Sari la conținut

Put me on the map , raport de calatorie


lexandra
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deja incepe sa dea interviuri, sa iasa din anonimat...nu-i bine.

Sa-i dam in cap, pardon, s-o barfim...

Glumesc. :)

 

Da, d-le, pozeaza intr-un mare fel, evident din al meu punct de vedere neprofesionist.

Figura tot nu i se vede in totalitate, dar tinand cont cum pozeaza, scrie, gandeste, ar fi mult prea enervant sa arate si bine. :blink:

Trebuiesc cautate minusuri. :wink:

 

La cat mai multe plimbari d-le, pardon, doamna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja incepe sa dea interviuri, sa iasa din anonimat...nu-i bine.

Sa-i dam in cap, pardon, s-o barfim...

Glumesc. :)

 

Da, d-le, pozeaza intr-un mare fel, evident din al meu punct de vedere neprofesionist.

Figura tot nu i se vede in totalitate, dar tinand cont cum pozeaza, scrie, gandeste, ar fi mult prea enervant sa arate si bine. :blink:

Trebuiesc cautate minusuri. :wink:

 

La cat mai multe plimbari d-le, pardon, doamna!

 

 

cam urat comentariu

un barbat n-ar spune asa vorbe despre o fata. pesemne o fi o fatuca geloasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentariul e mai mult sau mai putin interpretabil...da' catre un sens pozitiv tinde, desi nu pare, pentru unii...

 

Lexandra e de admirat din toate punctele de vedere.

Amu, priceput-ai? :)

Editat de mdm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentariul e mai mult sau mai putin interpretabil...da' catre un sens pozitiv tinde, desi nu pare, pentru unii...

 

Lexandra e de admirat din toate punctele de vedere.

Amu, priceput-ai? :)

 

 

 

atunci e bine.

totusi subtilitatea a ajuns cam departe si priceperea mea n-a facut fatza.

pace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' ce autocritic esti. :)

E de admirat ceea ce a facut.

Da, mi-s muiere, raportandu-ma la a ei tura. :blink:

Cu moto am plecat doar prin jurul :)bataturii , desi tehnic mi-ar fi permis ocolul pamantului... :wink:

 

D-aia ii/va admir realizarile. :D

N-a fost razbel asadar, musai pace...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mdm, eu ti am detectat "umorul" din comentariu inca de la inceput. Stiu cum e cand vrei sa lauzi pe cineva, in stilul asta si aparent esti neinteles.

 

Este normal ca Alexandra sa iasa din anonimat pentru ce a facut. Tot respectul pentru ea, si pentru astfel de oameni care merg pe motor pentru ceea ce reprezinta motociclismul, nu pentru a se da mari pe bulevard...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, frumoase si flatante comentarii...dar sa nu exageram :D

Sebi de la Ciao m-a contactat cand eram inca pe drum, in dorinta de a scrie despre ce-am facut. Si-i multumesc frumos ca si-a pastrat interesul.

 

*mdm

Multumesc! esti dragut !

Te provoc sa iesi din" sfera bataturii!" :D

 

*xvs650:

multumesc frumos! Da...nici eu n-am avut mare putere sa-mi vad figura in dimineata respectiva...asa ca i-am scutit si pe ceilalti

 

*gaxel:

multumesc tare pentru sprijin. Din pacate scriu de pe meleaguri romanesti...Poate la anul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am terminat de parcurs excursia cu tine, o portionez sa tina mai mult :D

 

Despre cu si de ce ai plecat singura nu are sens sa punem problema, e strict personala, femeie sau barbat. Fotografiile tale (ca nu le pot spune poze) sunt intr-adevar demne de o expozitie. Mi-ar fi greu sa restrang cercul pt panotare. Dar ce e frumos la tine este modul cum privesti oamenii si detaliile. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O floare naturala, este frumoasa si apreciata asa simpla,fara tzipla, pampoane,si alte artificii.

 

De ce trebuie sa umbrim povestea,aventura, fotografiile cu exagerari aparute intr-un articol ,postand-ul aici, tocmai aici in coltul pasionatilor de calatorii.Am sa ma opresc la un singur aspect, la restul nu imi permit sa spun nimic:

"De curand ea a fost cu motocicleta aproape 10.000 de km până în Olanda. Cum a fost drumul, de ce în Olanda… Âşi multe alte lucruri veți afla în interviul ce urmează."

PS Aici sunt oameni care au facut de 2-3 ori acelasi intinerar ca al Alexandrei si totusi nu au parcurs 10 000km!

