Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru cei care nu au nevoie de scule profi, la Lidl va fi Joi 23 Ianuarie o trusa de tubulare cu 94 piese, la pret foarte bun.

 

Trusa asta am vazut-o la un prieten si pare destul de solida, o trusa rentabila pentru cei ce vor sa o foloseasca in regim hobby.

o trusa aproape identica (102 sau 104 piese, nu mai stiu exact) am luat eu din Autovit cu 140 ron in 2012 :D . acum probabil e chiar mai ieftina :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trusa aia este oarecum inutila.. iei la gramada o groaza de chestii inutile. Eu am ajuns la concluzia ca mai bine iti iei cite o tubulara de calitate atunci cind ai nevoie, un bit de calitate, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o tubulara de calitate te 10-30 de lei :D . cu trusa aia asa proasta cum este si-a scos banii de mult. de fapt si-a scos banii dupa prima utilizare cand mi-am schimbat discurile si placule de frana la masina :D . ca sa nu mai zic ca de ani de zile mesteresc la motorete cu ea.

daca este mecanic si ai un service al tau...se merita sa iei scule profi....altfel, astea la 150lei sunt minunate :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tubularele obisnuite nu sunt garantate pentru sculele de impact. Nici pentru batut cu ciocanul nu rezista multe.

Eu mi-am cumparat doua tubulare 32 si 36 (nu am gasit tubulare de impact pe patrat 1/2 la dimensiunea asta) no name "de sacrificiu" pentru a le folosi la pistolul pneumatic. Daca le sparg cumpar altele.

http://www.ebay.de/itm/Koken-Impact-Steckeinsatz-1-2-Sw-36-Lg-85-mm-6-kant-/251340663594?pt=Spezielle_Werkzeuge&hash=item3a85122b2a

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

O oferta aici la o trusa de tubulare Beta: http://www.supertools.ro/295-trusa-capete-de-chei.html . A folosit cineva intensiv asa ceva?

Si ca o parere personala, obtinuta din experienta, sa nu cumparati Gedore. Cel putin surubelnite si chei imbus (ce am folosit eu). Am fost profund dezamagit de ele. De exemplu o surubelnita mecanica (cu hexagon la maner, dar nu de impact) cu cap drept 3,5x0,6 mm s-a torsionat la prima folosire in zona varfului (strangere cu mana, nu cu cheia eu nefiind un tip fortos si nici nu am strans teribil de tare). E drept ca a fost inlocuita, gratis, dar ce este mai grav e ca si a doua a patit la fel. Dar de data asta am indreptat-o singur si de atunci sunt muuult mai precaut cu ea. Despre imbusuri nici sa nu mai pomenesc. Acoperirea s-a dus aproape de tot (in zona de folosire) la toate imbusurile. Ca si calitate a materialului nu pot sa zic decat ca am folosit ca prelungitor o teava de aprox. 1 m pe un imbus de 14 si a lasat multe urme. Poate o sa zica cineva ca e mult un metru, dar sa fim seriosi un surub de M16 (parca atat e la cap imbus 14) strangi cu mana? Si teava era un OL 35 sau 45. Deci cam asta ar fi experienta mea cu Gedore. In schimb pot recomanda surubelnitele Wiha. Nu le-am folosit in regim profesional, dar mi-au lasat o impresie foarte buna, incepand cu ergonomia si terminand cu calitatea materialului.

P.S. In caz ca se intreaba cineva nu am cumparat sculele Gedore din piata sau de pe okazii.

Editat de trifi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut si eu o trusa cu cateva scule, cat sa imi incapa sub sa. O tubulara, biti, inbusuri , surubelnita... strictul necesar, ieftin ca nu sunt vreun expert sa "mesteresc" inca pe motocicleta. Sunt la inceput si pana mai invat sa schimb una alta nu imi trebuie ceva profi.

