Jump to content

And Justice For All ...

Recommended Posts

acum intrebarea mea este: nu se simt luati de fraieri cei care au contribuit pt operatia colegului care a cazut la intelegere cu "pilotul turmentat"?

recunosc ca nu am fost printre cei care au contribuit ,dar poate daca eram aveam niste vorbe sa-i spun...

in fond si la urma urmei e romania .... cumparati arme ca la un moment dat la legea junglei se va ajunge

• Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

acum intrebarea mea este: nu se simt luati de fraieri cei care au contribuit pt operatia colegului care a cazut la intelegere cu "pilotul turmentat"?

recunosc ca nu am fost printre cei care au contribuit ,dar poate daca eram aveam niste vorbe sa-i spun...

in fond si la urma urmei e romania .... cumparati arme ca la un moment dat la legea junglei se va ajunge

Vrei un raspuns ??.....BA DA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)

Mesaj completat

Vrei un raspuns ??.....BA DA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

p.s. Lista este la Stela.

Ca sa preiau un termen din topicul " Accidente" incep prin a va spune ca astazi in "derularea ostilitatilor" din cadrul procesului de la Caransebes a avut loc cea mai mare lovitura de teatru la care noi Comunitatea Moto am luat parte .Cel putin de cand stiu eu.

Partea cea mai vatamata ca urmare a accidentului de pe aeroportul din Caransebes (Rusu Arthur) si-a retras astazi plangerea in urma intelegerii cu familia Ungur ( adica si-a luat banii....si foarte bine a facut.) a trecut intr-o maniera miseleasca de partea inculpatului .Prin asta se urmareste bineanteles eliberarea lui Cristian Ungur din arestul politiei si judecarea lui in libertate .Desi initial a fost depusa o recipisa de partea "Vatamata" cu necesitatea a 100 de zile de ingrijiri medicale , astazi 05-10-2010 partea vatamata a descins la Caransebes calare pe proaspata lui achzitie (Honda CBR F4) asta probabil pentru a arata ca starea lui de sanatate este miraculos remediata si nu mai are pretentii de la "inculpat" motiv pentru care si-a si retras plangerea .

Acum va las pe voi sa judecati si sa rasjudecati atitudinea colegului nostru dupa ce tot voi sau noi am fost cei care am sarit atunci cand el era la mare ananghie.....durere....nevoie....Aici mentionez ca mai sunt si alte parti vatamate dar , mai putin grave decat Rusu Arthur.Aceste parti se prea poate sa sufere grave prejudicii in derularea procesului datorita atitudini extrem de egoiste a colegului nostru.

Dupa o indelunga dezbatere cu mai multi prieteni (majoritatea martori la incident ) din comunitate ,am ajuns la concluzia ca toti avem aceasi stare confuzie si PROFUNDA SCARBA .

Cine suntem noi sa hotaram si sa criticam ce face altul cu viata lui? Daca ajutam pe cineva dintre noi nu inseamna ca avem dreptul sa-i scoatem ochii ,ca vezi Doamne te-am ajutat si de ce nu faci asa cum credem noi ca e bine... L-ati ajutat total dezinteresati. Si sa nu va asteptati la osanale. Omul a stat si a reflectat profund . Merge mai departe si ,,moare de foame" sa zic asa sau ia banul si isi rezolva problemele. In fond nu e primul si nici ultimul caz care se rezolva in maniera asta. Nu intru in amanunte ca stiti voi multe. Deci nu sariti la gatul omului ca nu faceti bine. Ce v-a fi cu Ungur, banuiesc ca si-a primit lectia de viata. Si nu mai scrieti ,,Comunitatea Moto" . vedeti-va fiecare de oalele voastre si totul v-a fi ok. Doar Cel de sus are dreptul sa judece cum trebuie.

Din fericire/ pacate nu am fost prezent la Caransebes. Cred ca e spre binele meu... probabil nu asa fi rezistat la fazele petrecute acolo si as fi pe vreo lista (martori/ suspecti/ victime). Eram in Raliul Serbiei (1400 km / 7 zile/ cca 90 de motoare si 120 de oameni)

Din pacate nu prea inteleg exact situatia reala si adevarata. Am auzit multe pareri si opinii dar firul adevarului e foarte intrerupt. Din pacate doar Artur ne poate lamuri in privinta "nodului" ...

