Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Acum 6 ore, florinelu07 a spus:

Festool foloseste cineva? Am masina de poslishat de la ei si sunt foarte multumit.

Si eventual o recomandare de masina de frezat (canturi), chiar si un model mic - imi trebuie pentru bircolat ceva profile lemn masiv.

 

festool sunt cei mai tari/scumpi la masinarii mici in general pt prelucrarea lemnului, pretul e mult peste domeniul hobby .

 

 

am freza asta https://www.gereedschapcentrum.nl/makita-rt0700cx2j-bovenfrees-kantenfrees-trimmer-in-mbox-710w-8mm.html?gclid=Cj0KCQjw9ZzzBRCKARIsANwXaeKeLVyNrVLI6L13MY8xHSpNvcuzgE8hQ3x3pezu0qAZldtvigetBpcaAv_sEALw_wcB

calitate exceptionala la pret imbatabil de la makita.

 

am facut de curand niste chestii din bambus pt baie , material de cacao dar am reparat niste greseli cu freza 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 33 minute, Silver Arrow a spus:

Pai spune asa, ca faci fineturi.

Pentru asa ceva merge bine cu un micromotor.

Eu am un Dremel cu suport pentru frezat:

https://m.emag.ro/dispozitiv-de-frezare-rectificare-dremel-335-26150335ja/pd/EGTTNBBBM/?cmpid=87032&gclid=Cj0KCQjw9ZzzBRCKARIsANwXaeJ36GhXzDm5kpJCiIGi19n5mJ5ytYjIwGEbLR_yg4bPoYduFczoEC8aAq08EALw_wcB#product-gallery

A drept ca daca cumperi toate sculele de la inceput costa cam mult.

Daca totusi doresti pot sa iti imprumut freza mea sa vezi ce iese.

 

 

Multumesc, dar la 210 lei deja pot lua makita 7300 si ies pe plus dupa prima utilizare. 

Acum 16 minute, superbec a spus:

 

festool sunt cei mai tari/scumpi la masinarii mici in general pt prelucrarea lemnului, pretul e mult peste domeniul hobby .

 

 

am freza asta https://www.gereedschapcentrum.nl/makita-rt0700cx2j-bovenfrees-kantenfrees-trimmer-in-mbox-710w-8mm.html?gclid=Cj0KCQjw9ZzzBRCKARIsANwXaeKeLVyNrVLI6L13MY8xHSpNvcuzgE8hQ3x3pezu0qAZldtvigetBpcaAv_sEALw_wcB

calitate exceptionala la pret imbatabil de la makita.

 

am facut de curand niste chestii din bambus pt baie , material de cacao dar am reparat niste greseli cu freza 

 

Foarte fain modelul. In varianta simpla este cam 500 lei si ce ai dat tu in link (kit complet) este cam dublu.

Am luat la un pret ok, Festool (second) de 900w.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea stiu care ar fi un maxim de amperi necesar, in conditiile in care nu cred ca voi suda mai mult de chestii de 4-5mm grosime. mare lucru nu prea stiu despre sudura asa ca sunt deschis la sfaturi si sugestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Cavaleru a spus:

As vrea un aparat de sudura MIG care sa nu fie neaparat depenedend de butelie. are cineva o recomandare? preferabil sa nu fie chiar hobby gen parkside..

Mig-Mag e automat dependent de butelie (metal inert gas- metal active gas)

ce vrei tu se numeste flux core sau FCAW (flux core arc welding) , este un pas inainte fata de Smaw (electrod invelit) dar nu te astepta la minuni.

 

gazul e foarte ieftin , investitia o faci in butelie , pe care o poti gasi second hand (nu inchiria ca nu iesi bine peste un an)

Pentru otel cel mai ok gaz e C25 - 75 argon-25Co2  diferenta de pret e asa de mica fata de 99 CO2 incat nu are sens CO2-u  

 

Aparatele Mig-Mag sub 150A sunt pentru tinichigerie , ca sa sudezi profile metalice cu perete de 2-2.5 mm iti trebuie ceva de la 180A in sus

 

Telwin fac niste chestii un pic peste gama hobby

 

la mig-mag sunt foarte importante driverele de sarma , sursele de putere au inceput sa le faca si chinezii foarte ok , dar daca-ti iese sarma cu noduri vezi kaka cand ridici masca.

 

Tig , parerea mea ca e rezervat pentru profesionisti si fara sute de ore de experienta nu veti produce decat gunoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut ceva aparat fara butelie dar cu fir special. Caliatea sudurii era destul de slaba, unde mai pui si ca firul era cam 70-80lei rola mica.

 

L-am vandut dupa 5 utilizari...

Acum 2 ore, mobiletron a spus:

Aparat de sudura Parkside luat de la Lidl, pentru suduri la nivel hobby e foarte bun. E de 100 de amperi si are posibilitate de sudura cu electrozi de 1.5mm si de 2.5mm. Eu l-am prins cu reducere 50%, adica 135 lei.

 

20200308_163830.thumb.jpg.452c14a9b3c247c250a7c618cafc6df1.jpg

20200308_163827.jpg

Arata bine zgura... dai un ciocan sa vedem si noi ceva? Sudeaza 1 electrod in continuu fara sa intre in protectie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai invertor cumpara electrozi superbaz. Din cauza ca folosesti supertit iti stropeste cand sudezi. Se vede dupa cantitatea mare de stropi. De aceea am intrebat.

In plus sudura cu superbaz este mai rezistenta. Daca sudura sta in aer liber, la temperaturi joase cea supertit plesneste. Cea superbaz rezista foarte bine la frig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot cu invertor și eu, un Panzer de 160A, luat de câțiva ani de la Dedeman, cu 680 lei (acum e cca 600, nu prea scade prețul).

