Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Becule, cand nu mai ai loc in "debara", poti sa mai arunci spre mine din sculele vechi ) Promit ca nu-mi fac service )

am loc sa-mi pun si-n cap acum :) mai greu e sa-l incalzesc

 

donez niste bgs daca faci servis langa alexen :) oricum te pricepi mai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

da , patrat de 3/8

am glumit cu ikea, era hint la pantentii lu' alexen

 

tubularele sunt facute in Italia la USAG si clicketul este Taiwan la partenerul Facom, Totul este impecabil , a costat ~70e fara tva la reducere .

Vad ca tot iti iei, felicitari, totusi nu ti-ar fi mai comod cu un dulap decat asa la truse si trusulite de scule?

Eu am lucrat ultimii ani cu dulap de scule, acum mi se pare chiar aiurea sa ai truse mici asa, desfaci la o motocicleta ceva si ai nevoie de tubulare de 1/2 si 1/4 apoi ai un loc unde nu intra decat 3/8, mai o inelara, mai o fixa ... cate truse trebuie sa tii pe langa tine ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai ramaneti la scule si lasati garajele la locul lor.

De curiozitate - scule rusesti sunt pe piata ? acum o saptamana m-a crapat (la propriu) tubulara de 10 dintr-o trusa ruseasca de 3/8 ....cumparata de tata prin 92...... trusa asta a vazut mecanica la mazim in epoca oltcit apoi a lucrat la mobre facand cunostinta cu scule pentru mecanici superiori (ciocan si tzava) dar totusi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai ramaneti la scule si lasati garajele la locul lor.

De curiozitate - scule rusesti sunt pe piata ? acum o saptamana m-a crapat (la propriu) tubulara de 10 dintr-o trusa ruseasca de 3/8 ....cumparata de tata prin 92...... trusa asta a vazut mecanica la mazim in epoca oltcit apoi a lucrat la mobre facand cunostinta cu scule pentru mecanici superiori (ciocan si tzava) dar totusi :)

lol, chiar ieri ma gandeam dece nu exista pe piata nici un fel de scule rusesti de calitate, ca mi-ar place sa am niste sovietice

 

tehnologia sigur o au, scule sigur au ca au construit atatea tancuri si avioane, astea nu se fac cu scule din zamac...

 

 

Vad ca tot iti iei, felicitari, totusi nu ti-ar fi mai comod cu un dulap decat asa la truse si trusulite de scule?

Eu am lucrat ultimii ani cu dulap de scule, acum mi se pare chiar aiurea sa ai truse mici asa, desfaci la o motocicleta ceva si ai nevoie de tubulare de 1/2 si 1/4 apoi ai un loc unde nu intra decat 3/8, mai o inelara, mai o fixa ... cate truse trebuie sa tii pe langa tine ...

pai n-am luat-o de "nevoie" , carucior am de la hazet + inca unul italian(cu scule diverse)

post-36094-0-56194300-1457172544_thumb.jpg

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sculele bune nu sant ieftine! asa ca lasatile pentru profesionisti! vad ca multi sant tari la tastatura ia cautati scule profesionale si sa spuneti ce ati gasit si daca vi le puteti permite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sculele bune nu sant ieftine! asa ca lasatile pentru profesionisti! vad ca multi sant tari la tastatura ia cautati scule profesionale si sa spuneti ce ati gasit si daca vi le puteti permite!

Eu nu am cautat scule profesionale, am cautat ceva mai calitativ.Daca chiar ai nevoie de ceva profesional si te folosesti in permanenta de ele clar cumperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Doru1900 - sunt foarte multe scule ieftine si de calitate. Toata treaba e sa reusesti sa le identifici in mod eficient - aici ajuta topicul asta. Poate nu rezista in regim de service auto, dar pentru utilizarile pe care le au in mana a 95% dintre cei de aici sunt absolut ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplu de trusa de scule ieftina si bunicica e aia de la bricostore:magnusson.

Se ofera 8 ani garantie(la Tu' si cricheti,parca).O am de un an si am desfacut 2 capete de planetara,schimbat suporti la motor,desfsacut suruburi de 32 cu crichetul si vad ca sunt in stare buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu era garantie pe viata la bricolico? Daca nu traiesti mult tin pana mori :D

La cat ai prestat tinea aproape orice scula, poate mai putin clichetul la desfacut planetare (eu nu fac asa nici cu alea profesionale, slabesc cu T de forta si abia apoi clichet). Dar ii urez de bine mereu aluia care a inventat pistolul pneumatic (Ingersoll Rand in special)!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles bec deci sunt degeaba....mersi

n-am spus ca sunt degeaba, de ceva vreme sculele electrice ieftine functioneaza mult si bine in regim hoby

 

am o surubelnita electrica black&decker de multi ani, pt suruburi prin casa, la calculator e perfecta

 

de curand am luat un o surubelnita works 3.6v litiu, foarte misto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte ok , alte surubelnite la banii aia facute in europa nu exista , altfel gasesti ceva mai ieftin, toptul, sonic,force, made in taiwan, (dar calitatea e ok), diferenta de pret mica insa nu justifica tw...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am o trusa JBM de 216 piese. Am mai cumparat alte prelungitoare mai micute si mai mijlocii pentru clichet mijlociu si mare, adaptoare de tubulare de la mare la mijlociu, si de la mijlociu la mic. O folosesc de 3 ani zilnic si nu s-a stricat nimic. Rotile la masina le desfac cu piciorul + clichet mare destul de des, uneori pun teava pe el, alteori bat cu ciocanul, depinde de pozitie. Periodic ii mai desfac, ii curat si ii ung. Mai folosesc chei inelare cu clichet de la Yato (foarte bune), si de curand am cumparat un set la 50 lei de inelare cu cot de la kaufland, inca nu am avut tupeu sa trag prea tare de ele. Si sculele magnuson sunt foarte bine lucrate. Am mai lucrat cu BGS si Mannesman, dar nu mi-au placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...