Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Salut imi recomandati va rog o cheie dinamometrica pentru cupluri mici 0-50 nm..

 

Am și de la Dreper și de la Facom. Vezi că astea au erori mari în zona de moment minim - din acest motiv nu o să găsești niciodată 0-50 Nm. O să găsești 5-20, sau 10-50 sau 15-100 etc

 

 

Dintre astea îți recomand Dreper-ul că e mai ieftin

 

Recomand dinamometrica saracului:

Adica sa nu pui prelungitoare in cheile care au si un nume. Iar strangerea sa o faci doar cu doo degete (fara sa te ajuti cu cealalta mana) pe zona unde ar fi trebuit sa fie mijlocul palmei. Rar ai sa mai rupi sau razi un filet, mie nu mi s-a intamplat.

 

+1 Un sfat excelent !

 

Am nevoie sa cumpar niste burghie de metal. Nu pre as face rabat la calitate, ma intereseaza sa fie ceva bun, care sa tina si bine.

 

HSS, argintii

 

ziceam cu mai multa vreme-n urma ca am rupt un bit Bosch la prima utilizare. iaca l-am dat gata si pe-al doilea. initial am zis ca-i Yato dar cind m-am uitat era tot Bosch. a fost luat din Praktiker, primul rupt a fost dintr-un Set mai mare din Dedeman. s-a rupt de la un holzsurub in lemn, fara mare efort. fix ca primul.

ar fi interesant de stiut daca sint contrafacute sau asa e ele.

 

Este destul de plauzibil să fi fost nașpa (am rupt multe de-astea). Nu prea am rupt biți originali. Dacă vrei să mergi la sigur (să dai tare și să nu se rupă), ia scule de impact. Pe de altă parte, o veche zicală din bătrîni zice că poate e de preferat să rupi bitul decît să fuți capul șurubului, mai ales dacă este vorba despre un șurub important.

Editat de bibi.audiofil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca vrei sa te limitezi la no_name-uri chinezesti sau produse marca proprie ale magazinelor noastre de bricolaj (Go_On sau alte mizerii), nu lua in considerare postul meu.

 

Trusele de la Louis sunt foarte bune si suficiente pentru uzul curent. La acelasi nivel calitativ ar fi si Stanley (recomandat de Cesar), Draper, Mannesmann sau Yato (trusa asta de exemplu: http://www.magazinulcuscule.ro/scule/chei/tubulare/14/truse/yato/yt-3887-trusa-tubulare-si-chei-combinate-antrenor-120-buc). Stiu ca sunt scumpute , dar te vor tine ani de zile si nu te vor lasa la greu. Ceva mai profesional ar fi Unior si ar fi recomandat pentru sculele predispuse la a fi chinuite: clesti, chei (fixe, inelare), torxuri, imbusuri, T-uri, cheie pt filtru de ulei etc. Chiar daca vei cumpara o trusa care sa includa chei combinate, nu-ti strica inca un set, pt ca de multe ori la o motoreta vei avea nevoie de doua chei acelasi numar. Unior gasesti la Dedeman sau Praktiker (unul din ele, dar nu mai stiu care) sau pe site-ul asta: http://www.sculegero.ro/ (iarasi, au cele mai mici preturi din ce-am gasit si toate produsele pe stoc).Toate acestea se vor achizitiona de-a lungul timpului. Pt. inceput ia-ti strictul necesar sa vezi intai cat talent si rabdare ai la mesterit.

Marcile de aici sunt date ca exemplu, le am si le utilizez de cativa ani pt revizii si reparatii curente la motorete, masini (ale mele, prietenilor si rudelor, din pasiune si evident, gratuit) si ce apare prin curte/ casa/ apartament. De la magazinele date ca exemplu am cumparat de mai multe ori si totul a decurs normal sau chiar peste asteptari (raspuns prompt, preturi corecte, livrare si facturare fara probleme, chiar si gratuit direct la usa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa o trusa de tubulare ca aia de mai sus (aia a lu cezar e misto, si eu cred ca e nevoie si de 1/2 si de 1/4 pentru chestii mai delicate), o trusa de chei fixe si una de combinate (fixe cu inelare ) in gama 8-19 ar fi necesara. Astea din urma ar fi la vreo 50-60 de lei un set.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1 Un sfat excelent !

faza cu prelungitorul nu-s sigur c-am inteles-o. adica... cheia cu nume = de firma? si prelungitorul inseamna erori de cuplu efectiv la surub?

