Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Stiti ceva despre sculele

JONNESWAY ?

Ieftine nu sunt si vanzatorii spun ca sunt de durata (crom-vanad))

gasesti pe net o gramada de informatii...

producator din orientul indepartat......., dar e destul de OK

la noi la sea.ro gasesti la pret de en-gros...., normal ca in magazinele de bricolaj sunt mult mai scumpe

succes

 

ps: ti-as recomande PROJAHN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti pe net o gramada de informatii...

producator din orientul indepartat......., dar e destul de OK

la noi la sea.ro gasesti la pret de en-gros...., normal ca in magazinele de bricolaj sunt mult mai scumpe

succes

 

ps: ti-as recomande PROJAHN

Pe net toate fac si ciorba, am postat ca poate are cineva modelul respectiv si poate sa confirme ca sunt durabile, da, la sea le-am vazut pe raft.La fel am cumparat o trusa din dedeman spun ei foarte buna(nu imi aduc aminte numele acum) a fost pana in 200ron, am intrebat vanzatorul daca sunt ok si durabile, iar dupa cateva folosiri s-a rupt arcu de la clicket, biti s-au rotunjit....M-am dus cu ea inapoi le-am aratat ce s-a intamplat, vrajeli ca nu sunt pentru forta mare...suruburi nu stiu de care....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe net toate fac si ciorba, am postat ca poate are cineva modelul respectiv si poate sa confirme ca sunt durabile, da, la sea le-am vazut pe raft.La fel am cumparat o trusa din dedeman spun ei foarte buna(nu imi aduc aminte numele acum) a fost pana in 200ron, am intrebat vanzatorul daca sunt ok si durabile, iar dupa cateva folosiri s-a rupt arcu de la clicket, biti s-au rotunjit....M-am dus cu ea inapoi le-am aratat ce s-a intamplat, vrajeli ca nu sunt pentru forta mare...suruburi nu stiu de care....

alea de la DDman, praktiker, ambient, baumax, etc...., sunt din plastelina....., atat sculele cat si suruburile....

chinezaraie de ceea mai proasta calitate..

» Post actualizat in 21 May 2015 12:19

dar clar, Jonnesway e mai bun decat toate celelalte cumparate din multinationale :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uiti la suruburi, vezi ca pe ele e un marcaj, de ex 8.8. Daca-s 5.8 = brinza.

 

Sculele alea nu-s proaste, probabil ne-am lamuri daca ai spune si cit ai dat pe trusa aia.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uiti la suruburi, vezi ca pe ele e un marcaj, de ex 8.8. Daca-s 5.8 = brinza.

:10:

 

am vazut in multinationalele astea si grupa 4.6....

nici nu credeam ca se mai fabrica asa ceva......

dar traim in Romanica si aici se vinde totul, indiferent de calitate, numai sa fie ieftin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uiti la suruburi, vezi ca pe ele e un marcaj, de ex 8.8. Daca-s 5.8 = brinza.

 

Sculele alea nu-s proaste, probabil ne-am lamuri daca ai spune si cit ai dat pe trusa aia.

Trusa a fost vreo 180/190 ron, i-am dat-o la al batran la sat,am vrut sa o arunc, decat sa imi polizez suruburile de la moto, dar am sa revin si cu numele.Avea ceva biti hexagonali,stea si tubulare pana pe la 16mm.Mai am o trusa rothewald de care am fost multumit, a fost folosita ani de zile dar care da semne de uzura si vreau alta sa nu mai platesc transport 10e de pe louis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu umblu pe la targ ...cand gasesc o Beta ori USAG si nu o am ....a mea este ( ma refer la cheie ) . Va recomand si IUS ( ale noastre de Brasov) sunt excelente ! Eu tot am adunat fiare de cca 40 anisori si pot afirma ca am reusit sa am ,,o" trusa belea . Dupa mine , sculele fabricate de Beta , Usag , Gedore , Craftsmann , Facom , IUS-MOB te poti baza pe ele atata timp cat nu ti le,, intoarce oarece prieten".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce cheie dinamometrica recomandati si de unde?

Fie una in plaja extinsa fie maxim doua care sa acopere 5Nm-100Nm.


» Post actualizat in 25 May 2015 11:19

merita una "digitala" sau tot aia mecanica e mai ok?

Vorbim despre folosire hobby, deci se pune problema de masurare cu acuratete dar nu si de cine stie ce anduranta; probabil o sa o folosesc de maxim 2 ori pe an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o trusa combinata de la ei si pana acum face fata cu brio.

Ultima data am schimbat duscurile de frana la masina si am tras(de curiozitate,dar pe buzunarul meu) cu crichetul de suruburile care tin suportul etrierului.

N-a "marait" deloc.

 

Uitati aici ceva mai ieftin:

http://sculemannesmann.ro/cheie-dinamometrica-20-100-nm?filter_name=dinamometrica


» Post actualizat in 25 May 2015 12:18

Si asta : http://sculemannesmann.ro/cheie-dinamometrica-30-210-nm?filter_name=dinamometrica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieftine pe naiba... 600ron ti se pare ieftin?

