Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Acum 6 ore, florinelu07 a spus:

Eu am implinit doua saptamani de cand s-a spart panza de la flex si a agatat manusa. Din fericire Hilti-ul este varianta cu frana si s-a oprit aproape instant si am scapat doar cu 5 copci (pentru cosmetica).

 

Grija mare la echipamentul de protectie! Pe de alta parte, daca era ceva jucarie cu on/off si cam atat, putea sa iasa foarte grav.

Teaser:

20200511_114413.jpg

 

ms ca ai impartasit asta, asa mai invatam si noi

o sa pun pe lista manusile de piele 

@Silver Arrow ai ceva scule :) nice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 7 ore, florinelu07 a spus:

Eu am implinit doua saptamani de cand s-a spart panza de la flex si a agatat manusa. Din fericire Hilti-ul este varianta cu frana si s-a oprit aproape instant si am scapat doar cu 5 copci (pentru cosmetica).

 

Grija mare la echipamentul de protectie! Pe de alta parte, daca era ceva jucarie cu on/off si cam atat, putea sa iasa foarte grav.

Teaser:

20200511_114413.jpg

Ai scapat ieftin. Bine ca ai avut manusi. Sper ca folosesti si ochelari.

Ceea ce nu inteleg este cum de te-ai lovit in protectie? Ti-a agatat discul manusa si ti-a tras mina ?

Folosesti manerul lateral ca sa tii flexul?

 

Flexul este o scula periculoasa.

Daca nu esti vigilent si inclini discul in taietura acesta se sparge si nu te mai ajuta protectia.

Incerc sa evit pe cat posibil folosirea lui in afara suportului de taiere in care sta prins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, florinelu07 a spus:

 

PS. Cica la tot ce implica manipularea si procesarea de metale/nemetale se face cu manusi groase din piele (iti mai da o mica sansa)

 

FARA MANUSI !

 

flexul e pistol cu apa, daca te prinde un strung sau o freza sau o bormasina masiva te face carne de mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Silver Arrow a spus:

Ai scapat ieftin. Bine ca ai avut manusi. Sper ca folosesti si ochelari.

Ceea ce nu inteleg este cum de te-ai lovit in protectie? Ti-a agatat discul manusa si ti-a tras mina ?

Folosesti manerul lateral ca sa tii flexul?

Ochelarist natural (insuficient).

A prins manusa si tras mana - natural am tras si eu si doar manusa s-a infasurat, dar am dat cu dosul peste aparatoare (fix o tura a facut)

La faza de mai sus, tineam cu o mana - acum am lamurit ca musai menghina sau blocaj si mainile ferite (pe manere).

Acum 37 minute, superbec a spus:

 

FARA MANUSI !

 

flexul e pistol cu apa, daca te prinde un strung sau o freza sau o bormasina masiva te face carne de mici.

Am si alte scule la care in manual scria cu BOLD sa nu folosesti manusi....

 

Dar daca am fost prost....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, superbec a spus:

 

FARA MANUSI !

 

flexul e pistol cu apa, daca te prinde un strung sau o freza sau o bormasina masiva te face carne de mici.

Asta cu strungul am invatat in clasa a V-a la orele de Lucru Manual 😂

O fi fost scoala comunista cum o fi fost dar imi aduc si astazi aminte, la mai mult de 40 de ani 🙈 prima ora de Pretectia Muncii: sa verificam ciocanul daca are pana de blocare, sa nu aiba floare, sa nu aiba menghina joc, SA NU AVEM HAINE LARGI SI CARE ATRANA PE LANGA NOI, fetele sa aiba parul strans si sub boneta sau batic, sa purtam ochelari de protectie ...........

Uite ca a avut ecou treaba de o mai tin minte si astazi 🙃

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, easy ride on! a spus:

Da, doar ca nu folosea flex-uri, ca material didactic pentru copii.

Iar AKM-urile au intrat in practica "scolara" ceva mai tarziu, dupa 18 ani.  :)

Generatiile actuale (necomuniste) sunt considerate incapabile de conducerea unei motociclete inainte de varsta de 24 de ani.

Am evoluat?

Pai in unele sensuri am evoluat in altele nu.

Acuma depinde de fiecare ce asteptari are de la viata.

