Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Dar motocicletele astea au suruburi care se string cu 200Nm? 20-30-60Nm. Majoritatea suruburilor nu depasesc 30Nm. Cheile bune sint pt mecanicii profesionisti, care traiesc din asta.

 

Eu am o trusa de la Louis, cea cu tubulare de 1/4 si 1/2, luata la reducere cu 40-50euro prin 2005-2006, in afara de propulsor , poate fi folosita si acum la orice surub al motocicletelor japoneze.

 

Are cineva de vinzare o cheie dinamometrica pt cupluri sub 40Nm?

asta e o tampenie, daca fwti un surub surubul nu stie ca esti tu profi sau doar te aflii in treaba prin spatele blocului,

 

trusa de inbusi care am pus-o mai sus ar trebui s-o cumpere orice motociclist, n-o sa strici suruburi cu ea si te tine toata viata .

 

 

killere, am pus mai sus linkuri catre 2 truse, inbus si doape 1/2si 1/4 , cu trusa aia faci aproape orice la motocicleta si o sa te tina toata viata si probabil ajunge la nepoti.

 

yato =china via POLONIA (nu bulgaria)

BGS=Taiwan via suedia si germania (foarte ok dealtfel)

Lincos aia e pentru gradinari...

 

 

Mare atentie Draper VINDE ELORA, nu-s acelasi lucru, draper=china/tw, calitate decenta, ELORA=made in Germany

 

Proxxon... meh

Bahco, ce gasesti la bricostore e TW, nu-s rele

Snapom mizerii americane la preturi extraterestre,

 

Daca esti la nemti uita-te dupa Wera , sunt foarte foarte bune

 

 

in locul eu as lua ce am pus in linkurile de mai sus + o trusa de inelare combinate de la stahlwille care e la reducere (6-24) si o surubelnita JIS #2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca am vazut trusa Stahlwille aseara la supermarket-ul Conrad, numai ca nu are tubularele lungi.

ce faci cu tubularele lungi? eu n-am folosit una de ani de zile,

 

cheie de bujii cumperi separat in functie de model, daca la asta te gandeai

» Post actualizat in 24 Nov 2015 15:25

http://www.tbs-aachen.de/SALE/Facom_RS440E_Socket-Set_1/4_und_1/2_i863_55980.htm

 

http://www.tbs-aachen.de/Wera/Angle-Screwdrivers/Wera_950_SPKL/9_SM_N_Multicolour_SB_Long_arm_hex_key_set_i3599_55692.htm

 

http://www.tbs-aachen.de/Stahlwille_special_offer/Stahlwille_14/15_Sets_Combination_spanners_OPEN-BOX_long_i3736_49681.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm,

 

Daca ar fi sa alegeti intre Mannesmann 98430 si Facom RS.440E recomandat de Superbec, pe care ati lua-o ?

 

Nu stiu daca sa aleg calitate vs cantitate :)

 

Mersi !

deci n-ai cum sa intrebi asa ceva.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca eu am subliniat ca o trusa made China, vinduta de Louis, ma tine din 2005. La ce cupluri sint la motociclete, nu am reusit sa stric nimic. Daca esti profi, inseamna ca faci mai mult decit sa dai carene, radiatoare jos. Desfaci propulsoare, le asamblezi la loc, rezulta ca ti trebuie scule care-s facute pt mecanici, nu amatori . Bine, piulita de la pinionul de atac al lantului, piulita de la axul rotii spate, le strig cu chei separate. Numai pe cheia inelara de 32 am dat in Hornbach o gramada de bani.150Nm la roata spate.

asta e o tampenie, daca fwti un surub surubul nu stie ca esti tu profi sau doar te aflii in treaba prin spatele blocului,

 

trusa de inbusi care am pus-o mai sus ar trebui s-o cumpere orice motociclist, n-o sa strici suruburi cu ea si te tine toata viata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Superbec

Sa inteleg ca nu exista termen de comparatie intre ele ? :)

Am uitat sa precizez ca nu sunt mecanic (si nici nu am habar despre "clasamentul" producatorilor de scule).

Vreau o trusa pt chestii oarecum uzuale pe la motocicleta / masina / casa.

Editat de utzi22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Superbec

Sa inteleg ca nu exista termen de comparatie intre ele ? :)

Am uitat sa precizez ca nu sunt mecanic (si nici nu am habar despre "clasamentul" producatorilor de scule).

Vreau o trusa pt chestii oarecum uzuale pe la motocicleta / masina / casa.

uite ia asa ceva https://www.louis.de/en/artikel/rothewald-professional-metric-tool-set-92-pce/10002765?list=128908750&filter_article_number=10002765

 

am crezut ca faci misto

 

 

@Jagi

 

china nu inseamna ca sunt de aruncat direct la gunoi, se fabrica multe lururi de calitate si acolo, brandurile Louis beneficiaza de o calitate acceptabila

 

150nm pt o cheie de 32 nu inseamna mare lucru, gandeste-te ca prezoanele de roti 17mm se strang tot pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e mare diferenta dar cine stie...

alea colorate au castigat un test independent cu cele mai bune scule din lume, au castigat cu diferenta de ~20%

 

camasile alea colorate iti protejeaza mana si dupa un timp inveti dimensiunile dupa culoare, am vre-o 6 seturi dar pe asta il folosesc cel mai mult

 

profilul este diferit, un hexagon cu fetzele usor concave, intra usor in suruburi si nu am rotunjit nici un surub din primavara de cand le-am cumparat.

