Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Acum 13 minute, GoodKat a spus:

Aveti ceva bun si testat  ca recomandare?

Daca ai nevoie de o masina de debitat, vezi ca am pus un filmulet cu o pagina in urma  #1794

 

Asa cum ti-a scris si @John -  Salutari!!  -  cu disc de 180 mm vei taia fiare de max 50 mm diametru/grosime etc.

 

Acuma depinde de buget: cel de la Lidl este de 3 ori mai ieftin  decat cel de la Holzmann.

 

Cel de la Lidl este cu disc de taiere abraziv (scula merge la 7.700 rot/min) , cel de la Holzmann cu disc de taiere cu pastile (merge la 3.800 rot/min).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 22 ore, Silver Arrow a spus:

Asta cu strungul am invatat in clasa a V-a la orele de Lucru Manual 😂

O fi fost scoala comunista cum o fi fost dar imi aduc si astazi aminte, la mai mult de 40 de ani 🙈 prima ora de Pretectia Muncii: sa verificam ciocanul daca are pana de blocare, sa nu aiba floare, sa nu aiba menghina joc, SA NU AVEM HAINE LARGI SI CARE ATRANA PE LANGA NOI, fetele sa aiba parul strans si sub boneta sau batic, sa purtam ochelari de protectie ...........

Uite ca a avut ecou treaba de o mai tin minte si astazi 🙃

 

 

Că bine zici! Fără mâneci lungi, cordoane, MÂNUȘI când lucrezi cu scule prin așchiere... etc. 

Apropo' de atelierul din școala generală, după ce în clasa a V-a am făcut traforaj (tâmplărie), din a VI-a până-n a VIII-a am băgat fiare. La traforaj super profesor, ne explica cu blândețe, ne ajuta, etc.. La fiare un gherțoi d-ăla la 50 de ani, cu halat bleumarin, ochelari ca ai lu' Dexter și nelipsita bască cu moț. După ce ne-a explicat el regulile, să nu dăm cu ciocanu-n menghină, în bacuri, în șurub, etc, să nu facem altceva decât ce ne dă el, ne-am băgat p... și ne-am apucat de făcut cuțitașe. După ce le-am terminat, le înfigeam în parchet. El nuștiu pe unde dracu' umbla, și apare dintr-o dată, noi pe felie ca în filmul "Dacii" cu ăia care înfigeau cuțite printre degete. Trece de noi toți și se duce undeva în spate unde era o magazie ceva. Și vine cu un soi de pulan și pe la spate ne arde câte un d-ăla pe buci de ziceai ca ne-a băgat chilli-n găoază... M-a durut cvru' o săptămână...

Altfel, un nesimțit, ne obliga sa mergem pe șantier ca să aducem fier-beton. Făceam niște mizerii de pantofare. Trebuia răsucit fier betonu', să nu aibă liniile alea strâmbe..

 

Apoi la liceu. M-am luat după mama și am dat la Rosetti, eram 2 băieți în clasă și restul fete. Și aveam vreo săptămână de atelier pe trimestru sau ceva de genu'. Ce nu aveam eu nicio absență la ore, dar când venea vorba de practică, nu-mi venea să mă duc, mi se părea timp pierdut. E, și zic să mă duc totuși vineri (era și sâmbăta obligatoriu la școală). Un tinerel cu mustață, deșirat, acum îmi dau seama că semăna cu Borat... Face el prezența și când ajunge la mine începe să râdă. Pfoaaa, "iepuraș" (vorba lui), n-ai venit deloc și ai o grămadă de recuperat și figuri d-alea de brigadier... Ce-am de făcut? 60 de L-uri. Era ceva pentru cuiere, niște bucăți de platbandă de vreo 60x20 mm deja găurite, trebuia să le-ndoim. Cred că mi-a luat vreo 10 minute, prindeam câte 3 în menghina și bunghisem un ciocan mai mare, le dovedeam imediat. Am mai făcut și la pi... colegele din jur să zic încă vreo 200 de bucăți și m-am dus la el cu norma după vreo oră. Mai că nu i-a căzut mustața... Sâmbătă nu m-am mai dus... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, GoodKat a spus:

@Silver Arrow Nu am neaparat nevoie sa tai ceva mai gros de 50x50 dar caut ceva care scoate putin praf...o scula cu taiere umeda nu isi justifica investitia, dar cred ca o scula ca cea de la Holzmann face ce trebuie in banii aia.

 

Cu flexul nu poti taia in interior...de fapt poti, dar apoi inhalezi pilitura si cu praful generat de panza.

