile acestea tragice o poate face. In liniste. Locul criticilor nu e aici.

Ramane doar faptul ca doua suflete tinere au plecat dintre noi si au lasat un gol imens in inimile apropiatilor. :what: Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca.

:crack: :crack:

Exact !!Asta spuneam si eu !!

 

R.I.P :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu drumul si nu are gropi, denivelari sau curbe ( decat 1 sau 2 ) .. e cu o banda pe sens si te invita f mult la viteza... pacat ca nu a iesit in afara carosabilului cand a vazut ca nu poate reintra... si poate de asta s-a si blocat.. ca nu stia daca sa reintre sau sa iasa de pe carosabil .. pt ca pe marginea drumului e camp ... unde daca ar fi ajuns aproape sigur n-ar mai fi fost vb de RIP :what:.

In fine.. condoleante :crack: :crack: :what: .. pacat de ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa invatam din greselile altora... :crack::rose: R.I.P.

eu...sunt pasagera...si ...spun motociclistilor atat...daca cea care va este ,,in spate'' va iubeste nu se gandeste nici un minut ca va muri...va pune si sufletul si viata in ,,palma'''....

:crack: :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

regret k am contribuit la o discutie off-topic. poate trebuia sa tac. am permis doar din 1990, am invatzat sa merg pe moto in clasa a doua. accidente peste 30,doar unul cu pasager. zilele trecute am intalnit un nene de 50 d ani care si-a luat A-ul acum 2 luni. tocmai isi cumparase un triumph speedmaster, nou. am intrebat d c. la un moment dat am auzit o poveste-poate nu e adevarata- k secretara-amanta de 25 de ani are un boyfriend de suflet motociclist.

mai trec sa beau o cafea pe la o scoala-doua de moto unde am prieteni instructori. descopar noi specii, oameni care n-au mers in viatza lor fara abs fac scoala la 35 de ani, cu tot cu sotie, si-si iau imediat dupa 2 xt-uri, sau even worse, cbr-uri. am prieteni si colegi cu permis de 6 luni care si-au luat masini de 15-20k si pleaca mereu cu a treia de la stop. pe majoritatea i-am remorcat la service. vad motociclete de peste 50 cp cu gumele spate terminate. le vad trecand rar-ul. am revizie valabila la 2 motociclete aduse din germania luna trecuta, guma pe spate la f 650 e slick. nu as fi trecut cu nici o masina in halul asta(si am 4). la ambele moto am facut omologare la rar, la modul venit, platit, lasat motor, plecat cu cheia vis-a-vis la o friptura, intors peste 45 min, cat ii ia in general lui bogdan dinicutu sa-si faca treaba. tot la f 650, nu aveam stop pe frana, comutator defect, 22 euro cu tot cu tva, la automobile bavaria. factura e facuta la 10 zile dupa ce rar mi-a dat revizie valabila pana in 2008.

intreb: e bine? e normal? ne bucuram k trecem usor?

nu vreau sa acuz pe nimeni. mi se face pielea de gaina cand opreste la stop langa mine cate un 600 sport cu cauciucurile pe sarme, sau cu placutzele de frana sparte (de-abia am vazut un gsx-r 1300 asa). uneori ii mai zic cate ceva omului, multi ma injura. imi vine sa iau casca din spate si sa-i dau peste gura. si ma gandesc: cine sunt io, un boshorog de 35 de ani cu copil banaind prin spatele unei masini de 200.000 km, sa-i dau lectii unuia d 23 de ani? e optiunea fiecaruia sa mearga fara gume sau fara frane, sau cu kit de lantz muci- tocmai imi povestea un prieten de un dommie care a luat un stalp in iasi la 80 la ora pe motiv de lantz rupt.

deci, imi cer scuze tuturor, n-am vrut sa zic nimic de rau, de nimeni. probabil k daca as intra in plin intr-o conserva, toti prietenii ar lua foc, si p-ala care ar arata spre cauciucuri l-ar linsa. am verificat, just 4 fun: la aceeasi viteza, imi ia aproape dublul distantei sa opresc cu f 650 fatza de k 100 rs (189 vs 265 kg). daca te uiti la gume, intelegi. si nu, nu cred k o sa pun mitas de 1,5 mil pe spate la f.