Cine suntem noi sa hotaram si sa criticam ce face altul cu viata lui? Daca ajutam pe cineva dintre noi nu inseamna ca avem dreptul sa-i scoatem ochii ,ca vezi Doamne te-am ajutat si de ce nu faci asa cum credem noi ca e bine... L-ati ajutat total dezinteresati. Si sa nu va asteptati la osanale. Omul a stat si a reflectat profund . Merge mai departe si ,,moare de foame" sa zic asa sau ia banul si isi rezolva problemele. In fond nu e primul si nici ultimul caz care se rezolva in maniera asta. Nu intru in amanunte ca stiti voi multe. Deci nu sariti la gatul omului ca nu faceti bine. Ce v-a fi cu Ungur, banuiesc ca si-a primit lectia de viata. Si nu mai scrieti ,,Comunitatea Moto" . vedeti-va fiecare de oalele voastre si totul v-a fi ok. Doar Cel de sus are dreptul sa judece cum trebuie.

Kato , stimabile se facea referire la comunitatea moto din Timisoara , nu la cea din Arad .Esti simpatic in felul tau impaciuitor dar aici nu e vorba de cineva care intra in hatisurile vietii colegului ci de faptul ca NOI(adica celelante parti vatamate in acelasi proces) , cei care am fost alaturi de el si atunci pe "aeroport" si dupa , mergem mai departe cu cel care zici tu ca si-a invatat lectia si crede-ma ca acum dupa noua turnura a evenimentelor , nu o sa ne fie la fel de usor sa incercam sa recuperam si noi ce mai putem .

Kato , stimabile se facea referire la comunitatea moto din Timisoara , nu la cea din Arad .Esti simpatic in felul tau impaciuitor dar aici nu e vorba de cineva care intra in hatisurile vietii colegului ci de faptul ca NOI(adica celelante parti vatamate in acelasi proces) , cei care am fost alaturi de el si atunci pe "aeroport" si dupa , mergem mai departe cu cel care zici tu ca si-a invatat lectia si crede-ma ca acum dupa noua turnura a evenimentelor , nu o sa ne fie la fel de usor sa incercam sa recuperam si noi ce mai putem .
Inteles. pai atunci dati-i bice. Arthur va luat-o inainte... Dar frumos era ca Arthur sa va aduca la cunostinta hotararea lui. Edited by kato_arad

Despre ce scrie in presa ca a declarat el, este FALS. Alte detalii il las pe el sa spuna.

Pentru unii: As prefera sa se informeze inainte de a mai vorbi, pentru ca nu este prima oara cand face un adevarat haos cu parerile sale strict personale.

Edited by KitteKat
Asa a facut. Se cunostea inca de la inceput ce varianta prefera el. Cat despre ce scrie in presa ca a declarat el, este FALS. Alte detalii il las pe el sa spuna.

Pentru unii: As prefera sa se informeze inainte de a mai vorbi, pentru ca nu este prima oara cand face un adevarat haos cu parerile sale strict personale.

Cine a precizat ca a citit presa ?? Avem si noi avocati , prezenti de altfel la acelasi proces si deloc naivi asa cum probabil credeti voi.

In ceea ce priveste haosul.....nu stiu la ce te referi dar sper sa nu fie vreo frustare personala .

Apropo transmite-i te rog colegului tau de camera : "Servici usor" in a 58-a zi din cele 100 de ingrijiri...

Ai rezolvat si limba romana cu reeditarea asta..."pentru unii"...

Edited by stasi

Salut si buna seara ,

ma vad obligat sa dau un raspuns la intrebarile voastre , din prisma lucrurilor , asa cum le vad eu .

Am sa incep cu problema care va " doare " ce-l mai tare : da , am ajuns la o intelegere amiabila cu parintii lui Ungur Cristian , intelegere in care este specificat foarte clar faptul ca nu voi mai incepe un alt proces , pe latura civila , impotriva sus numitului . Va rog sa faceti clar diferenta intre procesul care se desfasoara in acest moment , pe latura penala , deschis de catre procuratura prin autosesizare si procesul pe latura civila , pe care ar fi trebuit sa-l deschid eu , in lipsa unei intelegeri . Am fost sfatuit sa merg pe ideea unei intelegeri amiabile ! Am anuntat ca se va merge pe ideea impacarii amiabile ! Am anuntat cand a avut loc intelegerea !

