Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Acum 1 oră, iulianserban a spus:

Am primit astăzi setul de autofiletanta și pendular de la Einhell. Încă nu îmi dau părerea. Am tăiat o șipca de proba și am încărcat acumulatorul. Am mai luat niște pânze de la Bosch odată cu ele. 

O sa încerc sa îmi fac timp zilele următoare sa le pun la treabă. Pentru început vreau să fac un suport de ghiveci și coș de gunoi pe terasă, am ceva resturi rămase de la o lucrare. 

FAD9D00D-8F9A-4FCB-8C76-426E44938A4F.jpeg

Sa le stapanesti cu placere.

Cat a fost setul?

Ai un singur acumulator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ți-am zis, prețul e foarte bun, că în cazul meu a fost vreo 440 lei pe filetanta de 44 Nm, doi acumulatori de 1,5 Ah și o stație de încărcare. Pe ciocănitoare am mai dat vreo 250 lei, parcă. Nu mi-au făcut nicio figură sculele astea, având în vedere prețul- consider că merită să le ai pe lângă casă. Stai să vezi când îți iei circularul și un acumulator de minim 3 Ah...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Lucian_M a spus:

Ți-am zis, prețul e foarte bun, că în cazul meu a fost vreo 440 lei pe filetanta de 44 Nm, doi acumulatori de 1,5 Ah și o stație de încărcare. Pe ciocănitoare am mai dat vreo 250 lei, parcă. Nu mi-au făcut nicio figură sculele astea, având în vedere prețul- consider că merită să le ai pe lângă casă. Stai să vezi când îți iei circularul și un acumulator de minim 3 Ah...

Cum e controlul turatiei la fierastraul pendular si la bormasina? E ok, au putere si la turatie mica?

Am vazut niste evaluari pe youtube pentru fierastrau si concluzia era ca merita din plin pentru utilizare hobby, iar pretul este cel mai bun pentru asa ceva.

Nu am vazut insa cum merge si daca are turatie variabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au control variabil, iar pe treapta de putere mare e in stare bormașina să rupă unele șuruburi. Aia cu impact, de 140 Nm, rupe șuruburi sau le bărbierește filetele, dacă insiști. Să vezi distracție la băgat șuruburi pentru tablă in rectangular de 1,5 mm, mai insiști două bătăi și rupe capul. Și scoate filetul din metal, că nu îl poți găuri, e prea dur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strungul chinezesc isi face treaba din nou, am facut o bucsa din alama pentru pinionul pompei de ulei. Cea veche era uzata, material slab calitativ, fusese si prost facuta fara sa aiba suficienta strangere in carter si suspectez si faptul ca jocul axial a fost prea mare ceea ce a permis ca pinionul sa bata sus-jos intre carter si capac provocand fisurarea bucsei vechi si uzura sub forma de gropite in capacul pinionului.

 

20210519_181004.thumb.jpg.2e4162180cb61c608c52f23c2677a299.jpg

 

 

 

20210519_184206.thumb.jpg.0611bcb231e3a82101b926301116e685.jpg

 

20210521_192716.thumb.jpg.cc18de2e040bc297f965658e8a87bf01.jpg

 

Bucsa a am facut-o in doua cote ca sa nu mai poata fi impinsa afara din lacas.

 

20210521_202029.thumb.jpg.e82c893c375731289bf75ce746def651.jpg

 

Rectificarea capacului care are rol si de opritor pentru jocul axial, l-am lasat la o zecime de milimetru.

 

20210521_211314.thumb.jpg.c27554d592326eda21407eb0aa54286f.jpg

 

Un singur lucru am sa-i reprosez strungului, faptul ca trebuie sa reglez des patinele si jocul caruciorului, in rest sunt foarte multumit de el pentru ca ma ajuta enorm atunci cand am nevoie si sunt lucrari pe care le pot face eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma vreo o luna am dat peste cutia bormasinii cu acumulator Bosch de acuma 21 de ani 🤦‍♂️

Bormasina era pe undeva prin garaj, si pierdusem urma cutiei in care se afla si incarcatorul.

A fost prima mea bormasina adevarata cu acumulator, modelul Bosch GSR 14,4 VPE-2.

Nu mai stiu exact cat a costat, dar stiu ca m-au usturat ficatii, ceva de genul 400 USD (cred). Groaznic de scumpa.

Era scula de scula acuma 20 de ani cu acumulator de 14,4 V. Uzual era pe atunci cu 7,4 V.

Prin 2010 am trecut-o pe tuse pentru ca nu am mai gasit acumulatori.

