Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

E corecta treaba cu un strung veritabil SH. Doar ca ai o problema: unde il pui. In plus o sa mai ai nevoie la livrare de o automacara sa il poti da jos din cameon si si sa il pui pe jos. Daca nu ai o podea buna pe care sa poti pune blocuri de roti sa il poti baga in garaj sa zicem nu va fi o treaba usoara sa il manevrezi.

 

In plus la un strung veritabil ai nevoie de trifazic 380 V. Un motor de strung vechi romanesc este in jur de 8-10kW.

 

Este clar ca daca cumperi astazi ceva nou si mic este facut in China.Ca si alea mari probabil 😂

Dar daca cumperi de la o firma cat de cat serioasa, calitatea nu va fi de nivel junk cum este o chinezarie originala.

 

Daca lucrarile sunt la nivel de hobby, dupa parerea mea o masinarie mica este mai potrivita, mai ales pentru cine nu are un garaj de 500mp 🤣

 

Uite inca unii care fac strunguri micutze:

https://www.holzmann-store.com/metallbearbeitung/drehmaschine/559/holzmann-metal-turning-lathe-ed-400fd

 

Astia de la Holzmann au un distribuitor in Bacau de la care am cumparat masina de debitat teava. https://holzmann-utilaje.ro

 

Nu au strungul pe lista, dar o discutie cu ei nu cred ca strica pentru cine doreste musai un strung.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 50 minute, Silver Arrow a spus:

Este clar ca daca cumperi astazi ceva nou si mic este facut in China

Sherline se lauda ca face strungurile in SUA.

 

Where are Sherline tools made?
We make all Sherline tools and accessories in our own factory in Vista, California, USA. We are a true manufacturing facility, turning raw bar stock and extrusions into finished machines and accessories using well over a million dollars worth of modern CNC machining centers, lathes, grinders, and other tooling in our own 66,000 square foot building. We even do our own plastic injection molding and laser engraving. Since we are in total control of our own production and do not import our machines from overseas, we are in a position to make sure we always have enough on hand to fill orders promptly.

 

Cu 4500 RON cumperi Sherline 4100 A care e aproape chel. Cu 7700 cumperi Sherline 4100 C care are multe accesorii. Pe langa asta, sherline ofera zeci de alte accesorii suplimantare. Cu 1500 RON il faci CNC ready. 

Proxxon PD250 si PD400 sunt facute in Germania. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu cunsoc pe Sherline dar si Mercedes, VW, BMW etc sunt Made in Germany: Computere Made in China, Cablaje Made in RO si fire electrice China, Bord made in RO, Scaune, volane, tetiere ..... Made in RO si cine stie de unde mai vine alte componente.

 

Una este asamblat in SUA, DE sau unde vrei, si alta  este de unde vin piesele.

 

Faptul ca este facut in China nu este neaparat rau atata timp cat exista un control de calitate corespunzator, cat timp ISO nu este doar o hartie chioara.

 

Cred ca foarte greu mai gasesti in ziua un produs industrial care sa nu aiba ceva China prin el. O sa vedem daca Guvidu' va aduce o schimbare in treaba asta.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Silver Arrow a spus:

 

Nu cunsoc pe Sherline dar si Mercedes, VW, BMW etc sunt Made in Germany: Computere Made in China, Cablaje Made in RO si fire electrice China, Bord made in RO, Scaune, volane, tetiere ..... Made in RO si cine stie de unde mai vine alte componente.

 

Una este asamblat in SUA, DE sau unde vrei, si alta  este de unde vin piesele.

 

Faptul ca este facut in China nu este neaparat rau atata timp cat exista un control de calitate corespunzator, cat timp ISO nu este doar o hartie chioara.

 

Cred ca foarte greu mai gasesti in ziua un produs industrial care sa nu aiba ceva China prin el. O sa vedem daca Guvidu' va aduce o schimbare in treaba asta.

 

 

Where are Sherline tools made?
We make all Sherline tools and accessories in our own factory in Vista, California, USA. We are a true manufacturing facility, turning raw bar stock and extrusions into finished machines and accessories using well over a million dollars worth of modern CNC machining centers, lathes, grinders, and other tooling in our own 66,000 square foot building. We even do our own plastic injection molding and laser engraving. Since we are in total control of our own production and do not import our machines from overseas, we are in a position to make sure we always have enough on hand to fill orders promptly.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și Kent Cams se laudă că produce în UK pe cele mai cele CNC-uri. Arborii lor cu came sunt făcuți într-adevăr în Anglia, dar tacheții în China. "High performance cam followers" cu 10g/buc mai grei decât stock si au crăpat 2 la prima etapă... Să fim sănătoși câte firme englezești au sediile în căsuțe poștale din UK închiriate de niște gălbejiți... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Endurache  Nu doresc sa te influentez in vreun fel. Eu am vazut in RO o fabrica care producea o componenta auto pentru UE si scria pe ea Made in Germany.

