Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Adica ,la ce te rferi

tu ai vazut snap-on in filme sau ai pus mana pe vre-una? nu-i nimic senzational la sculele alea, doar pretul exorbitant

 

garantia pe viata as vrea sa vad unde o faci in romania....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

snap-on, krap-on dar parca mai bine ca strap-on :P

 

cum sunt clestii aia wiha? ceva diferit fata de clasicii knipex?

clestii tocmai i-am incercat un pic.

sficu si patentu sunt sub knipex, ala cu cioc lung e mai ok decat knipexul similar care flexeaza in bot, (e mai subtire)

 

i-am luat la oferta , nu mi-e rusine cu ei dar ca knipex nu face nimeni clesti.

 

ce-i misto din comanda asta sunt surubelnitele pbswiss, cele mai misto si am wiha,wera,hazet,facom,stahlwille,vessel JIS,Sonic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit undeva ca PB Swiss is date dracului si chiar ma gindeam sa iau un set de inbusuri de la ei ca sa stiu ca nu mai am nevoie de altele vreodata. Nu ca as fi rupt vreo chinezarie dar ma gindesc ca e mai mic riscul sa rotunjesti suruburi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit undeva ca PB Swiss is date dracului si chiar ma gindeam sa iau un set de inbusuri de la ei ca sa stiu ca nu mai am nevoie de altele vreodata. Nu ca as fi rupt vreo chinezarie dar ma gindesc ca e mai mic riscul sa rotunjesti suruburi.

sunt pe departe cele mai smechere surubelnite ia cu incredere, gandeste-te ca wiha si wera sunt foarte bune , astea sunt din alta liga si nici macar nu sunt mai scumpe

» Post actualizat in 08 Apr 2016 12:35

Un leak-down tester la pret decent se gaseste prin RO ?

iti trebuie un set general sau pentru un motor anume?

 

poti sa-ti faci relativ usor un l-d tester, avantajul la seturi e ca ai adaptoare pentru diferite filete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La motorul actual am filet m12, dar as vrea sa-l folosesc la mai multe motoare. Am vzt destule DIY pe net dar daca iau in calcul piesele/motorina/timpul pierdut cred ca ca ies cam la aceiasi bani.

Editat de DanKTM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai vazut snap-on in filme sau ai pus mana pe vre-una? nu-i nimic senzational la sculele alea, doar pretul exorbitant

arantia pe viata as vrea sa vad unde o faci in romania....

Vand cei de la Unior-Tepid Snap-on, aveau in showroom niste repere. Nu mi s-a parut nimic spectaculos, crom sa-ti ia ochii si cam atat.

Avantajul Snap-on nu e neaparat calitatea ci modelul de business: inlocuiesc sculele defecte, se deplaseaza la sediul tau, oferta buy-back si linie de creditare, lucruri care conteaza pentru afaceri unde nu-ti permiti sa stau pe bara asteptand sau cautand un inlocuitor pentru o tubulara rupta.

In Europa nu cred ca au o piata de desfacere datorita producatorilor consacrati la nivel european. Nemtiisunt obisnuiti cu Hazet, Gedore, Stahlwille, Knipex, Wera, Wiha samd.

 

» Post actualizat in 09 Apr 2016 06:25

sunt pe departe cele mai smechere surubelnite ia cu incredere, gandeste-te ca wiha si wera sunt foarte bune , astea sunt din alta liga si nici macar nu sunt mai scumpe

De unde iei PB Swiss? TBS Aachen nu sunt dealer. In RO am vazut la Fabory dar erau f scumpe.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand cei de la Unior-Tepid Snap-on, aveau in showroom niste repere. Nu mi s-a parut nimic spectaculos, crom sa-ti ia ochii si cam atat.

Avantajul Snap-on nu e neaparat calitatea ci modelul de business: inlocuiesc sculele defecte, se deplaseaza la sediul tau, oferta buy-back si linie de creditare, lucruri care conteaza pentru afaceri unde nu-ti permiti sa stau pe bara asteptand sau cautand un inlocuitor pentru o tubulara rupta.

