Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

15 minutes ago, GoodKat said:

 

Am o dilema...Pentru Unior trebe sa dau cu 130 de lei mai mult fata de Normex. De una stiu sigur ca e buna, alta poate fi buna dar nu am garantia asta.

 

Eu as merge pe Unior, nu am avut dinamometrica de la Unior dar fac scule foarte bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, florinelu07 a spus:

Ma manca tare de tot sa iau de la Lidl scule, dar cu exceptia garantiei pe bon, nu merita. Hobby este mult spus.

 

mai bine te astamperi , am luat eu bormasina pe 12v si mini flexul de 12v , bormasina e chiar ok pt insurubat dar flexul e o jucarie proasta , poti taia plastic si cel mult aluminiu (dar nu foarte mult )

le-am cumparat si baterii de 4ah , dar jidanii le-au facut pt seria noua de 12 si nu sunt interschimbabile (le-am facut eu interschimbabile ) dar pe miniflex intra protectia la suprasarcina cu bateria de 4ah si nu merge absolut de loc.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, superbec a spus:

mai bine te astamperi , am luat eu bormasina pe 12v si mini flexul de 12v , bormasina e chiar ok pt insurubat dar flexul e o jucarie proasta , poti taia plastic si cel mult aluminiu (dar nu foarte mult )

le-am cumparat si baterii de 4ah , dar jidanii le-au facut pt seria noua de 12 si nu sunt interschimbabile (le-am facut eu interschimbabile ) dar pe miniflex intra protectia la suprasarcina cu bateria de 4ah si nu merge absolut de loc.

 

 

 

am luat doar cele de baza: masina de gaurit/insurubat, insurubat cu impact, pendular si circular (care sunt mai degraba de finete - parchet/gipscarton/sipci).

 

pentru ceva mai serios, circular Festool

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, superbec a spus:

mai bine te astamperi , am luat eu bormasina pe 12v si mini flexul de 12v , bormasina e chiar ok pt insurubat dar flexul e o jucarie proasta , poti taia plastic si cel mult aluminiu (dar nu foarte mult )

le-am cumparat si baterii de 4ah , dar jidanii le-au facut pt seria noua de 12 si nu sunt interschimbabile (le-am facut eu interschimbabile ) dar pe miniflex intra protectia la suprasarcina cu bateria de 4ah si nu merge absolut de loc.

 

 

Salutari coane!

Ideea este ca daca te uiti cu atentie "flex-ul" cu accu este mai degraba polizor unghiular (Winkelschleifer, Angle Grinder). El nu este gandit pentru taiat ci pentru polizat. Mai ales alea micutze cu disc de 125 si cu accu de max 4 Ah.

Poti sa faci si o taietura doua, ceva aparut la un montaj pe santier, la taiat un lant de legare la o moto de vrei sa o ciordesti 😂, chestii de genul asta. Nu este pentru lucru industrial la taiere fiare tzapene.

 

Daca vrei sa tai un fier adevarat mai scoti un ban gramada din buzu si iei o scula pe masura: de ex. BEWS 18-230BL LI-602C .

Uite si un link pe limba aia de poate o intelegi tu, ca eu abia o citesc 🤣

https://www.gereedschapcentrum.nl/aeg-bews-18-230bl-li-602c-18v-li-ion-accu-haakse-slijper-set-2x-6-0ah-in-koffer-230mm-koolborstelloos-4935464816.html

 

Ai doo accu de 6Ah, disc de 230 mm si uite si cam ce faci cu el:

 

 

Daca totusi vrei ceva bun si nu prea scump iti recomand pe ala mic de 125 mm, un AEG BEWS 18-125BLPX. Te costa 600 lei fara acumulatori si vreo 1.600 lei cu acumulatori. Mai tai acolea un fier ceva.

 

@florinelu07  Circularul vrei sa il iei pentru lemn? Si ce model de circular vrei: stationar, cu suport rotativ pentru taiat la diverse unghiuri;  sau vrei unul de mana?  Festool este cam scump si cred ca ai variante de scule bune la preturi mai mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver Arrow merci, dar eu vb de miniflexul parkside cu disc de 80mm

 

aeg sunt cumparati de TTI (aia care fac si milfukee) , eu am deja toate sculele pe 18V bosch  si nu mai pot sa trec pe alt sistem acum, daca nu aveam deja bosch cred ca as fi luat metabo 18v  care merge si pe alte scule germane cu adevarat profesionale.

 

da-i pe google "metabo CAS system"

 

am jurat pe verde ca nu mai cumpar gunoaie 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, da spune si tu un pret orientativ acolea. Noroc ca stateam pe fotoliu, ca de pe scaun cadeam sigur, cand m-am uitat la preturile de la Metabo 🤣🤣

Sunt scule de mega profi. Vorba lui IPS-ul: dai un ban dar iei ceva de calitate.

 

Parkside sunt scule strict de hobby, adica casnice. Acuma nu te apuci sa tai armatua de la stalpul de rezistenta a blocului cu flexu' cu acumulatori Parkside. Pentru asta ai Metabo! 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, GoodKat a spus:

Sculele de top cu acumulator in principiu se justifica doar daca ai nevoie de mobilitate, volum mare, si daca eventual produci ceva - service, atelier, montaje etc. ... sau daca iti pica curentul des :crack:.