Si cautand acu' doua saptamani la misto pe net am gasit acumulatori pentru ea 😃

Asa ca am cumparat unul, care costat ''decat'' 200 de lei cu transport cu tot. Mai precis am luat de la astia: https://batteryempire.ro/

Intr-o saptamana a ajuns si acumulatorul si acuma am una bucata Bosch functional.

IMG_20210526_010000.thumb.jpg.8a78123fe847594b403f50f80a33c8fc.jpg

Asa arata una bucata baterie veche, cu elementi inlocuiti, care nu prea mai au viata:

IMG_20210526_010038.thumb.jpg.390dfc4b5a479e3f4a64c25e825b8eb8.jpg

Asta fiind cel nou, care in loc de 2Ah este chiar de 3Ah. E drept ca sunt Ni-MH.

IMG_20210526_010023.thumb.jpg.a389eed69c367e76b2d5210a46aeaf45.jpg

Motivul pentru care am repus-o in functiune este ca mai greu gasesti in ziua de astazi scula fabricata in Elvetia:

IMG_20210526_010058.thumb.jpg.97a14328969193766d67b909794ef223.jpg

 

Bormasina are multe componente metalice, chestie care se simte la greutate, dar are si o fiabilitate pe masura,  functioneaza inca foarte bine si acum are si un acumulator cu care sa se poata lucra.

 

Cand am de dat gauri si pus suruburi, sau holzsurubri, nu mai stau sa tot schimb burghiu cu bit, si merge treaba mai iute. Mai ales in doi.

 

Bormasina a zacut intr-un garaj neincalzit si iarna se facea umezeala. Sora ei, o Makita mult mai tanara (cu alimentare la priza) s-a deteriorat rau, a ruginit mandrina, s-au damblagit niste rulmenti pe care i-am schimbat, abia am repus-o si pe aia in functiune asta primavara.

Remarcabil este ca Bosch-ul a mers din prima fara probleme, am pus bateria si s-a invartit. O fi de la ''Made in Switzerland''?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Acum 3 ore, Silver Arrow a spus:

Nu mai stiu exact cat a costat, dar stiu ca m-au usturat ficatii, ceva de genul 400 USD (cred). Groaznic de scumpa.

 

Vezi ca o sa deranjezi cativa "puristi" cu afirmatia asta, ca tot se plang ca "toate lucrurile se scumpesc".

 

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

400 (euro sau dolari) îs bani mulți și acum.

La scula aia aș fi pus acumulatori Li-Ion, îți ieșea o capacitate de minim 2500 Ah, la un preț redus (sunt pe net băieți care recondiționează). Am și eu acasă o bormașină adusa (sau ciordită?!) din Israel, prin 1999, care încă prestează, doar că nu mai merge o treaptă, cea de 2200 rpm, doar cea de 2800 rpm (e la 220v).

Corecție: nu 2500 Ah, ci eventual 2500 mAh sau 2,5 Ah. Nu eram treaz. 🙉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.emag.ro/compresor-foton-ca-818-12v-maxim-10-bar-150-psi-display-digital-cu-led-lungime-cablu-3m-lampa-de-lucru-640040/pd/DCVSCTMBM/

 

Surprinzător de bun pentru prețul cerut.

 

Dimensiuni mici, afișaj digital, reglare presiune umflare cu autostop la atingerea presiunii reglate. A umflat o anvelopă în câteva zeci de secunde.

 

Foarte util în topcase-ul motorului dar mai ales la mașinile de generație nouă care nu au roată de rezervă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un brand de top trebuie să presteze corespunzător. Iar dacă scoți bani cu utilajul, musai ai nevoie de un utilaj de calitate, pe care să te poți baza. Am un Panzer de polisat, flex de ăla mare cu turații progresive și putere chiar și în treapta 1. Merge fain de tot, îi pot pune și discuri de șlefuit, însă pentru fineturi este o drăcie mică Parkside cu vibrații. Prea mișto, am șlefuit o motocicletă și nu a dezamăgit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Lucian_M a spus:

Un brand de top trebuie să presteze corespunzător. Iar dacă scoți bani cu utilajul, musai ai nevoie de un utilaj de calitate, pe care să te poți baza. Am un Panzer de polisat, flex de ăla mare cu turații progresive și putere chiar și în treapta 1. Merge fain de tot, îi pot pune și discuri de șlefuit, însă pentru fineturi este o drăcie mică Parkside cu vibrații. Prea mișto, am șlefuit o motocicletă și nu a dezamăgit.

are ceva senzor hall si iti tine tuaratia constanta.