 

Este destul de plauzibil să fi fost nașpa (am rupt multe de-astea). Nu prea am rupt biți originali. Dacă vrei să mergi la sigur (să dai tare și să nu se rupă), ia scule de impact. Pe de altă parte, o veche zicală din bătrîni zice că poate e de preferat să rupi bitul decît să fuți capul șurubului, mai ales dacă este vorba despre un șurub important.

interesant. am citit odata undeva ca sculele de impact ar fi in realitate mai moi, dar mai putin casante.

o sa fac de curiozitate un test, ca tot se zice de rau de Yato. o sa iau un bit identic ca dimensiune si o sa incerc sa-l rup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mah, cu dinamometrica (si am fo trei) am reusit sa crap din cand in cand cate ceva, inginereste asea ca vad ca ai teorie de ragai. La simtzu incheieturii insa nu prea.

Ideea este ca poti "linge" cu fast dinamometrico-forumistic un surub pana-l albesti sau ai destula indemanre ca nu fi ghiolban, iar daca te enervezi sa abandonezi pentru moment...

Puse una peste alta dinamometrica nu-i necesara chiar la orice titirez sau smecherez. La o chestie si un bec il poti insuruba cu o d-asta nu?

Mai bine fi capitanu nostru si zi-ne daca tre' sau nu sa fie uns 'surubul" inainte sau nu. Poate chiar si daca miscarea pana la "clontz" trebuie sa fie cursiva ori dai un sfert de tura inapoi si reiei? chesti d-astea nu praf pe toba.

Afalt uscat in cizme sa ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-te bah dreq, ca tu esti ai gena de Creanga-n tine, sa ticluiesti asa de fain cuvintele, cu sarcasm si smecherii de-astea de borfas. la asa capodopera cum sa fiu eu asa de nesimtit sa mai si raspund :)

 

da' zi totusi, sa mai invata si amarastenii, alea pe care le-ai crapat cu dinamometrica, le-ai crapat inginereste sau ca golanii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista doo cat. de mecanici:

- aia care fura/ invata meseria din mers, fiecare dupa potentialul lui

- si tu care te-ai nascut invatat.

 

PS Ai cumva momente cand iti vine sa pupi oglida, chiombindu-te perpendicular la ea? Pastreaza raspunsul pentru tine. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

categoria "derbedeu care se supi c-a primit fix raspunsul pe care stia din start c-o sa-l primeasca" suna cunoscut? pastreaza raspunsul pt. tine. succes!

 

mecanicii golani pe care i-am mai cunoscut si care nu se screm sa faca poezii pe forum ziceau ca nu e exclus sa fie util sa cureti filetul de ulei inainte sa-l pui inapoi, sa-i dai oleaca-n cap (surubului, ca sa nu te apuci de vreo aiureala cind mai ai de desfacut unul) inainte sa-l desfaci, sa incerci sa-l stringi o idee inainte sa-l dai inapoi daca e incapatinat, de-astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind vb de scule a'ci si nu de poezia lor... Mai bine ai tu grija cum pui phoolele-n propozitii sa nu te injuri.

La cum iti este de lene sa delimitezi propozitiile, este normal sa-ti treaca predicatele de colo-colo si sa-tz foota predicile.

6590 de posturi incercand sa-ti explici ce ai vrut sau incercai sa fi vrut sa zici?! Este cel putin jenibil.

Mai bine o lasi moarta sa nu-ti identifice cineva tzacneala pe care cu indarjire ti-o numesti trolaj si o mai dai si la grad de arta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai certati mai mamica....ce exemplu dati unui nou venit pe forum?

