Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

51 minutes ago, Cavaleru said:

eu am asa ceva de 2-3 ani,cu filtre bune e super,o folosesc cind afum stupii cu acid oxalic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt si separat,probabil set de 2;eu am luat atunci online masca+2 filtre+niste ochelari gen enduro cu 200 lei

Filtrele sunt de mai multe tipuri,scrie la ei in tabele ce subst filtreaza fiecare;spre ex eu am luat ABEK1, 6059  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Cavaleru a spus:

 

aveti vreun sfat legat de astea 2?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la telwin nu am gasit nimic mai in buget. 

intensivul care l-am ales se lauda cu 180A si ca stie si cu gaz si fara

proweld-ul are doar 160 dar vad ca e mai complet la nivel de setari.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ai citit dar continui cu flux core? ... orice sursa mig-mag poate sa sudeze si fara gaz, doar inversezi polaritatea si pui role pt firul mai gros de fc  ... asta teoretic

(daca te uiti bine la poze o sa vezi ca firul e impins doar de o rotita in loc de 2-3-4 la aparatele adevarate) 

 

practic nu vrei sa sudezi fara gaz si gunoaiele astea de bricolaj nu au drivere suficient de bine facute sa impinga firul de fc , abia daca o sa reusesti sa faci ceva cu fir plin.

 

proweld ala e mai ok , are mufa euro, poti sa pui o torta mai ok , stie si cu electrod ...dar tot o jucarie e 

 

vrei mig-mag ca sa vezi ce faci acolo , fc e fix ca electrodu , fum si spatter si kaka 

cu un tub de 10L la 300bar sudezi 4-5 ore la 10l/m, in 5 ore de arc faci garduri si porti la toata strada.

 

cu electrod poti sa sudezi aproape orice daca stii ce faci si iesi mult mai ieftin 

 

daca nu e graba ,ai rabdare pana apare ceva second hand 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@superbec am inteles sfatul cu flux core si nu mai insist cu el, o sa merg pe un mig cu gaz

 

mai mult de 1500lei nu ma vad sa dau pe un astfel de aparat in conditiile in care nu am cum sa justific investitia d-aia mai mult mai uitam la ala mai ieftin...

 

asta ce zici: https://www.olx.ro/oferta/aparat-sudura-invertor-mig-mma-edon-mig-315-nou-afisaj-2020-IDdmVSF.html#4bc4379cd2;promoted

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

@superbec am inteles sfatul cu flux core si nu mai insist cu el, o sa merg pe un mig cu gaz

e bine ca ai inteles, daca aveai mai multe cunostinte in domeniu era mai usor .

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

 

mai mult de 1500lei nu ma vad sa dau pe un astfel de aparat in conditiile in care nu am cum sa justific investitia d-aia mai mult mai uitam la ala mai ieftin...

inteleg,  sfatul meu e sa cauti un invertor MMA second hand si sa inveti cu electrod , mig-mag e foarte usor de invatat DUPA ce stapanesti electrodul si in procesul de invatare vei descoperii si ca mma este uneori superior... in functie de circumstante binenteles.

 

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

ceva nu e in regula cu asta rusesc proceul mig-mag este CV (constant voltage), 315A nu are cum sa fie pe 230V , ori mint la amperaj ori scad voltajul in functie de amperaj... dar energia arcului ramane constanta  dar arcul instabil

 

https://www.lincolnelectric.com/en-gb/support/process-and-theory/Pages/constant-current-vs-constant-coltage-output.aspx

 

 

nu prea au cum sa traga peste 20A dintr-un circuit de 230v , nu m-as complica cu asa ceva 

 

sincer e foarte usor sa te intepi cu gama asta hobby

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cunostintele mele de sudura sunt prea mici, deci pun mana si ma mai documentez mai cer un feedback de colo colo pana o sa gasesc ceva care doar sa isi faca pt lucrari in jurul casei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un topic dedicat de sudura pe  softpedia cu amatori si profesionisti laolalta, va recomand sa -l lecturati.