Am dat doua interviuri , in legatura cu acest accident : unul , pe coridorul policlinicii de ortopedie si unul astazi , la plecarea spre casa . Am confirmat faptul ca sa ajuns la o intelegere amiabila cu familia soferului , am spus ca ma recuperez incet si ca nu am resentimente fata de ce-l inculpat .

Astfel , in continuare raman ca martor si parte vatamata in procesul deschis de procuratura , lucru pe care nu-l poate anula nici o intelegere din lumea asta si voi continua sa sustin faptele petrecute pe aeroport . De fapt , eu nici macar nu am dat nici o declaratie in acest proces ! A fost odata , procurorul , la spital , a vazut ca nu pot vorbi si a spus ca revine si . . . . dus a fost .

Din acest moment , nu voi mai da curs nici unei provocari sau incercari de denigrare a imaginii mele , chiar si asa sifonata cum este ea . Am doar rugamintea de a incerca sa fiti obiectivi , sa priviti lucrurile din ambele puncte de vedere si abia atunci , sa ridicati voi piatra , daca veti crede de cuviinta . Nu va cer sa-mi da-ti dreptate , nu va cer sa ma admirati . Poate gresesc .

Acestea fiind spuse , va multumesc inca odata , pe aceasta cale , ptr ca mi-ati fost alaturi si m-ati ajutat atunci cand a avut nevoie . Probabil ca oricare ar da o mana de ajutor , daca ar avea ocazia .

P.S : Stimate user Stasi , am sesizat latura instigatoare pe care o afisezi de cand a inceput tot circul asta , dar am dreptul la replica si ai nevoie de cateva lamuriri :

1 : noua achizitite ( F4 ) a fost posibila in urma vanzarii vechii achizitii ( un F3 , daca ai cunostinte ) .

2 : faptul ca astazi am fost la Caransebes se datoreaza tot discutiilor avute cu tine , la magazinul Timisoara Choppers . Iti readuc aminte discutia ?

3 : faptul ca astazi am fost la Caransebes pe motor se datoreaza faptului ca nu am alt mijloc de transport . Crede-ma , nu-mi este deloc usor . Faptul ca ma urc pe motor , cred ca este un risc pe care mi-l asum eu singur .

4 : nu-ti inteleg aluzia la " lista " care este la Stela , sincer !

;)

Cine a precizat ca a citit presa ?? Avem si noi avocati , prezenti de altfel la acelasi proces si deloc naivi asa cum probabil credeti voi.

In ceea ce priveste haosul.....nu stiu la ce te referi dar sper sa nu fie vreo frustare personala .

Apropo transmite-i te rog colegului tau de camera : "Servici usor" in a 58-a zi din cele 100 de ingrijiri...

Ai rezolvat si limba romana cu reeditarea asta..."pentru unii"...

Iti multumesc frumos ptr urari dar nu stiu daca am fost angajat la magazin , locul unde mi-am petrecut zilele de la externare si pana astazi ! Poti sa verifici ? Ai atata bun simt sa si confirmi cele verificate ? ;)

Salut si buna seara ,

ma vad obligat sa dau un raspuns la intrebarile voastre , din prisma lucrurilor , asa cum le vad eu .

Am sa incep cu problema care va " doare " ce-l mai tare : da , am ajuns la o intelegere amiabila cu parintii lui Ungur Cristian , intelegere in care este specificat foarte clar faptul ca nu voi mai incepe un alt proces , pe latura civila , impotriva sus numitului . Va rog sa faceti clar diferenta intre procesul care se desfasoara in acest moment , pe latura penala , deschis de catre procuratura prin autosesizare si procesul pe latura civila , pe care ar fi trebuit sa-l deschid eu , in lipsa unei intelegeri . Am fost sfatuit sa merg pe ideea unei intelegeri amiabile ! Am anuntat ca se va merge pe ideea impacarii amiabile ! Am anuntat cand a avut loc intelegerea !

Am dat doua interviuri , in legatura cu acest accident : unul , pe coridorul policlinicii de ortopedie si unul astazi , la plecarea spre casa . Am confirmat faptul ca sa ajuns la o intelegere amiabila cu familia soferului , am spus ca ma recuperez incet si ca nu am resentimente fata de ce-l inculpat .