 

eu am un dinozaur (iti rupe mainile) pentru lustruire si recent (acum 1,5 ani) am luat si un Festool REP pentru polishat (infinit mai ergonomic)

 

image.thumb.png.3036ecbbe76b850a81a768b9d1ebbec1.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, CapnJackSparrow a spus:

Salut!

 

 

Vezi ca o sa deranjezi cativa "puristi" cu afirmatia asta, ca tot se plang ca "toate lucrurile se scumpesc".

 

Spor la treaba!

Salutare!

Pai adevarul este ca pe undeva s-au scumpit daca privim lucrurile prin prisma faptului ca la masinariile astea noi cumperi tot mai mult plastic si tot mai putin fier. 

E drept ca astazi beneficiezi de tot felul de inventii utile gen motoare brushless si accu LiPO care fac sculele mai peformante. Asta este evolutia. Iar mutatul fabricatiei din Europa in China a mai taiat un pic din pret si a marit fabulos profiturile producatorilor.

Dar mi se parea pacat sa arunc o scula buna la gunoi doar pentru ca nu mai aveam acumulatori.

 

@Lucian_M  nu stiu daca gasesc un acumulator cu fix aceeasi  prindere si nu aveam chef de modificari. In plus trebuia sa mai cumpar si un incarcator, adica alti bani , si nu se justifica. Exista scula profi AEG cu accu 18V/4 Ah care este calul de batatie. Boschu' este scula a doua ca sa spun asa.

 

@florinelu07  cat a costat jucaria? Eu ma gandeam sa cumpar de pe OLX un AEG EX125 la 300 de lei. (daca tot am ograda plina de AEG-uri 😂).

 

Pentru reconditionarea mobilierului de gradina am luat o masina de slefuit cu banda si disc:

image.thumb.png.1f1f08104eea42853e2242decb684db8.png

Asta avand in vedere ca am dezasamblat complet mobilierul si am reconditionat piesa cu piesa.

 

Adica dansa:

IMG_20210508_150751.thumb.jpg.3739f7df960ca1f54d40df3a2bab2253.jpg

A ajuns asa:

image.thumb.png.f414efd22eb2edb4f3ab64550c572a5d.png

 

 

 

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Lucian_M a spus:

Sunt băieți care bagă în acumulatorul (carcasă) standard celule 18650 și o plăcuță specială, iese mai bine ca originalul. Iar puterea va fi mai mare.

"Placa" este un BMS (battery management system) si este necesar pentru controlul incarcarii. In principiu se poate face upgrade, dar se complica partea cu incarcatul. Daca esti pasionat de diy merita proiectul, dar pentru utilizare intensiva nu este o solutie fiabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
La 16.05.2021 la 23:31, Silver Arrow a spus:

Cum e controlul turatiei la fierastraul pendular si la bormasina? E ok, au putere si la turatie mica?

Am vazut niste evaluari pe youtube pentru fierastrau si concluzia era ca merita din plin pentru utilizare hobby, iar pretul este cel mai bun pentru asa ceva.

Nu am vazut insa cum merge si daca are turatie variabila.

 

Are control turatie, dar nu fin si in trepte - estimez ca sunt vreo 3 si cam atat.

Pe viteza mica se descurca rezonabil, dar cam orice brand (mai ales hobby) are probleme de temperatura pe turatii joase si nu ai vrea sa lucrezi prea mult in acest regim. Pentru insurubare ar trebui utilizat "ambreiajul" (limitarea de cuplu) iar insurubarea sa o faci cu viteza.

 

La 24.06.2021 la 9:11, apriliacluj a spus:

am si eu o intrebare...

de sculele "Graphite" stie cineva ceva??

cred ca sunt ceva rebranding de la TOPEX - tot in zona hobby ar fi din ce imi aduc aminte.

Acum 6 minute, vladf a spus:

Preturi foarte bune la acumulatori PXC la Brico, 126 lei pentru cel de 2.5Ah si 160 lei pentru cel de 4Ah, ambele in starter kit, incarcator inclus.

la atelierultaupunctro gasesti oferte bune (cel putin ocazional). am luat 4ah cu 160lei (inclusiv adaptor PXC - USB 5v)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, florinelu07 a spus:

la atelierultaupunctro gasesti oferte bune (cel putin ocazional). am luat 4ah cu 160lei (inclusiv adaptor PXC - USB 5v)

 

De acolo am luat si eu masina de gaurit si pendularul, foarte foarte bune preturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...