 

asta nu intelege Jagi, daca strici suruburi e mult mai grav pentru un hobyist , stai si te scarpini in cap si "suna un prieten", eu am truse de extractori de tot felu, am fwtut un surub imi ia cateva minute sa-l scot... fara extractor si fara experienta iti poti strica o zi de plimbare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ati "virusat" si pe mine cu sculele de calitate :)

Ma bate gandul sa-mi iau Facom-ul ala si cu setul de imbusuri Wera.

Apropo Hazet are vreo trusa echivalenta sau similara asteia de la Facom (http://www.tbs-aachen.de/Stahlwille/1/2_Sockets/Socket-Sets/Facom_RS440E_Socket-Set_1/4_und_1/2_i3519_55980.htm)?

Doar ca mi-ar mai trebui niste tubulare lungi pt bujii/chei pt bujii si niste chei (fixe/inelare etc).

Editat de utzi22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt dar mult peste Facom ca pret:

http://www.tbs-aachen.de/Hazet/10mm_3/8_Steckschluessel/Steckschluessel-Saetze/Hazet_882_Steckschluessel-Satz_6kt_46tlg_i2745_22615.htm

Chei de bujii gasesti separat, producatorii "de fitza" nu includ chei de buji in trusele de tubulare.La fel si chei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ati "virusat" si pe mine cu sculele de calitate :)

Ma bate gandul sa-mi iau Facom-ul ala si cu setul de imbusuri Wera.

Apropo Hazet are vreo trusa echivalenta asteia de la Facom ?

Doar ca mi-ar mai trebui niste tubulare lungi pt bujii/chei pt bujii si niste chei (fixe/inelare etc).

nu exista oferta la hazet asa de mare, tubularele lungi sunt cam inutile pentru tine, poti avea surpriza sa nu intre in chiulasa sau sa nu prinda suficient bujia(perete gros), ai cheie de bujii in trusa motocicletei

 

la chei combinate (fixe/inelare) e super oferta de la Stahlwille pe tbs,

 

uite aici combinate foarte ok si ieftine http://www.tbs-aachen.de/combination_wrench-sets_c448.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi puteti recomanda un set de surubelnite (sau la bucata) si niste patenti ?

La bricostore.

Sunt foarte bune cele de la magnusson.

Eu am de la ei o trusa completa la care se ofera 10 ani garantie si diverse surubelnite/clesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

M-ati "virusat" si pe mine cu sculele de calitate :)

Ma bate gandul sa-mi iau Facom-ul ala si cu setul de imbusuri Wera.

Apropo Hazet are vreo trusa echivalenta sau similara asteia de la Facom (http://www.tbs-aachen.de/Stahlwille/1/2_Sockets/Socket-Sets/Facom_RS440E_Socket-Set_1/4_und_1/2_i3519_55980.htm)?

Doar ca mi-ar mai trebui niste tubulare lungi pt bujii/chei pt bujii si niste chei (fixe/inelare etc).

Wera gasestio la Hornbach

 

eu caut acum o surubelnita de impact electrica cu reglajul cuplului.

imi puteti recomanda ceva decent ?

» Post actualizat in 04 Dec 2015 17:34

Ultima fita a chinezilor e sa-si dea gunoaielor denumiri "germanice" :)

eu am gasit ca Straus Austria e de fapt Sanwin Industries Limited 19th Floor, No. 1 Hung To Road, Kwun Tong, Kowloon HK....deci HongKong

Mannesmann aia sunt tot chinezi vopsiti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mannesmann aia sunt tot chinezi vopsiti ?

Sunt chinezi cu biroul de vanzari in Germania.

» Post actualizat in 05 Dec 2015 12:03

eu caut acum o surubelnita de impact electrica cu reglajul cuplului.

imi puteti recomanda ceva decent ?

Adica asa ceva?

 

Am una dar n-am folosit-o inca; avantajul fata de ce e pe piata e ca e singura pe fir, nu ai grija bateriilor.

Despre calitate nu ma pot pronunta, oricum n-as fi luat SKIL daca gaseam alta marca mai cu staif.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de asta intreb aici :D

am vazut de calitate de la Makita sau SnapOn

...dar nu ma incadrez in buget :D . eu le folosesc in regim de hobby nu fac bani din mecanica asa ca incerc sa ma limitez la sumele pe care le cheltuii pe scule :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

 

» Post actualizat in 05 Dec 2015 12:03

 

Am una dar n-am folosit-o inca; avantajul fata de ce e pe piata e ca e singura pe fir, nu ai grija bateriilor.

Despre calitate nu ma pot pronunta, oricum n-as fi luat SKIL daca gaseam alta marca mai cu staif.

Am eu asa ceva. ca surubelnita si bormasina este excelenta (am dat doar in lemn cu ea). mecanismul de limitare a cuplului nu are rol de batie si - parerea mea - treapta cea mai mica e putin cam tare pt suruburi mici si materiale relativ moi.

 

Maximum ce am facut cu ea a fost gaura pt hota cu carota de lemn de 120 in osb. Se chinuie nitel aici, o incingi zdravan.

 

Am luat scula dupa laudele unui mester care facea constructii pe lemn. Omu zicea ca a luat-o la misto si de un an jumate nu se preda chiar daca a facut inclusiv o casa intreaga cu ea - suruburi de 6 bagate cu tubulara in lemn verde, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...