Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

1 oră în urmă, cinezicealae a spus:

Treaba e că nici cel mai mare și mai tare sudor din lume nu poate face un banc drept. Sudura trage.

Este foarte important să nu tragi de bani cu șuruburi, pentru că îl deformezi, indiferent de cât ți se pare ție că ar fi de solid.

Și strungul de 2 tone se deformează dacă nu e poziționat corect.

În niciun caz nu pune ceva elastic sub batiu! 

Asaza-l pe banc, fier pe fier și adaugă bailagare unde e nevoie, sub piciorușele strungului. 

Verifici cu o leră și adaugi sau scoți în funcție de nevoi.

Dacă torsionezi batiul, nu o să scoți în 1000 de ani o piesă cilindrică.  O să faci doar conuri, o să se uzeze căile de rulare inegal, și e mare păcat de un strung nou...

Nu te apuca să dai banii pe bailagare de precizie că nu e nevoie. 

 

Sudura facuta de noi astia amatori se trage. Cea facuta de profesionisti este cum trebuie.

Strungul ala industrial pe batiu din fonta nu se deformeaza sub nici o forma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

16431143983102334974007043605770.thumb.jpg.2775aa68d3f61a720f60c8e62b7be03a.jpg

Cado cuțit de interior de 12mm.

Și mai găsim pe aici dacă insistăm prin gunoaiele mele.

Le mai pilești și tu, deh, e cado 🤓

Îți împrumut mandrina și vârful până îți iei tu altele, ca să-ți faci talentul, că sigur vrei să vezi cum face aparatul.

În felul ăsta mai amâni și îți iei ceva calitate.

Mi le dai tu când devii mare meșter, la anu...

Cuțitele e cado dar nu ți le ascut ca mi-e sila rău. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, GoodKat said:

Cu strungul mi-au venit doua centratoare fixe, pe unu scrie MT2 si pe altul MT3...nu stiu pinola ce dimensiune accepta si de ce sunt doua,

 

Cel mai probabil MT2 e cel care se potriveste la tine dar este foarte simplu de probat, trebuie sa intre usor in pinola si sa se blocheze fara efort, intra con pe con si se potriveste perfect.

 

1 hour ago, GoodKat said:

si *banuiesc* un blanc de cutit pe care scrie 12x100. Zic banuiesc pentru ca nu sunt 100% sigur ca asta este. La capete este taiat oblic, dar nu are unghiurile de degajare pe care le-ar avea in mod normal un cutit de strung.

 

Este cutit HSS (high speed steel) si este taiat oblic in unghiul de taiere dar daca te uiti pe tutoriale mai trebuie mesterit la el. Strungarii prefera aceste cutite pt ca sunt ieftine si de fiecare data cand se uzeaza il mai ascute un pic sau daca vrea sa-si faca un anumit tip de cutit nu-i pare rau sa-l polizeze. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
7 hours ago, GoodKat said:

Referitor la model, cred ca al meu este ceva mai mare...parca colegul are o varianta de 60-70 kg. Asta de l-am luat eu are 114 kg, ceva mai solid facut, dar si pretul mai mare binisor, mai ales ca cei de la Optimum se lauda cu un CTC destul de riguros.

 

Al meu nu se compara cu Optimum chiar daca in principiu face cam aceeasi treaba. Initial am vrut sa cumpar tot un Optimum dar nu am avut bani la acel moment fiind de trei ori mai scump iar pana la urma nu banii erau problema principala ci faptul ca nu aveam experienta si am zis ca daca tot nu dispun de bani si nici nu am experienta sa iau ce imi permit si sa fac "scoala" pe acela.

 

Si nu am gresit procedand asa deoarece desi il am de doi ani nu am lucrat asa de mult pe cat mi-am dorit si nici nu am reusit sa-l utilez suficient. Sfaturi:

 

1. Incearca sa lucrezi numai conform manualului si nu te grabi niciodata pt ca atunci strici sculele si lucrarea. Gasesti pe net manualul strungarului si contine informatii pretioase, sau imi dai o adresa de mail si ti-l trimit pe mail pt ca nu-l pot atasa aici.

