Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu daca merita, dar macar il iau din Germania :( O sa-mi iau probabil doar pt mine. Nu este inca sigur, dar vreau cu pager, cu toate ca scuterul sta in fata blocului, sub balconul meu. Cand au incercat sa mi-l fure n-am auzit absolut nimic.

Seatul: 1.4 16v 75 CP. Am prins maxim 185-187 km/h cu el, deci nu este vre-un bolid, dar este febletea mea :rolleyes:

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Credeti ca trebuie 200 CP ca sa prinzi 200 km/h? Tine mult si de cum este motorul, cuplul maxim, aerodinamica samd si pe deasupra chiar nu este asa de greu sa ajungi la acea viteza. Ibiza rules :rolleyes: Daca ar fi sa-mi iau altceva n-as face-o decat pt Seat Leon :P

75 CP sunt cam putini si-i simti in depasiri mai din scurt, dar are uneori un zvac, atunci cand o prinzi in cuplul maxim si un rontzait de te unge pe suflet (ca masinile de curse) dupa 3000 rpm. Nu te baga in scaun, dar sunt de ajuns pt a te duce din pct. A in pct. B si intr-un mod placut :( Am facut in iarna 4000 km pana in Germania si inapoi si s-a comportat impecabil. Am facut chiar si 1200 km intr-o zi.

In prezent am 36000 km, are aproape 2 ani si in afara de cateva probleme minore (nici nu stiu daca le pot numi asa), rezolvate pe garantie, nimic. Daca vrei putem continua discutia asta pe vwforum. Ma gasesti sub acelasi nick cam pe toate forumurile :D

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa o simpla comparatie cu Dacia 1300-1400 care au 54 de cai,si ....cand erau ele in stare buna prindeau 140 mai cu putin vant din spate....dar Seat-ul lui Clodius ca are cu 20 de cai in plus :rolleyes: si ceva performanta + aerodinamicitate + stabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seatul meu m-a lasat fara permis, asa ca nu faceti asta acasa :rolleyes:. Trebuie sa ma duc sa dau examen in iunie ca sa pot reduce perioada de suspendare la 30 zile.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clodius, spune-mi te rog, ce viteză atinge scuterul tău după delimitare? Se simte că motorul atinge mai multe rotații/min acum sau doar ai umblat la variator Âşi motorul pare că toarce la fel? Se simte Âşi la ureche când accelerezi sau zgomotul e aparent la fel chiar Âşi cu accelerația la maxim?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In pasajul de la unirii atinge maxim 70 km/h. In rest, la drum drept cam 60 km/h (50-55 chiar lejer). Nu am facut decat sa umblu la variator, sa scot acea limitare (V-click-ul nu are saiba, ci o tabla prinsa in 3 suruburi). Merita sa-i scoti limitarea in primul rand pt ca nu mai simti ca turezi motorul aiurea, fara sa mai treaca de 45 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că ai dreptate. Eu speram să intre în funcțiune limitarea de cdi Âşi să nu se tureze aiurea. Problema e că n-am mai încercat Âşi alte scutere Âşi nu pot să-mi dau seama dacă la mine "se turează în gol" sau dacă aÂşa e normal Âşi limitarea pe cdi face ceva. Nu pot să Âştiu câte rpm atinge. După urechea mea neantrenată simt doar că se turează Âşi atât. Eu speram că au pus Âşi ei o limitare serioasă pe cdi, tocmai pentru asta am întrebat...

Cu alte cuvinte, în cei 4500 km făcuți deja, am cam "omorât" motorul degeaba ținându-l în 45km/h turat.

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lume aveti idee gps`urile din carrefour cele la 6-7 mil cat draq costa, sunt bune de ceva???in general stiu ca in carrefour se baga multe chinezarii :rolleyes: www.carrefour.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iarba din fatza casei ar fi emo ...S-ar taia singura

 

 

Avem vreun Emo scuterist?

Explicatimi si mie cei cu EMO astia?? I un gen la fel ca si strutzii'??

De ce ei is mai prosti decat altii? Am tot primit mesuri, ca emo is prosti, si tat felu. Ba unu mai zicea ca emo se trage din maimutza si a ramas la stadiul nedezvoltat.(ce dobitocie in capul unora)

Mai demult am vazut ceva filme anti strutz. Acuma anti emo...ce naiba e asta?