Editat de laura_tazy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calitatea unui om nu poate fi umbrita de nimeni si de catre nimic...

Buruienile scot in evidenta frumusetea unei flori, daca tot ,,analogiem''... :D

 

Acel reporter ar fi putut scrie orice. Un miliard de km facuti intr-o zi, intr-un giratoriu bucurestean.

N-are importanta.

 

Importanta au pozele, scrierile Lexandrei. De aici ii reiese valoarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Laura* , ai dreptate in ce spui...n-au fost 10000 de km... ci 9100. Ce vreau sa spun, insa, e ca nu m-am dus catre Olanda si inapoi, direct si fara ocolisuri. Si nici in Olanda n-am stat...chiar daca tarisoara e mica...Dorinta mea a fost sa fac un tur prin Europa atat cat mi-a permis bugetul, sa vad cat mai mult si sa ajung in Olanda ca "punct maxim", ca tinta obligatorie a acestei excursii, stiind ca mi-e imposibil sa vad tarile scandinave cu banii pe care i-am avut.

 

 

 

 

Mesaj completat

Calitatea unui om nu poate fi umbrita de nimeni si de catre nimic...

Buruienile scot in evidenta frumusetea unei flori, daca tot ,,analogiem''... :)

 

Acel reporter ar fi putut scrie orice. Un miliard de km facuti intr-o zi, intr-un giratoriu bucurestean.

N-are importanta.

 

Importanta au pozele, scrierile Lexandrei. De aici ii reiese valoarea.

 

 

multumesc inca o data pentru aprecieri.

Mesaj completat

Inca nu am terminat de parcurs excursia cu tine, o portionez sa tina mai mult :)

 

Despre cu si de ce ai plecat singura nu are sens sa punem problema, e strict personala, femeie sau barbat. Fotografiile tale (ca nu le pot spune poze) sunt intr-adevar demne de o expozitie. Mi-ar fi greu sa restrang cercul pt panotare. Dar ce e frumos la tine este modul cum privesti oamenii si detaliile. :P

 

 

multumesc frumos... promit sa te invit la expozitie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am citit sfarsitul. calatoria ta are ceva ce m-a atras si tinut curios nevoie mare. de fapt mai multe, curajul fetei, scrisul usor literar dar cu bun simt si vadite lecturi de toate felurile. dar cel mai mult cred acum ca ai facut un lucru pe care cei din basme si epopei il faceau mai de demult: sa-ti invingi fricile si neputintele. asta cred ca e un lucru important in viata.

cu multumirile pentru calatoria ta, iti doresc de pe acum o continuare frumoasa si palpitanta a calatoriei la anu' si o stagiune buna pana atunci

claudiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit sfarsitul. calatoria ta are ceva ce m-a atras si tinut curios nevoie mare. de fapt mai multe, curajul fetei, scrisul usor literar dar cu bun simt si vadite lecturi de toate felurile. dar cel mai mult cred acum ca ai facut un lucru pe care cei din basme si epopei il faceau mai de demult: sa-ti invingi fricile si neputintele. asta cred ca e un lucru important in viata.

cu multumirile pentru calatoria ta, iti doresc de pe acum o continuare frumoasa si palpitanta a calatoriei la anu' si o stagiune buna pana atunci

claudiu

 

 

 

Iti multumesc tare mult, mai ales ca n-ai abandonat.

Ma mobiliz asupra proiectului de anul viitor si , inainte de toate te invit si va invit pe toti la expozitia care se va intampla, in sfarsit, pe 20 decembrie.

Locatia- Clubul Taranului, iar despre detalii voi mai scrie.

 

Cat despre drum...stiu ca sunt, printre noi (sau nu) , oameni care au facut mult mai mult decat mine, mai greu, mai interesant, mai palpitant.

De fapt, egoist vorbind, mie drumul asta mi-a dat suficiente motive incat sa STIU, sa fiu convinsa ca vreau sa vad lumea cu SLU, m-a invatat fooarte multe despre care am sa scriu sau nu si m-a motivat sa gasesc solutii pentru calatoria mare.

 

Am ramas fara loc pentru imagini pe blog, dar voi remedia problema curand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a disparut interviul de pe Ciao. Unde l-as mai putea gasi? :goodposting:

 

Si inca ceva: cat tine expozitia?

Editat de stres
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a disparut interviul de pe Ciao. Unde l-as mai putea gasi? :goodposting:

 

Si inca ceva: cat tine expozitia?

 

 

n-a disparut, e a capitolul "de la noi" , in articolele precedente. caut un link, daca vrei.

