Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mersi, dar as vrea sa merg pe recomandare. Deci cine ce detine sa nu injur iar ca merg cu presiune de 2,3 cand vreau 1,7?

Am un manometru luat din Carrefour, 4 lei parca am dat. L-am comparat cu alea de la OMV, indica identic. Ma gindesc eu ca probabilitatea sa fie toate decalibrate identic e mica :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,as avea nevoie de o parere,am cumparat un stander spate si vreau sa stiu daca am facut o afacere. buna sau nu,daca se poate sa imi spuneti cat ar valora unul in starea asta,nu e lovit,ruginit etc.Multumesc

post-70928-0-08992800-1396513898_thumb.jpg

post-70928-0-14912300-1396513912_thumb.jpg

post-70928-0-02035200-1396513929_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Am si eu o problema. Am vrut sa fac schimbul de ulei la moto (CB600F Hornet) acasa. Am luat o cheie cu lant pentru filtru de ulei.

Toate bune si frumoase doar ca nu pot sa desfac filtru vechi, aluneca cheia cu lant, am incercat si cu o curea mai lata de piele...

Uleiul deja l-am scos deci nu mai pot sa merg la service cu motocicleta deci trebuie sa rezolv singur problema :(

 

Ce cheie pentru filtru de ulei imi recomandati? (cea cu lant din Hornbach s-a dovedit inutila..,)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna cheie universala de filtru(pt home use) mi s-a parut cea cu banda metalica. Am luat in Ro cu preturi cuprinse intre 5 si 20 lei. Sunt si unele mult mai scumpe desi sunt practic identice cu cele ieftine. In Fr am luat cu 5E si langa ea era una de 25E . Le-am studiat atent si in afara de ambalaj ochiometric nu diferea nimic.....

Bineinteles ca merge foarte bine si cu surubelnita :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e buna, dar ce faci daca ai filtrul ingropat in motor? :)

 

Personal am vreo 5 chei, am una cu un fel de piele, care lucreaza cam ca si aia cu banda magnetica. Avantajul e ca o poti folosi si la alte treburi, gen capace de butoaie sau unde nu vrei sa zgarii suprafata cand desfaci ceva ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi recomanda cineva o trusa in masuri imperiale?

daca iti trebuie sa iti rezolvi o problema, te pot ajuta cu cateva (am in trusa de la draper), dar trebuie sa imi zici ce ai nevoie, sau iti zic eu ce am.

de vandut nu le vand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

Stie cineva de unde pot cumpara un engine tachometer, nu stiu exact cum s-ar traduce in romana, ideea este ca ar fi un fel de turometru care se foloseste pentru reglarea relantiului la motocicletele care nu vin cu turometru din fabrica (de ex. cruisere). Am gasit undeva pe internet ceva original de la yamaha dar era 350 de euro, o suma prea mare tinand cont ca nu sunt mecanic si ca il voi folosi extrem de rar. Daca foloseste cineva un al model mai ieftin si este multumit de el va rog sa imi spuneti si mie de unde sa-l cumpar.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da sunt de la Vapor ceva ceasuri deastea rudimentare si infrasori un fir pe una din fise, si iti masoara rpm-urile :) Asta daca vrei ca si solutie permanenta.

 

Alstfel, trebuie sa fie si ceva turometre optice... http://www.adelaida.ro/aparat-masura-turatie-digital-optic-fara-contact-dm-2234b.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Stie cineva de unde pot cumpara un engine tachometer, nu stiu exact cum s-ar traduce in romana, ideea este ca ar fi un fel de turometru care se foloseste pentru reglarea relantiului la motocicletele care nu vin cu turometru din fabrica (de ex. cruisere). Am gasit undeva pe internet ceva original de la yamaha dar era 350 de euro, o suma prea mare tinand cont ca nu sunt mecanic si ca il voi folosi extrem de rar. Daca foloseste cineva un al model mai ieftin si este multumit de el va rog sa imi spuneti si mie de unde sa-l cumpar.

Multumesc.

Daca vrei numai pentru ralanti si ai tableta/telefon android descarca de pe play store aplicatia rpm (este free)

Probata si pe mobra si pe masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Nu e tocmai de scule dar vreau sa dau o referinta buna: www.badi.ro preturi si stocuri foarte bune la rulmenti (SKF, Koyo)

M-au costat cei 5 rulmenti de la rotile mobrei aceeasi suma pe care mi-o ceruse un alt vanzator pe unul singur.


» Post actualizat in 29 Aug 2014 09:07

Si daca tot nu e aglomerat topicul, iarasi o referinta de la mine, acum in materie de scule Unior in spatele Kaufland Dristor (Emanoil Buteica se numeste strada).

Mi-a placut locul din mai multe puncte de vedere: amplasare urbana, stoc mare de scule si nu in ultimul rand managerul de vanzari e motociclism cu care sa tot stai la povesti, mai ales depre comuniste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Imi puteti recomanda un semi blocant de filete? Nu vreau sa nu mai pot desface suruburile decat cu flex-ul...

Si un silicon de capace de motor (gasket sealant), daca tot am intrebat...

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasta de blocaj e si pt. anumite diametre. Nu pune pasta albastra (chiar daca nu e cea mai "rea") pe filete de 4 sau 5 ca nu mai scoti surubul ala intreg.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

Pasta de blocaj e si pt. anumite diametre. Nu pune pasta albastra (chiar daca nu e cea mai "rea") pe filete de 4 sau 5 ca nu mai scoti surubul ala intreg.

 

243 merge fara probleme pe 4 si 5... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...