Sari la conținut

Turul Europei


tud0r
 Share

Postări Recomandate

dupa revenirea in tara am mai inerca un mijloc de transport calare pe langa bicileta si motor ... ;)

Mesaj completat

Felicitari pentru logodna!! ;) :D

Nu am asteptam... da! frumos!

 

multumesc ... nici io nu ma asteptam :)

Mesaj completat

Bine ai revenit tudor... asa da!

da cand am avut eu ceva "asa nu!" ? :)

post-26055-1285261958_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MINUNAT!!! cred ca toata lumea care s-a uitat pe topicul tau a fost invidioasa pe frumoasa tura pe care ai efectuat-o!!! poze frumoase, o logodna reusita, ce mai.... esti un om fericit!!!

din cate am vazut bugetul alocat pentru calatorie a fost urias... ma uitamla poze si credeam ca ai castigat la loto de ti-ai permis o asemenea tura de lux

oricum felicitari pentru ca ati avut curaj

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Felicitari pentru excursie ! ;)

 

Ne-am intalnit prin iunie,atunci in Nufaru,cand mi-ai povestit de tura si chiar eram curios daca ai mai facut-o.Te felicit ! Foarte frumos !

 

bun a fost kebabu` ? :D

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

multzam ;)

absolut toate rezervarile din tura au fost facute pe internet cu o sapt inainte de "actiune" (am avut un laptop micutz cu noi) , iar rezervarea si preturile cele mai bune la italai grecia le-am gasit pe anek.gr si a costat 133 euro pt motor , noi 2 si am avut scaune ca in autobus dar cu spatiu suficient ca sa putem dormi sub scaune pe prosoape si tricouri. Nu s-a meritat sa dam 400 de euro pt cabina pt un drum de 18 ore aprox.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

pai..nu este nevoie de pasaport,si la nici una dintre vami nu am fost oprit , desi la granita dintre Franta si Elvetia erau vamesi si oprisera eva masini; In schimb la granita dintre Elvetia si Italia situata la 2500m altitudine gheretele erau parasite ;). De vigneta ai nevoie DOAR pe autostrada si se poate cumpara din benzinarii pe 1 an ( mai putin nu poti ) , nu stiu sa-ti zic cat costa ca eu am mers pe drumurile nationale.Apropo de drumuri nationale... si la ei politia sta la panda si in plus in foarte multe localitati au camere fixe pe langa semafoare deci in localitati respecta legea.Eu cand am intrat m-am lipit de o gasca de z750`isti care alergau bine si stiau drumu.Ideea e ca drumurile sunt bune , soferii iti fac loc , spre surprinderea mea motociclistii si multumesc daca le fac loc , si in rest vreme si voie bune :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ... am inceput cu transportul :

benzina... am calculat ca ar fi 1,5 euro/L si consumul de 6 L si am inmultit cu km adunati in urma itinerariului realizat cu Sony Map;

taxele de drum ...am cautat cu google ce si pe unde se plateste ;

 

Am continuat cu cazarea si mancarea :

 

cazarea... booking.com mi-a fost de mare ajutor , rezervarile le-am facut cu 5 zile cel putin inainte sa ajungem si am cautat cat mai ieftin si cu garaj pt motocicleta care a fost 10euro pe noapte cam peste tot pe unde am stat , pretul fiind in jur de 50 euro/noapte pt 2 persoane cu mic dejun inclus , deci motor+noi 2 ~ 50-60euro/noapte

mancarea... studenteasca, cumparata din super market, fructe pt energie si apa si ...cam atat, am ajuns sa ne scarbim de Burger King si alte fastfood`uri desi mancarea de la Subwa ne-a placut :D , in concluzie cam 20 euro pe zi ar veni, cu mici exceptii cand mai mancam o supa sau ceva de genu...

 

Incidente nu au fost,ne-a ferit Cel de Sus de probleme,am facut o pana dar am rezolvat problema cu kitul de reparatie din dotare si o pompa:D,revizia a fost facuta cu o zi inainte sa plecam si dupa acea pe traseu, am mai stat 2 saptamani in Atena, vreo 5 zile la Craiova si dupa o luna jumate sau chiar mai mult eram mai usori cu aproape 3000 de euro, intre 2500 si 3000 , suma in care au intrat si reviziile si tot ce tinea de distractie :lol:

 