Cum generatia actuala are doar computere si programare in cap nu poti avea asteptari de la ei sa stie din ce parte se tine surubelnita 🤪.

Nu stiu daca am evoluat sau nu, dar sigur viata s-a schinmbat.

Uita-te la noi: in loc sa ne vedem draqu in oras la un Pespsi stam si butonam in tastaura 🤣

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, easy ride on! a spus:

Generatiile actuale (necomuniste) sunt considerate incapabile de conducerea unei motociclete inainte de varsta de 24 de ani.

Sau sunt considerate capabile sa conduca la 16 ani o motocicleta mai mare si mai puternica decat Mobra. Chestie de perspectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Opinia mea legata de "flex-uri" (i.e. polizoare unghiulare), bazata pe experienta: Utilizarea polizoarelor unghiulare conform instructiunilor (e.g. ochelari, maner, protectie piatra) prezinta risc minim in ceea ce priveste accidentele in care piatra cedeaza si se dezintegreaza. Am rupt o piatra (normala, pentru taiat metal) polizand un cordon de sudura - am apasat prea tare pe flex si cateva resturi din piatra m-au lovit in gat; doar s-a inrosit piele putin. Am impresia ca pietrele sunt proiectate astfel incat sa nu devina proiectile daca se dezintegreaza. 

 

Ce vreau sa spun e ca nu am auzit de accidente serioase in urma dezintegrarii pietrelor. Ma refer strict la utilizarea in scopurile in care a fost conceput. Folosirea flexului dotat cu o lama de ferastrau circular la taiat material lemnos pare un accident care asteapta sa se intample.

 

Multa sanatate tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rupt discul când polizam o țeavă mare, pe interior. Aveam salopeta, pantaloni trening și izmene. Mare lucru nu am simțit. Dar dacă aveam pantaloni scurți, cum port uneori vara?! Btw, aveam apărătoare la flex.

 

Tot în flexul ăla am pus un disc pentru lemn. În viața mea nu mai fac asta, dacă flexul nu stă în dispozitiv gen cum e circular de banc. Să spun că era să rămân fără un deget?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, CapnJackSparrow a spus:

Am rupt o piatra (normala, pentru taiat metal) polizand un cordon de sudura - am apasat prea tare pe flex si cateva resturi din piatra m-au lovit in gat; doar s-a inrosit piele putin. Am impresia ca pietrele sunt proiectate astfel incat sa nu devina proiectile daca se dezintegreaza. 

 

 

s-a rupt, in primul rand, pentru ca panza de taiat nu se foloseste la polizat , cum ii spune si numele este doar pentru taiat 

pietrele de polizat sunt mult mai groase si daca te infigi in fer chiar devin proiectile , daca au defect de fabricatie si nu sunt echilibrate iar devin proiectile , cateodata dai de una de iti vibreaza vecina in baie , aia are mai sanse sa se sparga  

 

alegeti panze de taiat cat mai subtiri (1mm) si de firma , cu panza subtire tai mai mult si mai usor si sunt mai ieftine, pt hoby nu faci economie cu o panza ieftina .

 

daca ai nevoie sa tai si sa polizezi mai cumperi inca un flex , sau mai multe sa nu schimbi toata ziua panze , pietre si perii pentru 100 ron cat e un flex la reducere. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg pe Bosch, Carbochim și de alea de Lidl. Nu am mai bubuit de mult vreo piatră. Și mie îmi plac astea subțiri, că taie repede. Pentru finisaje exista discuri cu bucăți de șmirghel, am luat vreo 10, diferite granulații.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voiam să zuc și eu de pânza de tăiat care nu se folosește la polizat! Pt tăiat iau din alea pt inox, mai subțiri, am 3 "flex" - uri, de la 115 la 230 + o mașină de tăiat la unghi. 

Prin '86 mi s-a dezintegrat o piatră de la un polizor de mână pneumatic (turație, nu glumă), nici n-am știut când a rămas axul gol. Pt că poziția a fost una corectă nu m-a nimerit nici o bucată din ea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti zdravan la cap nu te a puci de polizat cu discul de taiat, Nici nu inteleg de ce se mai discuta despre treaba asta. Sunt grosimi diferite si constructii diferite ale discurilor.