Astfel , in continuare raman ca martor si parte vatamata in procesul deschis de procuratura , lucru pe care nu-l poate anula nici o intelegere din lumea asta si voi continua sa sustin faptele petrecute pe aeroport . De fapt , eu nici macar nu am dat nici o declaratie in acest proces ! A fost odata , procurorul , la spital , a vazut ca nu pot vorbi si a spus ca revine si . . . . dus a fost .

Din acest moment , nu voi mai da curs nici unei provocari sau incercari de denigrare a imaginii mele , chiar si asa sifonata cum este ea . Am doar rugamintea de a incerca sa fiti obiectivi , sa priviti lucrurile din ambele puncte de vedere si abia atunci , sa ridicati voi piatra , daca veti crede de cuviinta . Nu va cer sa-mi da-ti dreptate , nu va cer sa ma admirati . Poate gresesc .

Acestea fiind spuse , va multumesc inca odata , pe aceasta cale , ptr ca mi-ati fost alaturi si m-ati ajutat atunci cand a avut nevoie . Probabil ca oricare ar da o mana de ajutor , daca ar avea ocazia .

P.S : Stimate user Stasi , am sesizat latura instigatoare pe care o afisezi de cand a inceput tot circul asta , dar am dreptul la replica si ai nevoie de cateva lamuriri :

1 : noua achizitite ( F4 ) a fost posibila in urma vanzarii vechii achizitii ( un F3 , daca ai cunostinte ) .

2 : faptul ca astazi am fost la Caransebes se datoreaza tot discutiilor avute cu tine , la magazinul Timisoara Choppers . Iti readuc aminte discutia ?

3 : faptul ca astazi am fost la Caransebes pe motor se datoreaza faptului ca nu am alt mijloc de transport . Crede-ma , nu-mi este deloc usor . Faptul ca ma urc pe motor , cred ca este un risc pe care mi-l asum eu singur .

4 : nu-ti inteleg aluzia la " lista " care este la Stela , sincer !

;)

Ei bine atunci hai sa ne reamintim impreuna :In fata magazinului Timisoara Chopers am avut mai exact doua discutii si anume 1.Dupa prima infatisare , moment la care eu te-am intrebat de ce nu am putut sti si noi (asta in ciuda faptului ca ne vedeam zilnic ) ca tu ai de gand sa amani procesul din lipsa de avocat.Asta din simplul fapt ca ne-am deplasat in jur de vreo 20 la Caransebes total inutil...(corect?)...

2. Inainte cu doua zile de cea de-a doua infatisare in care din nou ti-am reprosat lipsa de comunicare (si asta nu consta in tactica ta procesuala ) vis-avis de intelegerea amiabila si implicit excluderea ta ca factor cheie in proces [mai exact era foarte de ajuns sa ne spui si noua ca ai ajuns la o intelegere si stiam si noi(prin avocatii nostrii ) cum sa ne facem strategia in continuare.Ei , atunci cand purtam discutia ti-am spus ca eu nu o sa il las sa scape asa usor si voi merge oricum la proces (prin avocat reprezentant ).Nu te mira de loc ca nu au mers si restul ??

Ca ai mers pe motor ....si ca nu ti-a fost de loc usor...Te cred , ca stiu in ce stare esti dar crede-ma si tu ca tot o lipsa de comunicare cu noi este .Pai daca stiai ca eu merg si de aia ai mers , de ce nu ai zis nimic ?Ca in masina in care au mers avocatii loc era destul .

Si aluzia la lista este ca un raspuns la postul lui KMIHAI , unde omul spunea ca unii se simt putin fraieriti.Si apropo ai avut o discutie si cu Cazacu sa vezi care este si parerea lui ?Ai fi surprins.Tot de la avocata a inteles si el ce a inteles .Acum...ori sunt toti prosti ori ESTE O LIPSA GRAVA de comunicare .

Vis-a-vis de latura mea instigatoare din momentul inceperii circului (putin militienesc spus ) , cred ca ti-ar fi lipsit acum daca in momentul incipient lipsea media care ghici cine a "instigato" ?

Nu pot sa verific daca ai fost angajat la magazin maine .Dar pot sa spun cert ca astazi te-am asteptat destul de multi sa ne confirmi sau sa ne infirmi...multe.

Nu o sa mai scriu.Te las sa-ti formezi singur imaginea.Noi o sa continuam lupta cu criminalul.

Edited by stasi
Celor ce continua "lupta" impotriva inculpatului Ungur Cristian: Tot respectul si aprecierea. Va urez succes si sunt alaturi de voi. Rusu Arthur... ma abtin...