 

Pentru muritorii de rand o masina de insurubat Einhell cu acumulator de 18v costa pana in 100 de euro si e mai mult decat suficient.

 

Mi-am luat una de cateva luni, doi acumulatori, 290 de lei la oferta. Am tras de ea la constructia unui garaj. Nu a sughitat. Vedem cat rezista in timp, constructia corpului insa mi s-a parut foarte similara cu un Hilti de care am ramas placut impresionat.

Eu am facut-o cadou dupa o saptamana... este foarte slaba aia de 200lei.

 

Au si ei aia mai desteapta (60nm), dar deja este in liga de brand-uri consacrate. Uneltele cu accumulator, merita foarte mult pentru ca te scapa de multe fire si sunt foarte practice si cand lucrezi "langa priza".

Inainte sa iau Makita, ma uitasem si la Metabo, dar un combo masina insurubat clasica, insurubat cu impact si 2 accu & incarcator, iesea cam la 2000lei.

 

Masina de slefuit (orbitala) o am de la Metabo (de vreo 8 ani) si pistol cu aer cald de vreo 20 de ani (tot de la ei). Sunt foarte ok.

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reparat azi un acoperiș (mi-au găurit meșterii tabla aruncând deșeuri de la acoperișul alăturat) și a trebuit să pun metal, să-l găuresc, să bag șuruburi. Mai mult setul roșu l-am folosit. Când sa bag ultimul șurub la partea cu probleme, deși am pregaurit, am insistat un piiiiic mai mult la un șurub m5 de 50 mm. L-a rupt instant jucăria cu impact. Nu spun ce a fost la gura mea. Gaură oblică, pus alt șurub, strâns așa, fiiiin. La băgat șuruburi în tablă prefer oricând impactul vs filetanta de 44 Nm.

Cât despre vârfuri/biți, alea de la Kronus par peste Makita și Milwaukee, care se sfarmă. Pot dovedi cu poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Că se infileteaza fără comentarii cam orice șurub, fără să sară vârful, fără să mă apăs pe mâner. Era în poziție nasoală, deasupra capului. Și al dreq dacă dau gaură prin platbant de 5 MM în poziția aia...

Cert e că a ieșit bine lucrarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai lauda Kronus,am rupt eu destule,;intr-adevar torx  din vechile truse Yato au fost dintre cele mai bune,rezista unele si dupa 10 ani

Tot asa,trag de o mica bormasina Bosch Gsr 10.8 de 7-8 ani si nu mai cedeaza odata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu le laud, dar rezistă mai bine ca brandurile chinezești.

Trusa mea Yato are vreo 3 ani, maxim.

 

Cred că depinde și cât lucrezi cu biții. Am făcut, printre altele, garajul (moto și auto, separat)- nu am rupt niciun bit Yato. Kronus nu am decât PH2 și PZ2. Când mai merg la Dedeman, îmi mai iau câteva seturi, că se mai pierd. Cred că vine spiridușul noaptea prin garaj și le fură. Dacă îl prind... 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, mihai c a spus:

Tot asa,trag de o mica bormasina Bosch Gsr 10.8 de 7-8 ani si nu mai cedeaza odata...

Eu am un Bosch cu accu din anul 2001. Am mai carpit la acumulatori ca nu mai gasesc originali. In schimb bormasina nu cred ca voi reusi sa o prapadesc prea curand .

 

Sa nu iti treaca prin cap sa o schimbi cu ceva ''mai modern'' 😉

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o treci pe acumulatori cu Litiu? Ca am vazut ca merge treaba. Mi-am facut si eu cu un BMS pentru un B&D, insa ceva nu-i ok, cred ca e motorul pe duca (a stat minim 5 ani deoparte, uitat intr-un colt). Ii scot partea de alimentare si o folosesc la vreun montaj care necesita 12v prin gospodarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Lucian_M a spus:

Nu o treci pe acumulatori cu Litiu? Ca am vazut ca merge treaba. Mi-am facut si eu cu un BMS pentru un B&D, insa ceva nu-i ok, cred ca e motorul pe duca (a stat minim 5 ani deoparte, uitat intr-un colt). Ii scot partea de alimentare si o folosesc la vreun montaj care necesita 12v prin gospodarie.

Acumulatorii Li-Ion au alt mod de lucru si  necesita un dispozitiv de supraveghere a tensiunii la care ajunge. Dispozitiv montat pe bormasina care sa opreasca functionarea masinariei cand se atinge pragul maxim de descarcare admis. Daca se descarca prea mult si scade tensiunea sub o anumita valoare nu se mai incarca.

La cei NiMH este exact pe dos. Avand histerezis, curbvele de descarcare si incarcare difera si trebuie sa ii descarci la maximum si sa ii incarci la maximum.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fii atent... daca cumperi o scula ieftina care nu face nici treaba pt care e gandita dupa care cumperi una cu adevarat pro ... cum iesi mai ieftin cu aia hoby , treaba trebuie facuta , nu poti sa iti prezinti singur scuze 

 

ultima ieftinitate a fost o drujba  chinezeasca ( dar daia top of za line), am taiat 4 copaci nu foarte mari . ia ghici cine a facut intindere musculara acu 2 saptamani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...