Expozitie va fi pana la mijlocul lui ianuarie, deci cam o luna.

 

iata link: http://www.ciao.ro/oameni/de_la_noi/12263-...on-the-map.html

Editat de lexandra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos de raspunsuri si-mi pare bine ca tine o luna expozitia, asa am si eu timp s-o vizitez :blink: succes si felicitari pentru actiune :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos de raspunsuri si-mi pare bine ca tine o luna expozitia, asa am si eu timp s-o vizitez :blink: succes si felicitari pentru actiune :goodposting:

 

 

Multumesc si eu si bafta multa cu initiativa ta!

Mesaj completat

Felicitari, foarte faina tura... la mai multe, capul sus, speranta moare ultima, sper sa ajungi in India...

 

 

Multumesc mult!

 

Sper si eu...energiile s-au canalizat intr-acolo :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am descoperit si eu topicul acum (mai bine mai tarziu decat niciodata). inca nu am avut timp sa citesc si blogul (doar o privire aruncata) dar o sa il studiez cu mare atentie.

deocamdata nu pot sa spun decat: multe, multe FELICITARI!!! si sper ca si la anul sa reusesti sa iti indeplinesti calatoriile la care deja visezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am descoperit si eu topicul acum (mai bine mai tarziu decat niciodata). inca nu am avut timp sa citesc si blogul (doar o privire aruncata) dar o sa il studiez cu mare atentie.

deocamdata nu pot sa spun decat: multe, multe FELICITARI!!! si sper ca si la anul sa reusesti sa iti indeplinesti calatoriile la care deja visezi

 

 

Multumesc tare mult! Sper sa nu te plictisesti :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tare mult! Sper sa nu te plictisesti :goodposting:

 

 

Nu m-am plictisit deloc.

 

"Moralul se bucura cand aude cuvinte frumoase" zice Alexandra. Ei bine, e greu sa gasesti cuvinte atat de multe si frumoase pe cat ai merita.

 

Frumosul exista in ochii celui care priveste. Nu stiu daca a mai spus cineva asta sau asa m-au inspirat fotografiile tale. Daca as fi fost in locul tau probabil ca as fi facut exact aceleasi fotografii (ma rog, nu identice dar asemanatoare. de altfel am si vazut cateva care seamana mult cu ce am facut si eu cand am trecut prin aceleasi locuri).

Nu am inteles si nu o sa inteleg niciodata de ce "reteta de succes" in ale fotografiei inseamna sa cauti subiecte cat mai mizere si sordide cand lumea e plina de atata culoare si lucruri frumoase. Singura explicatie care imi trece prin minte este ca astora din occident li se pare prea obisnuit sa fie curatenie, sa fie case frumos zugravite si impodobite, sa fie oameni interesanti si zambitori si atunci cauta exact opusul. Dar pentru romani ce explicatie ar fi? Poate doar mimetismul. Pe mine m-a bucurat foarte tare sa vad ca in toate fotografiile tale nu exista absolut nimic trist (cu toate ca ai avut un ghinion teribil cu atata ploaie pe drum) ci numai pofta de frumos si bucuria de a trai.

 

Si nu in ultimul rand, jos palaria pentru curaj. Poate unora li se pare ca nu a fost destul de "aventuroasa" calatoria. In definitiv doar ai mers prin tari civilizate, nu? Ei bine, o calatorie lunga, mai ales cu motocicleta, este intodeauna aventuroasa iar de multe ori civilizatia se termina odata cu lasarea intunericului. Am trait si eu pe pielea mea experienta de a bajbai noaptea dupa adapost si nu a fost ceva foarte placut (macar eu nu eram singur). Pot sa inteleg foarte bine cum a fost si cu banii (sau mai bine spus cu lipsa lor) si cu situatiile neplacute in care cardul (unica speranta) se dovedeste nimic altceva decat o bucata de plastic fara valoare. Dar toate astea fac parte din farmecul vietii pana la urma si nu fac altceva decat sa puna un contrast mai puternic pe celelalte experiente, cele care se vor transforma in amintiri de neuitat.

 

E bine cand totul se termina cu bine. Lumea iubeste "happy endingul" dar eu iti doresc sa nu fie acesta un "happy end" ci doar un episod dintr-un serial cu cat mai multe calatorii, cel putin la fel de frumoase.

 

 

 

 

PS: exista si o poza cu Alexandra, oglindita intr-o vitrina. Daca nu ati vazut-o mai uitati-va inca o data peste fotografii. Oricum merita vazute de mai multe ori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...