Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am mai stat un pic de strung, dupa cum am discutat mai sus prinsese niste jocuri din patine, am insistat un pic pe ele (curatat din nou si finisate suprafetele de lucru) si am dat niste Loctite pe suruburi, necesar mai ales pt suruburile patinelor mari de la carucior. Acum merge fest si fara pic de joc, mult mai bine ca inainte dar intuiesc ca va mai avea nevoie de un astfel de reglaj dupa care ar trebui sa se stabilizeze:

 

20200407_205037.thumb.jpg.999e0a42931afee8891cbab9e61fece6.jpg

 

Am facut si un blocaj pentru carucior, ma va ajuta in anumite situatii care permit blocarea caruciorului:

 

20200407_203433.thumb.jpg.a2ee4f911a01ffc957606edf783b77e6.jpg

 

Surubul din imagine strange placa de sub batiu si blocheaza caruciorul, astfel se mareste rigiditatea ansamblului dar ai cursa cutitului limitata:

 

20200407_204423.thumb.jpg.0c679e53cc74c317d9930846987f5a41.jpg

 

Acum am posibilitatea sa fixez cutitul la centru, cutitele de 8X8 permit un reglaj de 4mm sus-jos:

 

20200407_211137.thumb.jpg.66f9b1c7bdba2c630a6ce701dfd2acf1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Rocast am vazut ca au strunguri mini pe la 5000 lei marca Optimum, poate gresesc dar mi s-au parut mai profi fata de astea chinezesti la care vad ca tot trebuie umblat pe la ele. Am fost sa vad niste scule de taiat si am vazut si strunguri acolo.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.04.2020 la 12:34, florinelu07 a spus:

ultima achizitie:

 

image.thumb.png.12576550b9944bbf6ef0561ccc606ee2.png

 

 

 

Acum 20 ore, florinelu07 a spus:

Oui, TS55REBQ.

 

E șmecher circularul ăsta. E mișto tare sistemul ăla care-i permite să se lase-n jos, ca să pătrundă în material. Eu am făcut multe decupaje cu el (pentru chiuvete, plite, etc) dar fără șină e aproape degeaba. De ce ai luat două șine lungi? Neapărat îți trebuie și una scurtă. Ai dat poala aia de bani pe el, sau e la "okazie"? :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, vis-a-vis a spus:

 

 

E șmecher circularul ăsta. E mișto tare sistemul ăla care-i permite să se lase-n jos, ca să pătrundă în material. Eu am făcut multe decupaje cu el (pentru chiuvete, plite, etc) dar fără șină e aproape degeaba. De ce ai luat două șine lungi? Neapărat îți trebuie și una scurtă. Ai dat poala aia de bani pe el, sau e la "okazie"? :D

 

De pe olx le-am luat si nu voia sa sparga setul (plus sina imbinare). Am iesit cam la 60% din pret magazin.

Practic pot taia lungimi de pana la 2800mm.

Cu panza ascutita si reglaj bun, tai impecabil si PAL.

 

PS. Am si aspiratorul... de vis combo-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, GoodKat said:


Bravo domnule! Sa-l folosesti sanatos si fara joc! :D Ce-mi plac oamenii care rezolva cu manuta lor chestii din astea. 

 

N-avem ce sa facem, alte variante erau ceva mai scumpe, mai mult decat dublu. Si mai e si problema cu coronavirusul care m-a impins de la spate sa cumpar varianta asta. Dupa ce-l pun la punct asa cum doresc voi da un verdict daca merita sau nu un strung chinezesc dar deja ce pot sa spun este faptul un strung chinezesc e mai bun decat deloc. 😀

 

7 hours ago, GoodKat said:

Am vazut zilele trecute pe emag un strung proxxon la 3500 de lei, acum ceva vreme il vazusem pe la 5000. Astia de la proxxon parca au scule din gama low/medium, dar era un baiat pe facebook care lucra mai ales in alama si isi facea treaba super ok cu un strung modelul ala. Bine...alama e un material moale, aia zic ca merge si pe otel dar na...

 

Proxxon in mod sigur este peste cele chinezesti dar sunt si mult mai scumpe. Din ce am apucat eu sa testez mini strungurile merg foarte bine la neferoase, fara probleme. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, florinelu07 a spus:

Misto. 

 

Ma bate un gand ...

Ia spune ce anume te intereseaza de pe la ei ......

 

Eu lucrez cu ei de 20 ani - foarte bine de altfel -  si pot sa te ajut sa vorbesti cu un flacau care lucreaza pe teren sa discuti cu el si sa te vezi cu el la depozit/showroom.

 

Au pravalia pe centura, cum mergi dinspre podul Otopeni spre Mogosoaia pe partea dreapta.

