Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

  • 5 months later...
  • Răspunsuri 7,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

crackup.gif

salutare.ce vreau sa va intreb. tata socru mi-a trimis un scuter un scarabeo de 50cmc din Italia,inca am numerle de italia pe el.am actele lui dar este trecut altcineva in acte. cum il inscriu si eu la primarie?ce trebuie facut,ca nu ma pricep,am motor un srad dar la scutere nu ma pricep si nici nu am mers cu ele :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.ce vreau sa va intreb. tata socru mi-a trimis un scuter un scarabeo de 50cmc din Italia,inca am numerle de italia pe el.am actele lui dar este trecut altcineva in acte. cum il inscriu si eu la primarie?ce trebuie facut,ca nu ma pricep,am motor un srad dar la scutere nu ma pricep si nici nu am mers cu ele :crack:

 

Mergi la primarie , cu contract de vanzare cumparare , actele lui ,traduse daca sunt in italiana si il inscrii. E simplu , intrebi pe politaiu' de la usa unde trebuie sa mergi , nu mai stiu cat costa , oricum sub 100 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

poate intereseaza pe cineva :

 

1 IULIE 2012 : MEGAINTRUNIREA POSESORILOR DE MAXISCUTERE !!!

La data 30 Iunie se va inaugura autostrada Buc Ploiesti , aceasta prima zi fiind dedicata biciclistilor , deci sunteti bineveniti Sambata daca iubiti si bicicleta !!!

 

insa Duminica , 1 Iulie , vom defila cu iubitele noastre maxiscutere pe cei 60 km !

 

propun intalnire in parcarea IKEA din complexul MALL Baneasa la orele pranzului !

 

 

 

revin cu amanunte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 5 months later...

Cate s-au schimbat pe aici din 2008 :) don juan nu mai intra? Razvy? KTA? Prietenul Clodius? au trecut toti la 4 roti? :D

 

 

Am o intrebare legata de permisele pentru moped si scutere. Daca am B-ul ce pot sa conduc si pana la ce capacitate? Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Detin un SR 50 factory modificat insa m-am plictisit de drujbe si as vrea un Derbi GP1 125 , unii mi-au spus ca e o alegere proasta altii ridica in slavi marca Derbi . As dori si parerea voastra si in special a celor care detin sau au condus un derbi gp1 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Daca are 49, x cm3 la primarie , daca are 50 si etc cm3 atunci la militie .

Are carte de identitate ? Daca nu , trebuie sa mergi la RAR sa ti faca , apoi tot acolo iti face si ITP , platesti cam 400 lei , apoi cu actele si 2 poze printate color ( fata si lateral al scuterului ) te prezinti la primaria de care aparti si depui dosarul , te anunta ei sau in max o saptamana poti sa ti ridici actele si sa ti faci numarul .

Editat de cobi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai CI iti faci omologarea individuala la RAR (aici e cuprins si ITPul) si din cate am citit eu in specificatii are cam 5.6 CP ceea ce inseamna ca prinde peste 45km/h deci poti sa o inmatriculezi la politie ca nu mai e considerata moped (nefiind limitata).Vezi ca e un topic ce pasi trebuie sa urmezi pentru inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea mai spune "si sa nu depaseasca prin constructie 45km/h" pentru primarie, deci teoretic ar putea sa aiba si 25cc, daca are 10cp merge la politie



PS bineinteles daca e inregistrata la politie trebuie sa ai cel putin A1 si avantajul major ca nemaifiind considerat moped poti sa circuli linistit pe E_uri si daca in CI e trecuta o viteza maxima mai mare de 60 km/h si pe A_uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea spune pana la 50,0 . Unde ai citit tu de 49,0 ?

da , pana la 50 dar nu si inclusiv si am scris 49,x unde x este 3 sau 9 ; daca are 50 si peste ( tot cum am scris ) atunci se inmatriculeaza la militie - citeste toata legea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,



Am luat un scuter de 49 cmc, Aprilia Sportcity One cumparat de nou la sfarsitul lui 2010, de la cineva, mi-a dat toate actele, fiscal etc.



Toate bune si frumoase doar ca el, normal, l-a radiat de pe numele lui si se pare ca nu a avut ITP la el. Acum, la inregistrare la primarie imi cer dovada efectuarii inspectiei tehnice pentru a-l inregistra pe numele meu.


Cel de la ghiseu a spus ca e totul ok cu actele mai am nevoie doar de ITP si gata.


Problema e ca atunci cand l-a radiat, primaria a luat nr. de inregistrare precum si talonul acela eliberat de primarie.


Am sunat la o statie ITP pentru moto de pe Sos. Virtutii si normal baiatul de acolo a zis ca se rezolva doar ca nu imi poate face ITP daca nu am nr si talon (logic).



Intrebarea mea este, trebuie sa ma duc la RAR cu el sau ce pot sa fac?



Va multumesc in avans pentru raspunsuri.



*scuze daca nu am postat unde trebuie, dar chiar sunt blocat cu treaba asta. M-am oprit intr-un rahat de itp.


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , trebuie sa mergi la RAR sa ti faca ITP si IDENTIFICAREA si clar va trebui sa duci scuterul pe platforma . Trebuie sa ai la tine actele : CI si contractul de vanzare - cumparare si buletinul tau .

Editat de cobi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...