Ce inseamna sa fi emo? Sa ai 3 coa!e in loc de 2? Esti mai presus/prejos decat altii? Mie mi se pare o prostie in capul pruncilor. :(

Nu is emo, nici nu stiu ce inseamna sa fi emo(poate imi explica cineva), insa mi se pare cea mai mare prostie intrata pe piata actual.

............................................................................................

Care dintre forumistii de aici joaca la Bursa??? :rolleyes:

Editat de don' juan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EMO - emotional ... numai esti tru , cum sa nu stii ce inseamna sa fii emo ??? deci emo inseamna sa fii tru , sa plangi cand lumea se ia de tine sau te simti nedreptatit , te tai sau mai rau te sinucizi :rolleyes:)) de obicei emo mascul si emo femela sunt una si aceasi .... aman2 sunt la fel , se macheaza , se dau cu oja NEAGRA!!!! aceleasi haine , acelasi comportament acelasi stil de par indreptat cu placa :(

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că ai dreptate. Eu speram să intre în funcțiune limitarea de cdi Âşi să nu se tureze aiurea. Problema e că n-am mai încercat Âşi alte scutere Âşi nu pot să-mi dau seama dacă la mine "se turează în gol" sau dacă aÂşa e normal Âşi limitarea pe cdi face ceva. Nu pot să Âştiu câte rpm atinge. După urechea mea neantrenată simt doar că se turează Âşi atât. Eu speram că au pus Âşi ei o limitare serioasă pe cdi, tocmai pentru asta am întrebat...

Cu alte cuvinte, în cei 4500 km făcuți deja, am cam "omorât" motorul degeaba ținându-l în 45km/h turat.

Am scos eu pe rand firele de la cdi si nu s-a intamplat nimic, nu a crescut viteza deloc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scos eu pe rand firele de la cdi si nu s-a intamplat nimic, nu a crescut viteza deloc

Decat unu trebuie taiat,cel roz sau rosu(depinde de care ai),daca nu ai 6 fire in CDI nu e limitat acolo :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mistom eroare de vitezometru, tu nu aveai mai mult de 165! :( :rolleyes: Pentru 185 km/h ai nevoie de vreo 100 de CP si 200 se ating cu minim 120CP (un tuareg V6 are 200 CP si tot nu trece de 200km/h, dar are alta aerodinamica decat o berlina mica).

 

Nu te supara,dar uita-te la ce greutate(masa)are Touaregul...si uita-te la seat-ul lui Clodius.Si mai ales daca are putini km la bord...Nu vad de ce ne-ar minti Clodius,ca sa se dea mare ca i-a fost luat carnetul?Nu prea cred...

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ro_3x cauta aici

 

Nu stiu daca s-a inteles bine. In ziua cand mi-au luat permisul am atins viteza de 180 km/h (conform kilometrajului, nu GPS-ului pt ca nu-l aveam la mine). Dupa o perioada foarte scurta am lasat masina "pe liber", de fapt n-am mai accelerat-o, iar la trecerea prin dreptul radarului aveam viteza respectiva (radarul din cate siu eu are o eroare de max 4-5 km/h).

Viteza de 185-187 km/h am prins-o cu alta ocazie si, culmea, pe acelasi tronson. Nu ma laud, pur si simplu am raspuns la curiozitatea cuiva de pe forum (nu mai tin minte), care m-a intrebat cat am prins maxim cu masina. Nu este ok sa mergi la o astfel de viteza din considerente de siguranta, manevrabilitate, consum, uzura samd.

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ro_3x cauta aici

 

Nu stiu daca s-a inteles bine. In ziua cand mi-au luat permisul am atins viteza de 180 km/h (conform kilometrajului, nu GPS-ului pt ca nu-l aveam la mine). Dupa o perioada foarte scurta am lasat masina "pe liber", de fapt n-am mai accelerat-o, iar la trecerea prin dreptul radarului aveam viteza respectiva (radarul din cate siu eu are o eroare de max 4-5 km/h).

Viteza de 185-187 km/h am prins-o cu alta ocazie si, culmea, pe acelasi tronson. Nu ma laud, pur si simplu am raspuns la curiozitatea cuiva de pe forum (nu mai tin minte), care m-a intrebat cat am prins maxim cu masina. Nu este ok sa mergi la o astfel de viteza din considerente de siguranta, manevrabilitate, consum, uzura samd.

 

Eu am inteles,insa discutia era ca Einstein nu credea ca fuge atat masina ta :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...