 

https://www.google.ro/maps/@44.5245349,26.0361573,3a,75y,331.62h,85.69t/data=!3m6!1e1!3m4!1sgm6jm0GyheOevk8UJIRBfg!2e0!7i13312!8i6656

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pe platforma Emag setul acesta: https://www.emag.ro/set-de-4-burghie-hss-14-16-18-20mm-bgs-8985/pd/DN6K05BBM/?X-Search-Id=805e7e5bb30a9690c4b7&X-Product-Id=46799696&X-Search-Page=1&X-Search-Position=19&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

 

20200403_141811.thumb.jpg.2da079c794b478221c90f6a65b3dd62d.jpg20200403_142056.thumb.jpg.7f959eed0c4bc7059a509d098f0ff443.jpg

 

Setul contine patru burghie de 14, 16, 18 si 20 cu coada redusa la 13mm, adica maxim ce pot prinde in mandrina strungului. Le-am cumparat pt ca mi-am adus aminte ca cel mai mare burghiu pe care il aveam era de 14mm. Nu o fi mare lucru de capul lor dar la neferoase ar trebuie sa mearga fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mobiletron  ai grija cu ce bormasina dai gaura cu asa ceva. Sa nu depasesti diametrul maxim dat de catre producatorul bormasinii. Risti sa o prapadesti.

Daca dai gaura in fer, si mergi cu turatie mica, nu apesi ca disperatul  si folosesti si o emulsie de racire o sa te tina.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca si eu foloseam tot felul de chestii pina am avut o lucrare la un client care mi-a dat niste emulsie si de atunci doar cu emulsie. Ca sa nu imi bat joc de burghie.

 

Si asta ar fi strungul de mi-a facut cu ochiul. Si cand s-au mutat de langa Ventilatorul, acuma vreo 3-4 ani, au golit showroom-ul la superpreturi dar nu am avut banutii ....

https://shop.rocast.ro/UNELTE-si-SCULE/Echipamente-pentru-prelucrarea-metalelor/STRUNGURI/STRUNG--TU-1503V--ACCESORII-.html  😛

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, GoodKat a spus:

E normal?

Da. Inauntru e un arc care se tensionează prin invartirea mânerului. Cu cât mai mult cu atât declanșează la un cuplu mai mare. 

Să ai grijă să desurubezi manerul de fiecare dată după ce termini lucrul cu ea, altfel rămâne arcul tensionat și se va decalibra mai repede! 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu pe nimeni dar pot vorbi cu flacaul de la Rocast daca a dat un astfel de strung si care este parerea.

 

Ca sa recalibrezi orice scula trebuie sa vorbesti cu un laborator metrologic.

 

Daca nu doresti  mega precizie poti sa o faci si singur. Iti faci un dispozitiv in care poti infige cheia. Dispozitivul  sa aiba o parghie orizontala de 1 m lungime si pui in capat o greutate astfel incat sa obtii cuplul dorit.

Invarti de cheie si daca nu face click fix cand vrea sa se miste parghia,  umbli la reglaj.

Metoda este suficient de precisa.

Succes!

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, GoodKat a spus:

 

 

Am observat ca pe masura ce maresti valoarea de cuplu, manerul de ajustare merge din ce in ce mai greu, astfel incat la valoarea maxima depui ceva efort pentru a roti manerul.

 

E normal?

e normal , unior e foarte ok , stai linistit

Acum 48 minute, GoodKat a spus:


Ar fi de folos. In 4-5000 de lei am gasit strunguri vechi, aparent in stare buna, facute cu simt de raspundere...dar sunt convins ca si alea au nevoie de o servisare mai generala si nu stiu daca m-as incumeta la asta, avand in vedere ca vorbim de scule de precizie. O scula noua, daca e de calitate, va tine mult si bine in regim de uz amatoricesc.

 

un strung vechi se poate repara in cele mai multe cazuri, un strung chinezesc e facut sa-ti ia banii si sa lucreze cu neferoase in cel mai bun caz.

 

un strung sh la care primesti si un set generos de accesorii si cutite te tine o viata .

 

parerea mea e ca mai ales la strunguri sh bate de multe ori china , incepand cu masa/constructia propiuzisa pana la machining , chiar daca ai uzuri mari astea se pot repara , un sasiu prea firav NU.

 

si apoi conteaza si MARIMEA , iei un sh mult mai mare decat un chinez mic la acelasi pret.

 

alea de la rocast tot chinezesti sunt, mai bune decat china no name dar la alt pret , oricum nu e biznis.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conteaza enorm si cate/ce accesorii primesti la strung , degeaba cumperi un strung in stare f buna daca nu mai ai cum sa gasesti accesorii pt el, daca te uiti si la chinezesti accesoriile+cutitele depasesc usor valoarea strungului.

 

alta parere personala.. pt hobby o freza mica cu multe accesorii , divizor si ce-ti mai trebuie face mult mai multa treaba decat un strung 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...