;)

Data viitoare cand donati bani poate ar fi mai bine sa asteptati.

Poate victima cade la pace cu agresorul si nu mai are nevoie si de banii vostrii.

Nu zic ca e rau ca Rusu s-a inteles cu Ungur, doar ca vor avea de suferit eventualele viitoare victime care poate vor avea nevoie de ajutor.

Se vor diminua donatiile.

Scuze ca m-am bagat si eu, desi nu am fost implicat, mai ales in donatii.

si daca s-a rezolvat amiabil pana la urma... eu nu vad o problema. caderea la pace este intotdeuna mai buna decat un conflict!!

cat despre donatii, cei care le-am facut sa le trecem la capitoul fapte bune si atat.

Pace tuturor!

Edited by GoogleBoy

vreau sa mentionez ca ma adresez celor care nu au inteles situatia...indiferent ca posteaza sau nu... (nu stiu daca va avea vreun efect...dar pot sa incerc).

Pacat de toate vorbele grele pe care le aruncati...voi..cei din comunitatea moto.

In mod normal atunci cand ajuti pe cineva...o faci pt ca, consideri ca acea persoana merita...si o faci din suflet ca sa o ajuti atunci cand are nevoie si nu ai "asteptari" ulterior. NIMENI nu a fost sau nu este luat de fraier. Mobilizarea voastra chiar a ajutat si inca-l ajuta pe Arthur. Nu vreau sa ajung si eu sa ma tiganesc aici pe forum, dar vad multe vorbe urate/frustrari ...si toate asta pt ca nu stiti toate detaliile problemei (si nici nu o sa aveti cum sa le stiti).

Daca chiar asa de ofensati se simt cei care au facut donatii...nu e problema...."lista" este la Stela...iar toate facturile si chitantele pot dovedi in ce scop au fost utilizati banii....

Cum spunea Arthur..faptul ca a renuntat la procesul civil nu inseamna ca el nu-si va face "datoria" de martor in procesul statului contra Ungur. Sunt doua lucruri total diferite. Arthur e singurul care a picat la o intelegere deocamdata...dupa cum bine stiti si Cazacu ar fi dispus sa faca acelasi lucru...doar ca ei inca nu "s-au inteles". Despre domnul de la Valiug nu detin detalii prea multe...

Faptul ca la prima infatisare nimeni nu a stiut despre amanare...V-ati intrebat oare DE CE? (nu cred...)

Oricum..pe aceasta tema se poate dezbate la nesfarsit....nu are sens sa intru in mai multe detalii....

Ideea e ca multi dintre voi ati fi procedat la fel...in urma sfaturilor/parerilor din partea prietenilor, familiei si a avocatului. Dar e mai usor sa acuzi...decat sa recunosti....

Cat despre imaginea lui Arthur..nu cred ca e nevoie sa si-o apere sau sa i-o aprere cineva...cei care-i sunt cu ADEVARAT prieteni il inteleg si-i sunt alaturi...restul care au indoieli...nu stiu toate detaliile problemei... si nici nu-l cunosc asa cum ar trebui...asa cum este el.

Cei ce au fost la Caransebes, in ziua accidentului si au dat declaratii, au pierdut timpul acolo pana la 3 dimineata. Alte persoane s-au pus pe masini din Timisoara pana in Caransebes in seara aceea, pentru a asigura grupul de martori (un grup de prieteni de-ai lui Ungur erau adunati in zona) pe drumul de intoarcere spre Timisoara.

S-au facut donatii de cateva mii de euro pentru Artur.

Martorii si-au angajat avocati, si-au luat liber de la lucru pentru a putea ajunge la proces si acolo le-au dat-o peste ochi - au venit degeaba, pentu ca Artur a cerut amanarea procesului(Artur stia de 3- zile ca o sa ceara amanarea procesului pentru angajarea de avocat). Asta seamana a bataie de joc, sau lipsa crasa de bun simt.

Toti(sau aproape toti) au considerat ca ceea ce a facut Ungur nu trebuie sa ramana nepedepsit, de asta s-au si adunat 20 intr-o zi din saptamana sa mearga la Caransebes.

In ziar scrie ca ai primit aproximativ 50.000 euro - este adevarat?

