Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

aca vrei ceva puternic si folosesti doar pe la atelier - http://masina-de-gaurit-si-insurubat.compari.ro/skil/f0156221ad-p227304190/ e vorba de un skill care trebuie conectat la priza. are reductor, poti controla cuplul, personal am folosit asa ceva cu carota prin osb pentru burlanul de hota (aici s-a chinuit nitel :) ) dar stiu de ea de la un constructor care facea case de lemn. Omu folosea numai asa ceva. in brico e sub 200 de lei

D-asta am eu, cam singura oferta cat de cat ok pe piata daca nu vrei sa te incurci cu acumulatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

D-asta am eu, cam singura oferta cat de cat ok pe piata daca nu vrei sa te incurci cu acumulatori.

Interesanta si asta.Am cumparat o Panzer de12v cu 2 acumulatori.Am bagat in brad 50 holzsuruburi de 4x45 si n-am descarcat acumulatorul.Bine zic.Partea proasta e ca mandrina e descentrata.Norocul meu ca am cumparat si un set de burghie si la bancul de proba am pus burghiu in ea.Asa mi-am dat seama.Sase am probat pana am gasit una cat de cat.Acum trebuie sa schimb si bormasina de banc,spuneti voi..ok.Mai aveti idei,ca de craciun mananc macaroane cu muraturi.Am zis mai sus ca nu mai vreau bosh,dar nu m-am putut abtine la o bosh ixo.Sa fie primita si asta.Dupa bormasina de banc,probabil skil (multumesc colegi) trec la pendular (soricel).Asta trebuie musai sa aibe prindere rapida a panzei (ieftin si acceptabil) idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat una din.lidl la 280 lei.este cu impact are acumulator de 18b si 1,8Ah,am gasit si mândrina pentru ea dar merg spirale.pana la.10.am găsit si acumulator de 2,2 Ah la 80 de lei nou.E puternica poti strânge si desface pana la 180Nm.Tine bine.de tot acumulator.Trebuie să fi atent la suruburile cu strangere pe aluminiu,nu trebuie sa insisti ca poti distruge biletul.de aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Nu stiu o traducere, pe la noi se gasesc sub denumirea de Antrenor cu cap articulat.

Pentru a desface suruburile / piulitele intepenite, ruginite sau stranse prea tare.

Cuplurile ptr. strans suruburile la roata de masina sunt intre 115 - 150Nm uzual, in functie de masina, model da janta etc.

Eu am un antrenor de 1/2" cu cap articulat si lungimea in jur de 600mm si inca nu am gasit vreun surub de roata la masina care sa-i reziste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Foloseste cineva pistol de insurubat cu impact cu/fara fir?

 

Ma intereseaza ceva "hobby" dar suficient de capabila incat sa desfaca piulita pinionului. O voi folosi probabil de 2-3 ori pe an. (moto + auto)

 

Da, stiu ca nu dai gres cu Makita dar sunt curios dintre modele mai de budget daca e vreuna mai rasarita.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O cheie reglabila buna?

 

 

cheie reglabila buna e asta cu doua parti, una pentru suruburi si/sau piulite in Inci ( sistemul imperial- american) si cealalta pentru Metric ( european )

 

post-12078-0-26793100-1491827041_thumb.jpg

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare dragilor,

de ceva vreme ma interesez de unde pot achizitiona un suport de burete pentru sculele depozitate in sertare. scump dom-le, scump DAARR : in prima faza am descoperit filmuletul cu Kaizen foam, un soi de burete pe care il modelezi tu. mi s-a prut interesant si am zis sa imi iau si eu... ce sa vezi, nu trimit in EU. asa ca am inceput scormoneala amintindu-mi ca se gaseste asa ceva pe la ambalaje.

pe romaneste polipropilena expandata. am gasit si ceva dealeri pe la Bucuresti si Oradea dar am si primit de la un amic ceva resturi de ambalaje... e fabuloasa prostia asta, nu e mai poti opri din decupaje! :)))

 

 

buba e ca sta romanesca nu are ultimele straturi colorate, dar nu e o problema. pun si ceva poze cu ce am facut!

 

 

Cand mai vii la Campind da un chiot cu ceva timp inainte ( cateva zile ) iti aduc eu niste minune de aia de burete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cheie reglabila buna e asta cu doua parti, una pentru suruburi si/sau piulite in Inci ( sistemul imperial- american) si cealalta pentru Metric ( european )

 

attachicon.gifcheie reglabila.jpg

Mai buna ar fi cu 4 capete, cate 2 din fiecare (metric & imperial), cate unul pt desfactut si altul pt strans :crack:

Am eu un soi de cheie din asta, dar e autoreglabila! Ce-i drept, are un singur capat. Poate-mi amintesc sa-i fac o poza/video, pana acum toti care au vazut-o s-au minunat. Si are pe putin 60 ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ca fapt divers, stie cineva unde pot gasi un adaptor de la filet M14 la SDS Max? Vreau sa folosesc o paleta mixer pe un rotopercutor.

 

MIX21.jpg

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu este o scula dar este de trebuinta...

Inhibitor de rugina peste care se poate vopsi testat de mine si recomandat.

Cureti rugina si vopseaua sarita de pe langa rugina cat poti de bine cu peria de sarma rotativa sau in cazul din poze cu flap disk si aplici minunatia asta.

Dureaza cam 15 minute pana actioneaza apoi dupa o ora stergi surplusul neuscat si dupa alte cateva ore vopsesti ...

Poate ajuta pe cineva cu fiare ruginite ;)

post-25108-0-37785000-1496021223_thumb.jpg

post-25108-0-60683800-1496021234_thumb.jpg

post-25108-0-17734400-1496021259_thumb.jpg

post-25108-0-25575900-1496021273_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut nevoie sa scurtez o piesa de mobilier si ma gindeam ca n-am chef sa umblu sa caut un atelier cu abric, drept pt. care mi-am luat scula de mai jos. Nu mi-a taiat nici o mina si nici un picior si a facut ce ma asteptam sa faca, deci eu zic ca e de calitate.

 

https://www.dedeman.ro/iasi1/suport-combinat-pentru-polizor-ungiular-5019000/p/1021148

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am suport de tipul asta si il folosesc destul de mult cand am de taiat diverse profile metalica. Taietura iese foarte bine si discul se uzeaza mult mai putin cu ajutorul lui .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

scump si slab.

Gasesti pe la 120 lei unul la 12 volti (de la bricheta) care duce in jur de 300Nm si gasesti cu alimentare la priza in jur de 300 lei dar cu cuplu mult mai mare. Singura lor problema e ca nu sunt prea dozabile. poti doza doar folosind chei sau prelungitoare grele. zzi daca vrei sa iti caut un link

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...