Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

pai la motociclete nu ai cupluri asa de mari

 

am lucrat pentru astia http://www.gdfsuez.com/en/group/summary/ daca fu-ti un surub si nu mai poti sa desfaci o piesa in juma de ora vin 2 baieti si fac poze, daca treaba se repeta de cateva ori se face o comisie, daca te gasesc vinovat (ai folosit alta scula sa desfaci piesa, sau scula nu functiona cum trebuie bla bla) iei cartonas galben, urmeaza rosu si esti banat (personal), la 3 oameni cu cartonase rosii contractorul (pt care lucrezi) e banat si el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Presa lant distributie la 50 de euro. Am de schimbat doua lanturi de distributie(Hi-Vo - Silent), pentru doua motociclete si voi cumpara lanturi deschise, cu za inchidere. Prefer sa evit service-urile si sa fac eu treaba dar nu stiu cat de bine nituieste aceasta presa. Este cineva care a mai lucrat cu o presa la pretul asta? Isi face treaba bine?

 

http://www.ebay.de/itm/Spezial-Trenn-und-Nietwerkzeug-Set-Fur-Motorradketten-Motor-Steuerketten-B1749-/400374571882?pt=Spezielle_Werkzeuge&hash=item5d382f236a

 

1749.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presa lant distributie la 50 de euro. Am de schimbat doua lanturi de distributie(Hi-Vo - Silent), pentru doua motociclete si voi cumpara lanturi deschise, cu za inchidere. Prefer sa evit service-

lantul Hi-Vo nu e lant de distributie..e lant de transmisie primara...as far as I can remember...;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am luat si o cheie dinamometrica 1/2" 30-210 Nm de la BGS

O sa revin cu pareri despre ea dupa ce o folosesc. Teaca e creatie proprie :P

 

Cu toate ca pe ea scrie ca merge de la 25 Nm nu incercati sa o folositi la cupluri sub 30 Nm cum scrie pe site ca ar fi. Are erori mari si o sa aveti belele.

Pentru cupluri sub 30 Nm am luata cheia asta. O bijuterie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva improvizatii din astea, dar nu am gasit teava care sa se potriveasca exact. Eu am gasit teava pvc de 32,40,50(mm) si am prelucrat-o. Cred ca am precizat destul de clar la ce m-am referit cand am facut postul. Ma refer la o copie din poliamida a preselor de semeringuri din magazine, cu tot cu cei 2 pini de ghidaj. La pini ma gandesc sa pun ca suportii de la mobila(vezi link) .Poliamida am (e cam 30 roni kg), urmeaza sa ma interesez cat costa prelucrarea ca sa vad daca iese rentabil si din punct de vedere financiar. Pe louis costa cam 90 roni.

 

http://images6.okr.ro/auctions.v3/1000_1000/2012/05/31/c/3/69340899699990129400126-6548437-1000_1000.jpg

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu cateva improvizatii din astea, dar nu am gasit teava care sa se potriveasca exact. Eu am gasit teava pvc de 32,40,50(mm) si am prelucrat-o. Cred ca am precizat destul de clar la ce m-am referit cand am facut postul. Ma refer la o copie din poliamida a preselor de semeringuri din magazine, cu tot cu cei 2 pini de ghidaj. La pini ma gandesc sa pun ca suportii de la mobila(vezi link) .Poliamida am (e cam 30 roni kg), urmeaza sa ma interesez cat costa prelucrarea ca sa vad daca iese rentabil si din punct de vedere financiar. Pe louis costa cam 90 roni.

 

http://images6.okr.ro/auctions.v3/1000_1000/2012/05/31/c/3/69340899699990129400126-6548437-1000_1000.jpg

daca tot vrei sa te distrezi cu strungul macar fa-le din metal. fiind mai grele intra mult mai usor si repede semeringurile alea. orice ar fi, poliamida 30 de lei si inca vreo 40 la strung... mai bine iti iei direct presa! :) am 3 si merita, desi poti face aceeasi treaba si cu altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bara de 1ML de 60mm are 3.6 kg, asa ca 15cm o sa aibe 540g, rezulta ca poliamida o sa costa 15 roni. Oricum o am deja, deci nu e asta problema. E adevarata treaba cu greutate, dar nu e asa mare problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce parere aveti de cheia asta?

http://sculebgs.ro/index.php/Chei-Dinamometrice/BGS-962-Cheie-dinamometrica-7-105Nm-act.-3/8/youmania_flypage.tpl.html

A folosit-o cineva, e ok?

Ma ingrijoreaza domeniul mare in care masoara, oare cit de precisa e pe zonele de capete?



inca ceva, unde ati gasit surubelnita de impact la un pret bun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce parere aveti de cheia asta?

http://sculebgs.ro/index.php/Chei-Dinamometrice/BGS-962-Cheie-dinamometrica-7-105Nm-act.-3/8/youmania_flypage.tpl.html

A folosit-o cineva, e ok?

Ma ingrijoreaza domeniul mare in care masoara, oare cit de precisa e pe zonele de capete?

 

inca ceva, unde ati gasit surubelnita de impact la un pret bun?

plaja e mult prea mare si pretul mult prea mic. nu merita bagata in seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ce parere aveti de cheia asta?

http://sculebgs.ro/index.php/Chei-Dinamometrice/BGS-962-Cheie-dinamometrica-7-105Nm-act.-3/8/youmania_flypage.tpl.html

A folosit-o cineva, e ok?

Ma ingrijoreaza domeniul mare in care masoara, oare cit de precisa e pe zonele de capete?

 

inca ceva, unde ati gasit surubelnita de impact la un pret bun?

o am eu . este ok dar habar n-am cat de precisa este la capete. in rest e lunguta si am folosit-o de multe ori multe chestii. sper sa fie ok la capete intrucat am strans cateva chestii la etrieri cu 7.5Nm ...12Nm filtrul de ulei...si tot asa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! De unde pot cumpara si eu o cheie de bujii pentru motocicleta ("cu stupoare" am constatat ca bujiile de la GSR nu sunt ca cele de Dacie :)) ). Din cate am observat este nevoie de o tija foarte lunga a cheii respective. Ce cheie dinamometrica imi recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un clicket 3/8 + tubulara lunga de bujii cu hexagon de 16 + prelungitor scurt + (optional dar de multe ori nu te descurci fara) prelungitor articulat si desfaci orice bujii cu hexagon 16.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Interesant... multe se pot fabrica cu usurinta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. nu stiu daca sunt chiar pe topic...caut sa cumpar o pompa aer mica de carat in rucsac, sa o pot folosi daca fac vreo pana. unde sa caut si ce model ar fi mai bun? astea de bicicleta la preturi reduse sunt de calitate foarte proasta. merci :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. nu stiu daca sunt chiar pe topic...caut sa cumpar o pompa aer mica de carat in rucsac, sa o pot folosi daca fac vreo pana. unde sa caut si ce model ar fi mai bun? astea de bicicleta la preturi reduse sunt de calitate foarte proasta. merci :cheers:

 

iei una de bicicleta mai scumpa! :) acum serios, exista kit-uri ieftine, parca ~10 euro cu butelii mici de co2, ca alea de airsoft.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...