Spuneti si voi ceva constructiv nu va mai luati unii de altii.

 

ON TOPIC:

 

O sa imi iau o cheie mica http://sculemannesmann.ro/cheie-dinamometrica-5-25-nm-normex-21-180?filter_name=dinamometrica nu cred ca e bine sa impusc mai multi iepuri dintr.o lovitura

adica sa imi iau o cheie care sa o folosesc la tot motorul....cand o sa am nevoie de cupluri mai mari o sa imi mai cumpar una....probabil ca o sa am si bani :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind vb de scule a'ci si nu de poezia lor... Mai bine ai tu grija cum pui phoolele-n propozitii sa nu te injuri.

La cum iti este de lene sa delimitezi propozitiile, este normal sa-ti treaca predicatele de colo-colo si sa-tz foota predicile.

6590 de posturi incercand sa-ti explici ce ai vrut sau incercai sa fi vrut sa zici?! Este cel putin jenibil.

Mai bine o lasi moarta sa nu-ti identifice cineva tzacneala pe care cu indarjire ti-o numesti trolaj si o mai dai si la grad de arta.

haimana mica, inchide ca te sun eu.

 

O sa imi iau o cheie mica http://sculemannesmann.ro/cheie-dinamometrica-5-25-nm-normex-21-180?filter_name=dinamometrica nu cred ca e bine sa impusc mai multi iepuri dintr.o lovitura

adica sa imi iau o cheie care sa o folosesc la tot motorul....cand o sa am nevoie de cupluri mai mari o sa imi mai cumpar una....probabil ca o sa am si bani :laugh:

eu am senzatia despre astea ieftine ca-s mai mult pt. dormit noaptea mai bine, ca sa zic asa. nu ca n-as avea si eu una, da' n-as paria pe precizia ei. am strins niste suruburi cu ea si nu s-a stricat nimic da' pe de alta parte e posibil sa existe un inceput. la alea de cuplu mare iti permiti sa mai gresesti cu plus ca ai de unde.

si sa stii ca daca e ulei sau pasta de blocaj pe surub chiar afecteaza cuplul. din cite observi, aia care-si pun mintea cu tzacanitzii prefera un flame mic, decit sa spuna la obiect daca e adevarat sau nu.

 

si oleaca de teorie: http://www.enerpac.com/en/torque-tightening

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credeati ca coclenderul e doar o gluma pt. ucenicii mecanici? wrong! exista si pt. a face unul trebuie:

 

1 bucata presa de lemn din Mr. Bricolage, 2 la 9 RON (nu luati din Praktiker, is 30 de lei bucata acolo)

o tubulara ieftina 5 RON

ceva treaba cu un flex si o perie de sirma

un surub de 8, niste piulite si niste saibe, functie de forma si dimensiunile chiulasei la care se va folosi coclenderul

un Dorel sudor cu aparat + pretul unui PET de bere

 

P3020004.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Despre aparate de sudura nu zice nimeni nimic...

 

Am luat unul din Baumax, practic e un transformator de 48V c.a., 160A max. si reglajul curentului prin bagatul/scosul miezului in transformator. Ce am facut eu a fost sa ii mai pun o punte de 4 diode, 300A bucata, ca sa scot c.c. Am facut asta, dar ce am observat acum e ca arcul se formeaza mai greu. Oarecum ma asteptam la asta, si ma gandeam ca trebuie sa ii montez si un condensator. Din ce am mai citit pe net, in loc de un condensator de capacitate mare, pus in paralel pe secundar, pot pune unul de capacitate mica si tensiune 3-400 V pe primar. Pe langa asta si o bobina, tot pe secundar, dar bobina face parte din alt episod.

 

Intrebarea mea e care e scopul condensatorului pe primar? Ma ajuta la problema mea? Practic acum merge mult mai bine, sudura e mai consistenta, nu mai stropeste, etc, dar arcul se formeaza mult mai greu. La fel, ce am mai observat, e ca electrodul se "mananca" mult mai repede acum, in c.c. decat inainte, si trebuie sa il tin mai aproape de piesa de sudat decat inainte, cand era in c.a.