 

Oricum aparatul denumit traditional Flex, iar tehnic polizor unghiular, asa cum ii spune si denumirea a fost gandit pentru polizat.

 

Elementul esential cand te apuci sa tai cu un flex este rabdarea. Tai incet, nu apesi, controlezi pozitia discului.

 

Eu, precum @superbec - Sa traiesti coane!! -  prefer discurile mai subtiri. Sunt mai flexibile si nu se trosnesc cum te-ai dus mai stramb. Se si vede cum se deformeaza cand te duci aiurea cu flexul.

 

Inca un element important la taiere: nu tai ca disperatul de sus pina jos dintr-o trecere. Marchezi frumos cu winklu´ de jur imprejur si tai fierul de jur imprejur astfel incat sa nu intre flexul mai mult cativa mm in fier cat este grosimea lui. Faci si o taietrua frumoasa si reduci sansele de incidente ca sa spun asa.

 

Iar daca tai la serie si vrei sa  tai dintr-o trecere lucrezi mereu cu suport (de altfel flexul meu mare de 230 este montat permanent in suport):

 

https://www.dedeman.ro/bucuresti4/stativ-pentru-taiere-cu-polizorul-unghiular-wolfcraft-5019000/p/1021148

 

426693502_SUPORTFLEX.thumb.jpg.495a851027280ab18331d1415845f6ea.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, GoodKat a spus:

Aveti ceva bun si testat  ca recomandare?

Mașină de tăiat! Eu am luat una din Lidl cu disc de 180mm, pt profile de max 50/40 face treabâ bună. Suporturi la fel, m-am uitat la f multe și toate joacă, precizie canci. Altfel tai cu 230 din mână frecvent, dar nu chestii de finețe /la unghi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, GoodKat a spus:

Aveti ceva bun si testat  ca recomandare?

Daca ai nevoie de o masina de debitat, vezi ca am pus un filmulet cu o pagina in urma  #1794

 

Asa cum ti-a scris si @John -  Salutari!!  -  cu disc de 180 mm vei taia fiare de max 50 mm diametru/grosime etc.

 

Acuma depinde de buget: cel de la Lidl este de 3 ori mai ieftin  decat cel de la Holzmann.

 

Cel de la Lidl este cu disc de taiere abraziv (scula merge la 7.700 rot/min) , cel de la Holzmann cu disc de taiere cu pastile (merge la 3.800 rot/min).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, Silver Arrow a spus:

Asta cu strungul am invatat in clasa a V-a la orele de Lucru Manual 😂

O fi fost scoala comunista cum o fi fost dar imi aduc si astazi aminte, la mai mult de 40 de ani 🙈 prima ora de Pretectia Muncii: sa verificam ciocanul daca are pana de blocare, sa nu aiba floare, sa nu aiba menghina joc, SA NU AVEM HAINE LARGI SI CARE ATRANA PE LANGA NOI, fetele sa aiba parul strans si sub boneta sau batic, sa purtam ochelari de protectie ...........

Uite ca a avut ecou treaba de o mai tin minte si astazi 🙃

 

 

Că bine zici! Fără mâneci lungi, cordoane, MÂNUȘI când lucrezi cu scule prin așchiere... etc. 

Apropo' de atelierul din școala generală, după ce în clasa a V-a am făcut traforaj (tâmplărie), din a VI-a până-n a VIII-a am băgat fiare. La traforaj super profesor, ne explica cu blândețe, ne ajuta, etc.. La fiare un gherțoi d-ăla la 50 de ani, cu halat bleumarin, ochelari ca ai lu' Dexter și nelipsita bască cu moț. După ce ne-a explicat el regulile, să nu dăm cu ciocanu-n menghină, în bacuri, în șurub, etc, să nu facem altceva decât ce ne dă el, ne-am băgat p... și ne-am apucat de făcut cuțitașe. După ce le-am terminat, le înfigeam în parchet. El nuștiu pe unde dracu' umbla, și apare dintr-o dată, noi pe felie ca în filmul "Dacii" cu ăia care înfigeau cuțite printre degete. Trece de noi toți și se duce undeva în spate unde era o magazie ceva. Și vine cu un soi de pulan și pe la spate ne arde câte un d-ăla pe buci de ziceai ca ne-a băgat chilli-n găoază... M-a durut cvru' o săptămână...

