Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

in functie de materialele pe care strangi e bine sau rau. Motivul e acelasi pentru care nu iti pune nimeni semne pe suruburi sa le strangi la semn ci zice sa strangi la cuplu.

As fi curios sa o verific pe a mea daca ai o dinamometrica pe care te bazezi. Dureaza max jumatate de ora.

Bine, si daca strangi la un anume cuplu cu kkcheia, iar dupa aia slabesti 90° si restrangi la acelasi cuplu cu o cheie adevarata, iar surubul mai merge 45° cum e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Unior, facom, beta

beta sunt gunoaie facute in china la pret de germania (easy line_ iar ce se mai fabrica in etalea costa mai mult decat Gedore Stahlwhille Hazet , etc...

 

cheie dinamometrica mai ieftina decat Norbar e inutila (le ragasesti si sub alte nume de profucatori de scule de mana, rebranduite)

 

Cheia dinamometrica este un instrument de precizie calibrat ! .. ce cumperi de la lidl sau din targ au doar forma unei chei dinamometrice !

 

 

in functie de materialele pe care strangi e bine sau rau. Motivul e acelasi pentru care nu iti pune nimeni semne pe suruburi sa le strangi la semn ci zice sa strangi la cuplu.

As fi curios sa o verific pe a mea daca ai o dinamometrica pe care te bazezi. Dureaza max jumatate de ora.

ia spuneti tov injiner, daca tragi si tragi si tragi si tot nu face click, cand te opresti? ai incredere in gunoiu chinezesc pe un motor de 20k euro?

 

un cacao de cheie din asta e mai periculoasa decat sa strangi la mana (daca ai 2 neuroni functionali)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai niciun cantar de pescuit prin casa?

nope, din pacate nu mai am. Foloseam asa ceva pe vremea cand nu existau nici macar astea de "bricolaj". Motor de oltcit asamblat cu cantarul si antrenor masurat = succes maxim....

» Post actualizat in 14 Sep 2017 07:59

a spuneti tov injiner, daca tragi si tragi si tragi si tot nu face click, cand te opresti? ai incredere in gunoiu chinezesc pe un motor de 20k euro?

 

un cacao de cheie din asta e mai periculoasa decat sa strangi la mana (daca ai 2 neuroni functionali)

daca lucrezi la motoare pretentioase folosesti scule pretentioase.

Pentru strans surubul de la bascula la 100Nm sau pinionul de la lant (pe care multi il strang direct cu pneumatica) sau suruburile de la suspensie pe la cat au ele nevoie eu zic ca e ok.

 

Verificarea aia empirica e simpla - se pun ambele chei pe o piulita din aia lunga; se seteaza pe aia dubioasa un cuplu si se masoara cu aia etalon cuplul la care declanseaza.

Ar fi interesant sa ne facem o parere despre precizia unei astfel de scule low cost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru strans surubul de la bascula la 100Nm sau pinionul de la lant (pe care multi il strang direct cu pneumatica) sau suruburile de la suspensie pe la cat au ele nevoie eu zic ca e ok.

cat timp nu intelegi ca daca nu te poti baza pe acuratetea/functionarea unei scule de precizie ea devine inutila/periculoasa ... e fix irelevant ce zici tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incredere in dinamometrica aia - pentru intervalul 50 - 150 Nm cu o precizie de +/-15 % la prima declansare. Pana la proba contrarie. E suficient pt zone fara risc.

Am incredere ca o persoana care nu strange suruburi toata ziua va strange cu o precizie muuuuult mai proasta decat dinamometrica aia de la brico.

Am incredere ca in plaja asta de strangeri dinamometrica va fi mai precisa si mai constanta decat un mecanic cu experienta bunicica / buna.

 

Putem face probele oricand, daca preferati metoda cu unghiul folosim un surub de minim 12 si duritate 10-10 pe placa de otel, cu strangere umeda. Cine isi pune la bataie dinamometrica smechera si muschiul priceput?

 

Atentie, un element care nu a fost luat in discutie prea mult: Durabilitatea sculei in timp. Dinamometrica mea are in jurul a 200 declansari. Nu ma astept sa ma mai bazez pe ea la peste 1000 declansari. Nici nu este calibrabila. In regim de service auto nu ar rezista mai mult de..... o luna ? - ar fi o scula foarte proasta pt acolo.

Cine are dinamometrica smechera si nu i-a refacut calibrarea la intervalele indicate de producator (in timp si in nr de declansari) ajunge la aceeasi incredere cu una din asta de bricolaj.......

 

Hai sa facem un efort si sa ne lamurim inainte de a recomanta investitii semnificative in scule de service care vor strange un surub la jumatate de an.

