Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

As cauta la firme de scule, pe emag e un bazar sinistru unde oricine vinde orice si se prostitueaza pt pret. Ca idee ti-ar trebui una intr-o plaja 20-200Nm ca sa acoperi cuplurile suruburilor la care umbli in mod obisnuit la mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

As cauta la firme de scule, pe emag e un bazar sinistru unde oricine vinde orice si se prostitueaza pt pret. Ca idee ti-ar trebui una intr-o plaja 20-200Nm ca sa acoperi cuplurile suruburilor la care umbli in mod obisnuit la mobra.

Perfect, merci frumos john!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce iti cumperi dinamometrica ca sa desfaci suruburi... pt asta exista T-uri, L-uri, prelungitoare, tevi... dinamometrica, nu zic ca nu merge si la desfacut, dar e facuta pt strans la cuplu. Si cu una de 300Nm nu ai ce face, minimul sigur pleaca de sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

amu ase intre noi fie vorba, ar fi ideal sa ai doo' dinamometrice.....

unul pentru valori mici, gen 16-80Nm, si altul pt strangeri sanatoase cu interval intre 60-320Nm

primul poate sa fie si 1/4 sau 3/8, iar al doilea cu patrat de 1/2

adaptoare de la 1/4 (3/8) la 1/2 si invers gasesti peste tot

iar daca vrei sa desfaci suruburi, sunt si chei telescopice cu clichet pentru asa ceva....

 

spor la cumparaturi si sa ne spui ce ai cumparat!

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se decalibreaza nimic mai repede daca e folosita cum trebuie . adica sa setezi cuplul peste cuplul de desfacere , cateodata asta e mai mare decat maximul cheii si melteanu trage si dupa ce a facut click ... in momentul ala e decalibrata.

 

pt motociclete aveti nevoie de o cheie de 3/8 ~15-70 nm .. pentru suruburile de la etrieri si alte cateva mai importante

si un 1/2 pentru axurile rotilor ...nici o cheie de 1/2 decenta nu are range sub ~70nm

 

amu ase intre noi fie vorba, ar fi ideal sa ai doo' dinamometrice.....

unul pentru valori mici, gen 16-80Nm, si altul pt strangeri sanatoase cu interval intre 60-320Nm

primul poate sa fie si 1*4, iar al doilea cu patrat de 1/2

adaptoare de la 1/4 la 1/2 si invers gasesti peste tot

iar daca vrei sa desfaci suruburi, sunt si chei telescopice cu clichet pentru asa ceva....

 

spor la cumparaturi si sa ne spui ce ai cumparat!

1/4 nu se duce pana la 80nm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam bre, ma apuc sa caut una pana in 300 lei.

 

Unior 3/8", 5-100 Nm, cumparata prin eMAG in vara cu 290 ron (311 ron cu tot cu transport). E cea de aici: https://www.emag.ro/cheie-dinamometrica-cu-declansator-unior-3-8-5-110-nm-615486/pd/DF3GNDBBM/?utm_source=cns_confirmation&utm_medium=email&utm_campaign=cns_confirmation_order&utm_content=cns_product_image&ref_id=172434309

 

Am folosit-o doar pt strans-ul la cuplu, pt insurubat/desurubat am cheie separata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amu ase intre noi fie vorba, ar fi ideal sa ai doo' dinamometrice.....

unul pentru valori mici, gen 16-80Nm, si altul pt strangeri sanatoase cu interval intre 60-320Nm

primul poate sa fie si 1/4 sau 3/8, iar al doilea cu patrat de 1/2

adaptoare de la 1/4 (3/8) la 1/2 si invers gasesti peste tot

iar daca vrei sa desfaci suruburi, sunt si chei telescopice cu clichet pentru asa ceva....

 

spor la cumparaturi si sa ne spui ce ai cumparat!

Am deja doua dinamometrice, cea mare e stricata pe sensul de desurubare iar astazi cat cautam sa cumpar alta am observat ca exita kit-uri de reparatie pentru dinamometrice.

Asa ca voi cumpara un kit d-asta sa o repar.

Cred ca m-am incadrat in sugestiile tale nu ? :grinbandit:

post-38619-0-43269000-1540377498_thumb.jpeg

 

 

Unior 3/8", 5-100 Nm, cumparata prin eMAG in vara cu 290 ron (311 ron cu tot cu transport). E cea de aici: https://www.emag.ro/cheie-dinamometrica-cu-declansator-unior-3-8-5-110-nm-615486/pd/DF3GNDBBM/?utm_source=cns_confirmation&utm_medium=email&utm_campaign=cns_confirmation_order&utm_content=cns_product_image&ref_id=172434309

 

Am folosit-o doar pt strans-ul la cuplu, pt insurubat/desurubat am cheie separata.

Ok acum m-am lamurit, voi cumpara si eu o cheie separata pentru desurubat iar cu dinamometrica sper sa rezolv cu kit-ul de reparatie.

:cheers:

Editat de wtf?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheia doar pentru deșurubat parcă se mai numește breaker-bar. Și nu degeaba.

