Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Se rupe la desfacere. Sunt 2 suruburi cu cap de imbus la care nu ai acces decat cu bila imbusului. Uneori se mai intampla sa se rupa bila in surub si sa fii nevoit sa dai cutia de viteze jos.

Da, banuiam eu ca la desfacere se rup dar probabil nu ti s-au rupt la aceeasi baie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Caut un set de imbusuri cu maner de calitate. M-am saturat sa tot rup bila imbusului de 5 si sa cumpar alt set doar ptr asta. Cine a dat jos baie de ulei de vw stie despre ce vorbesc. Acum am cumparat magnuson dar nu am apucat sa le incerc

https://www.louis.de/artikel/wera-winkel-schluessel-9-teilig-multicolour-torx/10002689?list=156843737&filter_article_number=10002689

 

testate independent , no1 in lume!

 

 

 

 

magnuson, poti sa le arunci la gunoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bnuiesc ca stii ca Halford's (poreclit si Halfraud's) e un fel de Bricostore englezesc si-s niste chinezarii generice cu eticheta lor. Acuma, asta nu inseamna ca nu-ti faci treaba cu ele.

 

O da știu, dar cata vreme sânt garantate chiar și dacă le folosești profesional eu zic ca sânt mai mult decât bune, nu ca numai îți faci treaba cu ele.

 

Mi au cerut emailul sa îmi trimită dovada achizitionari , ca dacă pierd chitanța sa am cu ce ma intoarce la ei dacă vreodata în viata asta se întâmplă ceva, le schimba fără discuție. Asta e important!

 

Numai bine,

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie careva de unde sa-mi iau un carton mai bun pentru garnituri? Vreau sa-mi schimb simerigul de la axul schimbatorului de viteze iar pentru asta trebuie sa dau jos capacul dinspre generator.

Coperta de dosar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am mai facut din coperta de dosar pe vremuri insa dupa o vreme parca incepea ulleiul sa le strabata, un prespan mai moale ceva cred ca ar fi mai bine.

Silicon, nu trece nimic.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am de ala rosu dar intrebarea mea este in mometul in care voi vrea sa-l mai dau jos nu o sa am probleme?

Ii vine de hac nitrodiluantul. E oleaca de munca sa-l dai jos, dar cit de des poti sa ai treaba acolo? Pe de alta parte, ai vazut cum e cu garniturile din fabrica? Parca ramine plastic lipit acolo cind le scoti. Nu stiu ce silicon satanic pun la imbinarile cu carterul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii vine de hac nitrodiluantul. E oleaca de munca sa-l dai jos, dar cit de des poti sa ai treaba acolo? Pe de alta parte, ai vazut cum e cu garniturile din fabrica? Parca ramine plastic lipit acolo cind le scoti. Nu stiu ce silicon satanic pun la imbinarile cu carterul.

Daca se lipeste ca ala sanitar de faianta nu mai dau jos capacul ala in veci, de aia mi-e frica, nu ar ajuta sa ung cu ulei suprafetele ca sa nu se lipeasca asa tare?

Intreb pentru ca mi-a fost frica sa aplic aceasta tehnologie de etansare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

siliconul de garnituri se comporta corespunzator. are aderenta exact cat trebuie.

Mergeti pe la magazinele de piese auto - a aparut si silicon gri (rosu, negru, gri - au aceleasi proprietati dar poate ajuta la aspect) - are grija de partea estetica a lucrurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e mare scula si nici de calitate, dar azi mi-am luat dracia asta... ma saturasem de bidoane taiate la schimbul de ulei.

eu am renuntat la o chestie similara si mi-am luat o cutie de jucarii de 4 litri de la Auchan . pentru simplu motiv ca la final o pot sterge foarte bine si in cutie mai tin diverse chestii deci economisesc spatiu.

 

Vlad: ai mobra, ai si prietena :)

gresit. n-ai mobra ai prietena. ai mobra ai prietene ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa... puteam sa folosesc un lighean :) Dar mi se pare mai "elegant" bidonul asta. Azi am facut iar schimbul si am folosit-o, l-am carat frumos in casa, l-am golit in bidonul de ulei. N-am dat nici un strop pe jos. Plus ca intra f bine sub mobra.