Cele de la Yato la pret stau mai bine; ref la calitate nu stiu.

Nu am cautat cea cu 600ron, ce am nevoie este 122.39 iar la alte magazine este peste 200.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia de 175ron e interesanta. A testat cineva scule Normex?

Daca vrei sa te apuci ca sa refaci un motor,eu cred ca e buna.

Nu stiu,insa cum sta cu calibrarea...

Editat de G B V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca la moto e foarte necesara o manometrica cu cuplu mic, chiar si sub 10Nm, sint filete scurte si de diam mic, se rasucesc in draci suruburile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia de 175ron e interesanta. A testat cineva scule Normex?

 

am o cheie de la Normex , plaja intre 10-50nm , dupa 1 an si ceva a crapat , sa rupt ceva in ea si numai decupleaza cand trebuie , folosita la shurubareala ocazionala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10nm este echivalent cu 1kgf. Parerea mea e ca pentru valoarea aia te poti descurca f bine si cu mina adica e o stringere destul de usoara.

Un surub care e dat cuplu de stringere 10-15nm sigur nu o sa pa teasca nimic filetul pina pe la 25nm.

Problema se pune la valori mari pentru ca esti tentat sa stringi mai ca animalu' si atunci apar problemele.

 

A testat cineva asta?

https://www.magazinulcuscule.ro/scule/chei/tubulare/chei-dinamometrice/38/yato/yt-0750-cheie-cu-dinamometru-38-19-110nm?utm_source=price-ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10nm este echivalent cu 1kgf. Parerea mea e ca pentru valoarea aia te poti descurca f bine si cu mina adica e o stringere destul de usoara.

Un surub care e dat cuplu de stringere 10-15nm sigur nu o sa pa teasca nimic filetul pina pe la 25nm.

Problema se pune la valori mari pentru ca esti tentat sa stringi mai ca animalu' si atunci apar problemele.

 

A testat cineva asta?

https://www.magazinulcuscule.ro/scule/chei/tubulare/chei-dinamometrice/38/yato/yt-0750-cheie-cu-dinamometru-38-19-110nm?utm_source=price-ro

problema e fix la suruburile cu diametru mic care se strang in aluminiu si la bujii care ori nu sunt stranse suficient ori prea mult

 

o cheie dinamometrica valoreaza fix cata incredere ai in ea si ramane calibrata fix cat a costat, dupa ce s-a decalibrat-stricat e mai periculoasa decat un clicket simplu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o cheie dinamometrica valoreaza fix cata incredere ai in ea si ramane calibrata fix cat a costat, dupa ce s-a decalibrat-stricat e mai periculoasa decat un clicket simplu

De asta folosesc o dinamometrica homemade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa inteleg ca nu e buna? Nu e buna ca e YATO, nu e buna ca plaja, nu e buna ca nu e scumpa?

Cum ziceam, probabil ca o sa stringa 10 suruburi pe an. Ma gindesc ca 150-200 stringeri ar trebui sa ramina calibrata.

 

Ce inseamna dinamometrica "home made"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa inteleg ca nu e buna? Nu e buna ca e YATO, nu e buna ca plaja, nu e buna ca nu e scumpa?

Cum ziceam, probabil ca o sa stringa 10 suruburi pe an. Ma gindesc ca 150-200 stringeri ar trebui sa ramina calibrata.

 

Ce inseamna dinamometrica "home made"?

Vlad are valorile de cuplu/ Nm in degete si in brat, experienta isi spune cuvantul ! Omul a invatat si stie ce inseamna la mana, 20 Nm, 35Nm, etc :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte utila replica.

Mecanicii cu experienta nu prea folosesc dinamometrice si nu se fac bucati motoarele in mers. Unde pui ca lubrifiantii de pe filet modifica frecarile suficient de mult incit sa faca acele cupluri arbitrare. E drept ca odata am ajutat pe cineva sa-si intinda lantul si cind am desfacut piulita (100 Nm cf. manualului) efortul a fost atit de mic incit probabil as fi reusit si impingind cheia cu un singur deget. Nu exagerez. Ultima data umblase acolo un mecanic cu zero experienta. Am umblat la culbutori de vreo 2 ori fara cheie si a vazut motoru' 12000 rpm de atunci, sa fie sanatos. Am facut acuma citiva ani un test acasa cu o cheie dinamometrica ieftina si rezultatele au fost all over the place, vorba unui proverb chinezesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad are valorile de cuplu/ Nm in degete si in brat, experienta isi spune cuvantul ! Omul a invatat si stie ce inseamna la mana, 20 Nm, 35Nm, etc :peace:

Nu chiar :D

 

Ce inseamna dinamometrica "home made"?

Deci, am un clichet cu bratul de la centru la gaura din maner 25cm, am luat un cantar de pescuit (ala cu arc) l-am verificat, bag carligul de la cantar in gaura si trag tangent la cercul descris de brat. 1kg pe cantar inseamna 2,5Nm sau 0.25 Kgfm. Folosesc tehnologia asta doar la chestii sensibile cum e garnitura de chiulasa, in rest bujii piulite roti etc, varianta dedant68 :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...