 

2. Trebuie sa faci neaparat cel putin o lucrare pe saptamana, fie si o amarata de bucsa, altfel nu vei acumula suficienta experienta sa lucrezi. Sa stii sa lucrezi nu inseamna numai sa stii sa bagi cutitul in material ci si sa-ti formezi si o rutina de lucru care te va ajuta sa faci piese mai bune si sa pierzi mai putin timp. Din pacate eu nu am reusit sa fac aceste lucruri si s-a intamplat sa treaca si doua luni fara sa pun mana pe strung cu rezultatul ca dupa doi ani inca sunt la nivel de incepator desi acum deja trebuia sa am un strung mai mare pe care sa lucrez cu cunostintele pe care ar fi trebuit sa le acumulez pana acum.

 

Canale de youtube axate pe strungarie:

 

https://www.youtube.com/c/ThisOldTony/videos

 

https://www.youtube.com/c/AdventureswithaVerySmallLathe/videos

 

https://www.youtube.com/c/Blondihacks/videos

 

Mai sunt si alte canale dar personal le consider pe acestea cele mai bune. Primele doua sunt mai tehnice in ceea ce priveste utilizarea strungului, al treilea mi se pare mai interesant la nivel de proiecte dar ofera si informatii tehnice destule.

 

 

Editat de mobiletron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manualul de care spun eu este unul profesional de pe vremea lui Ceausescu si descrie tehnici de strunjire, nu strungul in sine. Sunt informatii pe care le gasesti in general si pe internet dar merita sa arunci o privire in el: https://www.scribd.com/doc/58118403/Manualul-strungarului

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@GoodKat Folosesc bailagare (lere de tabla) dar nu e solutia cea mai la indemana desi este una corecta. Aceasta este cea mai buna solutie, portcutit reglabil si usor de schimbat:

 

 

 

Dar trebuie sa fii atent la dimensiunea cutitelor, eu am cumparat un portcutit reglabil dar este pentru cutie de 8 sau 10mm iar eu am cutite de 12mm si acum trebuie sa iau niste cutite mai mici ca sa-l pot folosi.

 

Inca un clip cu portcutit reglabil:

 

 

Daca intelegi italiana si acest canal al lui Vilson Alba este unul foarte bun, lucreaza impecabil, eu sunt abonat si la el.

 

7 hours ago, GoodKat said:

Mi-am dat seama ca la mine cutitul este mai jos decat centrul universalului cu 2-3 mm.

 

E mare diferenta, trebuie sa fix la centru sau cat mai aproape dar in nici un caz 2-3mm pt ca nu vei putea strunji materiale mai dure cum este fierul.

Editat de mobiletron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40 minutes ago, GoodKat said:

 

Multam fain! De unde ai luat si cat ai dat pe portcutitul rapid? La ce ar trebui sa fiu atent cand il iau? Sunt standarde de prindere si dimensiuni diferite, banuiesc, nu?

 

Am gasit pe banggood la 190 lei cu tot cu transport, era o reducere si era disponibil kitul in Europa. Acum vad ca e disponibil doar in China si e mai scump: https://www.banggood.com/Mini-Quick-Change-Tool-Post-Holder-Kit-Set-Aluminum-Alloy-Tool-Post-Lathe-Tools-p-983345.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN . 

 

Este varianta ieftina din aluminiu, este suficient de buna pentru nivel hobby dar e clar ca varianta cea mai buna este Machifit din otel. Da, sunt mai multe marimi dar nu am mai avut timp sa caut informatiile si sa le deosebesc.

Din nou utilitatea unui ministrung, am avut nevoie sa fac un surub de prindere maneta ambreiaj pentru un BMW. Puteam sa-l comand dar dura cel putin o saptamana ca sa vina iar eu l-am facut in 15-20 minute dintr-o bara de fier de 8mm:

 

20220128_105708.thumb.jpg.9eb01a0f05c6249a35e71e368b84bb5a.jpg

 

Cel din stanga e facut de mine, filetul facut cu o filiera.

