Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Ei nu, nu a zis nimeni ca tai otel cu ea... dar pt chestii mai "casnice" mi se pare perfecta. La 20000 de turatii cred ca intra binisor si in aluminiu. Ma ajuta sa mai tai un surub, sa mai refac un cap tocit ca sa-l pot desface, sa mai polishez/curat zone inaccesibile si, pe viitor, sa gravez.

Prinderea e tip "penseta", dar comparand cu prinderile din plastic ale altor marci, e mult superioara.

 

M-am tot uitat la Dedeman si avea chestii originale Dremel, destul de scumpe. Poate sunt si mai ieftine, nu zic nu, dar eu nu le-am vazut. Oricum, in cei 120 de lei cheltuiti am cam tot ce-mi trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ei nu, nu a zis nimeni ca tai otel cu ea... dar pt chestii mai "casnice" mi se pare perfecta. La 20000 de turatii cred ca intra binisor si in aluminiu. Ma ajuta sa mai tai un surub, sa mai refac un cap tocit ca sa-l pot desface, sa mai polishez/curat zone inaccesibile si, pe viitor, sa gravez.

Prinderea e tip "penseta", dar comparand cu prinderile din plastic ale altor marci, e mult superioara.

 

M-am tot uitat la Dedeman si avea chestii originale Dremel, destul de scumpe. Poate sunt si mai ieftine, nu zic nu, dar eu nu le-am vazut. Oricum, in cei 120 de lei cheltuiti am cam tot ce-mi trebuie.

Parerea mea e ca te-ai cam grabit eu am luat un Buget acum nspemii de ani care a muncit din plin si la metale si la plastice sau lemn, eu dadusem atunci vreo 70lei (acum cam tot atat cred ca face) de la Metro cu trusa de diferite freze, pasle, mini zipcut-uri, etc plus suport de agatat pe masa si cablu biax.

Chestia asta am completat-o anul asta cu un suport de banc pentru bormasina de la Lidl, la care am facut adaptare si pentru freza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am panou cu cuie, panoul asta e un vis implinit. Scule am tot cumparat, la un moment dat avem o galeata plina de scule, asa ca era nevoie de o solutie profi de organizare. O sa mai cumpar inca cel putin un panou, mai am scule de pus :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vlad58, on 13 Nov 2014 - 17:12, said:

Parerea mea e ca te-ai cam grabit eu am luat un Buget acum nspemii de ani care a muncit din plin si la metale si la plastice sau lemn, eu dadusem atunci vreo 70lei (acum cam tot atat cred ca face) de la Metro cu trusa de diferite freze, pasle, mini zipcut-uri, etc plus suport de agatat pe masa si cablu biax.

Chestia asta am completat-o anul asta cu un suport de banc pentru bormasina de la Lidl, la care am facut adaptare si pentru freza.

Si eu am una Budget din aia, luata intimplator din Praktiker. Vroiam sa iau un set de discuri de taiat Dremel la vreo 50 de lei, le scotea un angajat din dulapiorul ala, trece altul si ma cheama sa-mi arate trusa Budget care era toata 80 de lei :) Merge de rupe, are putere, turatie si cu o freza de carbura taie-n fie ca prin brinza. Chiar am crestat recent un surub intepenit cu ea. Doar ca face in timp rulmentul joc in carcasa da' se rezolva cu o picatura de Poxipol.

 

Pont, clicketul asta Vorel are dinti mici la mecanismul de blocare (merge pt. manevre in spatii strinse)

53571_thm.jpg

45 de lei in bazar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost in America si am fost la o expozitie de scule profi. Cele mai bune din lume, dupa parerea lor sunt; Craftsman Tools si Snap-on. Cei de la Craftsman aveau un aparat de tractiuni in care erau fixate doua surubelnite normale, te puteai ridica tinand manerele fara sa se indoaie, fiind bagate intr-un suport doar 3 cm. Cei de la Snap-on faceau demonstratie demontand rapid un Dodge Viper.

Editat de BLACK SPIDER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa ne luam dupa americani, sigur "cel mai bun din lume" e made in USA :)

 

Degeaba spui ca aveau asa surubelnita daca nu spui si care e modelul si cit costa. Probabil au si modele entry level care nu depasesc mult chinezariile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

De Black Friday lumea-si iai tablete si smartfoane, eu imi iau flex.

A fost asta la eMag cu 130 RON si cum de ceva vreme vroiam sa iau un flex mai de doamne-ajuta (initial ma chitisem pe Metabo) mi-am luat chestia asta Felisatii (???).