 

Mai demult se discuta despre compresoare de aer, cochetez si eu cu ideea unuia de uz general, neaparat vertical din considerente de spatiu si cat mai mare dar totusi portabil sa il pot muta la nevie fara sa apelez la macara. Mono sau trifazic.

Oferta e aproape inexistenta in sensul ca am gasit pe gustul meu doar un Fiac Totem-ccs/360mc, 2,2kw cu 90l butelie in rest nimic iar  pretul e semnificativ mai mare decat al unuia orizontal (3300  vs max 2500ron )..

Pentru piata sh, exista marci pe care sa le cumperi cu ochii inchisi sau de care sa fugi la orice pret in cetegoria asta?

Sunt multi italieni (Fiac, Fini, Abac, Balma)  ceva austrieci/nemti (Agre)  dar nu am o refereinta a calitatii despre niciunii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit cu un prieten care si-a luat un mig d-asta ieftin Intensiv 195p, il foloseste cu sarma de flux fara gas si e multumit de rezultate.

il foloseste la sudat tevi de esapament, deci tabla subtire.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mobiletron si eu am niste 6013 si nu reusesc sa sudez cu ei, ba fac gaura, ba fac numai zgura... am incercat sa sudez rectangulara de 2mm grosime

ce amperaj ai folosit? eu pe la 80 l-am reglat, aparatul e un proweld invertor de 180ah parca. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cavaleru , eu am doar doua pozitii, pt electrod de 1,6mm si o pozitie pt electrod de 2,5mm. Aparatul e de 100 amperi, deci banuiesc ca sudez cu 100 amperi sau ceva apropiat. Am sudat si eu cu invertor Proweld un esapament si cu electrod de 2,5mm supertit m-a cam chinuit, pe 60 amperi nu prea facea arc iar pe 80 cam gaurea daca nu eram foarte atent. Cred ca-ti trebuie electrod mai subtire ca sa poti cobori amperajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6013 este supertit. Nu este indicat la sudura in cc.

Intrebari ajutatoare:

- ce diametru are electrodul?

- Cum sudezi? Cap la cap, sudura de colt etc?

 

80A este curent mare la 2mm grosime de material. O sa patrunda prea adanc sudura si se va taia metalul.

 

Citeste fisierul din link-ul pus de mine acuma ceva vreme. Este simplu si poti afla cateva chestii utile.

 

Eu as incerca cu un electrod  superbaz de 2mm si 60 A. Dupa ce dai sudura lasi sa se raceasca sub stratul de zgura. Zgura o indepartezi dupa ce s-a racit. Adica astepti cateva minute.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

electrodul este de 2.5, sudura a fost in colt, am incerat sa fac un cadru de banc, a iesit ca forma dar anemic si sudurile sunt prea slabe.

 

mai studiez tehnicile de sudat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

42 minutes ago, Silver Arrow said:

Ai niste jocuri  pe acolo care nu iti tin scula de taiere pe pozitie si iti ies cercurile alea concentrice.

 

Da, asa este, caruciorul a prins joc din patine. Are un sistem de reglaj foarte pacatos, se regleaza greu si se deregleaza repede. Din acest motiv am reusit cu greu sa fac doua piese pe care le-am adus in cote numai prin lepuire, mai jos ultima finisare cu smirghel fin:

 

 

O sa iau la puricat din nou sistemul de reglaj al caruciorului pentru a vedea ce pot face sa nu se mai deregleze.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mobiletron era un film pe youtube cu un nene care si-a luat un astfel de strung, l-a demontat bucati si l-a asamblat la loc intre cele 2 operatiuni l-a bibilit, aranjat si facut tot felul de imbunatatiri ca sa poata face lucrari de calitate cu el.

Uite-l: https://www.youtube.com/watch?v=URnLbHOrpnQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...