inca o data, scuze, probabil am imbatranit. ma obedeaza doar statistica. nu cati mor din cauza vitelor din conserve. cati mor din cauze pur tehnice. am citit statistica d p forum. as fi vrut sa vad cati aveau casca legata, gume, frane ok. da, a intors un idiot pe linie continua- k noi la 200 pe dn1 circulam foarte legal- si da, erau niste hectare de camp around, dar a murit un om. e o senzatie infioratoare sa stii k nu opresti, k intri in plin, tocmai am re-experimentat-o astazi (si da, am indoit un break, nu stiam k imi expirase asigurarea de 3 zile, am platit si gata). nu stiu care a reusit din prima sa gaseasca una din celelalte solutii. regret k nu e o scoala care sa te invete cum sa cazi, sau cand s-o pui jos de buna voie, sa scapi. regret k mor niste oameni.

scuze iarasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...in astfel de topicuri e bine sa existe si poze...cu cit sint mai dramatice,cu atit vor face mai multa impresie in subconstientul vreunora dintre noi si il vor determina sa rasuceasca cu citiva mm mai putin minerul acceleratiei..pt.cei care s-au dus nu se mai poate face nimic...un gind pios,un omagiu,o aducere aminte..totul din punct de vedre spiritual...dar se poate face ceva ,PRACTIC,pt.viitorii candidati la postul lor..o poza uneori spune mai mult decit 1000 de cuvinte...de altfel acesta este scopul acestor topicuri,sa previna,sa invete din greselile altora,nu sa barfeasca si sa faca supozitii despre cum s-a produs,cine e devina sau cit frumoasa a fost fata de pe locul din spate(si zau ca a fost!). .................................................. Sa avveti un inger pazitor deasupra ghidonului !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu i-am cunoscut... insa am simtit nevoia sa merg la inmormantare. La fel ca si in cazul lui Radu Radoaie, care a plecat dintre noi in mai, anul acesta. Si la fel ca mine au facut si alti motociclisti. Erau de varsta mea... mult prea tineri. Erau impreuna de 5 ani si locuiau in scari vecine. Au fost inmormantati impreuna, unul langa celalalt. Moartea a reusit sa-i ia de pe pamant insa nu a reusit sa-i desparta. Un prieten de al meu deabia ii adusese o casca noua din germania si 2 brauri pt el si prietena lui... "cat s-a bucurat de ele" imi spunea azi la cimitir. Luni a venit la el in bar la o bere... a doua zi nu mai era. Prietenul lui Sebi, Adi care e si el biker si-l cauta pe telefonul mobil sa vb cu el... a aflat de la un politist care a raspuns pe mobilul lui Sebi ca prietenii lui tocmai au murit. Daca eu m-am simtit cum m-am simtit, nu imi pot imagina ce a fost si mai este in sufletul parintilor si a prietenilor. Nu am pierdut niciodata un prieten... nu cunosc acea durere. Dar doi deodata? Dar atat de abrupt? Odihniti-va in pace acolo sus si vegheati asupra noasta!

 

Restul e tacere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine a postat poze cu prietenul meu sa isi lase adresa ca vreau sa am o discutie cu el, si la fel toti care au vorbit cacaturi, OK?

 

care il stie pe un tip din cluj MIHAI, el e din suceava dar e student acolo, care are un kawasaki zzr/zxr 750, care a avut inainte cu 2-3 luni un kawa gpz 500 negru cu nr de suceava sv 90 nos, motocilceta din accident. spuneti sa ma sune la 0722618223 adi

 

poze

post-2997-1155989369_thumb.jpg

post-2997-1155989427_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt cel de la care a cumparat sebi gandila motorul si rog pe cineva care stie bine despre ce e vorba sa imi dea un telefon sau un bip pe nr 0746339026 sau 0788904877.la orice ora

 

 

uite aici informatiile,daca citeai tot ,gaseai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...