Nu am apucat sa masor tensiunea la iesire acum, in sarcina, daca conteaza la ceva... Ma astept sa scada, sa nu ramana la 48V sau cat e la gol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca era mai bine, nush ce sa zic, nu ma pronunt. Am preferat sa il iau pe asta si sa mi-l fac eu, si nu m-am gandit asa din ratiuni financiare, un invertor de 160A costa ~ 2000 de lei, iar scula mea m-a ajuns pana acu la 800 :)

 

As aprecia un argument tehnic la de ce crezi ca nu ajuta condensatorul pe primar. ;) Pe secundar e clar ca netezeste forma de unda, numai ca ala nu mi-e foarte la indemana, mai degraba ma impiedic pe jos de condensatori de capacitate mica, ca aia is mai la indemana :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca folosesti curent alternativ sau cintinuu depinde de materialul pe care vrei sa-l sudezi.

Aluminiul se sudeaza din cate stiu doar in curent alternativ.

 

nu are nici o legatura, se poate suda foarte bine si otel in AC, conteaza doar sa folosesti electrodul potrivit

binenteles CC o sa-ti dea un rezultat mai bun si e mai usor de mentinut arcul.

 

aluminiul se sudeaza AC in alt procedeu.

 

eu i-am spus sa ia o sursa dedicata, fie traf sau invertor dar el incearca sa redescopere roata.

 

un invertor de 160A costa ~ 2000 de lei, iar scula mea m-a ajuns pana acu la 800 :)

o sa te duca la 30 milioane si tot n-o sa sudeze ca o sursa dedicata.

 

http://www.shopmania.ro/bricolaj/p-gys-gysmi-161-8371659

 

na, il luai pasta il bagai in priza si sudai cu el, firma frantuzeasca cu productie in china

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bec, sunt ferm convins ca, cu cat e mai performanta scula, cu atat faci lucrari mai bune si e mai usor. Ideea e ca nu o sa il folosesc atat de des, si nu are sens sa imi cumpar scule scumpe, pentru ca:

 

- pentru lucrari de finete ma duc la mester sudor, ala are scule si si mana facuta;

- nu sunt sudor de meserie ca sa imi merite investitia;

- am de sudat cand si cand, si atunci vreau sa am pe ce pune mana, nu sa merg sa imprumut aparate de la altcineva; atunci imi trebuie o scula ca sa fie ca de cat flexibila si sa imi permita sa sudez mai multe tipuri de metale.

 

Vreau sa il optimizez pe asta sa mearga cat de cat decent, nu trebuie sa mearga ca unul dedicat.

Stiu ca tu esti mai mare intre mesterii sudori, dar aici ii treaba pur de aritmetica - cat cheltui pe el vs. ce treaba pot face cu el. Si eu treaba vreau sa o faca cat mai bine posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are nici o legatura, se poate suda foarte bine si otel in AC, conteaza doar sa folosesti electrodul potrivit

binenteles CC o sa-ti dea un rezultat mai bun si e mai usor de mentinut arcul.

 

E unul dintre putinele lucruri pe care le stiu despre sudura :) Eram doar curios ce vrea sa sudeze.

Otelul stiu ca se poate suda si in alternativ si in continuu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu treaba vreau sa o faca cat mai bine posibil.

tocmai, hai recunoaste ca ai vrut un proiect

 

vezi linku la gysu ala era 3 poli in plus

 

 

Eram doar curios ce vrea sa sudeze.

el are niste cerinte foarte stricte, un buget mic si vrea sa sudeze table subtiri de inox

i-am spus ca e greu dar nu imposibil ,acum a luat-o pe cai gresite

 

nu pot sa te ajut cu chestiile electrice pentru ca nu stiu cum functioneaza , stiu doar ca aparatele dedicate fac un pic mai mult decat o sursa de CC sau AC, trebuie sa modifice voltajul in functie de lungimea arcului, hot start si altele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...