Pe traseu am avut si prieteni pe unde am mai tras, deci depinde de foarte multe lucruri suma se poate cheltui....daca as fi mers in campinguri cred ca loc de 60 de europe zi as fi iesitla jumate sau sub jumate, depinde de ce vrei de la excursie.Daca ar fi sa refac traseul , acum imi dau seama ca am "alergat" si nu am savurat la maxim locurile prin care am trecut...am vazut multe,am facut multe a fost o combinatie intre ce vroiam eu si prietena mea....daca ar fi sa plec vara viitoare as lasa la o parte muzeele si restu si mi-as petrece mai mult timp printre oameni,pe strazile orasului sa`i vezi in miscare sie o lista cu ce as face diferit :)

Oricum depinde de fiecare ce isi doreste sa faca pana la urma :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc sau multumim de raspunsul foarte elaborat si explicit pe care l-ai oferit, cred ca iti place sa scrii mult. Sincer asteptam ceva de genu 3000 eur sau 1000 eur. dar oricum nu stiu cate zile ai stat in fiecare oras, e o suma maricica 3000 eur pt o excursie. Si eu am mai facut pe aci pe acolo dar cam la 500 eur bucata nu mai mult. Oricum foarte frumos cu logodna, bine inspirat si cred ca destul de romantic. BRAVO inca o data sau mult succes in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place sa raspund elaborat cum si altii mi-au raspuns elaborat nelamuririlor de dinaintea plecarii , fapt care a ajutat excursiei mult , asa ca daca pot ajuta cu orice info,parere sau orice ar putea ajuta cuiva care planuieste o plecare , cu cea mai mare placere.Cat despre durata sederii intr`o locatie, 3 sau 4 zile depinde de ce ne-am propus sa facem/vizitam.Despre suma alocata, dupa cum scriam excursia a fost gandita cu aprox 2 ani inainte asa ca am avut timp sa`mi strang bani,sa visez si sa intreb lumea ce si cum :lol:

Editat de tud0r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un traseu asemanator il am si eu planificat pe iulie 2012, doar ca din romania merg direct in Venezia (fara grecia) si nu cred ca o sa am timp sa trec prin Angllia.

Deocamdata estimez un 2000 de euro si 20 de zile, desi o sa fie cam in graba. Cand o sa fiu mai aprope de plecare o sa vin cu o tona de intrebari :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci eu acum am cam mers in toata europa si in anglia irlanda cu motorul si cu masina in general cu tir-ul. dar unde nu am ajuns cu motorul si vreau sa ajung este pe undeva in zona trento, cles, male, bolbeno. in fine in zona aceea. e o zona superba adika asfalt curat si bun, drum liber bla bla.... in rest interesant cred ca ar mai fi asa cum am mai zis pe alt topic sa merg in partea estica a lumii dar pe sub Marea Neagra adika prin sudul ei ca inca nu or facut "su le manche". Georgia, Armenia, Syria, Israel. E o mare provocare, tre si un moto pe masura. sper sa reusesc in cativa ani. :lol:) in rest bafta in continuare in ce va planuiti sa faceti. cati mai multi km cu moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc sau multumim de raspunsul foarte elaborat si explicit pe care l-ai oferit, cred ca iti place sa scrii mult. Sincer asteptam ceva de genu 3000 eur sau 1000 eur. dar oricum nu stiu cate zile ai stat in fiecare oras, e o suma maricica 3000 eur pt o excursie. Si eu am mai facut pe aci pe acolo dar cam la 500 eur bucata nu mai mult. Oricum foarte frumos cu logodna, bine inspirat si cred ca destul de romantic. BRAVO inca o data sau mult succes in continuare.

 

 

nu stiu daca ai observat PERIOADA DE 49 de zile a excursiei

daca tu reusesti sa stai 49 de zile intr.o excursie cu bani de gaz pe distanta asta sa manaci si sa dormi cu pasager mai ieftin esti micul meu HUDINI

 

nu conteaza nr de zile STAT in orase si nr total de zile

 

intrebare...ce ai facut tu pe aici pe acolo cu 500 de euro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca ai observat PERIOADA DE 49 de zile a excursiei

daca tu reusesti sa stai 49 de zile intr.o excursie cu bani de gaz pe distanta asta sa manaci si sa dormi cu pasager mai ieftin esti micul meu HUDINI

 

nu conteaza nr de zile STAT in orase si nr total de zile

 

intrebare...ce ai facut tu pe aici pe acolo cu 500 de euro?

Wiena, Praga, Budapesta, Bruno, Venetia. am inteles ideea omului, dar comentariul tau airea nu il inteleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...