Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

pai de asta intreb aici :D

am vazut de calitate de la Makita sau SnapOn

...dar nu ma incadrez in buget :D . eu le folosesc in regim de hobby nu fac bani din mecanica asa ca incerc sa ma limitez la sumele pe care le cheltuii pe scule :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

 

» Post actualizat in 05 Dec 2015 12:03

 

Am una dar n-am folosit-o inca; avantajul fata de ce e pe piata e ca e singura pe fir, nu ai grija bateriilor.

Despre calitate nu ma pot pronunta, oricum n-as fi luat SKIL daca gaseam alta marca mai cu staif.

Am eu asa ceva. ca surubelnita si bormasina este excelenta (am dat doar in lemn cu ea). mecanismul de limitare a cuplului nu are rol de batie si - parerea mea - treapta cea mai mica e putin cam tare pt suruburi mici si materiale relativ moi.

 

Maximum ce am facut cu ea a fost gaura pt hota cu carota de lemn de 120 in osb. Se chinuie nitel aici, o incingi zdravan.

 

Am luat scula dupa laudele unui mester care facea constructii pe lemn. Omu zicea ca a luat-o la misto si de un an jumate nu se preda chiar daca a facut inclusiv o casa intreaga cu ea - suruburi de 6 bagate cu tubulara in lemn verde, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au venit "jucariile" . :)

cat a costat trusa asta ?

 

 

Incearca o dinamometrica.

am dinamometrice dar nu-mi ajuta la nimic cand am de desfacut niste suruburi intepenite.

mi-a venit azi surubelnita de impact

o chinezarie Raider dar care pare destul de ok pentru ce am eu nevoie

http://www.raider.bg/ro/detail_2199.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au venit "jucariile" . :)

 

In cat timp au venit? Am dat si eu comanda pentru trusa doar aseara. Nu am reusit sa platesc cu nici un card (Visa Electron si Mastercard). Am ales sa platesc la livrare... Tu cum ai procedat? Ma gandesc ca la DHL nu terbuie sa le dau Eur la plata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Sergiu: Trusa a costat 114 euro.

@Mytzam : Au venit in aprox 2 saptamani . Eu am platit cu paypal din acelasi motiv ca si tine (nu am putut plati direct cu cardul visa electron).

o sa-ti vina cel mai probabil cu Cargus ;)

Dhl il preda altui curier la intrarea in tara; cel putin asa s-a intamplat in cazul meu (era precizat undeva in conditiile de pe site-ul tbs sau pe site-ul DHL ca e posibil sa ajunga cu alt curier).

 

Am o mica nelamurire in ceea ce priveste trusa de tubulare. E normal sa se "cojeasca" vopseaua de pe interiorul tubularelor (orificiul patrat) cand se introduce clichet-ul ?

S-a spart stratul de "crom" de la prima introducere :)

Editat de utzi22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da. ce caut eu este una cu impact nu o bormasina. nu am nevoie de mai mult de 400Nm dar as vrea sa pot controla cuplul.

bulane vezi ca am eu in garaj un bosh strange pana la 500 NM si e reglabila din 100 in 100

» Post actualizat in 22 Dec 2015 20:18

A am uitat . E la220

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o mica nelamurire in ceea ce priveste trusa de tubulare. E normal sa se "cojeasca" vopseaua de pe interiorul tubularelor (orificiul patrat) cand se introduce clichet-ul ?

S-a spart stratul de "crom" de la prima introducere :)

s-a cojit cromul sau a ramas o pulbere pe patrat? , poti sa faci o poza?

 

mi s-a intamplat ceva similar la niste tubulare noi, nu afecteaza cu nimic functionalitatea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bulane vezi ca am eu in garaj un bosh strange pana la 500 NM si e reglabila din 100 in 100

» Post actualizat in 22 Dec 2015 20:18

A am uitat . E la220

am rezolvat deja :). tot la 220 vroiam si eu

am scula mea :)))

merge brici. am testat-o azi pe o piulita stransa la 150nm care mai avea si o buza de siguranta pe care nu am putut s-o indrept calumea. a iesit foarte lejer.

mai am de scos tamburii si discurile de frana de la Logan si mi-am scos investitia pe scula asta.

 

2199_big.jpg

» Post actualizat in 23 Dec 2015 11:15

@Sergiu: Trusa a costat 114 euro.

 

@Mytzam : Au venit in aprox 2 saptamani . Eu am platit cu paypal din acelasi motiv ca si tine (nu am putut plati direct cu cardul visa electron).

o sa-ti vina cel mai probabil cu Cargus

Dhl il preda altui curier la intrarea in tara; cel putin asa s-a intamplat in cazul meu (era precizat undeva in conditiile de pe site-ul tbs sau pe site-ul DHL ca e posibil sa ajunga cu alt curier).

