Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Usor de zis, dar practic daca caut zavor automat sau zavor cu inchidere am complet alte rezultate. 😔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus fix zavor din ala la o poarta, a fost automat primii 2 ani acum e semi-automat daca nu vrei sa trantesti poarta.

 

cu putin noroc gasesti la hornbach

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la chestia asta,

ii schimbi centrul de greutate si ii sudezi două urechi pt prinderea la sol, ai blocatorul dorit al portii. 

Da, moderne sunt la nivelul solului, insa pt iarna stau mai bine pe un înălțător. 

IMG_20200603_125326.jpg

https://www.dedeman.ro/bacau/opritor-poarta-batanta-otel-230-x-20-mm/p/6009001

Mesterind si pozitionand bine, poti folosi si asta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa il folosesc la interior pentru un proiect cu hidden door.

 

Colegul chemical mi-a dat cateva ponturi pe privat, se gasesc si la noi. Daca cineva vrea sa imi zica ca nu vreau sa fac reclama sa apara discutii.

 

Amazon nu imi mai pare o solutie decat daca iei din UE. Am dat comanda de 3 balamale ascunse, 36$ cele 3. 23$ transport, 10$ taxe vamale si, mai nou, am aflat ca exista sansa sa platesc inca 100+ lei la DHL. M-am uitat la toate chestiile cu codul EORI, dar la mine nu se aplica ca sunt deja platite taxele. Am sunat si am vorbit cu o tipa, teoretic nu voi plati, dar ma astept sa da. Ramane de vazut. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Pandy a spus:

 teoretic nu voi plati, dar ma astept sa da.

 

trimiti scrisoare electronica lu tovarasu bezos si-ti returneaza banii

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai testat strungul, mai mult de nevoie pentru ca am nevoie sa fac un piston care impinge rulmentul de ambreiaj. Am folosit ca material o tija de amortizor, un material cam dur pentru capacitatea strungului:

 

 

Canal pentru oring, aici am avut ceva de furca din cauza cutitului si o ciudatenie, nu taia aproape deloc cu ulei. A trebuit sa merg pe uscat cu turatie joasa din aproape in aproape pana am realizat canalul, inceputul l-am facut cu cutitul din primul clip care taie bine:

 

 

Piesa finala va fi ca cea de mai jos:

 

20200610_212842.thumb.jpg.28cbd48c6bab18bc5d42a71991813cc1.jpg

 

Si va culisa in acest cilindru care a fost bucsat candva cu otel (nu de mine):

 

20200610_212903.thumb.jpg.9f6424d5f6e62c3f9e8a6d93476b3673.jpg

 

Pana acum un strungar facea piesa de trei ori dar am nevoie sa exersez si din acest motiv prefer sa ma chinui eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.06.2020 la 15:33, Pandy a spus:

Eu vreau sa il folosesc la interior pentru un proiect cu hidden door.

 

Colegul chemical mi-a dat cateva ponturi pe privat, se gasesc si la noi. Daca cineva vrea sa imi zica ca nu vreau sa fac reclama sa apara discutii.

 

Amazon nu imi mai pare o solutie decat daca iei din UE. Am dat comanda de 3 balamale ascunse, 36$ cele 3. 23$ transport, 10$ taxe vamale si, mai nou, am aflat ca exista sansa sa platesc inca 100+ lei la DHL. M-am uitat la toate chestiile cu codul EORI, dar la mine nu se aplica ca sunt deja platite taxele. Am sunat si am vorbit cu o tipa, teoretic nu voi plati, dar ma astept sa da. Ramane de vazut. 

 

se gasesc in UK, daca ai un amic pe acolo il rogi sa iti puna la posta cateva. Ma intereseaza si pe mine 1 sau 2 buc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Balmalele le-am luat din USA, au ajuns in 3 zile...nici o taxa suplimentara la DHL, aveam totul deja platit.

 

Zavor am facut comanda pe un site romanesc, teoretic ajunge in 2 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
On 01.07.2020 at 16:07, john17 said:

Si n-ai strung chinezesc. 😈

 

N-ai sa vezi japonez sa lucreze cu strung chinezesc, ar fi sub demnitatea lui. Lucrarea din film este foarte scumpa, mai scumpa ca piesa in sine si cred ca a fost facuta pentru un proiect custom sau pe motiv de piesa noua nelivrabila. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, mobiletron a spus:

 

N-ai sa vezi japonez sa lucreze cu strung chinezesc, ar fi sub demnitatea lui. Lucrarea din film este foarte scumpa, mai scumpa ca piesa in sine si cred ca a fost facuta pentru un proiect custom sau pe motiv de piesa noua nelivrabila. 

Păi se vede că omu' face cafe race-uri și a vrut roată cu spițe. Aia originală era turnată...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
On 03.07.2020 at 8:51, einstein1984 said:

Sau doar ca sa se laude

 

Nu ma laud dar am cumparat de la https://gebotools.ro/ un set freze pentru scaune de de supape la pretul de 188lei, o sa-l testez zilele acestea. Nu am pretentia ca sunt scule profesionale dar daca reusesc sa frezez scaunele de supape de la vechiturile mele rusesti inseamna ca nu l-am luat degeaba.

 

20200724_202550.thumb.jpg.310f2be73a653b3c427aab62ad384443.jpg

 

 

20200724_202605.thumb.jpg.0d9d8b2eb975069af719e80b7f509b19.jpg

 

20200724_202616.thumb.jpg.badc76816f2b3be9ce0daae38431c30e.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

49 minutes ago, john17 said:

Scaunele ca scaunele, dar cum rectifici supapele? 

 

42 minutes ago, Silver Arrow said:

Supapa se rectifica prin inlocuire 🤣

 

La rusesti si vechituri in general este necesara inlocuirea supapelor in majoritatea cazurilor, ori sunt corodate de stat in conditii improprii ori sunt prea uzate. Lucrez acum la un BMW R35, supapele ar putea fi rectificate dar coada supapei are uzura peste o zecime de milimetru. Deci supape noi, ghiduri noi si rectificat scaunele de supapa.

 

42 minutes ago, Silver Arrow said:

Interesant setul. Eu rectificam scaunul cu supapa, cu zeama de slefuit.

 

Slefuirea nu inseamna rectificare, daca pe zona de contact ai gropite nu le scoti niciodata prin slefuire cu pasta.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, mobiletron a spus:

Slefuirea nu inseamna rectificare,

👍

Acum vreo 25 ani am desființat un service și am dat polizorul de supape pe 2 sticle de cola la 2l... 🤦‍♂️

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scula aia frezeaza scaunul inainte de a fi slefuit cu pasta! Scaunele si supapele uzate, daca se incadreaza in niste limite, se rectifica intai cu freza si polizor de supape si abia apoi se slefuiesc cu pasta. Slefuirea cu pasta a unor supape care curg este doar o tiganie cu efecte incerte si pe termen scurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Alezor de 14mm reglabil, imi trebuie pentru rectificarea lacaselor in care vor intra ghidurile de supape. Inceputul alezorului e de 13.7mm iar acum imi trebuie si un spiral de 13.8mm, am gasit cu 100 lei la o firma din Brasov. 

 

20200810_200931.thumb.jpg.4f5fb55eb8c7e921c0b5bb57fa67f874.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...