In Europa nu cred ca au o piata de desfacere datorita producatorilor consacrati la nivel european. Nemtiisunt obisnuiti cu Hazet, Gedore, Stahlwille, Knipex, Wera, Wiha samd.

+1

» Post actualizat in 09 Apr 2016 06:25

De unde iei PB Swiss? TBS Aachen nu sunt dealer. In RO am vazut la Fabory dar erau f scumpe.

https://www.prof-tools.nl/default.asp?Lang=3

 

cred ca pentru tine e mai ok pe amazon,

 

eu nu prea stiam de astia, nu vazusem live nicaieri, m-au convins aia pe GJ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut un set de imbusuri cu maner de calitate. M-am saturat sa tot rup bila imbusului de 5 si sa cumpar alt set doar ptr asta. Cine a dat jos baie de ulei de vw stie despre ce vorbesc. Acum am cumparat magnuson dar nu am apucat sa le incerc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut un set de imbusuri cu maner de calitate. M-am saturat sa tot rup bila imbusului de 5 si sa cumpar alt set doar ptr asta. Cine a dat jos baie de ulei de vw stie despre ce vorbesc. Acum am cumparat magnuson dar nu am apucat sa le incerc

Pai cand le strangi la loc fii mai bland :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut un set de imbusuri cu maner de calitate. M-am saturat sa tot rup bila imbusului de 5 si sa cumpar alt set doar ptr asta. Cine a dat jos baie de ulei de vw stie despre ce vorbesc. Acum am cumparat magnuson dar nu am apucat sa le incerc

Pt forta nu se foloseste ala cu bila! Intreaba-i pe baietii de la Dual Tours de ce! :D Vreo 30min au incercat sa scoata bila inbusului de 4 din capul unui surub de la colierul clapetelor mele... Bit + cardan daca n-ai acces drept si trebe forta.

Vezi daca pe la Unior sau alti comercianti de scule nu gasesti la bucata (oricum probabil costa cat un set mai chinezesc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M am pricopsit și eu cu ceva scule, nu ca nu aveam dar.... chiar ca o viata cred ca au să mă tina la cat le folosesc!

 

Numai bine,

 

Ovidiu

Bnuiesc ca stii ca Halford's (poreclit si Halfraud's) e un fel de Bricostore englezesc si-s niste chinezarii generice cu eticheta lor. Acuma, asta nu inseamna ca nu-ti faci treaba cu ele. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad: apoi il pune in garaj undeva, sau langa cusca lu' Ham-ham-Grivei :)

 

 

 

apropo, Geo, cat a costat?

Vlad poate-l pune unde zici tu :D dar Geo sta din cate stiu eu la bloc, tare ma tem ca l-a parasit prietena din cauza mobrelor, nu de alta dar am vazut niscaiva echipament de dama fie moca fie la vanzare.

Geo sper ca stii de gluma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cand le strangi la loc fii mai bland :D

Se rupe la desfacere. Sunt 2 suruburi cu cap de imbus la care nu ai acces decat cu bila imbusului. Uneori se mai intampla sa se rupa bila in surub si sa fii nevoit sa dai cutia de viteze jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu de gluma, nu e problema :) Inca nu m-a parasit, dar sansele sunt mari daca mai bag multe tampenii in casa :)) Momentan locul lor e pe balcon.

40 lei la Norauto (au scris si pe ea, vad), am mai imprumutat de la un prieten una si a fost f utila. Merge si cu bidonul taiat, dar e mai greu de bagat sub mobra, mai curge si pe langa... Au si un model mai mare, asta e de 4l, cel de 6l e 60 lei parca.

Tot acolo am gasit si saibe festaplan de dimensiuni diferite (plus clasice din cupru si unele cu cauciuc).

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...