 

ia un fierastrau d-asta circular cu panza metalica cu dintii din tungsten-carbid daca zic bine. Au cei de la Evolution asa ceva si tai cu el tot felul de metale, nu face praf sau scantei, ci doar span

 

uite asta: https://www.emag.ro/ferastrau-circular-r355cps-multimaterial-metal-otel-lemn-evolution-355-mm-2200w-1550-rpm-083-0003a/pd/DXD9LBMBM/?X-Search-Id=192d39d23f1dabed0fcb&X-Product-Id=56663501&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo' (de scule). Mă roade să tai pereții dintre camere și balcon. Sunt din prefabricate și pe la mijloc au polistiren. Știu că există super scule care taie betonul, dar prețul e la cer, știu deasemenea că există firme care se ocupă cu așa ceva, dar parcă aș vrea să-i măcelăresc eu. Altceva în afară de ciocan și daltă, eventual băgată-n bormașina SDS, există? Să iau un baros mai mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, vis-a-vis a spus:

Apropo' (de scule). Mă roade să tai pereții dintre camere și balcon. Sunt din prefabricate și pe la mijloc au polistiren. Știu că există super scule care taie betonul, dar prețul e la cer, știu deasemenea că există firme care se ocupă cu așa ceva, dar parcă aș vrea să-i măcelăresc eu. Altceva în afară de ciocan și daltă, eventual băgată-n bormașina SDS, există? Să iau un baros mai mare?

 

flex mare cu disc diamantat, depinde de grosime :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, florinelu07 a spus:

Vezi sa nu iei amenda de uiti cum te cheama....

 

Exista scule de toate natiile, dar este deranj mare.

Desi probabil nu sunt pereti portanti, astfel de operatiuni se executa cu autorizatie. Ceva rabdare si  o poti rezolva legal.

Faci fara acte si daca te da in gat un vecin o sa platesti amenda cat ti-ar ajunge sa iti echipezi atelierul cu tot ce vrei tu 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.05.2020 la 22:21, easy ride on! a spus:

 

Generatiile actuale (necomuniste) sunt considerate incapabile de conducerea unei motociclete inainte de varsta de 24 de ani.

 

e relativa treaba...

atunci pt mobra 50 trebuia sa ai 18 ani

acum poti conduce chiar si 125 la 16 ani..., ceea ce atunci era posibil doar de la 18

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.05.2020 la 20:08, florinelu07 a spus:

 

Ontopic: aparat de sudura Kemppi are cineva? Ma bate gandul la un Miniarc 150.

 

 

la cat costa kempiu ala iti cumperi un esab similar

 

kemppi fac multe aparate in india de cativa ani , nu stiu unde e fix ala micu facut dar cer bani de nemtia sau sedezia ...does not compute

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, superbec a spus:

la cat costa kempiu ala iti cumperi un esab similar

 

kemppi fac multe aparate in india de cativa ani , nu stiu unde e fix ala micu facut dar cer bani de nemtia sau sedezia ...does not compute

Cica Finlanda

Am un Iweld mic (120a) care merge okish... "tehnologie" Esab ca s-au inspirat chinezii ca tot in aceiasi fabrica se face si Esab.

 

Toata piata este praf... Lincoln Electric (USA) cica Italy dar facut in Polonia...plm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine iei gys.. frantuzesc facut in polonia cu piese chinezesti :) la juma de pret dar topeste la fel un electrod invelit ..

 

p.s. cumva esab e impartit in 2, esab europa(suedia) si esab Nord hamerica (produs in china)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valori istorice, si SCULE DE CALITATE,

poza,

Trusa de coasă(fara piatră) e din Imp. Habsburgic. 

Si ca tot suntem pe topic dedicat,

Eu întâi caut pe google occidentalilor spre ex: Werkzeuge, sa zicem ca găsesc marca Hazet ori Proxon.

Apoi caut pe google.ro si dau de importator. Daca pretul e ok, batem palma, dacă nu cand mergem in concedii, ne rezervam o trecere pe la magazinele occidentale, unde TÜV inca este STAS.. 

Asa dragilor. 

 

IMG_20200602_092325.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar o scula, dar s-a lovit cineva de a avea nevoie de un, in engleza, automatic gate latches? Sa dea naiba daca gasesc ceva in romana vietii.

 

https://www.amazon.com/gp/product/B009YNVYDQ/ref=as_li_ss_tl?linkCode=sl1&slotNum=4&linkId=8effc71f2a9df57d07cc38aa11161e47&imprToken=4KrwQHybtamDDccVpQNXOg&tag=brigredoo-20&ie=UTF8

 

Asta ar fi produsul. Practic nu stiu cum sa traduc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...