Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

La 30.03.2021 la 1:14, adrianm a spus:

Cum ştiţi că roata spate este perfect aliniată atunci cînd întindeţi lanţul?

A folosit cineva un laser de felul ăsta?

https://www.tru-tension.fr/produit/kit-mega-tool/

Laser frate!

Daca suprafetele cu care se fixeaza pe roata dintata sunt bine facute,  si scula in sine este reglata cum trebuie, este o inventie utila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum câteva săptămâni mi-am vândut pistolul cu impact (220v) și am luat unul pe acumulator (Parkside 20v). Altă mâncare de pește! Puține chestii au rezistat la desfacere (prezoanele mașinilor zboară rapid, piulițele de 32 de la axele mobrelor la fel). Azi am desfăcut un scuter (transplant, omul și-a luat altul identic), o plăcere să lucrezi cu un pistol cu impact la care poți modula puterea. Evit totuși să strâng cu el, doar dacă îi reglez puterea să fie sub cea cerută de tabelul de cupluri, folosesc dinamometrica pentru a fi sigur pe rezultat. Setările de pe el (100, 150, 200, 400 Nm) nu au nicio treabă cu realitatea (sunt mai mici). Acumulatorul ține bine, se încarcă rapid (chargerul are și ventilator, cele de la Einhell nu au așa ceva). Nici sloturi pentru agățat pe perete nu are. Greutatea pistolului e destul de mare, totuși mai ușor decât un DeWalt sau JBM de 1000 Nm (cca 4 kg cu acumulatori de 6 Ah). Pătratul nu are bilă pentru reținere, doar un fel de inel de reținere, iese rapid tubulara din el. Marcajele de la setările cuplurilor rămân aprinse câteva minute după utilizarea pistolului, lumina se stinge destul de rapid.

Feelingul când lucrezi cu pistolul e destul de ok. Stă confortabil în mână, binișor echilibrat, face oleacă de gălăgie, are cutie de transport + câteva tubulare.

Concluzii

La 350 lei nu faci mofturi. 4 setări pentru cuplu, indicator baterie, lumină de lucru, agățătoare curea, acumulator de 4 Ah, charger, tubulare și cutie + 3 ani garanție nu sună deloc rău. Doream să îmi cumpăr un Einhell cu patrat de 1/2 cu 240 Nm, doar scula simplă (fără nimic altceva) era 78 euro în Germania. Nu ar fi meritat. Am varianta mică (hexagon) de la Einhell, tare bun pentru desfăcut șuruburi de maaaaxim M8, pentru strâns/apropiat șuruburi de orice fel, infiletat șuruburi în lemn sau metal. Mic și ușor, dar gălăgios nevoie mare. 😂

Nu știu dacă panarama de la Lidl are motor brushless, nici nu prea contează, pentru ce îl folosesc eu. Poza e nașpa, dar alta nu am.

IMG_20210418_025254.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Samba în sculele lor. N-am apucat sa dau nici măcar o gaura. Nici nu mă gândesc cum ar fi să încerc cu unul mai subțire. 

N-am inteles daca a venit rupt sau l-ai rupt tu cand ai incercat sa-l scoti.

Tipul asta de burghie sunt f. fragile, probabil si cele mai scumpe sunt la fel de fragile. Eu am folosit multe deastea pe vremea cand imi faceam singur cablajele imprimate. Uzual foloseam 0.8 si 1.2 dar am folosit si 0.5, chiar si 0.2 parca. Cu atentie se pot da multe gauri cu un astfel de burghiu. Important e sa ai bormasina sau ce folosesti, centrata si sa nu apesi prea tare :).

Inainte de a folosi deastea cu carbura, foloseam burghie clasice de metal. Dupa vreo 10-20 de gauri cu cel de 0.8 in FR4 deja nu mai taia. Cu deastea de care ai luat si tu dadeam sute de gauri cu unul.

Daca a ajuns rupt nu subestima puterea curierilor, mie mi-a ajuns recent o tigaie masiva de fonta sparta, asa ca la un burghiu de 1mm ce pretentii poti sa ai ? :)

 

Un pulverizator care sa reziste la benzina si motorina imi puteti recomanda?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat, la motorina mai tin cat de cat dar la benzina mai mult de 20-30 minute n-a rezistat nici unul deasta refolosit de la produse de curatat.

Am incercat inclusiv cu dealea de curatat aragazul care au solutii mai agresive pe baza de soda, sau cele de baie care sunt acide.

Chiar si cu motorina daca nu-l golesc dupa utilizare, dupa cateva zile de stat nu mai functioneaza. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Vad ca de saptamana viitoare aduc la Lidl ferastrau pendular si as lua unul. Pentru reparatii/constructii ocazionale pe langa casa este bun?