Nu am una încă, dar musai îmi iau ceva cu patrat de 1/2. Am antrenor cu clicket de la Kronus, mi se pare excelent pentru ce îmi trebuie mie. Adică lucru la mașină si la motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va recomand pt forte mari T-ul al carui poza am postat-o anterior. Genul asta articulat are niste avantaje datorita posibilitatii de a schimba unghiul, dar daca tragi tare de el se cracaneaza urechile, sare/se rupe nitul articulatiei, e mai putin rezistent. De T am tras simultan 2 oameni cu 2 țevi de >1m si coafura a rezistat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Salutare ! Vreau sa-mi cumpar o trusa de chei care sa-mi fie suficienta pentru diverse operatiuni la masina / moto ( de exemplu in viitorul apropiat probabil o sa trebuiasca sa schimb electromotorul la trocarici ). Am vazut pe emag din cele cu 216 piese dar sunt cam peste bugetul meu si nu sunt sigur ca o sa am nevoie chiar de toate chestiile din ea. O alta problema ar fi calitatea truselor de pe piata. Am inteles ca unele dintre ele sunt de foarte, foarte proasta calitate, se rup foarte rapid piesele si mai sunt si cele contrafacute dupa o marca mai cunoscuta (yato am inteles ca ar fi un exemplu ). 

 

Intrebarea mea pentru voie este: ce truse aveti /folositi / recomandati ( si de la ce firma/de unde ) pentru operatiuni de dificultate medie, revizii facute in garaj, etc ( ma refer aici mai mult pentru auto ) ?

 

Multumesc ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc un set de la YATO și un antrenor de 1/2 Kronus. Nu am rupt nimic până acum. Caută o trusă medie de la YATO, pentru uz casnic e ideală. Ia și un antrenor drept de 1/2 (breaker-bar), pentru șuruburile încăpățânate. https://www.shopnq.ro/scule-de-mana/chei-si-truse-chei/antrenor-drept-yato-prindere-culisabila-1/2-crv-457-mm-yt-1242.html 

Aș lua așa ceva, dacă ar fi să îmi cumpăr acum un set cât de cât: https://www.shopnq.ro/scule-de-mana/chei-si-truse-chei/trusa-chei-tubulare-yato-82buc-crv-yt-12691.html

Eventual asta, dacă nu vrei chei fixe (care sunt tare utile uneori): https://www.shopnq.ro/scule-de-mana/chei-si-truse-chei/trusa-chei-tubulare-profesionala-yato-bi-hexagonale-1/2-1/4-crv-94buc-yt-12682.html

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a zis Lucian;cu obs ca sunt foarte utile si cheile tubulare lungi ,pe care prima trusa nu le are

Am 2 truse Yato de vreo 10 ani si chiar si capetele torx au rezistat eroic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Lucian_M a spus:

Folosesc un set de la YATO și un antrenor de 1/2 Kronus. Nu am rupt nimic până acum. Caută o trusă medie de la YATO, pentru uz casnic e ideală. Ia și un antrenor drept de 1/2 (breaker-bar), pentru șuruburile încăpățânate. https://www.shopnq.ro/scule-de-mana/chei-si-truse-chei/antrenor-drept-yato-prindere-culisabila-1/2-crv-457-mm-yt-1242.html 

Aș lua așa ceva, dacă ar fi să îmi cumpăr acum un set cât de cât: https://www.shopnq.ro/scule-de-mana/chei-si-truse-chei/trusa-chei-tubulare-yato-82buc-crv-yt-12691.html

Eventual asta, dacă nu vrei chei fixe (care sunt tare utile uneori): https://www.shopnq.ro/scule-de-mana/chei-si-truse-chei/trusa-chei-tubulare-profesionala-yato-bi-hexagonale-1/2-1/4-crv-94buc-yt-12682.html

Inteleg. Multumesc de recomandare. Deci site-ul ala shopnq, e destul de mare si serios ? Nu risc sa ma aleg cu una contrafacuta ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am varianta mică, cu patratul cel mai mic, tubulare scurte, dar și lungi, foarte utile în anumite momente, ce e drept. Plus un set separat cu pătrat de 3/8, pe care le folosesc cu adaptoare la clicketul de 1/2. Au interior hexagonal, nu de ala cu 12 laturi, care mai rotunjesc șuruburile vechi. Dar antrenorul ăla drept e superb, am scăpat de folosit țeavă prelungitoare dacă pistolul cu impact nu are loc sau nu face față. Și e ieftin tare.

 

Site-ul e foarte ok, ultima dată am luat: antrenor drept, ciocan de cauciuc, pompă ulei, cheie de filtru cu gheare, adaptor 1/2-3/8 (două, să fie) și o cheie de bujii de 18 (dacă va fi vreodată nevoie de ea). Prețuri bune, livrare rapidă, ești sunat pentru confirmare, nu ai surprize când deschizi coletul.

 

Btw, nu ai un magazin YATO prin zonă? Prețurile sunt aproape ca pe net și oferta e foarte variată.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...