Si o intrebare retorica:

Daca toti prostii astia, care te-au sustinut, incurajat, au dat declaratii pentru tine - se faceau ca ploua, il lasau sa scape pe Ungur si nu spuneau nimic la politie, cati bani credeai ca primesti? Eu tare cred ca ajungeai de trebuia sa platesti si reparatia masinii lui Ungur.

Asta este multumescul

Si mai este o vorba faina

NICI O FAPTA BUNA, NU RAMANE NEPEDEPSITA

Arthur, nu am vb despre treaba asta, nu-ti stiu motivele, dar banuiesc ca asta a fost bine gandita de catre tine si ai luat cea mai buna decizie.

Restul nu suntem in masura sa judecam. Este decizia lui, este viata lui in joc. Nu-l putem blama pe Arthur asa ca lasati pietrele jos....

Cei ce au fost la Caransebes, in ziua accidentului si au dat declaratii, au pierdut timpul acolo pana la 3 dimineata. Alte persoane s-au pus pe masini din Timisoara pana in Caransebes in seara aceea, pentru a asigura grupul de martori (un grup de prieteni de-ai lui Ungur erau adunati in zona) pe drumul de intoarcere spre Timisoara.

S-au facut donatii de cateva mii de euro pentru Artur.

Martorii si-au angajat avocati, si-au luat liber de la lucru pentru a putea ajunge la proces si acolo le-au dat-o peste ochi - au venit degeaba, pentu ca Artur a cerut amanarea procesului(Artur stia de 3- zile ca o sa ceara amanarea procesului pentru angajarea de avocat). Asta seamana a bataie de joc, sau lipsa crasa de bun simt.

Toti(sau aproape toti) au considerat ca ceea ce a facut Ungur nu trebuie sa ramana nepedepsit, de asta s-au si adunat 20 intr-o zi din saptamana sa mearga la Caransebes.

In ziar scrie ca ai primit aproximativ 50.000 euro - este adevarat?

Si o intrebare retorica:

Daca toti prostii astia, care te-au sustinut, incurajat, au dat declaratii pentru tine - se faceau ca ploua, il lasau sa scape pe Ungur si nu spuneau nimic la politie, cati bani credeai ca primesti? Eu tare cred ca ajungeai de trebuia sa platesti si reparatia masinii lui Ungur.

Asta este multumescul

Si mai este o vorba faina

NICI O FAPTA BUNA, NU RAMANE NEPEDEPSITA

"Cei ce au fost la Caransebes, in ziua accidentului si au dat declaratii, au pierdut timpul acolo pana la 3 dimineata. Alte persoane s-au pus pe masini din Timisoara pana in Caransebes in seara aceea, pentru a asigura grupul de martori (un grup de prieteni de-ai lui Ungur erau adunati in zona) pe drumul de intoarcere spre Timisoara."

>> Foarte bine au facut! toate astea conteaza...si vor conta! Daca Arthur nu intenteaza proces nu inseamna ca e gata! Oricum si daca nu ar fi ajuns la o intelegere fiecare parte vatamata era singur cu procesul lui. Declaratiile vor fi folosite!

"S-au facut donatii de cateva mii de euro pentru Artur." ... "In ziar scrie ca ai primit aproximativ 50.000 euro"

>> in ziar se scriu multe...iar dc era sa fie intr-adevar acea suma...crezi ca mai aveau loc aceste discutii?

"Martorii si-au angajat avocati, si-au luat liber de la lucru pentru a putea ajunge la proces"

>>toti am facut asta.

"si acolo le-au dat-o peste ochi - au venit degeaba, pentu ca Artur a cerut amanarea procesului"

>> asa vezi tu situatia... nimeni dintre noi nu am stiut ca prin cererea lui de amanare vor fi cu totii amanati...

"(Artur stia de 3- zile ca o sa ceara amanarea procesului pentru angajarea de avocat)"

>>pot sa stiu de unde ai aceasta informatie? nu stia el..care era in cauza..ai stiut tu ca de 3 zile....mai mare atentie cu afirmatiile pe care le faci! ca se pare ca informatiile tale nu sunt tocmai bune

"Daca toti prostii astia, care te-au sustinut, incurajat, au dat declaratii pentru tine..."

>> nimeni nu va considera prosti..iar daca ati facut asta e pt ca asa se cuvine...Si daca nu era Arthur si era alta persoana la fel ati fi procedat...