Am sudat cu 2, 2,5, 3,25 și, de probă, 4 mm. Nu sughite. Aici e țeavă de 3 mm grosime, sudată la 55 A, electrod de 2 mm. Important e să țină.

Mă gândeam să investesc într-un TIG, apoi m-am uitat la prețuri și mi-a trecut. După aia am zis să iau un kit pentru invertor și butelie, să văd ce iese. Având în vedere că uneori piesele de sudat sunt prea mari ca să le pun pe masă (ușa de garaj, spre exemplu), am abandonat ideea. Un MIG cât de cât e 1500-2000 lei + butelia. Una de 10-15 litri, hai maxim 20, că nu-s meseriaș. Evident, kitul de presiune (ceasuri). Dar după aia se investește doar în gaz și sârmă, care e mai ieftină decât aia flux.

În concluzie, cum o dai sau o sucești, MIG iese cel mai ok. Cu toate că, dacă ești cu mâna formată, ies suduri bune și cu MMA.

Mie cam așa îmi iese, sudez rar.

Dacă dați du pietre, măcar așteptați să pun casca.

Folosesc 6013, dar mi s-a recomandat să folosesc 7018.

IMG_20200222_160523.jpg

IMG_20200222_160539.jpg

IMG_20200222_160515.jpg

IMG_20200218_182324.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, inseama ca aparatul meu de sudura (un proweld de 160A) e mai capabil. clar mai capabil ca mine acum dar asta cu electrozi superbaz nu o stiam, eu folosesc niste supertit de 2.5 si ba topesc materialul ba imi raman numai puncte dupa ce dau zgura deoparte.

 

asta e Hobby dar pretul e tare atractiv, nu stiu la ce sa ma astept:

https://www.evomag.ro/casa-decoratiuni-bricolaj-aparate-de-sudura-aparate-de-sudura-si-invertoare-profesionale/intensiv-aparat-de-sudura-intensiv-mig-195p-230-v-3636439.html

sau ma strang din c.. si imi iau asa ceva: https://catalog.proenerg.com.ro/mig160e-invertor-migmag-proweld-4551mig160e--p8719.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sudura e o chestie pentru care unii fac facultate (la TM).

Nu curentul mare face un aparat capabil. Ci sudorul. Iar sudura buna o face WPS-ul (Welding Procedure Specification) gandita de un injiner.

Trebuie sa ai in vedere ca un curent mare inseamna patrundere adanca in material si s-a dus draqu socoteala cu rezistenta structurii. O sudura buna se face de preferat cu o sanfrenare corespunzatoare a pieselor de sudat si sudura cu electrozi mici in mai multe straturi. Si la fiecare strat cu tipul de electrod necesar, nu obligatoriu acelasi la toate straturile.

Am intalnit structuri metalice sudate de meseriasi cu electrod gros cu curent mare cu un singur cordon de sudura si care au prezentat fisuri fix langa sudura.

Da un goagal cu WPS welding si o sa vezi cum arata un astfel de document.

Asa si inca o chestie: zgura nu se indeparteaza imediat asa cum procedeaza multi. Ea se lasa pentru a oferi o racire lenta si a se evita aparitia de tensiuni in sudura. Nu mai zic de cei care toarna apa sa raceasca sudura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, GoodKat a spus:

daca vreti sa va apucati de sudura amatoriceasca, incercati sa vizionati cat mai multe materiale pe youtube

Vreun canal, ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, florinelu07 said:

Arata bine zgura... dai un ciocan sa vedem si noi ceva? Sudeaza 1 electrod in continuu fara sa intre in protectie?

 

N-am avut ocazia niciodata sa sudez continuu un electrod intreg, nici macar cu alte aparate care erau profesionale. Fiti mai atenti la ce scriu, nivel hobby!

 

20200308_163842.thumb.jpg.d5dda46d557695356de441aa1e47d241.jpg

 

 

 

2 hours ago, GoodKat said:

Dupa un an de lucru in gospodarie am ajuns la nivelul asta. Sunt convins ca e departe de a fi perfect, dar pentru a-mi face treburile zic ca este bun.

 

Screenshot_20200315_114445.jpg

 

 

E chiar foarte bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, GoodKat a spus:

 

Multam!! :cheers:

Cum spune englezu' "Übung macht den Meister" 😂

Fa exact ca la procedura de autorizare sudori: fa o sudura cap la cap, o sudura de colt dupa care sectionezi sudura si vezi cum si cat a patruns. Apoi tragi de ea sa o rupi si vezi cat tine si unde cedeaza.

La sudura baza este exercitiul.

Imi aduc aminte cand i-am dat lui fii-mea sa sudeze prima oara ceva avea vreo 5-6 ani. Si a tras o sudura de 10 cm fara sa ramana cu electrodul lipit.

Asa ca fier si electrozi de prapadit sa ai ca restul vine cu timpul.

Succes pe mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cât se usucă în cuptor electrozi care au stat desfăcuți multă vreme? Adică desfaci pachetul, folosești din electrozi, apoi nu-l mai închizi etanș.

30 minute la foc mediu în cuptorul aragazului ar fi destul sau prea mult?

 

PS: am un aragaz vechi, pe care nu-l folosim decât pentru câteva ochiuri.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, Lucian_M said:

Sincer, nu folosesc, de obicei lucrez în aer liber (în fața garajului sau a atelierului, când am de sudat sau șlefuit.

 

Mare greseala, ai facut spalaturi nazale dupa o sesiune de lucru? Te-ar pune pe ganduri daca ai vedea ce cantitate de praf si pilitura iese de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...