Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aș dori să-mi mai iau o dinamometrica, a mea pleacă de la 28 Nm. M-ar interesa una care să plece de la 8-10 Nm și să fie sub 100 Nm (că până acolo sunt majoritatea valorilor de cuplu la mobre). Cât de scumpă să fie? Ce dreq, sunt român, vreau moca! 😂

Acum serios, ceva până în 150-170 lei. Sau poate vinde cineva, că își dorește una electronică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6-30 NM in stoc, exista 20-100 dar nu e momentan in stoc: Proxxon MicroClick Torque Wrench - bike-components (bike-components.de). Depaseste bugetul, e doar o sugestie. Eu o am pe cea de 6-30 de cativa ani, la biciclete nu e nevoie de mai mult, nu am de ce sa ma plang pana acum.

 

Cand am cumparat-o era mult mai ieftina, am dat vreo 35-40 de euro.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii ăia găsesc Unior mâine în Dedeman, dar parcă n-aș da dublu pe o cheie, mai ales că nu va fi folosită intens. Și aș prefera 3/8, că e mai rezistent capul decât la 1/4. Recunosc, n-am bulit niciun clicket până acum, mic sau mare. De fapt, nu știu pe cineva să fi bulit vreun 1/2, că de ăla se trage sănătos, puțini au auzit de breaker-bar sau pistol cu impact (o invenție taaare faină).

Sincer, mă gândeam la ceva... tot de la Yato, că am un braț de scule de la ei și nu au dezamăgit, totuși caut și alte păreri, nu le știu pe toate.

Au și pe la noi preturi ca pe ebay, n-ar fi o alegere rea, dar n-aș sări calul: https://www.atelierultau.ro/proxxon-mc60-cheie-dinamometrica-cu-sistem-de-prindere-38-inch-12-60-nm-declansator-p-50634.html

Nu văd yato într-un interval similar, o să caut de pe pc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 17.12.2020 la 0:14, Lucian_M a spus:

La banii ăia găsesc Unior mâine în Dedeman, dar parcă n-aș da dublu pe o cheie, mai ales că nu va fi folosită intens.

pai nici n-ai nevoie pt ca la vaslui nu se foloseste ...strange pana paraie

 

toate suruburile ce tin de capace-motor trebuie stranse cu dinamometrica de ... 1/4 are range-ul pe care il cauti   oricum ai nevoie si de 3/8 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

   bine, nu cred ca e o surpriza. 

Tot pe youyube am vazut demonstratii cu taietorul cu plasma de la lidl, pare ok pana spre 15 mm. Pentru cine are compresor ar putea fi util. Aparatul mig nu parea insa prea stralucit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

a cumpărat cineva arătarea asta pentru ridicat maşini?

Tocmai am plătit 33 euro cu transport inclus la nu-ştiu-ce reducere de pe

https://www.bisky.store/products/🔥-super-early-bird-deal-2775-only-50-pcs-tilting-car-lift-3000

cam asa se prezintă

 

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, GoodKat a spus:

Nu am asa ceva dar chestia aia parca abia asteapta sa intri sub masina ca sa ti-o tranteasca in cap. Mi se pare nesigura din orice punct de vedere.

Cam da, pare că sînt singurul fraier de pe aici care a luat aşa ceva dar nu am rezistat, era preţul unui cric. Vă ţin la curent cînd vine, dacă vine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, adrianm a spus:

Salut,

a cumpărat cineva arătarea asta pentru ridicat maşini?

Tocmai am plătit 33 euro cu transport inclus la nu-ştiu-ce reducere de pe

https://www.bisky.store/products/🔥-super-early-bird-deal-2775-only-50-pcs-tilting-car-lift-3000

cam asa se prezintă

 

Mi-aș fi luat de mult, dar e greu cu livrarea în ro... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, adrianm a spus:

Cam da, pare că sînt singurul fraier de pe aici care a luat aşa ceva dar nu am rezistat, era preţul unui cric. Vă ţin la curent cînd vine, dacă vine

ridica masina si asa partea mai grea cu motoru supendata in aer peste noapte, daca dimineata nu e pliat tot atunci e safe. oricum as apela la niste rampe sau capre de siguranta pt roti..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, john17 a spus:

Seamănă a țeapă site-ul ăla, 9.99 transport până în Ro sau 12 ceva vip express shipping. 😜

Zice că în Franţa trimit de la un depozit din Lille dar chiar şi aşa mi se pare prea frumos ca să fie adevărat.

Am plătit normal cu Paypal, dacă e scamatorie le deschid dispută

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 37 minute, mobiletron a spus:

Set de patru cutite si placute de schimb de pe Banggood, abia astept sa le probez:

 

20210322_195737.thumb.jpg.9b91deb43ae4dc89018f2a31df26e29b.jpg

"E bune" la viteza mare, dar pentru finish tot maraton folosesc.

In ce le bagi de obicei?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, cinezicealae said:

"E bune" la viteza mare, dar pentru finish tot maraton folosesc.

In ce le bagi de obicei?

 

Aluminiu, bronz, ocazional fier. Nu am experienta, am un strung mic chinezesc si mai fac diverse chestii pt mine. Din pacate nu am suficient timp pt a exersa si o sa mai treaca ceva timp pana voi ajunge la un nivel minim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, mobiletron a spus:

 

Aluminiu, bronz, ocazional fier. Nu am experienta, am un strung mic chinezesc si mai fac diverse chestii pt mine. Din pacate nu am suficient timp pt a exersa si o sa mai treaca ceva timp pana voi ajunge la un nivel minim.

La materiale moi, iti recomand cu caldura otelul rapid (maratonul) ca taie mult mai usor si nu chiui aparatul.

Basca iti iese cota si finish oglinda. Cu carbidele e greu si scarbos sa iei ultimele sutimi pentru cota de rulment...

Am si eu un chinez din ala mic si am aflat dupa 15 ani de chin si amaraciune si esec, ca se torsioneaza batiul daca il fortezi cu carbidele alea.

Ia-ti niste blancuri de 10/10mm, ca presupun ca din alea folosesti, si trimite-le sa ti le ascut cand ai timp, chef, nevoie.

Sa-mi spui si la ce operatie vrei sa le folosesti.

Si mai la vara, dupa ce imi renovez baraca, sa-mi zici daca vrei ceva piese turnate din neferoase.

Spor la treburi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.03.2021 la 1:14, adrianm a spus:

Cum ştiţi că roata spate este perfect aliniată atunci cînd întindeţi lanţul?

A folosit cineva un laser de felul ăsta?

https://www.tru-tension.fr/produit/kit-mega-tool/

Laser frate!

Daca suprafetele cu care se fixeaza pe roata dintata sunt bine facute,  si scula in sine este reglata cum trebuie, este o inventie utila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...