 

20220128_121432.thumb.jpg.80cb77ebd462673d4f4d7c1afba3ebda.jpg

 

Surubul montat.

 

Untitled.thumb.jpg.e151e6ffefac32f9b2ed8c156528caff.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, mobiletron a spus:

 

Am gasit pe banggood la 190 lei cu tot cu transport, era o reducere si era disponibil kitul in Europa. Acum vad ca e disponibil doar in China si e mai scump: https://www.banggood.com/Mini-Quick-Change-Tool-Post-Holder-Kit-Set-Aluminum-Alloy-Tool-Post-Lathe-Tools-p-983345.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN . 

 

Este varianta ieftina din aluminiu, este suficient de buna pentru nivel hobby dar e clar ca varianta cea mai buna este Machifit din otel. Da, sunt mai multe marimi dar nu am mai avut timp sa caut informatiile si sa le deosebesc.

Din nou utilitatea unui ministrung, am avut nevoie sa fac un surub de prindere maneta ambreiaj pentru un BMW. Puteam sa-l comand dar dura cel putin o saptamana ca sa vina iar eu l-am facut in 15-20 minute dintr-o bara de fier de 8mm:

 

20220128_105708.thumb.jpg.9eb01a0f05c6249a35e71e368b84bb5a.jpg

 

Cel din stanga e facut de mine, filetul facut cu o filiera.

 

20220128_121432.thumb.jpg.80cb77ebd462673d4f4d7c1afba3ebda.jpg

 

Surubul montat.

 

Untitled.thumb.jpg.e151e6ffefac32f9b2ed8c156528caff.jpg

 

 

 

Hm... pare un BMW R60/5... corect Mobiletron?

 

O intrebare... cum ai facut slitul surubului? ai si freza?

 

O alta intrebare... vei zinca acel surub?... cum il vrei proteja la coroziune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Papa_Bear said:

 

Hm... pare un BMW R60/5... corect Mobiletron?

 

O intrebare... cum ai facut slitul surubului? ai si freza?

 

Da, e un R60/5. Slitul l-am facut cu bomfaier dar cu grija mare, din pacate nu am freza.

 

1 hour ago, Papa_Bear said:

 

O alta intrebare... vei zinca acel surub?... cum il vrei proteja la coroziune?

 

L-am cositorit, probabil ca se va face gri in timp dar nu va rugini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot am vreo doua petece de pus la atelaje, am zis sa mai scap de niste bani....

 

  • Jasic NOVO MIG 130
  • Butelie 10l (CO2)
  • Regulator
  • Sarma de 0.6mm

 

momentan imi formez mana si poate apuc sa ma joc si cu TIG-ul (Lincoln-ul MMA are si lift TIG). stau cu accesoriile nefolosite de vreo 2 ani.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, GoodKat a spus:


La cat te-a dus cu totul? Sa le folosesti sanatos!

Preluat 2nd de la cineva care a avut un proiect diy in ianuarie (folosite ~ 1 saptamana) - 1600lei cu masca inclusa.

 

Nu era diferenta notabila si chiar daca am o masca 3M, am preferat sa o am de rezerva.

PS: Garantia este eliberata pe 8-ianuarie 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.02.2022 la 19:19, mobiletron a spus:

 

Da, e un R60/5. Slitul l-am facut cu bomfaier dar cu grija mare, din pacate nu am freza.

 

 

L-am cositorit, probabil ca se va face gri in timp dar nu va rugini.

Cositorirea te ajuta eventual la protectia fata de apa din exterior. Desi nu cred ca o sa adere cositorul la fer. Acum practic ai surubul invelit cu o izemana de cositor.

Zincarea, chiar cu un spray zinc iti garanteaza protectia ferului.

Prin faptul ca zincul este aproape de 2 ori mai electronegativ decat ferul, el va oxida primul si nu fierul.

Adica orice O2 intra intre zinc si fier, il haleste Zn pe loc si Fe ramane neoxidat.