 

E normal ca matrita sa o faca americanu'. Astea sunt chestii care costa zeci sau sute de mii de USD si trebuiesc facute cum trebuie. Dar granulele de PE pe care le injecteaza, de unde crezi ca le cumpara? De la Oltchim sigur nu ca s-a ales praful de el  🤣. Daca este baiat salon le cumpara in cel mai bun caz de la Samsung din Koreea ....

 

Sincer ma surpinde ca mai fac americanii ceva de la cap la coada la ei in tara. Pana si unul dintre computerele avionului sufletului F35 s-a constatat ca desi este livrat de o firma americana, la un pret destul de piperat, el de fapt vine din China pe nimica, trecand apoi prin diverse maini pina la ''firma amerincana''. a fost si un scandal din aceasta cauza, evident pe partea de siguranta nationala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am aratat ce spun oamenii aia. Nu am fost peste ei la control sa imi dea raportul. Asa, mai mult ca sigur ca nu au uzina de produs rulmenti pentru motorul electric dar daca ii iau de la firme gen SKF,  care ii iau la randul lor de la firme gen KOYO, e ceva. Sherline are o reputatie buna in ceea ce priveste calitatea (inca).

 

Daca stai sa despici firul in 14, China importa mult petrol pe care il foloseste in industrie. In concluzie, toate produsele din lume sunt arabesti. Dupa standardul tau, nici China nu face produse in China. Probabil ca importa multe subansamble si piese mici din tari ca India si Vietnam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Silver Arrow a spus:

 

In plus la un strung veritabil ai nevoie de trifazic 380 V. Un motor de strung vechi romanesc este in jur de 8-10kW.

 

stai, nu te ambala :)

 

gasesti strunguri mai mici , nu micro , dar mai mici , un batiu de 800 cu universal de 300 (cifre din burta) sh facute prin toata europa , eu le vad tot timpu pe net dar chiar nu am ce face cu unul.

 

e foarte usor sa inlocuiesti un motor de 380v cu unul de 230v 

 

mie unu mi se par astronomice preturile la strungurile noi, proxonu ala e absolut minuscul  nici nu stiu la ce poti avea nevoie de asa ceva 

 

ca fapt divers, poate nu stiu toti entuziastii , cu un strung mare poti prelucra piese mici , cu unu mic nu poti face piese mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cine vrea utilaje de gen strung, freza, cnc-uri etc la preturi  bune sau chiar foarte bune ii recomand sa urmareasca licitatiile publice ale statului francez.

Apar destul de des astfel de utiliaje care de multe ori se vand la preturi derizorii. Problemuta e ca nu le vand la persoane fizice, trebuie sa poti cumpara printr-o firma cu un domeniu de activitate care sa aiba legatura cu astfel de utilaje. Se poate licita live din sala, live online sau se poate trimite oferta in plic,in functie de preferinte. Se poate plati cu cardu. 

Cateva exemple de strunguri vandute relativ recent:

https://encheres-domaine.gouv.fr/hermes//biens-mobiliers/materiels-professionnels/machines-outils/324391

https://encheres-domaine.gouv.fr/hermes//biens-mobiliers/materiels-professionnels/machines-outils/426159

https://encheres-domaine.gouv.fr/hermes//biens-mobiliers/materiels-professionnels/machines-outils/472638

La pretul obtinut se mai adauga o taxa de 11%.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, superbec a spus:

Alta parere personala.. pt hobby o freza mica cu multe accesorii , divizor si ce-ti mai trebuie face mult mai multa treaba decat un strung 

Îmi poți da niște exemple, te rog? M-ai făcut tare curios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, superbec a spus:

stai, nu te ambala :)

 

gasesti strunguri mai mici , nu micro , dar mai mici , un batiu de 800 cu universal de 300 (cifre din burta) sh facute prin toata europa , eu le vad tot timpu pe net dar chiar nu am ce face cu unul.

 

e foarte usor sa inlocuiesti un motor de 380v cu unul de 230v 

 

mie unu mi se par astronomice preturile la strungurile noi, proxonu ala e absolut minuscul  nici nu stiu la ce poti avea nevoie de asa ceva 

 

ca fapt divers, poate nu stiu toti entuziastii , cu un strung mare poti prelucra piese mici , cu unu mic nu poti face piese mari.