Ce spuneti de asta:

http://piesemoto.achimoto.ro/trusa-de-scule---oxford---of291---mica-pentru-motociclete/1594.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O oferta aici la o trusa de tubulare Beta: http://www.supertools.ro/295-trusa-capete-de-chei.html . A folosit cineva intensiv asa ceva?

Si ca o parere personala, obtinuta din experienta, sa nu cumparati Gedore. Cel putin surubelnite si chei imbus (ce am folosit eu). Am fost profund dezamagit de ele. De exemplu o surubelnita mecanica (cu hexagon la maner, dar nu de impact) cu cap drept 3,5x0,6 mm s-a torsionat la prima folosire in zona varfului (strangere cu mana, nu cu cheia eu nefiind un tip fortos si nici nu am strans teribil de tare). E drept ca a fost inlocuita, gratis, dar ce este mai grav e ca si a doua a patit la fel. Dar de data asta am indreptat-o singur si de atunci sunt muuult mai precaut cu ea. Despre imbusuri nici sa nu mai pomenesc. Acoperirea s-a dus aproape de tot (in zona de folosire) la toate imbusurile. Ca si calitate a materialului nu pot sa zic decat ca am folosit ca prelungitor o teava de aprox. 1 m pe un imbus de 14 si a lasat multe urme. Poate o sa zica cineva ca e mult un metru, dar sa fim seriosi un surub de M16 (parca atat e la cap imbus 14) strangi cu mana? Si teava era un OL 35 sau 45. Deci cam asta ar fi experienta mea cu Gedore. In schimb pot recomanda surubelnitele Wiha. Nu le-am folosit in regim profesional, dar mi-au lasat o impresie foarte buna, incepand cu ergonomia si terminand cu calitatea materialului.

P.S. In caz ca se intreaba cineva nu am cumparat sculele Gedore din piata sau de pe okazii.

 

hmmm... adica esti nemultumit de Gedore dar vrei sa cumperi Beta? e ca si cum ai fi avut o problema cu un Mercedes si te gandesti sa-ti iei un Fiat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc Beta de 3 ani si la unele repere sunt mai slabe decat Draper de exemplu pe care le folosesc de 5 ani si nu s-a stricat inca nici un clicket. Un clicked BETA s-a stricat dupa 2 ani. Nu s-au rupt biti, capete de surubelnite sau altele.

De pe tubularele beta sare cromul dar nu se decalibreaza. Cheile fixe si combinate sunt foarte bune si mai svelte decat Draper deci le pot folosi in locuri mai inguste (reglaj lant de exemplu sau service furci upside).

Viitorul meu upgrade va fi un dulap de scule FACOM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viitorul meu upgrade va fi un dulap de scule FACOM.

 

tot ce am Facom arata ca nou dupa ani de zile si functioneaza impecabil... dar nu pun parghii de 1 m pe scule

 

nu stiu daca au reprezentanta in RO dar poti sa te uiti si la Wurth, au trusele de tubulare multi-profil care sunt senzationale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

hmmm... adica esti nemultumit de Gedore dar vrei sa cumperi Beta? e ca si cum ai fi avut o problema cu un Mercedes si te gandesti sa-ti iei un Fiat

Eu doar mi-am expus parerea despre imbusurile si surubelnitele Gedore care macar teoretic ar trebui sa fie pentru uz intensiv. Daca ai avea un Mercedes si s-ar strica cutia de viteze in primii 1000 km, ti-ar schimba-o si s-ar strica iar dupa 1000 km nu ai fi nemultumit si tu?