Fierul a inceput sa oxideze dupa primele minute de la finalizarea strunjirii. Procesul de oxidare este autocatalitic si continua si dupa ce ai pus cositorul tau sau un strat de vopsea si va continua pe dedesubt.

Exista multe firme de zincare electrochimica , te costa o nimica toata si iti face un surub zincat indistructibil dpdv al oxidarii.

Cauta pe net si vei gasi unde le poti zinca.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver Arrow Acel cositor va tine suficient de mult timp, nu este prima oara cand folosesc cositorirea ca protectie anticoroziva. Problema cu zincarea este ca pentru un surubel nu te baga nimeni in seama iar acum 4-5 ani pretul cerut pt zincarea catorva piese m-a facut sa evit zincarea pieselor la modul general. Am incercat chiar eu sa zinchez piese dar nu am avut timp sa continui testele iar rezultatele desi au fost pozitive nu au fost pe masura asteptarilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, GoodKat said:

 

Cat de gros este stratul de cositor? Ai decapat mai intai surubul sau cum ai facut?

 

Inainte de cositorire orice material trebuie sa fie curat, fara rugina sau alte mizerii, grasimi. In cazul meu materialul era curat pt ca bara de fier era noua si tocmai ce o strunjisem. Am aplicat pasta Rothenberger si am scufundat capul surubului in creuzetul cu cositor topit dupa care l-am scuturat imediat pt a scapa de surplus. Nu stiu sa-ti spun grosimea stratului de cositor care se aseaza pe surub prin aceasta metoda.

La strung ai mai testat ceva?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, mobiletron a spus:

@Silver Arrow Acel cositor va tine suficient de mult timp, nu este prima oara cand folosesc cositorirea ca protectie anticoroziva. Problema cu zincarea este ca pentru un surubel nu te baga nimeni in seama iar acum 4-5 ani pretul cerut pt zincarea catorva piese m-a facut sa evit zincarea pieselor la modul general. Am incercat chiar eu sa zinchez piese dar nu am avut timp sa continui testele iar rezultatele desi au fost pozitive nu au fost pe masura asteptarilor.

@mobiletron@GoodKat mă-nclin,

v-ar fi de folos dacă v-aş trimite aşa ceva https://www.itwpc.com/produits/galva-brillant ?

"agent de protection anticorrosion, délivré en aérosol. Il est constitué de poudre de zinc, d’aluminium et de résines synthétiques en dispersion dans un mélange de solvants"

Am două sprayuri

galva.thumb.jpg.382fd9f20493cbbce4ed4c740e11eabc.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, GoodKat a spus:

@adrianm salutare, domnule! Mie personal mi-ar prinde bine :D 

O sa tin legatura cu tine si o sa fac un singur pachet atunci cînd ajung în ţară şi pt @mobiletron

Sigur mai atîrnă cîte ceva moca pe aici, îţi las mp. Să-mi zici te rog cum am voie să trimit sprayuri prin curier sau poştă

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, adrianm said:

O sa tin legatura cu tine si o sa fac un singur pachet atunci cînd ajung în ţară şi pt @mobiletron

 

Multumesc pentru intentia de a ajuta dar am si eu spray zinc, il folosesc in alte aplicatii nu pentru suruburi, la tablaraie: 

 

5cf6bda6c975e_twn-bd250(13).jpg.b2ae3906cf1ecc81b713c4672f22a864.thumb.jpg.0b0a355af1391cf8379f302e8cfccee4.jpg

 

Am aplicat zinc inainte de a nitui acea platbanda pe aripa, peste a venit un strat de filler si vopsea. Acest lucru se intampla acum trei ani, de atunci nu am mai avut nevoie sa folosesc zinc.

7 hours ago, GoodKat said:

Habar nu am care sunt conditiile de transport pentru recipiente sub presiune. Poate stie colegul @mobiletron 😁

 

Nu le stiu dar ar trebui ca orice transportator sa afiseze restrictiile de transport pentru anumite produse. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...