Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

..... "Spark Plug Key 10 mm sau 12 mm" - la ce dreaq s-o fi referind ......

:P

este vorba despre capatul patrat care se prinde in antrenorul de tubulara. eu cheia de bujii de 18 am facut-o dintr-o cheie de bujii de 21 si una tiganeasca de 17 marita la 18 astfel:

1. am scot capul cheii de bujii de 21

2. am largit cheia de 17 si am taiat-o cam la lungimea capului de 21

3. am gaurit noul capat facut din tubulara tiganeasca si l-am prins pe cheia de bujii veche

 

tubulara tiganeasca sa o faci din teava mai solida, adica 2 mm in carne. o sa pun maine si 2-3 poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi bine daca ne poti spune si magazine/site-uri unde gasim asemena scule. am vazut ceva si in magazinul obor, nu erau de firma dar pareau destul de ok. daca nu ma insel exista un magazin facom pe calea grivitei, intre basarab si podul grand, pe dreapta. aproape de statia ratb stoica ludescu

 

o sa dau cateva date

 

http://www.gerotools.ro/ - pt GEDORE

 

http://www.aggroup.ro/ - pt FACOM

 

http://www.sculedemana.ro/ - pt DRAPER

 

 

USAG si UNIORT se gasesc la TOTAL TRADING

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am foarte multe scule de la IUS Bv: imbusuri (preț la 1/3 dintr-un imbus Bosch), chei fixe Âşi inelare, diferiți cleÂşti, Âşurubelnițe etc

Forjez la ele Âşi n-au nici pe dracu'!!

asemenea!

...dar gasesti si tot felul de mofturi 'de firma' cu 1,5 miliane patentu, 300.000 cheia de 18....

azi toata lumea pune botul al chestii 'de firma'...

....si sa fie 'performante' binenteles.. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

scule profi, serviciu de calitate....UNIOR

am mers la ei cu un extractor cu 3 brate accidentat(am fortat in el de l-au luat dracii, in final a cedat un brat), s-au uitat la el, au vazut stantza d la unior si mi l-au schimbat a 2-a zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IUS Rulez....fara gluma..

Cat despre cele mai bune scule proaste ( ca sa zic asa) mi-am luat un set complet TOYA si in afara de cricket, restul sunt super.Ala cam da rateuri, dar e 8 lei unul, nici nu ma asteptam la altceva.Eu am indoit 4 seturi de inbus de-alea de 10 lei si tot n-am putut desface furca fata, apoi mi-am luat astea Toya si a mers OK...Daca exista finante, nu va luati gubele de-astea,mergeti pe Stanley sau IUS..or fi si altele dar eu n-am testat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BEI, daca aveti bani va duceti la service. Daca nu, pietele SH sunt cele mai bune. 20.000-30.000 cheia, dar neaparat SH, din aia pe care scrie Crome-Vanadium. Si iti faci trusa cu 500.000, cu tot cu stele, imbus, ce iti mai trebuie. Si aici nu puteti sa ma contraziceti, am 5Kg de fiare din astea in portbagaj, +2 seturi de chei noi, gen Toya. Va spun eu ca Toya sunt indoite demult (pe masina, nu pe moto, intr-adevar), iar alea SH, care au costat la fel cu trusele astea noi, fac o treaba de minune.

P.S. Am avut numai harburi de masini, la care numai eu am lucrat (dupa ce mi-au dat tzeapa cateva service-uri), la moto inca nu am avut probleme, dar sunt pregatit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai bune care merita luate sunt IUS-urile pe care le gasiti sub diferite branduri: IUS, MOB, Factor ... REcomand Vitan, nu reprezentanta lor scumpa.

 

Draper sunt bune, BETA sunt bune. Am vazut o intreaga fabrica (Aermacchi) echipata cu BETA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie precizat ca daca folosesti o surubelnita de super calitate prea mica tot strici surubul, ce vreau sa spun e ca ori ce scula folosita corect da satisfactii (nu vorbesc de scule din "ceara"), nu uitati de sprey-urile care te ajuta sa desfaci un surub intepenit ... fara sa rupi cheia si sa zici dupa aia era proasta.

Nu am vazut pe nimeni vorbind de scule "Facom" eu am folosit o astfel surubelnita "la sacrificiu" si ... nu a vrut sa cedeze :D

Editat de Andrei_r5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu am vazut pe nimeni vorbind de scule "Facom" eu am folosit o astfel surubelnita "la sacrificiu" si ... nu a vrut sa cedeze :cheers:

 

 

pai nu ai auzit din simplul motiv ca sunt f scumpe si nu isi permite lumea sa le cumpere:) am eu 2 chei de la facom si nu dau semne de oboseala:) in plus, inelarele de la facom sunt gandite sa nu se invarta surubul in ele si nici sa se intepeneasca in cheie:).........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta firma ROCAST. Au scule de foarte buna calitate.

www.rocast.ro

 

Asa credeam si eu acu vreo 2 ani, unele sint bune dar altele nu; ex un cricket de 3/8 luat la 1,5 mil acu 2 ani s-a dereglat dupa citeva utilizari.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Din exparienta mea de multi ani pot spune urmatoarele: EXISTA SCULE BUNE SI SCULE IEFTINE! :ok:

Incercati USAG si nu o sa va para rau. Nu cumparati scule din magazine universale! Cautati reprezentante de profil. Sunt prin toata tara. Eu am folosit surubelnite de la Wiha Soft care sunt in garantie pe viata!Daca te duci cu surubelnita rupta sau indoita si factura ca ai luato de la reprezentanta lor iti da una noua in 5 min. Dar mai sunt si altii...

 

Asfalt uscat doamnelor, domnishoarelor shi domnilor shi o vara cat mai lunga!!!

:duel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

salut,cu placere recomand magazinul Andronic (dupa podul de centura de la voluntari 150 m pe dreapta ) paradisul sculelor electrice si mecanice cu raportul calitate pret excelent (parerea mea) au si cea mai larga varietate de scule si preturi chiar si cu 50% mai mici decat magazinele de la colt ATENTIE nu vand de valori mai mici de 50-100 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O chie de bujii de 18 mm mai lunga pentru yamaha 660 xtz tenere stiti cumva unde pot gasi?

 

 

 

Iti recomand cheia 10003880 de pe Louis. E lunga, si cel mai important are peretele f subtire (e solida totusi, e Cr-V). La motorul meu am avut surpriza sa constat ca o cheie normala (tip tubulara) de bujii de 18 nu intra in gaura din capacul motorului, care e f ingusta in partea de jos. Si din ce am auzit asta e boala raspandita la tipul asta de motoare de la Yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sunt mari diferentele intre trusele "metrische ausfuhrung" si "zollige ausfuhrung"??? :) Adica ma gandesc ca e diferenta intre unitatile de masura dar cheile difera mult? Adica e aiurea daca iau una si vad ca-mi joaca cheia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit ca este util sa stim de unde sa luam scule de calitate care sa nu se decalibreze in primul surub strins mai tare! sau unde gasim scule mai rare, cum ar fi o cheie de bujii de 18, sau scule in tzoli(inchi). ideii despre cum sa ne facem unele scule care se gasesc greu sau specifice unui anumit tip de motocicleta etc.... un prim site http://www.stcl.ro

:) scule bune si ieftine se merita sa iei de la louis din germania (ex: o trusa cu aproape orice iti trebuie pt a desface o motocicleta am luat-o la 10euro!!!)

cu 15o euro te descurci de aproape orice ai nevoie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...