FELISATTI%20AF115-900.jpg

 

Pina acum am omorit 2 panarame din alea no-name in utilizare hobby, sa vedem daca e ceva de capul astuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De Black Friday lumea-si iai tablete si smartfoane, eu imi iau flex.

A fost asta la eMag cu 130 RON si cum de ceva vreme vroiam sa iau un flex mai de doamne-ajuta (initial ma chitisem pe Metabo) mi-am luat chestia asta Felisatii (???).

FELISATTI%20AF115-900.jpg

 

Pina acum am omorit 2 panarame din alea no-name in utilizare hobby, sa vedem daca e ceva de capul astui

pai tot no name e.. dc nu iei un bosch verde cand prinzi o reducere...

 

cum il cumperi ii desfaci capacul metalic si pui un deget sanatos de vaselina pe rotile alea dintate, o sa te tina 2 vieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar are 900W.

La primul no-name s-a belit ceva de mergea intermitent si la al doilea a crapat partea metalica. Mai merge dar nu se poate bloca axul. Astea nu vin cu vaselina din fabrica?

 

PS: nu stiu de ce dar n-am incredere in Bosch

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar are 900W.

La primul no-name s-a belit ceva de mergea intermitent si la al doilea a crapat partea metalica. Mai merge dar nu se poate bloca axul. Astea nu vin cu vaselina din fabrica?

 

PS: nu stiu de ce dar n-am incredere in Bosch

au dar foarte putina, desfa si verifica.

 

crede-ma bosch verde face toti banii, binenteles sa-l folosesti cum trebuie, am unul de 9 ani, i-am schimbat cablu' cu unul siliconic super flexibil si uns rotitele alea.

 

metabo sunt foarte tari dar chiar nu merita pentru hobby si bucsa de strangere e extrem de enervanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Skil... nu e mare branza de el, dar de vreo 3 ani isi face treaba. L-am luat la set cu o bormasina si o surubelnita electrica. Toate 3 functioneaza fara probleme, dar flexul a fost cel mai muncit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare la voi. Ce chei dinamometrice sunt mai bune? eu am una luata dintr-un magazin de aici din Dk. am dat pe ea cred ca vreo 25Euro (oferta)

Zilele trecute am fost si la un targ agricol ce il au odata la 2 ani (Agromek) unde am vazut si niste adaptoare dinamometrice digitale. Doar ca nu stiu nimic de precizia lor sau de cat de bine sunt calibrate.

Aveti pareri, idei sau propuneri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In videoclipul asta:

...nenea ala foloseste in afara de leviere o chestie de blocat revenirea anvelopei, aparent din ceva duraluminiu. Vreau si eu o chestie d-aia sa completez tasca de scule portabila.

Ma ajuta cineva cu o informatie? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oh da, cu siguranta nu am sa dau banii aia pe asa ceva. Ori gasesc un profil de Al apropiat formei ori folosesc asa cum bine zici tot genunchiul sau gheata ca si pana acum. Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Eu am o trusa mica de la ei, e ok. Am tot folosit-o in ultimile 5-6 luni, la masina si moto, nu am avut probleme cu ea.

In schimb la dremmel tocmai s-a dus filetul de la mandrina, e aluminiu pe otel/fier. Am folosit-o de 3 ori, a 4a oara s-a dus... o sa ma duc cu ea inapoi, e in garantie, as prefera totusi sa-mi dea alta la schimb dar nu prea cred ca mai au.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o trusa mica de la ei, e ok. Am tot folosit-o in ultimile 5-6 luni, la masina si moto, nu am avut probleme cu ea.

In schimb la dremmel tocmai s-a dus filetul de la mandrina, e aluminiu pe otel/fier. Am folosit-o de 3 ori, a 4a oara s-a dus... o sa ma duc cu ea inapoi, e in garantie, as prefera totusi sa-mi dea alta la schimb dar nu prea cred ca mai au.

Am o mandrina pe filet M7 nefolosita, ti-o fac cadou daca platesti transportul, am comandat-o gresit, nu merge pe ce am eu. La Dremel stiu ca sint M7.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar are 900W.

La primul no-name s-a belit ceva de mergea intermitent si la al doilea a crapat partea metalica. Mai merge dar nu se poate bloca axul. Astea nu vin cu vaselina din fabrica?

 

PS: nu stiu de ce dar n-am incredere in Bosch

am un bosch albastru cu disc 115 cu 6 viteze. Poti sa-i faci ce vrei. Cel mai ajantajos este ca pe prima treapta poti pune disc pt lemn si nu iti tai mainile pt ca se blocheaza daca il ingradesti. A costat 100 euro.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...