Anyway...dupa cum ziceam in postul anterior...nu se conosc toate detaliile...si se poate continua la nesfarsit...

"S-au facut donatii de cateva mii de euro pentru Artur." ... "In ziar scrie ca ai primit aproximativ 50.000 euro"

>> in ziar se scriu multe...iar dc era sa fie intr-adevar acea suma...crezi ca mai aveau loc aceste discutii?

Discutiile nu au loc pentru suma, ci pentru sentimentul de tradare. Si pana la urma care-i suma?

"Martorii si-au angajat avocati, si-au luat liber de la lucru pentru a putea ajunge la proces"

>>toti am facut asta.

doar ca unii o fac doar pentru a ajuta

"si acolo le-au dat-o peste ochi - au venit degeaba, pentu ca Artur a cerut amanarea procesului"

>> asa vezi tu situatia... nimeni dintre noi nu am stiut ca prin cererea lui de amanare vor fi cu totii amanati...

este 1 proces cu mai multi martori, daca unul amana ce crezi ca se intampla?? - cuvantul amanare ce inseamna ?

nu cred ca nu stia ca se amana procesul

"(Artur stia de 3- zile ca o sa ceara amanarea procesului pentru angajarea de avocat)"

>>pot sa stiu de unde ai aceasta informatie? nu stia el..care era in cauza..ai stiut tu ca de 3 zile....mai mare atentie cu afirmatiile pe care le faci! ca se pare ca informatiile tale nu sunt tocmai bune

Artur a povestit ulterior

Oameni buni, de ce sunteti asa de patimasi?

Tot demersul facut de voi are ca finalitate pedepsirea vinovatului (Ungur) si ajutarea victimei (Rusu).

In ceea ce priveste pedepsirea vinovatului, procesul este pe rol. Faptul ca victima nu l-a dat in judecata, in nume propriu, pe agresor pentru obtinerea de drepturi reparatorii, nu inseamna nimic. Setea voastra de dreptate va fi satisfacuta prin procesul inceput. Mai mult, faptul ca vinovatul s-a angajat sa plateasca o suma victimei, reprezinta tot o victorie a victimei. Atat doar ca nu este una in instanta, ci una directa, intre oameni. Care, insa, are avantajul ca este mult mai rapida. Cat priveste suma asupra careia cele doua parti au cazut de acord, nu cred ca asta poate avea vreo importanta. Ganditi-va bine si nu uitati ca sanatatea este mult mai buna decat orice suma de bani!

Io-s multumit ca Ungur ii va plati o suma lui Rusu. Din punctul meu de vedere, s-a facut dreptate : Ungur a recunoscut ca-i vinovat si a fost de acord sa-l despagubeasca pe Rusu. Punct.

Sau, pentru voi, nu exista decat temnita pentru vinovat? Doar daca face puscarie va simtiti razbunati? Nu-l agreez deloc pe acel baiat (Ungur). Dar absolut deloc. Ceea ce a facut, dupa mine, frizeaza nebunia. Nu am fost acolo, nu am date care sa ma ajute sa trag concluzii. Asta va face judecatorul. Asta e treaba lui. Daca cineva e nemultumit, poate ataca solutia judecatorului. Insa hai sa nu mai fim asa de inraiti in sentimente. Hai sa nu mai copiem atitudinea de mahala a politicienilor si a actualului sef al statului (chiar daca televiziunile ne servesc portii tot mai mari zi de zi) si sa fim mai...umani. Mai buni. Sa fii rau e asa de usor...

Ganditi-va ca ati marsat la acest demers din doua ratiuni : vinovatul sa fie pedepsit, iar victimele ajutate. Dupa parerea mea aceste lucruri merg pe drumul cel bun. Sunt convins ca Ungur ii va despagubi pe cei vatamati volens-nolens. Ma bucur ca a facut un pas in ce-l priveste pe Rusu. Banuiesc ca nu se va opri aici. Iar daca se va opri, calea justitiei le e deschisa celorlalte victime.

Edited by Leaveyou

sincer refuz sa mai continui....ca oricum nu va avea nici un final...dar nu ma pot abtine la un lucru:

"Discutiile nu au loc pentru suma, ci pentru sentimentul de tradare."

>> care tradare??? a venit Arthur la Caransebes si a dat declaratie favorabila lui Ungur?

" Si pana la urma care-i suma?"

>>deci e vorba de bani pana la urma...sau... ?