 

Mai am nevoie si de o autofiletanta si ma uitam la astea doua:

https://www.emag.ro/masina-de-gaurit-si-insurubat-bormasina-cu-2-acumulatori-detoolz-18-v-1450-rpm-10-mm-mandrina-accesorii-incluse-dz-se128/pd/D5GLYBMBM/?ref=hdr-favorite_products

https://www.hornbach.ro/shop/Masina-de-gaurit-insurubat-cu-acumulator-Pattfield-PE-20-DDB-20V-max-30Nm-1-acumulator/6801248/produs.html

 

Caut ceva sa folosesc de 2-3 ori si sa am in casa in caz ca o sa am nevoie, nu o sa le folosesc prea des.

Altceva recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, iulianserban a spus:

Vad ca de saptamana viitoare aduc la Lidl ferastrau pendular si as lua unul. Pentru reparatii/constructii ocazionale pe langa casa este bun?

 

Mai am nevoie si de o autofiletanta si ma uitam la astea doua:

https://www.emag.ro/masina-de-gaurit-si-insurubat-bormasina-cu-2-acumulatori-detoolz-18-v-1450-rpm-10-mm-mandrina-accesorii-incluse-dz-se128/pd/D5GLYBMBM/?ref=hdr-favorite_products

https://www.hornbach.ro/shop/Masina-de-gaurit-insurubat-cu-acumulator-Pattfield-PE-20-DDB-20V-max-30Nm-1-acumulator/6801248/produs.html

 

Caut ceva sa folosesc de 2-3 ori si sa am in casa in caz ca o sa am nevoie, nu o sa le folosesc prea des.

Altceva recomandati?

 

Depinde de noroc. Am luat fierastrau pendular ParkSide din Lidl TITAN acum jumatate de an si era defect:

1. treapta de turatie mica... era de foarte foarte mica turatie... cam 10 turatii pe minut as fi apreciat sau mai putin 

2. Laserul de directie si pe unde taia de fapt lapa pendularului descriau o iubire interzisa ca Romeo si Julieta. 

Long story short, l am returnat. Politica de retur Lidl e foarte ok (cu accent pe foarte). Speram sa iau altul la fel... nu mai aveau, mi au returnat banii. Dupa o saptamana de zile... surpriza, aparuse inca un pendular la acelasi magazin. Din pacate, era acelasi produs defect returnat de mine repus la vanzare fara nicio problema. Nu s-au sinchisit nici sa deschida cutia produsului (nu mai vorbim de verificare si repunere la vanzare cu vreun discount). Daca deschideau cutia ar fi sesizat ca eu, in supararea ca sunt fortat sa returnez ca defect un produs (si chiar aveam treaba cu el) NU L AM MAI CURATAT DE RUMEGUS. Ei bine dragilor... era la fel de prin de rumegus cum il lasasem eu dupa ce am constatat ca e defect. 

 

Sigur, nu toate locatiile LIDL au aceleasi servicii de 2 parale dar, va recomand sa cumparati produse sigilate de la ei... Personal... am cam pierdut din increderea orbeasca si admiratia fata de produsele ParkSide. In ultimii ani au scazut calitatea lor, chiar si pentru clasa hobby. 

Spun asta in cunostinta de cauza pentru ca am foarte multe scule si accesorii de la ei. Unele ok... unele mai putin ok. 

 

Sper ca v-a amuzat si v-a ajutat istorisirea mea. 

 

LATER EDIT: 

Am cumparat cu 120 de lei din Dedeman marca proprie pendular PANZER. Nu le fac reclama dar... sunt multumit de el. Iar filetanta tot Panzer, de 18V cu 1 acumulator si cutie de transport ... 200 si putin de lei. 280 cu 2 acumulatori.  Momentan sunt multumit de ea, sigur... raportat la ce fac eu prin casa. 

 

Cele bune, 

Alex. 

Editat de Alexandru Boros
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt uz casnic, sunt f multumit de Parkside. Ultima achizitie a fost bormasina cu acumulator, e f buna pt casa/auto/moto. Statia de lipit reglabila a cedat dupa vreo 6-7 ani, e un fir intrerupt pe undeva si se incinge doar cand mai misc de ea. Plus alte dracii cumparate care inca functioneaza f bine.

Nemultumit sunt de sublerul electronic, sare aiurea. Evident, poate fi folosit ca un subler clasic... dar din ala aveam deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde foarte mult ce faci cu scula. Cat o soliciti. Lucrezi cu ea dn cand in cand, cate 10 minute si gata, atunci poti sa iei ceva din Hornbach, Dedeman, etc.

Daca vrei o scula cu care sa lucrezi o zi intreaga din greu, atunci cauti la magazinele specializate de scule.