Altfel, un nesimțit, ne obliga sa mergem pe șantier ca să aducem fier-beton. Făceam niște mizerii de pantofare. Trebuia răsucit fier betonu', să nu aibă liniile alea strâmbe..

 

Apoi la liceu. M-am luat după mama și am dat la Rosetti, eram 2 băieți în clasă și restul fete. Și aveam vreo săptămână de atelier pe trimestru sau ceva de genu'. Ce nu aveam eu nicio absență la ore, dar când venea vorba de practică, nu-mi venea să mă duc, mi se părea timp pierdut. E, și zic să mă duc totuși vineri (era și sâmbăta obligatoriu la școală). Un tinerel cu mustață, deșirat, acum îmi dau seama că semăna cu Borat... Face el prezența și când ajunge la mine începe să râdă. Pfoaaa, "iepuraș" (vorba lui), n-ai venit deloc și ai o grămadă de recuperat și figuri d-alea de brigadier... Ce-am de făcut? 60 de L-uri. Era ceva pentru cuiere, niște bucăți de platbandă de vreo 60x20 mm deja găurite, trebuia să le-ndoim. Cred că mi-a luat vreo 10 minute, prindeam câte 3 în menghina și bunghisem un ciocan mai mare, le dovedeam imediat. Am mai făcut și la pi... colegele din jur să zic încă vreo 200 de bucăți și m-am dus la el cu norma după vreo oră. Mai că nu i-a căzut mustața... Sâmbătă nu m-am mai dus... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, GoodKat a spus:

@Silver Arrow Nu am neaparat nevoie sa tai ceva mai gros de 50x50 dar caut ceva care scoate putin praf...o scula cu taiere umeda nu isi justifica investitia, dar cred ca o scula ca cea de la Holzmann face ce trebuie in banii aia.

 

Cu flexul nu poti taia in interior...de fapt poti, dar apoi inhalezi pilitura si cu praful generat de panza.

 

ia un fierastrau d-asta circular cu panza metalica cu dintii din tungsten-carbid daca zic bine. Au cei de la Evolution asa ceva si tai cu el tot felul de metale, nu face praf sau scantei, ci doar span

 

uite asta: https://www.emag.ro/ferastrau-circular-r355cps-multimaterial-metal-otel-lemn-evolution-355-mm-2200w-1550-rpm-083-0003a/pd/DXD9LBMBM/?X-Search-Id=192d39d23f1dabed0fcb&X-Product-Id=56663501&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo' (de scule). Mă roade să tai pereții dintre camere și balcon. Sunt din prefabricate și pe la mijloc au polistiren. Știu că există super scule care taie betonul, dar prețul e la cer, știu deasemenea că există firme care se ocupă cu așa ceva, dar parcă aș vrea să-i măcelăresc eu. Altceva în afară de ciocan și daltă, eventual băgată-n bormașina SDS, există? Să iau un baros mai mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, vis-a-vis a spus:

Apropo' (de scule). Mă roade să tai pereții dintre camere și balcon. Sunt din prefabricate și pe la mijloc au polistiren. Știu că există super scule care taie betonul, dar prețul e la cer, știu deasemenea că există firme care se ocupă cu așa ceva, dar parcă aș vrea să-i măcelăresc eu. Altceva în afară de ciocan și daltă, eventual băgată-n bormașina SDS, există? Să iau un baros mai mare?

 

flex mare cu disc diamantat, depinde de grosime :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, florinelu07 a spus:

Vezi sa nu iei amenda de uiti cum te cheama....

 

Exista scule de toate natiile, dar este deranj mare.

Desi probabil nu sunt pereti portanti, astfel de operatiuni se executa cu autorizatie. Ceva rabdare si  o poti rezolva legal.

Faci fara acte si daca te da in gat un vecin o sa platesti amenda cat ti-ar ajunge sa iti echipezi atelierul cu tot ce vrei tu 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.05.2020 la 22:21, easy ride on! a spus:

 

Generatiile actuale (necomuniste) sunt considerate incapabile de conducerea unei motociclete inainte de varsta de 24 de ani.

 

e relativa treaba...

atunci pt mobra 50 trebuia sa ai 18 ani

acum poti conduce chiar si 125 la 16 ani..., ceea ce atunci era posibil doar de la 18

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...