 

Am o mica nelamurire in ceea ce priveste trusa de tubulare. E normal sa se "cojeasca" vopseaua de pe interiorul tubularelor (orificiul patrat) cand se introduce clichet-ul ?

S-a spart stratul de "crom" de la prima introducere

huh..nu a fost chiar ieftina. oricum daca o folosesti destul de des se merita.

nu e chiar normal sa sara cromul daca nu o abuzezi. am reusit si eu sa fac manevra asta pe o tubulara de la Unior dar eu am abuzat-o bine pe un surub pe care imi scapa cheia...si i-am mai dat ci ceva ciocane :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat una din prakticer,nu e reglabila ca si cuplu dar e ok,e pentru desfacut roti la masina si merge la 12 v.Am desfacut cu ea piulita de la volanta,in conditiile in care avea loctite,si a mers fara sa ma chinui,cu ea am desfacut si piulita de la oala de ambreiaj,surubul de la pinion la ktm(pe care l-am rupt cand am stran,dar se pare ca a vut o fisura,fiindca celalalt surub,l-am strans si desfacut de vreo 3-4 ori si nu are nimic) si am dat 150 de ron,ma ajuta c o pot conecat la bateria de la masina si chiar si de la cea moto merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Vreau sa imi cumpar un aparat de sudura invertor intre 250 si 300 A, vreau sa folosesc odata sau de doua ori pe saptamana max 30 min -1 ora .... HOBBY. NU vreau sa sudez Aluminiu, Fonta si alte chestii sofosticate....... doar fier......

Am gasit in Brico, Practiker, am vazut pe Emag, preturile incep de la 7-800 lei in sus limita e cerul .... Am vazut si pe olx. intrebarea vreau sa va intreb merita cumparat aparat de sudura invertor NOU de pe olx ? preturile sunt cu mult mai mici,400-600 lei, unii dau si garantie 1 -2 ani...va pun cateva linkuri...

 

Merita sa cumpar ?

 

http://olx.ro/oferta/aparat-de-sudura-mma250-ID4K8Xm.html#56afcdb31d

 

http://olx.ro/oferta/aparat-de-sudura-gladiator-mma-300a-tip-invertor-puternic-ID5cw22.html#56afcdb31d;promoted

 

http://olx.ro/oferta/aparat-sudura-invertor-mma-250-amperi-garantie-2-ani-oferta-ID4Bwz0.html#d99a909187;promoted

 

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Vreau sa imi cumpar un aparat de sudura invertor intre 250 si 300 A,

In primul rand... la ce-ti trebuie 300A? daca nu construiesti vapoare o sa ai rar spre niciodata nevoie de 300A

 

150-200 A sunt suficienti pentru hobby.

 

sursele de 300A cred ca sunt pe 380v, la aia de 250A iti trebuie circuit de minim 20A, dar sa zicem ca nu ajungi la amperajul ala .

 

eu as lua second hand de firma, daca vrei ceva nou in nici un caz un gunoi chinezesc de pe olx, ai 20-30% sanse sa nu functioneze cand il scoti din cutie . garantia din vorbe nu-i la fel cu garantia unui magazin intins pe cateva hectare...

 

cauta un gys sau telwin, nu sunt cine stie ce dar mult peste china ne-branduit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as lua second hand de firma, daca vrei ceva nou in nici un caz un gunoi chinezesc de pe olx, ai 20-30% sanse sa nu functioneze cand il scoti din cutie . garantia din vorbe nu-i la fel cu garantia unui magazin intins pe cateva hectare...

 

cauta un gys sau telwin, nu sunt cine stie ce dar mult peste china ne-branduit

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand Telwin..sunt destul de bune. Daca nu abuzezi de ele...si aici ma refer la folosire profesionala, tota ziua, pe santiere sau mai stiu eu unde, sunt foarte bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a cojit cromul sau a ramas o pulbere pe patrat? , poti sa faci o poza?

 

mi s-a intamplat ceva similar la niste tubulare noi, nu afecteaza cu nimic functionalitatea ...

 

Am observat ca tubularele mai mici (~ < 14) au un invelis cromat pe interior, iar cele mai mari au invelist argintiu (acesta se cojeste).

post-65816-0-92519600-1452879099_thumb.jpg

post-65816-0-16514400-1452879101_thumb.jpg

post-65816-0-38563600-1452879102_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca tubularele mai mici (~ < 14) au un invelis cromat pe interior, iar cele mai mari au invelist argintiu (acesta se cojeste).

nu afecteaza cu nimic functionalitatea, o sa comand si eu o trusa dupa ce-mi verifica numarul de tva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ce foloseti cordless ?

 

 

 

btw - am vazut clicket electric 45Nm - pare interesant pt zone ascunse (tot lidl.....)

 

 

stie cineva ceva de fixe/inelare de la lidl - au acum in lista. poti lucra cu ele sau sunt coca ?

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...