 

@john17 - trec prin chitila de doua ori pe zi. nu imi e greu sa iau dracovenia dupa mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

BGS am un cleste sfic care e surprinzator de bun si durabil. Am cam 20-30000 de taieturi cu el. Poate mai multe. Am si un set de surubelnite BGS dar alea sunt mai slabe. Depinde cat costa surubelnitele. Daca gasesti in banii aia altceva de la un producator cat decat ok, e mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cheile fixe de la bgs sunt ok , surubelnitele nu sunt f bune spre proaste

 

inbusi/torx iei de la louis , au Wera la pret f bun si sunt extrem de bune , au testat niste neni si pe trusele de inbus sunt no1 in lume ,

 

surubelnitele de la unior sunt facute de witte parca , foarte bune daca le gasesti la pret ok , daca nu atunci cauta wiha sau wera sau un pic mai scumpe dar cele mai bune din lume PB-Swiss , la moto iti trebuie PH2 PH3 , si sl 3-4-5 mm

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Un mic review si de la mine:

- Proxxon PR23040 - ok o am de 5-6 ani, rezista bine, singura ''problema'', cauciucul de pe manerul surubelnitei este un pic cam moale si am reusit sa-l agat cumva si s-a rupt o bucata in partea de sus, dar asta se poate incadra mai degraba la utilizare defectuasa.; lipsesc tubularele mari de 11 si 12 parca dar le-am luat separat si au loc in cutie

- Proxxon 23820 Set 12 chei combinate Slim Line , destul de ok dar nu rezista la abuzuri iar clapita aia galbena iese f usor si te trezesti cu ele pe jos cand le transporti daca nu esti atent

- YT-3878 -are o selectie foarte inspirata de scule dar calitatea lasa de dorit; de noua vreo 2 chei fixe din capac se tot desprind, sunt largi locasurile; cutia e prost proiectata, daca o intorci cu fundul in sus, chiar daca nu o deschizi multe scule ies din locasurile lor si se imprastie in cutie; clicketul mic s-a defectat rapid desi trusa am folosit-o extrem de putin si nu a fost abuzata deloc(trusa de la munca folosita doar de mine si foarte rar); restul de scule din trusa nu stiu cat de bune sunt pt ca n-au prea fost puse la treaba.

- Unior 607CS7E- set surubelnite electronica- dezamagitor de slabe pt un brand cu pretentii

- Unior 906VDE - set electrician , calitate ok-ish , husa e de calitate foarte buna

- Wiha PicoFinish , surubelnite mici, muuuult mai bune decat echivalentele de la Unior

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum e mai bine sa cumperi scule ? on demand sau iei gramada si dai o suma consistenta ptr toate, dar defapt in timp constati ca nu le folosesti pe toate ci doar cateva si te gandesti ca las ca e bine daca am nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveam in facultate. Foarte buna pe banc, daca strangi ceva pe motor/masina, nu o sa ai mereu loc de ea sau sa vezi cadranul.

O surulenita security torx de 15 unde gasesc si eu? Nu vreau trusa de biti, doar o surubelnita sau bit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut !

Ce parere aveti despre cheia asta dinamometrica ?(daca a folosit-o cineva )

 

Am eu una Draper de zeci de ani. E ok in special la cupluri mai mari si unde nu trebuie f mare precizie. Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu una Draper de zeci de ani. E ok in special la cupluri mai mari si unde nu trebuie f mare precizie.

Deci pentru strans piulita roata spare,etrieri etc . ar merge .... Mai e si intrebarea cat de precisa este :)

Editat de yamaha_01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt roata e parfum, pt etriere mai putin. Na, daca 1kgf are cam 6-7mm pe scala aia iar varful e la o distanta de ~5 mm de ea poti sa te inseli cu cateva sute de g, deci cativa Nm. Si nu stiu nici cat de precisa si liniara e elasticitatea unei tije de otel. Oricum nu se compara precizia cu a unei chei cu mecanism micrometric, dar nici nu da erori ca una din aia de 2 lei sau decalibrata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum e mai bine sa cumperi scule ? on demand sau iei gramada si dai o suma consistenta ptr toate, dar defapt in timp constati ca nu le folosesti pe toate ci doar cateva si te gandesti ca las ca e bine daca am nevoie.

Eu am luat scule de calitate medie spre buna (Ius, Unior, WGB, Knipex) la bucata in functie de ce mi-a trebuit si chinezarii la set. Dezavantajul sculelor luate la bucata e ca nu ai cutie/suport pentru ele. Se vand si cutiile separat dar sunt foarte scumpe. Asta daca lei iei in timp de la acelasi producator si faci un set complet. Poti sa ai nevoie si sa nu gasesti pe stoc in momentul respectiv. Daca iti faci un set de la producatori diferiti ajungi sa le tii prin pungi. Chinezariile sunt asezate ordonat in cutii dar sunt bune doar sa te uiti la ele cum stau frumos acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ce parere aveti de cheia asta?

 

https://www.triton.com.ro/produs/344720-cheie-dinamometrica-3-8-5-110-nm-264-unior

 

Ma incanta plaja de 5-110nm. Nu e exagerata gen 5-250nm.

Initial cautam sa imi iau una mica(4-24) si una mare(40-240) dar cu asta cam rezolv majoritatea suruburilor pe care le am de strans. :)

Unior-ul fac scule bune, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...