De spalat nu cred ca e o problema, apa cu detergent, pus capacele, amestecat bine, clatit si aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost nevoit sa-mi cumpar un astfel de bidon cand a trebuit sa scot uleiul recent schimbat intrucat curgea garnitura de la capacul de ambreiaj.

Am schimbat garnitura cu una oem si am pus uleiul la loc. Cu bidoane si ligheane s-ar fi adunat praf si alte mizerii. Asta ar fi un alt avantaj. Eu am varianta mai mare (cu palnie si sita) pe care am folosit-o si la curatarea telescoapelor furcii. Acum imi curge iar acea garnitura, deci e o investitie buna :). Poate e ovalizat capacul, mai incerc cu o garnitura aftermarket.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o cutie de jucarii din plastic transparent e vreo 2-3 lei iar un set de pâlnii de diverse mărimi e 5 lei :D . surubul il recuperez din palnie fara probleme :). cum am mai zis, am si eu genul asta de recipient dar deja ma incurca prin balcon. (ca sa nu mai zic ca mi-am futut o camasa aproape noua ca am atins-o de recipient prin balcon ) daca nu ai service, devine un obiect care te incurca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o cutie de jucarii din plastic transparent e vreo 2-3 lei iar un set de pâlnii de diverse mărimi e 5 lei :D . surubul il recuperez din palnie fara probleme :). cum am mai zis, am si eu genul asta de recipient dar deja ma incurca prin balcon. (ca sa nu mai zic ca mi-am futut o camasa aproape noua ca am atins-o de recipient prin balcon ) daca nu ai service, devine un obiect care te incurca :)

vezi sa n-ai loc de palnie la chopere, la multe nici recipientul asta special nu incape, care e foarte bun daca nu vrei sa dai cu ulei pe jos din greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie careva de unde sa-mi iau un carton mai bun pentru garnituri? Vreau sa-mi schimb simerigul de la axul schimbatorului de viteze iar pentru asta trebuie sa dau jos capacul dinspre generator.

Eu am testat Flexoid paper luat de pe ebay: http://www.ebay.co.uk/itm/gasket-paper-4-A4-sheets-0-25-0-5-0-8-and-1mm-thick-Genuine-Flexoid-/220926413410?hash=item33703d8a62:g:GCwAAOSwNSxU7tHn

 

Alternativ am mai testat si material Tesnit pentru garnituri BA-202 (rezista la 120 grade C) si BA-203 (rezista la 200 grade C). La fel am am facut o garnitura la pompa de apa din Marsit FA-A2 (asta e material Romanesc foarte bun - 300 C si merge si taiat cu masina cu laser). Toate materialele acestea le gasesti prin targ pe la obor sau la vitan, in cantitati mici. Initial am cautat pe la producatori dar nu am putut gasi dacat foi de 2m patrati.

 

Bafta

Editat de motosilent
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am mai facut din coperta de dosar pe vremuri insa dupa o vreme parca incepea ulleiul sa le strabata, un prespan mai moale ceva cred ca ar fi mai bine.

foloseste silicon

» Post actualizat in 24 Apr 2016 13:18

Caut un set de imbusuri cu maner de calitate. M-am saturat sa tot rup bila imbusului de 5 si sa cumpar alt set doar ptr asta. Cine a dat jos baie de ulei de vw stie despre ce vorbesc. Acum am cumparat magnuson dar nu am apucat sa le incerc

Sculele Beta te vor multumi cu siguranta . Eu folosesc la camion ( cuplurile fiind foarte mari) si sunt cele mai bune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o chestie care pe mine ma seaca.... de ce pun astia "Scule fabricate in GERMANIA" cand ele sunt fabricate in china ?!? ce incredere sa mai ai in ei cand te mint in fata? se fac scule bune si in china, nu trebuie sa minti ca sa iti promovezi produsul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi la bricostore trusele la 320(parca) de l;a magnusson.Sunt facute in taiwan macar...

Eu am una pe care o chinuiesc de vreun an si vad ca n-are stres.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o chestie care pe mine ma seaca.... de ce pun astia "Scule fabricate in GERMANIA" cand ele sunt fabricate in china ?!? ce incredere sa mai ai in ei cand te mint in fata? se fac scule bune si in china, nu trebuie sa minti ca sa iti promovezi produsul.

 

pt ca firma chinezeasca care le fabrica se numeste "Made in Germany" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...