Daca motorul este de pina la 2 kW de acord. Treci motorul din stea in triunghi, si il poti alimenta direct cu un convertior alimentat monofazat la 230 VAC cu iesire trifazica de 230 V

 

Daca insa motorul este mai mare, iti trebuie trifazic.

 

Acuma la hobby totusi ce dimensiuni sa faca omul ca sa nu ii ajunga un strung mic?  Nu vorbesc de Proxxon care este o scula minunata pentru modelisti.

 

Daca surubaresti la mobra (nu la TAB)  si ai nevoie de ceva piese la strung, unul din asta gen Optimum sau Holzmann cred ca ar fi suficient.

Cum ai spus nici tu nu ai ceva face cu unul adevarat. Eu unul ma gandesc unde draqu sa bag unul mai mare. Ori strungul ori nevasta 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, superbec said:

ca fapt divers, poate nu stiu toti entuziastii , cu un strung mare poti prelucra piese mici , cu unu mic nu poti face piese mari.

 

Doua bube cu strungul mai mare, spatiul daca nu-l ai in primul rand si lipsa experientei. In cazul meu ambele probleme au cantarit dar sper ca peste 1-2 ani sa pot spune ca am asa mare nevoie de strung mare incat sa sacrific parte din spatiul garajului (28mp) ca sa iau un strung mai mare, gen SN320. Daca dispuneam de 10mp in plus ma faceam ca uit ca nu am experienta si luam un SN320 sau ceva similar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Lucian_M a spus:

Îmi poți da niște exemple, te rog? M-ai făcut tare curios.

exemple de freze ? sau ce poti face cu ele ?

 

Acum 3 ore, mobiletron a spus:

 

Doua bube cu strungul mai mare, spatiul daca nu-l ai in primul rand si lipsa experientei. In cazul meu ambele probleme au cantarit dar sper ca peste 1-2 ani sa pot spune ca am asa mare nevoie de strung mare incat sa sacrific parte din spatiul garajului (28mp) ca sa iau un strung mai mare, gen SN320. Daca dispuneam de 10mp in plus ma faceam ca uit ca nu am experienta si luam un SN320 sau ceva similar.

eu nu stiu ce nevoi ai tu , pt hobby e ok absolut orice ca e placerea ta , daca vorbim de nevoi/comenzi astea sunt paralele cu lipsa ta de experienta adica nevoia exista chiar daca stii tu cum sa executi lucrarea urmatorul loc de dat cu capu fiind doar marimea jucariei.

 

Acum 3 ore, Silver Arrow a spus:

 

Acuma la hobby totusi ce dimensiuni sa faca omul ca sa nu ii ajunga un strung mic? 

 pai nu e numai dimensiunea, se invart prea repede pt altceva decat plastice si cate un neferos cateodata ... pe un strung mare bagi cutitu in inox in titan in alte aliaje nefericite , cu astea mici iei la pila.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.04.2020 la 0:54, Lucian_M a spus:

Am o idee ce se poate face cu ele, însă poate ai niște exemple mai concludente.

pai ia si tu o carte de prelucrari mecanice , poti face ...orice chiar si un strung :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.04.2020 la 21:54, mobiletron a spus:

 

Super, merci!

Am trecut astazi pe la Hornbach.

Inghesuiala ca la balamuc.

Am asteptat afara la coada sa intram pe pachete de cate 20 🤣

Am cumparat un spray cu emulsie pentru aschiere. Sunt curios cum o fi.

Nu stiu sa pun poza din telefon 🙈

E o doza de 400 ml, 20 lei, firma Soudal

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, Cavaleru said:

ce parere aveti de menghinele astea:

 

Nivel hobby, am avut una similara si am spart-o batand cu ciocanul intr-o piesa prinsa in ea. Dar nu sunt gandite pentru astfel de solicitari, deci practic a fost vina mea. In rest a fost foarte buna pentru lucrari uzuale care apar in garaj, sa dai o gaura, sa tai ceva, sa indoi o platbanda, etc.

4 hours ago, Silver Arrow said:

Am trecut astazi pe la Hornbach.

 

Nu ma inghesui in perioada asta la Hornbach, o sa iau online de la Rocast.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu o sa fac lucrari de fierar cu ea. o sa fie mai mult ca a 3-a mana.

 

cred ca o sa merg pe a doua. are prindere doar in 3 puncte si e suficient de mare si ca dimensiune a bacurilor si ca prindere.

 

Si bacurile  par ca se pot inlocui...

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...