Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Toretto, strange-l asa frumos cu simt, cu mana

pentru doar atat nu merita sa dai vreo 100 euro pe o cheie dinamometrica

iar alea de 50-100 ron NU ti le recomand!

nu ai de unde sa ceri imprumut, asa sa-ti faci o impresie cat sunt acei 74Nm?

orice vulcanizare acreditata RAR trebuie sa aiba !!!!

dai si tu o bere acolo, il strangi de vreo 2 ori sa-ti faci idee de forta strangerii si e OK

succes!

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Deci zici ca mai bine strangi la mana decat cu o cheie de 100 lei? Hmm... nu pot sa spun ca sunt de acord.

Folosesc o dinamometrica din asta, 90 lei parca a fost, si e chiar ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut dinamometrica ieftine, cacao - mak! Se decalibreaza al naibii de repede si erorile ajung la 30-40%. Mai stiu pe cineva care a strans un motor de Oltcit cu ceva similar si a inceput sa borasca ulei pe la toate incheieturile dupanici 100km. Totul se desfacea cu 2 deshte.

10daN/m inseamna aprox 1 kg (981g de fapt) la un brat de 1m, ai putea sa calibrezi o cheie si "pe soba din garaj", doar ca senzatia mea e ca mecanismul ala face "click" cam cand vrea el, nu e ceva constant..

Mult mi buna mi se pare dinamometrica (,) cu vernier/scala, aia care se incovoaie si are un ac indicator. Am una de la Draper de >20 ani si e inca in forma! Si nici scumpa n-a fost.

post-5325-0-86387400-1481055252_thumb.jpg

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare dragilor,

de ceva vreme ma interesez de unde pot achizitiona un suport de burete pentru sculele depozitate in sertare. scump dom-le, scump DAARR : in prima faza am descoperit filmuletul cu Kaizen foam, un soi de burete pe care il modelezi tu. mi s-a prut interesant si am zis sa imi iau si eu... ce sa vezi, nu trimit in EU. asa ca am inceput scormoneala amintindu-mi ca se gaseste asa ceva pe la ambalaje.

pe romaneste polipropilena expandata. am gasit si ceva dealeri pe la Bucuresti si Oradea dar am si primit de la un amic ceva resturi de ambalaje... e fabuloasa prostia asta, nu e mai poti opri din decupaje! :)))

 

 

buba e ca sta romanesca nu are ultimele straturi colorate, dar nu e o problema. pun si ceva poze cu ce am facut!

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buba e ca sta romanesca nu are ultimele straturi colorate, dar nu e o problema. pun si ceva poze cu ce am facut!

nu vad pozele

 

poti sa faci din pres de sac de dormit eventual sa lipesti 2 straturi de diverse culori

 

asta am facut ieri , nu-i chiar simplu si nu iese ca alea taiate pe cnc dar sunt ok .

 

daca vrei iti dau link de unde am luat buretele asta, e 8E o placa

post-36094-0-76438000-1481107341_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune, admir ordinea si curatenia (pe care eu din pacate nu sunt in stare sa o mentin, poate si pt ca folosesc sculele intens), dar in ce vad acolo nu mi-ar incapea nici 1/2 dintre uneltele din servanta mobila, si mai am inca 2 truse, 3 panouri de perete si n sertare si cutii... Camd aveam vreo 15-16 ani imi facusem si eu o cutie cu locasuri & stuff, din lemn ca astea imi erau posibilitatile.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia reveniti voi la scule de calitate, departe de cutii cu burete.

Referitor la dinamometrice - precizia lor e in zona medie a plajei acoperite. tineti in minte asta.

 

In mod uimitor scule bune se pot gasi si in situatii de "low cost"; am luat in urma cu ceva vreme o trusa de filiere si tarozi de la un magazin de bricolaj. Complexa jucaria, cu tot ce ii trebuie, pentru 50 ron. E perfecta pentru uz normal. Evident = no name dar a muscat si in otel mai de soi fara sa comenteze. La curatat filete si altele similare nu mai vorbesc. Pot pune poze daca vreti sa o vedeti - poate o mai zariti pe undeva.

Spirale la borcan gri la selgros - ieftine si bune, merg fara sa comenteze prea mult. Trebuie sa insisti sa rupi unul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu la spirale merg pe RUKO, am dat 250ron pe 1-13 da zambesti larg cand vezi cum taie spiralul de 2 in surub de 10.9... deci, face toti banii.

 

in alta ordine de idei eram dator cu niste poze "cu bureti" cu zice colegul nostru proprietar de mii de scule pe care le si foloseste(toate in aceasi zi, sa fim intelesi)

am constata ca imi incap mai multe scule in acelas sertar si accesarea lor este mult mai facila (nu mai rascolesti 5 minute dupa una din cheile de 13...)

post-1864-0-15234600-1481920913_thumb.jpgpost-1864-0-48888400-1481920926_thumb.jpg

 

urmeaza trusele de biti si tubulare, acolo ma voi distra oleaca. nu am rabdare sa le vectorizez pt cnc, ca am si masinarie d-asta dar imi pare pierdere de timp sa desenez niste planse pe care le voi folosi doar eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut colegii.O recomandare de filetanta cu acumulator(noua sau sh)pana in 300ron?Am avut o AEG de 20ani convertita la acumulatorul motocicletei care si-a dat duhul si trebuie alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazand poza ta mi-am adus aminte ca nu mai am.Ms ca ma pui la cheltuiala :).De la Bosh,n-as mai lua ca n-am exeperiente prea fericite cu ei.Cred ca ai GSR nu GDR

Editat de fara roti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...