 

Ca a venti vorba de Panzer: am luat o masina de gaurit cu acumulatori. La o gaura de 10 mm intr-un fier de vreo 5 mm s-a dus draqu ambreiajul din ea. Am desfacut-o, pus piesele cum trebuie, unsa (nu au exagerat chinezii 🤦‍♂️) si acuma merge. Dar nu ma bazez pe ea.

 

Da o tura pe aici https://www.shopexpert.ro/     sau pe aici   https://www.atelierultau.ro/scule-electrice-c-142.html si o sa vezi comparativ mai multe modele de scule, la diverse preturi si calitati.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine.

Am o surubelnita makita din 98 si merge ca in prima zi.

A muncit saraca si cate 8 ore pe zi.

Un flex de la bosch din 2003, merge si azi...

E drept ca daca nu faci bani cu ele, nu merita sa iei profesional.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gândit de nenumărate ori sa investesc cum trebuie in asa ceva, dar îmi dau seama ca nu o sa le folosesc la capacitatea lor, nici măcar pe astea în regim hobby. 

Acum tind spre pendular Parkside și autofiletanta de la Hornbach. Dar mai  caut zilele astea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caută Einhell pe sistemul lor de acumulatori PXC. Ai o singură stație de încărcare, unul sau mai mulți acumulatori, apoi cumperi doar sculele. Sau na, dacă vrei separat... dorințele tale. Dar e așa de fain să pui mâna pe alt acumulator full (mic sau mare) și să ai tot timpul ce-ți trebuie la îndemână...

Dă-mi un telefon când ai timp, dacă mai ai numărul meu (al tău e cu 07 la sfârșit?).

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, Lucian_M a spus:

Caută Einhell pe sistemul lor de acumulatori PXC. Ai o singură stație de încărcare, unul sau mai mulți acumulatori, apoi cumperi doar sculele. Sau na, dacă vrei separat... dorințele tale. Dar e așa de fain să pui mâna pe alt acumulator full (mic sau mare) și să ai tot timpul ce-ți trebuie la îndemână...

Dă-mi un telefon când ai timp, dacă mai ai numărul meu (al tău e cu 07 la sfârșit?).

Trompete Einhell...

 

Makita 10.8v (second) a ingropat einhell-ul urgent. Pentru utilizare modesta/ocazionala merge, dar nu as ma da banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la autofiletante recomand calduros Bosch GSR 10.8;are si 2 viteze si nu are moarte,am doua de vreo 9 ani si abia una a facut putin joc la rulment

similar,foarte bune cele cu percutie Bosch GDR 10.8,am doua si din astea

mai nou ii zice GSR12 dar tot aia e

 https://www.shopexpert.ro/shop/produs/177633/BOSCH-GSR-12V-15-Masina-de-gaurit-si-insurubat-cu-2-acumulatori-Li-Ion-2Ah-30Nm-Geanta-textil

 cu un pic de atentie se gasesc la oferte bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, florinelu07 a spus:

Trompete Einhell...

 

Makita 10.8v (second) a ingropat einhell-ul urgent. Pentru utilizare modesta/ocazionala merge, dar nu as ma da banii.

Așa o fi, eu le folosesc pe lângă casă, nu le închiriez. Dar nici nu le menajez, când trebuie să lucrez cu ele. E sistemul PXC, pe 18v, nu confunda cu gama entry. Dacă erai prin zonă, îți dădeam să le testezi, să vezi cum rupe șuruburi de 4-5 mm in lemn de esență tare impactul ăla mic, de 140 Nm, fără niciun efort. Sau cum tai aluminiu de 2 mm cu pendularul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, iulianserban a spus:

M-am gândit de nenumărate ori sa investesc cum trebuie in asa ceva, dar îmi dau seama ca nu o sa le folosesc la capacitatea lor, nici măcar pe astea în regim hobby. 

Acum tind spre pendular Parkside și autofiletanta de la Hornbach. Dar mai  caut zilele astea. 

 

cauta si Ryobi, eu le folosesc zilnic in atelier si nu am avut nici una defecta- folosesc de peste 20 ani acelasi format de acumulatori, doar i-au inbunatati de la an la an dar sunt si vor pastra in continuare formatul asta de acumuator. au garantat asta si e marele lor atu pentru home use. 

aproape toate sculele mele electrice sunt brandul lor:

- cu acumulator: flex, impact de 1/2", impact mic pt biti, autofiletanta cu 3 functii si 2 viteze, bormasina cu percutie, fierastrau sabie, circular de mana, pistol de silicon, aspirator de mana

- cu fir: pendular, pistol pe aer cald, slefuitor orbital

 

am 2 acumulatori de 4Ah, unu de 5AH si unu de 1.5Ah

 

mai toate sunt luate de pe OLX inclusiv acumulatori.

 

numai zic ca au o gama de 120 de unelte care folosesc gama asta de acumulatori de 18v 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...