Si trusa aceea Beta, cu siguranta nu e Facom, dar cred ca merita banii aia. Personal am o trusa de tubulare de 1/2 de la Unior si sunt destul de multumit de ea. Am si ceva imbusuri de la Wurth si nu am avut probleme cu ele (dar au ceva ani vechime, nu mai stiu calitatea Wurth acum). Am si chei combinate IUS Professional (anii 2005) si sunt exemplare. Despre tubularele Gedore nu pot sa imi spun parerea ca nu am folosit. Dar eu nu o sa mai cumpar Gedore, imi este frica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine stie ce stock oi fi prins tu, pe orice gedore am pus eu mana a fost super calitativ

 

beta... nu-s rele am avut 2 ani carucior beta si si-au facut treaba dar nu as da bani pe ele, pan la urma si BGS isi face treaba la juma de pret

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot veni vorba de Facom, am lucrat cu diferite scule, Facom, Force, Sonic, Wurth ... Imi dau si eu cu parerea, poate nu toata lumea e de acord cu mine, vorbesc din experientele propriii, totusi asta nu inseamna ca ce zic eu e un adevar universal valabil ...

-Facom mi se par perfecte ca duritate/rezistenta, la cat de solide sunt construite nu am vazut si nu cred sa existe vreuna decalibrata sau crapata, biti am rupt si am vazut rupti dar doar dupa fortare. Uneori, in cazul cheilor fixe am probleme cu lucrul in zone stramte si e oarecum frustrant mai ales daca nu poti sa intri cu tubulara sau altceva; in niciuna din trusele de la Facom pe care le-am vazut pana acum nu am gasit set de tubulare+ clichet cu patrat mediu(habar nu am cat e in inchi), personal gasesc asta un minus(Force-ul are si m-am invatat sa lucrez cu ele), acum nu stiu daca nu produc ei sau nu cumpara lumea. Garantie pe viata si se schimba fara discutii, cu toate astea le gasesc foarte scumpe comparativ cu ce mai ofera piata.

-Force sunt ok, folosesc de 5 ani, fara chei decalibrate sau rupte, chiar si pe pistol pneumatic in schimb pe la surubelnite si biti am mai avut surprize sa crape daca fortezi prea tare. Trusa standard e destul de completa cu chei pentru conducte, tubulare cu cardan, tubulare T, etc. Ca pret sunt mai ok decat Facom, in magazin, nu reprezentanta, am vazut cu 1250 de euro parca.

-Sonic, desi e prima data cand aud de ei, ca scule par ok, nu am lucrat foarte mult cu ele, trusa fiind relativ noua, cu toate astea deja vreo 2 biti sunt forfecati. A costat in jur de 1700 de euro dar e mult mai completa decat Force (cateva chei si tubulare speciale in plus, unele nu le-am vazut nicaieri; gama mult mai variata de surubelnite, etc) si cica ar veni si cu ceva garantie, acum nu stiu cata si pentru ce.

-Wurth, la fel, trusa relativ noua dar folosita mult mai mult decat cea Sonic, cu toate astea toate sculele sunt intregi. Cele mai ieftine dintr toate, o trusa de scule standard, decent dotata dar cu inclinatie generala costa in reprezentanta doar 5-600 de euro, poti sa modifici continutul sertarelor si cu 8-900 de euro iti faci o trusa ok, nu stiu acum exact cum rezista in timp, decalibrari etc.

 

Pe viitor as vrea sa imi iau o trusa fie de la Wurth fie de la Force

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe viitor as vrea sa imi iau o trusa fie de la Wurth fie de la Force

 

wurth are tubulare cu un format propietar cu care poti desface mai multe profile(hexagon,patrat,torx exterior etc.) , zebra multitool http://www.wurth.nl/mijnWurth/multidoppenset.htm

 

patratu "mijlociu" e 3/8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o scula de facut presiunea, electronica, compacta, luata de la Motrax care nu s-a decalibrat de 6 ani. Din pacate firma Motrax nu mai exista :(

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, dar as vrea sa merg pe recomandare. Deci cine ce detine sa nu injur iar ca merg cu presiune de 2,3 cand vreau 1,7?

Am un manometru luat din Carrefour, 4 lei parca am dat. L-am comparat cu alea de la OMV, indica identic. Ma gindesc eu ca probabilitatea sa fie toate decalibrate identic e mica :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...